Отиди на
Форум "Наука"

Режимът на крал Леополд в Конго 1885-1908


Gloster

Recommended Posts

  • Потребител

глостъра няма велики и невелики, добри и лоши, има такива, които определят правилата на играта и такива, които не ги определят ...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 299
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Никога не съм обвинявал бялата раса или Европа за това.

Дори не мисля,че белгийците са виновни.

Виновен за мен е едниствено лично Леополд+част от колониалната администрация и армия+негрите войници,които са рязали ръцете на други негри,вместо да въстанат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

глостъра няма велики и невелики, добри и лоши, има такива, които определят правилата на играта и такива, които не ги определят ...

Съзнавам го.Личното ми мнение е просто в случая не против Европа,а против Леополд.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

викаш белите офицери подстрекатели, а негрите войници - извършители на зверствата? Аз лично виждам разчистване на вътреплеменни сметки с безучастното съдействие на колонизаторите. Иначе кой в какво си вярва е съвсем друг въпрос. Обективният историк не си прави кумири, а търси истината. ;)

Повярвай ми-искам истината.

Аз харесвам конгоанците и не ми е приятно да ги избиват така или те да се избиват.

Много щеше да ми е хубаво,ако наистина не бяха загинали толкова много конгоанци,но такива са фактите.

Леополд е искал да забогатее лично и негова е политиката на квотите.

Какво да се правя,като харесвам "диваци".

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съзнавам го.Личното ми мнение е простов случая не против Европа,а против Леополд.

леополд са го интересували само квотита за гума, щото е бил затънал в дългове до уши и е имал един куп строителни проекти ... дремело му е на него за черните ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето за африканските войници.

"Serving under these European officers was an ethnically-mixed African soldiery, who eventually became comparable to British or Imperial German Askaris. Many were recruited or conscripted from warrior tribes in the Upper Congo. Others were drawn from Zanzibar and West Africa"

Тоест докарвали са негри и от другаде,а не само местни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така.Това казвам и аз.

Не му е пукало.

да де глостъра ма има разлика между това да не ти пука и да създаваш комплексни системи за изтребване на милиони хора като хитлер и сталин ...

за това и не се шуми толкоз за леополд

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако става дума за времето преди индустриалната революция (за което пише Невски), то Германия и Италия НЕ съществуват като държави. На тяхно място има множество малки държавички, които нямат никаква възможност да се занимават с колонии или да развиват някаква икономика. Франция държи и подхранва с черни роби по това време доста колонии по Новия свят, където се използва т.нар. Code Noir още от 1685 г.

Именно, за преди индустриалната революзия пиша и аз. Тогава Италия и Германия не съществуват като държави, но ги има като географско понятие. Затова и не могат да прилагат робски труд. Така че не е нужно да издребняваш, наясно съм какво пиша.

Що се отнася до френското робовладелство, прощавай, ама 2-3 карибски острова с плантации с роби, изнасящи индиго, какао и захар, не могат да са структуроопределящи френската икономика пред Стария режим.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според теб,колко са жертвите на геноцидът?

Приблизително.

И 20 000 души, ако са избити за кратко време, е геноцид. Само че за мен твърденията на Форбат за някакви милиони убити (хеле пък 22 милиона, дето каза, че били максимум) са изсмукани от пръстите. Надявам се, че се убеди в това снощи от кратките сметки, които направих. А и самият факт, че цифрите варират от 2 до 22 милиона са отчетливо указание, че цялата дандания с конгоанския геноцид е развита на базата на предположения и фантазии. И на желанието на черните винаги да обвиняват белия за нещастията и изостаналостта си. Дето я е имало и преди португалците да стигнат до Екваториална Африка в средата на ХV век.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Но всички тези цифри са нищо в сравнение с втората конгоанска война. Този конфликт с гигантски мащаби прехвърли държавните граници и в него въвлечени се оказаха осем африкански страни. По време на тези военни действия загинаха повече хора, отколкото във всеки друг конфликт след Втората световна война. Според някои източници броят на загиналите е 5.4 милиона, други източници изчисляват жертвите на близо 3 милиона.

Белите тук не са виновни.

http://en.wikipedia.org/wiki/Second_Congo_War

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма сигурни данни,затова смятам,че не можем да стигнем до сигурно заключение.

Така че аз ЛИЧНО си мисля,че става дума за милиони.

Не казвам,че и другите трябва да го приемат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

освен това гнусните конгоански животни ядат бушмени.

Не всички.Само една част от конгоанците.

Конго е огромна страна.

Една част не са и чували за пигмеите.

Не бяха ли пигмеи изядените?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

милиони са умряли да така е най-вероятно ...

и за това до голяма степен допринася управелнието на Леополд 2, който е изтискал всичко каквото е могъл ...

обаче това не значи че милиони са избити ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но всички тези цифри са нищо в сравнение с втората конгоанска война. Този конфликт с гигантски мащаби прехвърли държавните граници и в него въвлечени се оказаха осем африкански страни. По време на тези военни действия загинаха повече хора, отколкото във всеки друг конфликт след Втората световна война. Според някои източници броят на загиналите е 5.4 милиона, други източници изчисляват жертвите на близо 3 милиона.

Белите тук не са виновни.

http://en.wikipedia....econd_Congo_War

И тук армиите са малобройни,а жертвите милиони.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами това е проблемът с огнестрелните оръжия и средствата за масово поразяване ... много малки бройки хора могат да избиват много големи бройки хора ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

милиони са умряли да така е най-вероятно ...

и за това до голяма степен допринася управелнието на Леополд 2, който е изтискал всичко каквото е могъл ...

обаче това не значи че милиони са избити ...

Ами то на една част "само" са им рязали едната ръка.

В Конго е доста трудно да живееш с една ръка тогава,а и сега.

Да не говорим за болестите и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами то на една част "само" са им рязали едната ръка.

В Конго е доста трудно да живееш с една ръка тогава,а и сега.

Да не говорим за болестите и т.н.

сънната болест да не мислиш, че Леополд я е разпръсквал от самолети?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не бива да се забравя и, че Леополд е един от последните европейски монарси с лично владение върху Конго. То не е собственост на белгийската държава, а лично негова /така и наш Фердо е искал два средиземноморски острова за себе си - / :annoyed: ...

Но за разлика от средиземноморските острови, в Конго и Катанга има огромни бесни залежи, т.е. има огромни пари... Много сили в света не биха желали това да е собственост на некво си монархче. па бил той и на най-демократичната държава в света...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не бива да се забравя и, че Леополд е един от последните европейски монарси с лично владение върху Конго. То не е собственост на белгийската държава, а лично негова /така и наш Фердо е искал два средиземноморски острова за себе си - / :annoyed: ...

Но за разлика от средиземноморските острови, в Конго и Катанга има огромни бесни залежи, т.е. има огромни пари... Много сили в света не биха желали това да е собственост на некво си монархче. па бил той и на най-демократичната държава в света...

вижданията горе са малко грешни ...

всъщност Леополд подхваща Конго с надежда да вади пари от слонова кост ...

и вади късмет с гумата ... големите приходи, с които той развива строителство не идват от някакви залежи, а от същата тази гума ...

цената и обаче нараства толкова, че се търсят други доставици, заместители и се създават други плантации извън Конго ...

точно когато цената и приходите от гума се сриват Леополд се отървава от Конго - изтискал го е до дупка в златните години на подем на пазара и вече не му трябва ...

а тия конспиративни теорийки горе дори не се плъзгат по реалността на политиката тогава ...

когато става съвсем ясно, че си имало зверства и мизерии, става политически неудобно той да продължи да управлява Конго ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Повярвай ми-искам истината.

Аз харесвам конгоанците и не ми е приятно да ги избиват така или те да се избиват.

Много щеше да ми е хубаво,ако наистина не бяха загинали толкова много конгоанци,но такива са фактите.

Леополд е искал да забогатее лично и негова е политиката на квотите.

Какво да се правя,като харесвам "диваци".

Мисля си, но може да греша, че на бантустанците (чернокожите от африка, изключвам пигмеите) имат определени биологични/ генетични особености , пък и особености на културата , които благоприятстват избиванията помежду им? -

Имам предвид високите нива на тестостерона при негрите.

ОТ

Аз си падам по Азия (Средна, Централна, и Източна), но най-вече по Пакс Номадика. В Пакса не се водят войни за разчистване на сметки, а чат пат се сбиват за територии (и то само ако няма достатъчно паша, когато земята и пашата е бол - всеки клан взима толкова земя, колкото територия може да се обиколи от един човек с кон, за един ден),

Да, закоравелите врагове се трепят, защото.в Пакса не се взимат пленници - нито има как и къде да се държат (май не може се измисли такъв чалъм при номадите), нито пък има начин как да се използват продължително . По тарикатите ходят по пазарите и продават пленниците на "уседналите", често тези пленници са взети пак от "уседнали".

/Чингиз Хан е изключение, мисля - както Хитлер за Запада; Той е човек който казва, че иска да направи монголите велики; май и в този период има засушаване на степите, не съм сигурен - трябва да проверя/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
/така и наш Фердо е искал два средиземноморски острова за себе си

като споменаваш престъпника фердо поне бъде точен в бройката, той е искал един остров, а не 2 ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...