Отиди на
Форум "Наука"

8 май - денят на капитулацията на хитлеристка Германия


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Само това, че не става дума за морал а за политически възможности. Поне така, както са схванати от българския цар тогава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не се отнасяше за твоят пост, а за постът на Алвата преди него. Не ти видях поста, който го следваше. Мога ли да помоля да бъда извинен?

Това пък не го разбрах??

Ау, я!

Не трябва ли България да си търси това, което е нейно? Или как точно според тебе е трябвало да се развият събитията?

Кои са "старите" граници?

няма наше, нейно, твое, тяхно

има по-силни дето рисуват границите и победени дето духат супата

това е практиката на войните от хилядолетия

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не така обаче мислят съседните нам държави.

Впрочем, да - но нали точно в такива ситуации на отношения между великите сили прецаканите като нас имат шанс за промяна.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На 03:35 се вижда български офицер на втори план във видимо добро настроение!

Което ми напомня, че през 1945 г. ген. Владимир Стойчев е бил сред маршируващите командващи армии на Трети украински фронт....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лесно е от дистанцията на времето да говорим...

България няма как да е на "печеливша" страна, защото Антантата през ПСВ и Съюзниците през ВСВ не ни дават нищо, от това което искаме. А няма как да сме заедно със сърби и гърци в един блок, при положение, че имаме диаметрално противоположни интереси. Все едно Германия и Франция да са в един блок. Няма как да стане. Единственият разумен вариант е неутралитет, но сега е много лесно да се разсъждава.

Така е. Лесно му е на Невски да философства, когато знае края на мача.

Лошото е, че не е възможен неутралитет. Просто не сме Швейцария с нейните козове, така че и Хитлер да не смее да посегне на нея докато не е ясно как ще се развие войната.

За разлика от баща си, цар Борис доста умува и протаква официалното си решение. И съвсем не бих искал да бъда на неговото място по онова време, а не да философствам от днешна позиция. Сталин иска България по две причини:

а/. за да застраши директно румънските нефтени находища, които са основен източник за германската армия;

б/. за да контролира протоците - отдавнашна руска мечта.

Но, не предлага нищо насреща. Защото за него реален троянски кон и съюзник на Балканите е не България, а Югославия. Тито е главният му играч, Димитров е само за всеки случай. Затова и двамата като по чудо преживяват чистката в ръководството на Коминтерна при смъртност почти сто процента. В същност събитията в Югославия доста добре илюстрират това ако човек безпристрастно се замисли върху тях - как да отрицателно време от съюзник, Югославия се превръща във враг на Германия. А още по-отдолу е Гърция с фиаското на италианците и опасността от англичаните в тази държава. Ако това не се бе случило, за Хитлер Югославия е тотално безинтересна.

Отделно, събитията през 1940 година с прибалтийските републики и цирка с "всенародните искания" на тези държави за присъединяване към СССР дават доста сериозен материал за мислене на царя. Колко му е след като по съюзнически договор тук дойдат съветски военни сили (с оглед на посочените по-горе две точки) в един хубав момент българският народ да поиска "сваляне на монархията" и установяване на "съветска република"?

Хитлер, силно загрижен за румънския нефт също иска да има сигурен тил от юг. И този тил не е Югославия, а България. Турция, двустранно, но не много активно ухажвана и от двете сили, решава за сега да пази неутралитет, което е в крайна сметка добър вариант и за Германия и за СССР. България обаче по стратегически причини трябва да е в един от двата лагера. И по-силни за стремежите на Германия по посочените причини. Тя не може да си позволи съветски войски тук. И предвид това, че Сталин не предлага нищо на България, Хитлер действа по-умело - предлага възстановяване на справедливостта за българите като им "дава" отнетите от Антантата български земи. Някои изначално, други - в последствие след като отмине заплахата за югоизточния европейски фланг от англичаните.

Всичко това трябва да премисля и пресмята цар Борис. Съветската армия е огромна и формално силна, но от друга страна финландската война показва, че вътрешно тя е доста слаба. А Германия до момента и то срещу по-многоброен противник няма загуба. Не казвам, че решението на царя е най-правилното, но нека Невски по онова време да бе на негово място и да го видя какво решение би взел и защо. Най-лесното е да си безапелационно "прав" пост фактум.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аууу

големите държави трябва да дават на кирливата БГ това дето иска

За болднатото изисквам (като потребител само) наказание. Мисля, че е недупостимо такива фрази да се пишат в БГ форум, какъвто и да е.

Извинявам се за ОТ-ка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е. Лесно му е на Невски да философства, когато знае края на мача.

Лошото е, че не е възможен неутралитет. Просто не сме Швейцария с нейните козове, така че и Хитлер да не смее да посегне на нея докато не е ясно как ще се развие войната.

За разлика от баща си, цар Борис доста умува и протаква официалното си решение. И съвсем не бих искал да бъда на неговото място по онова време, а не да философствам от днешна позиция. Сталин иска България по две причини:

а/. за да застраши директно румънските нефтени находища, които са основен източник за германската армия;

б/. за да контролира протоците - отдавнашна руска мечта.

Но, не предлага нищо насреща. Защото за него реален троянски кон и съюзник на Балканите е не България, а Югославия. Тито е главният му играч, Димитров е само за всеки случай. Затова и двамата като по чудо преживяват чистката в ръководството на Коминтерна при смъртност почти сто процента. В същност събитията в Югославия доста добре илюстрират това ако човек безпристрастно се замисли върху тях - как да отрицателно време от съюзник, Югославия се превръща във враг на Германия. А още по-отдолу е Гърция с фиаското на италианците и опасността от англичаните в тази държава. Ако това не се бе случило, за Хитлер Югославия е тотално безинтересна.

Отделно, събитията през 1940 година с прибалтийските републики и цирка с "всенародните искания" на тези държави за присъединяване към СССР дават доста сериозен материал за мислене на царя. Колко му е след като по съюзнически договор тук дойдат съветски военни сили (с оглед на посочените по-горе две точки) в един хубав момент българският народ да поиска "сваляне на монархията" и установяване на "съветска република"?

Хитлер, силно загрижен за румънския нефт също иска да има сигурен тил от юг. И този тил не е Югославия, а България. Турция, двустранно, но не много активно ухажвана и от двете сили, решава за сега да пази неутралитет, което е в крайна сметка добър вариант и за Германия и за СССР. България обаче по стратегически причини трябва да е в един от двата лагера. И по-силни за стремежите на Германия по посочените причини. Тя не може да си позволи съветски войски тук. И предвид това, че Сталин не предлага нищо на България, Хитлер действа по-умело - предлага възстановяване на справедливостта за българите като им "дава" отнетите от Антантата български земи. Някои изначално, други - в последствие след като отмине заплахата за югоизточния европейски фланг от англичаните.

Всичко това трябва да премисля и пресмята цар Борис. Съветската армия е огромна и формално силна, но от друга страна финландската война показва, че вътрешно тя е доста слаба. А Германия до момента и то срещу по-многоброен противник няма загуба. Не казвам, че решението на царя е най-правилното, но нека Невски по онова време да бе на негово място и да го видя какво решение би взел и защо. Най-лесното е да си безапелационно "прав" пост фактум.

аз не филосовствам, а констатирам

констатацията ми е, че БГ провежда системно неудачна външна политика и не си подбира правилно съюзниците и не знае кога и как да участва във войни

не мисля, че има разумен човек, който да възрази срещу нея

както и не мисля, че някой разумен човек си мисли, че на някой от големите му е дремело особено за реваншистките претенции на БГ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

България по-скоро няма късмет да избере правилния съюзник.

Иначе на големите понякога им пука какво искат малките и точно тези моменти малките търсят непрекъснато...

В този смисъл да не виждаме историята така плоско..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е да, ама констатцията ти е изцяло невярна. Докато през ПСВ съм съгласен, че България може и да не участва, прежалвайки загубеното след Междусъюзническата война, то през ВСВ нито СССР, нито Германия ще я оставят да е неутрална. Така че, както казва една моя приятелка: като е ясно, че ще те чукат, поне да знаеш кой и защо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

то на късмет става тука има тука нема

един съюзник само той правилен и все късмет няма

пууууууу



Е да, ама констатцията ти е изцяло невярна. Докато през ПСВ съм съгласен, че България може и да не участва, прежалвайки загубеното след Междусъюзническата война, то през ВСВ нито СССР, нито Германия ще я оставят да е неутрална. Така че, както казва една моя приятелка: като е ясно, че ще те чукат, поне да знаеш кой и защо.

давай дендро чукай, аз постфактум ще ти кажа кой си и защо ме чукаш

много съм добър в това шъ знаеш

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, това все пак е Невски. Демек какво очакваш от мизантроп :)

Романе, аз не очаквам, а констатирам! Не ми пука особено какъв е, но всеки тук би трябвало да се държи прилично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невски,

това не е сериозен коментар за човек, който безапелационно обявява погрешен избор през ВСВ. Давай аргументиран анализ, факти, доказателства, че България е можела да остане неутрална и да я оставят такава.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Невски,

наистина няма гъвкавост през 1915 и през 1941; но причините за не не са само в България.

Къде да върви тя през 1914/1915? Някой откликна ли на въпросите на Радославов към Антантата? 13-та предопределя всичко.

През 41 също - какви да ги върши? Успява да откъсне да си вземем Добруджа, без малко можеше и Македония...

Избор всъщност НЯМА.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мдам, Митак, по принцип не ми е особено приятно разни келешчета да си избиват комплексите в темата ми /независимо от какви користни или безкористни подбуди се движат/. Но в края на краищата те са само нищожни и мимолетни сенки. А подвигът на братушките е вечен. Както и да е - светлата дата мина. Заключвам темата. Ще се видим догодина /живот и здраве/.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...