Отиди на
Форум "Наука"

Македония и КОМИНТЕРНА


Recommended Posts

  • Потребител
Вземи картата на Балканите и очертай по нея България и Македония. Получава се тотална геополитическа доминация на полуострова. Получава се прекъсване на връзката между Гърция и Сърбия /друг е въпросът дали такава една България би го направила това/, получава се че през Балканите може да мине, по това старото римско направление, Виа Игнация ли беше, дано не греша името, едно ново геополитическо направление и една нова компактна и то политическа ос. Не знам защо, но някой упорито иска на Балканите да има ос - Гърция - Сърбия, Север-Юг, а не изток запад. Сега да видим обратният замисъл - очертай Македония, включила и Пирин. България е изтикана в този случай максимално на Изток, а тази ос - север-юг, между Гърция и Сърбия, е тотално доминираща. Заради чистата географска случайност българите така да са населили полуострова, е абсолютен императив за Гърция, Сърбия и Румъния те да не са там, където са, по никакъв начин. Но не са само те - победлителките така искат! Не знам защо. Ето ви една Румъния - изгуби 600 000 човека във война с Русия, но пак й дадоха Версайската територия. При тия неща е важно какво мислят големите за тебе, а не кой си и какъв си бил и дали не си се съдрал от заслуги за победата...

обяснението ти КГ е интересно, но не е аргументирано с нищо.....не знам защо, не знам кой и как някак не ми звучат добре. опитай да обясниш причините поради които трябва да има ос север-юг, кой го иска и защо?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 82
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Първо, малко са. Второ, какъв да направиш от унгареца или албанеца? Хун и илириец? На Балканските ни братя големият проблем винаги е била България.

Унгарци, албанци, те са в периферията. Албания не е никакъв военен фактор, ама България винаги им е била трън в г.....еографията на сърби и гърци...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

обяснението ти КГ е интересно, но не е аргументирано с нищо.....не знам защо, не знам кой и как някак не ми звучат добре. опитай да обясниш причините поради които трябва да има ос север-юг, кой го иска и защо?

Не знам. Вижда се само факта, че и след ПСВ, и след ВСВ, Балканите се структурират по един и същ териториален начин - в същите почти граници. Защо? Защото тези от Оста трябва да бъдат наказани? Това са само приказки - Румънския случай го опровергава.

Идея си нямам кому е нужно това, но то е факт - така се подреждат нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

добре де, как може да има ос север юг след ВСВ след като югославия и гърция са в противоположните лагери? за коминтерна и ссср е по-изгодно остта да бъде изток-запад.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

e да ама има унгарци в югославия, както и албанци, има и унгария и албания извън югославия....

Не и толкова компактни, като територия и толкоз много. По принцип Унгария е по 'онеправдана' откъм територии населени с унгарци и от България има и Румъния и там даже много и в Словакия. Но в Югуславия, като федерация няма нито унгарска, нито албанска република. Освен това унгарците са католици, а албанците почечето мюсюлмани, тях трудно можеш да ги 'посърбиш', както и трудно можеш да им измислиш, някаква нова нация и език и история.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

добре де, как може да има ос север юг след ВСВ след като югославия и гърция са в противоположните лагери? за коминтерна и ссср е по-изгодно остта да бъде изток-запад.

За СССР е най-добре България и Югославия да са в еди лагер, и те са, докато Тито не се скарва със Сталин. Само че докато са, за какъв дявол Сталин нарежда да се македонизира Пирин?? Заради Тито? Та той има цяла югославия, защо трябва България да се орязва? От друга страна, готви се Балканска федерация с България вътре. Защо обаче не цяла България, а разделена на две България, а може би дори на три?

За да не доминира? Ама тя би била тотално сталинска.. Не знам.

Гърция е в НАТО, ама Югославия беше необвързана. Или стана такава. ;) Между нея и Гърция винаги е имало топлота, особено, когато излезе от съветския блок.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Къде твърдя че Коларов "може да ражда нации"?

И на кого е изпълнител Коларов в 1925 година?

Виж, ако твърдиш и намекваш че идеята е на Сталин ще ти кажа че твърдението ти е смехотворно..

Идеята явно е преди Сталин. Още Троцки казва по адрес на балканските народи и главно на България - "така и не можахме да набутаме тия племена във федерация".

А Коларов е изпълнител на волята на Коминтерна. Не и на своята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защото СССР е федерация, защото там също измислят най-различни 'народности' и цепят и къдрят републиките си по този принцип,защото първо идеята е интернационала над нацията и второ по-големите народи да се 'посмалят', да се разделят на стария принцип 'Разделяй и владей'.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми се вписва нещо тая логика Митак. Интернационалът наистина е над нацията, затова не върви да се създават постоянно нови нации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

колкото и да ви е странно аз съм срещал идеи за панбалканска федерация сред сръбски и гръцки интелектуалци

те твърдят и аз съм склонен да се съглася с тях, че между православните балканци приликите са повече от разликите (всъщност единствената голяма разлика са езиците и това не е така в случая БГ-Сърбия) и от войни, конфликти и разделение балканските държави само губят докато околната среда е враждебна, а великите сили си правят каквото искат

всъщност те са прави и един балкански блок би тежал много повече в международен план - да си спомним само за югославия ... или пък скандинавският блок, който още си съществува с улеснени правила за миграция, шофьоски книжки, университети и работа между страните в блока, независимо дали са в ЕС или не ... от друга страна вижданията са им нереалистични, защото има прекалено много търкания между народите и регионите и все нещо не може да се раздели ... т.ч. аз лично не виждам как може да се създаде такава структура ...

аз имам подозрения, че някакви идеи за балканска федерация може да е имало и преди комунистите ...

както панславизмът го е имало много преди комунистите ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се че има. Във ВМРО още в началото ясно осъзнават и многоетничността на Македония, и силните интереси на балканските страни. Затова постоянно изникват различни идеи за освободена Македония. Да някой смятат че трябва да има Балканска християнска държава.

Балканските християни (пък и мюсюлманите даже) са много близки, освен друго и стотици години живеят заедно в една държава Осм. империя. Затова разделянето е толкова болезнено, етническите групи са силно вплетени, и от преди осм. империя. Балканите и през средновековието независимо кой е владетеля, са силно обвързани. Но 19 век е на национализма и просто обединението е невъзможно.

Като цяло по македонския проблем у българите винаги като контрапункт на националистическото решение (обединение с България) е съществувало левичарското решение - самостоятелна Македония на всички етноси в нея. След провала на националистическата идея в Балканските войни и ПСВ., силно нарастват привържениците на лявата идея. Но докоминтерновското решение. Левите македонци не се борят за отделен етнос македонски. За тях македонци са всички хора в областта Маскедония, а мнозинството си е етнически българи. Макар че понякога и македонизъм изниква тук таме, все още си е виртуален.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Претенциите на ВМРО даже и в най-смелите му въжделения не е самостоятелна македонска държава, а автономия, с тенденция за съединение с българия по примера на източна румелия, или балканска федерация, част от която да е и българия, което де факто си е федерация с българия.

това е естественото различие между левите и десните във вморо. Тази концепция се нарича политически сепаратизъм, не етнически или национален, а политически - защото е ясно, че жителите на автономията не са от друг етнос или народ. Причините са две и са много ясни - първо никой на балканите и извън тях не би позволил присъединяване на сто хиляди квадрата с милион и кусур население съм българия. второ, само така е възможно да се съхрани единството на вардарска, пиринска и егейска македония.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Претенците на ВМОРО за автономия на Македония са базирани на решение на Берлинския конгрес, който гарантира това за Македония. Които осм. империя не дава. Затова се бори ВМОРО за автономия.

Самостоятелна македонска държава е българско виждане за решаване на проблема след ПСВ. България прави предложение дори пред ОН всяка страна да отдаде частта си от Македония за създаване на независима държава. Разбира се Сърбия и Гърция се изсмиват.

ВМРО все пак държи на някаква дипломатичност. Неможе открито да заявиш, че искаш присъединяване на Македония към България, без всички останали да застанат срещу теб.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ми се вписва нещо тая логика Митак. Интернационалът наистина е над нацията, затова не върви да се създават постоянно нови нации.

Не е така, това е поитика на болшевиките. Принизяване на националното самосъзнание и то е ясно защо. Първо сте пролетарии и там другите класи, пък после сте там каквито сте етнически или каквито се смятате). Затова картата на Русия е нацепена и картите на СССР, РСФСР и другите републики са изпъстрени с разни анклави. Да припомник, че в началото са искали да направят и еврейска соц. република и дори немска (на немците в Русия). Това произтича от обявеното право на самоопределение, всеки да се обяви (или самообяви), за такъв какъвто се чувства или иска и пълното равенство между тях. не случайно в различните анкети най-важна е графата произход, а чак после принадлежност. При Сталин това е вече малко по-различно. От една страна това е противодействие за всякакви центробежни идейки у ръководителите на републиките (сваляни са за про украински уклон (Постишев, ако не се лъжа и даже е разстрелян)0) и непокорните грузинци също по такъв начин са озаптявани), от друга възможност да се групират в отделни райони и при нужда репресирани (немците, гърците и дори българите са изселвани, а други са инищожавани или почти). а даже да не са, да се контролират по-добре.

Това за политиката на СССР в началото и по-късно при Сталин.

македония не може да е присъединена към никой. Тя вече е дадена на Югославия. Но каква е тази република в кояо няма македонци ;). И Сталин прави това, което е правил винаги, когато няма нищо - измисля го. Иначе как! Там да има българи, гърци, сърби и албанци и то в повечето райони компактно населени. А има и България, Гърция, Сърбия и Албания. За сърбите начело на Югославия това е добре дошло, повече и не могат да желаят. А и Сталин го е измислил добре, така никоя държава от съществуващите не е могла да се разширява или да има някакви претенции. По принцип един от страховете му е бил създаване на друг общославянски център освен този в Москва. Ми ако на Полша и Чехословакия им хрумне същото! А когато разбрал, че към планираната (а тя е била планирана имено, като облекчени режими преминавания и т.н. подобно на Скандинавия) Балканска Федерация интерес проявява и Румъния, направо сигурно е побеснял. Направо му креснал на Димитров "Избързали сте като зелен комсомолец". Но това вече е друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а защо е тая мания по федерациите?

Е как бе? Роднина-милиционер, роднина-милиционер. Що за въпрос бе, Алва.

Плюс на Митака за горния пост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Идеята явно е преди Сталин. Още Троцки казва по адрес на балканските народи и главно на България - "така и не можахме да набутаме тия племена във федерация".

А Коларов е изпълнител на волята на Коминтерна. Не и на своята.

Изобщо не вярвам че Троцки е генераторът на идеята за македонската нация (ако това се опитваш да кажеш)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Троцки не знам дали е генераторът, но идеята за федерация (да се омешат народите и по-лесно да се контролират по този начин) си е тяхна идея, на съветите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не мисля че нещата са толкова прости, един вид че Коминтерна е виновен за отродяването на македонците.

Солидаризирам се със Стинка, отродяването на македонците е пряко и закономерно следствие от сръбското етническо инженерство.

Ще илюстрирам следното: И черногорците са нация, и са във югофедерацията, но никой черногорец не разглежда черногорците като нещо различно от сърбите.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...