Отиди на
Форум "Наука"

Два гъвкави дисплея


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Освен, че показаните дислеи илюстрират двете основни ехнологии, по които могат да се направят гъвкави дисплеи, тях ги обединва и нещо друго - като новини излязоха последните дни.

Първият вид /на първото видео/ покзва електрофоретичните дrсплеи (EPD), каквито са на електронните книги / четци, с разликата че там не са гъвкави. Технологията им се нарича още e-paper (електронна хартия), e-ink (електроно мастило) и особеното при тези дисплеи е, че са бавни, чернобели (в Азия вече имат цветни), може би замръзват при минусови температури, не могат да се осветяват с подсветка както течните кристали, трябва да е "надсветка" :) - отгоре. Ако все пак се осигури достатъчно силна светлина така че да прозират, образът ще изчезне. Това идва от технологията им. Плюсовете са че този екран не мори очите, вижда се еднакво добре от всякакъв ъгъл и не консумира енергия когато показва статично изображение.

Принципът е следният - миниатюрни прозрани капсули / камери, пълни с течност в която плуват черни и бели чстици - золи (май в "Химия" трябва да се направи тема за Колоидно дисперсни системи и приложението им), които си имат повърхностен заряд. Отдолу и откоре на капсулата има електроди, като горният се прави прозрачен. При прилагане на електрическо напрежение, частиците се насочват към електрода с противоположен на техния заряд. Явлението се нарича електрофореза, откъдето идва и името на тези екрани.

Да не пропусна да кажа, че тук е и тъчскриин - в къвкавата стиковка има и чувствителен на допир слой, най-вероятно капацитивен тип. И за това ще отворим тема.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=jA2cij1ZpEQ

Тези дисплеи могат да се направят гъвкави, стига да се направят и гъвкави прозрачни проводници. Технологията позволява такива екрани да се изпечатват на специален принтер, което може да поевтини значително тези екрани.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И една разработка на Самсунг. Пропуснах да кажа, че по-горното е разработено от Queens university - Canada университет в Канада, Plastic logic и Intel's lab.

Тук се ползва светоизлъчваш полимер - LEP, подобни дисплеи има на пазара известни са като AMOLED. Тези дисплеи се виждат също еднкво от всякакъв ъгъл.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!