Отиди на
Форум "Наука"

Режимът на крал Леополд в Конго 1885-1908


Gloster

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Да кажем,че се установява някакъв ред след 1908.При Леополд там живота на един негър,няма стойност-те са роби.

Войниците негри-само мъничко по-свободни.

Глупости. Просто вестниците спират да се занимават с това.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 299
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Конгоанците никога не са били по-щасливи и не са живяли по-сигурно от доколониалния период.

Това е изключително расистко изказване, защото предполага, че са щастливи само като първобитни. И безсмислено. Някога имало един Жан Жак Русо, той ги мъдрел такива - назад към природата. Само не е уточнил в додарвиново или в следдарвиново състояние да се върнем, па и не е излязъл самият той от Париж.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Давам ти като идея да пуснеш (ама читаво) и тема за вътрешнобелия геноцид. Например съдбата на Ирландия през ХІХ век. Преди големия глад от 40-50-те години на ХІХ век населението на Ирландия е 8 млн. Към 1860 г. е само 2 млн. От липсващите 6 млн 3 млн били намерили спасение в емиграция, основно в Америка, а другите 3 млн били умрели от най-окаяна гладна смърт.

Казвам това, защото ако някой следи темите ти тук, ще остане с впечатление, че белите са моряли с глад и изтребление само низшите раси - негри и индуси например.

Никога не съм одобрявал английската агресия в Ирландия.Вижте аз не говоря никъде за раса.

За мен няма значение дали са бели или черни или жълти.

Но не одобрявам колониализма,защото е унищожил не една местна държава,а много.Цели цивилизации.

Еко китайците бяха завладяли Европа пак щях да съм против.

За мен расата няма никакво значение.Има цивилизацията.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глупости. Просто вестниците спират да се занимават с това.

След 1908 нещата се нормализират.Прочети ако искаш.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е изключително расистко изказване, защото предполага, че са щастливи само като първобитни. И безсмислено. Някога имало един Жан Жак Русо, той ги мъдрел такива - назад към природата. Само не е уточнил в додарвиново или в следдарвиново състояние да се върнем, па и не е излязъл самият той от Париж.

КГ-прехода към цивилизация е хубаво да става по-еволюционен път с ограничено външно влияние.

Когато цивилизаторите идват с оръжие в ръка,и с несчитане на местните за равни на себе си е най-лошото от всичко.

Особенно чужда цивилизация.

Не подценявайте примитивните общества-хората там не са по-нисши от "цивилизованите хора" в никакво отношение.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не мисля,че колонизаторите са зверове,просто мисля,че самия колониализъм е навредил много на местните.

А това увеличаване на населението в Африка не води до нищо добро.

Води до глад и войни.

При геноцид дадено население намаля и в това няма нищо добро. Когато населението се увеличава, то означава, че за съответната популация има добри условия за развитие. Ще рече, че развитието на добива на суровини е позволило да се изхранва много по-голямо население отколкото дотогава е позволявала джунглата. До глад и войни води не растежа на населението, а смазването на икономиката - нещо, което за съжаление в момента става в България.

В много региони на Африка няма възможност за добиване на храна, която да позволи да има население, каквото е в момента. Благодарение на възможността чрез обмена да се набавят припаси, вкл. и медицински стоки и услуги е позволило населението да нарасне. Ако днес се направи така, че Конго бъде върнато политически и икономически в предколониалното положение, те тогава вече ще има последици като от геноцид.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При геноцид дадено население намаля и в това няма нищо добро. Когато населението се увеличава, то означава, че за съответната популация има добри условия за развитие. Ще рече, че развитието на добива на суровини е позволило да се изхранва много по-голямо население отколкото дотогава е позволявала джунглата. До глад и войни води не растежа на населението, а смазването на икономиката - нещо, което за съжаление в момента става в България.

В много региони на Африка няма възможност за добиване на храна, която да позволи да има население, каквото е в момента. Благодарение на възможността чрез обмена да се набавят припаси, вкл. и медицински стоки и услуги е позволило населението да нарасне. Ако днес се направи така, че Конго бъде върнато политически и икономически в предколониалното положение, те тогава вече ще има последици като от геноцид.

Aspandiat понеже е специалист по аналогиите може да провери за теб колко пъти е нарастнало населението на Африка последните 2 века и колко пъти е нарастнало в останалия свят без африка за същото време ...

после може да обсъдите, защо има толкова драстична разлика и да ни я споделите ...

най-вероятно тя се дължи на добрите грижи на колонизаторите

А ти най-после може да почнеш да пишеш като хората ясно и точно и с данни, или най-вероятно ще спреш да пишеш. Какъв е тоя тон??

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При геноцид дадено население намаля и в това няма нищо добро. Когато населението се увеличава, то означава, че за съответната популация има добри условия за развитие. Ще рече, че развитието на добива на суровини е позволило да се изхранва много по-голямо население отколкото дотогава е позволявала джунглата. До глад и войни води не растежа на населението, а смазването на икономиката - нещо, което за съжаление в момента става в България.

В много региони на Африка няма възможност за добиване на храна, която да позволи да има население, каквото е в момента. Благодарение на възможността чрез обмена да се набавят припаси, вкл. и медицински стоки и услуги е позволило населението да нарасне. Ако днес се направи така, че Конго бъде върнато политически и икономически в предколониалното положение, те тогава вече ще има последици като от геноцид.

Така е.Няма връщане назад.Но сега бъдещето на черна Африка,особенно Конго е доста мрачно,както и настоящето.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ-прехода към цивилизация е хубаво да става по-еволюционен път с ограничено външно влияние.

Когато цивилизаторите идват с оръжие в ръка,и с несчитане на местните за равни на себе си е най-лошото от всичко.

Особенно чужда цивилизация.

Не подценявайте примитивните общества-хората там не са по-нисши от "цивилизованите хора" в никакво отношение.

Има си хас да са по-нисши. Направо всеки е като Бетховен.

То е хубаво и да намираш 20 лв. под възглавницата всяка сутрин, но няма такъв филм.

Преходът към или от цивилизация обикновено става със сблъсък. Така е решил Дядо Господ в главата "История" на книгата си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами аз осъждам не сблъсъка,а налагането на една цивилизация над всички други и то със сила.Това е колонизацията.

Какъв е проблемът.

Сега знам,че не уважаваш примитивните народи.Аз обаче имам много голямо уважение към тях и не ми е приятна тази ирония.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така е.Няма връщане назад.Но сега бъдещето на черна Африка,особенно Конго е доста мрачно,както и настоящето.

Ми те и двете са в ръцете на собствените им правителства.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами аз осъждам не сблъсъка,а налагането на една цивилизация над всички други и то със сила.Това е колонизацията.

Какъв е проблемът.

Сега знам,че не уважаваш примитивните народи.Аз обаче имам много голямо уважение към тях и не ми е приятна тази ирония.

В известен смисъл я предизвикваш, макар, че е безобидна :)

Ти хубаво осъждаш, но така е вървяла човешката история.

Уважвам вожда Сиатъл, но това не ми пречи да осъзнавам реалностите на историята. Пази се от клишета, особено пропагандни. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Aspandiat понеже е специалист по аналогиите може да провери за теб колко пъти е нарастнало населението на Африка последните 2 века и колко пъти е нарастнало в останалия свят без африка за същото време ...

после може да обсъдите, защо има толкова драстична разлика и да ни я споделите ...

най-вероятно тя се дължи на добрите грижи на колонизаторите

Някои региони от света са имали собствени условия за приръст - напр. Китай или САЩ. За Африка, изключая северната част възможностите са привнесени, като чрез обмена са вкарани ресурси, позволяващи нарастване на населението. Няма как да се движат с еднакво темпо, след като при едните има външен и вътрешен фактор, а при другите е само външен. Примерно Европа произвежда жито и може с него да изхранва население. Конго произвежда каучук, но може да изхранва население само ако го разменя срещу жито.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми те и двете са в ръцете на собствените им правителства.

Не трябваше да става така изобщо,трябваше сами да си развиват докато стигнат до собствени развити цивилизации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ-не става дума за клишета.Това убеждение ако щеш вярвай съм си го създал сам.

И какво хубаво може да има,в гибелта на една цивилизация?

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Чудно ми е, как 1000 бели войници са завладяли насилствено 5 милиона конгоанци? Дали не е било толкова чрез груба сила, колкото в подкрепа на едни племена срещу други, обръщане баланса на силите и поемане на инициативата. Разделяй и владей.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ-не става дума за клишета.Това убеждение ако щеш вярвай съм си го създал сам.

И какво хубаво може да има,в гибелта на една цивилизация?

Нищо. Стига да е цивилизация.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Aspandiat понеже е специалист по аналогиите може да провери за теб колко пъти е нарастнало населението на Африка последните 2 века и колко пъти е нарастнало в останалия свят без африка за същото време ...

после може да обсъдите, защо има толкова драстична разлика и да ни я споделите ...

най-вероятно тя се дължи на добрите грижи на колонизаторите

В общи линии е така. Дължи се на разчистване на гори в Африка и увеличаването на посевните земи. Както и на подобряване на медицинските грижи и създаване на някаква транспортна инфраструктура.

Но основната причина е, че днес Африка се намира във фазата на демографския бума на Европа от периода 1700-1890 г.

Айде аз пък за задам на Невски един контравъпрос. Защо в тези земи, където има по-сериозно заселване на бели, като ЮАР например, икономиката върви (все още). А там, където след ВСВ белите се разкарват, обществата се връщат към предколониалното си варварство, само че снабдено с автоматично оръжие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някои региони от света са имали собствени условия за приръст - напр. Китай или САЩ. За Африка, изключая северната част възможностите са привнесени, като чрез обмена са вкарани ресурси, позволяващи нарастване на населението. Няма как да се движат с еднакво темпо, след като при едните има външен и вътрешен фактор, а при другите е само външен. Примерно Европа произвежда жито и може с него да изхранва население. Конго произвежда каучук, но може да изхранва население само ако го разменя срещу жито.

Англия не може да си изхранва населението и внася почти половината си селскостопанска продукция, т.е. не различава по този параметър от Африка ...

въпреки това населението и расте по-бързо от африканското

защо, ами защото печалбите от Африка, Индия и т.н. са събирани там на този малък остров

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Англия не може да си изхранва населението и внася почти половината си селскостопанска продукция, т.е. не различава по този параметър от Африка ...

Англия

въпреки това населението и расте по-бързо от африканското

защо, ами защото печалбите от Африка, Индия и т.н. са събирани там на този малък остров

А защо към 1790 г. Франция, която след 1763 г. практически не е колониална държава и презморската й търговия е почти изцяло иззета от англичаните, има второто в Европа население след това на Русия - 28 млн души? А по същото време английското е 10 млн. Или 12 млн, не помня точно. Май френската демография не е резултат от световен грабеж и трупане на ресурси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нищо. Стига да е цивилизация.

Я да пренесен този спор в темата за държавите.

Че имам въпроси към теб.

Ми пренеси го:)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А защо към 1790 г. Франция, която след 1763 г. практически не е колониална държава и презморската й търговия е почти изцяло иззета от англичаните, има второто в Европа население след това на Русия - 28 млн души? А по същото време английското е 10 млн. Или 12 млн, не помня точно. Май френската демография не е резултат от световен грабеж и трупане на ресурси.

ами франция може да се храни сама щото има достатъчно реки и поля хаха ...

то и сега е така ...

но това не и е попречило и тя да понатрупа парички от колониите ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

но това не и е попречило и тя да понатрупа парички от колониите ...

Не са кой знае колко. Освен На търговците от няколко пристанища като Брест и Сена Мало, на почти никого във Франция по време на Стария режим не му е пукало за колониите. В противен случай нямаше така лесно да оставят на англичаните Индия и Канада. Или пък да подарят като компенсация на испанците Луизиана (дето е около 25% от днешните САЩ).

post-4986-0-23344900-1353018845_thumb.pn

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никога не съм одобрявал английската агресия в Ирландия.Вижте аз не говоря никъде за раса.

За мен няма значение дали са бели или черни или жълти.

Но не одобрявам колониализма,защото е унищожил не една местна държава,а много.Цели цивилизации.

Еко китайците бяха завладяли Европа пак щях да съм против.

За мен расата няма никакво значение.Има цивилизацията.

Одобряваш или не колониализма,историята на народите е борба за оцеляване и винаги единият е агресор.Един народ показва способността си за оцеляване и развитие и чрез съпротива срещу агресора и създаване на свой модел на общество - по този модел съдим и за качествата му .Ако оцеляването на китайците зависи от това,те ще пробват да завладеят всичко което могат и не успее да се защити.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...