Отиди на
Форум "Наука"

Най-дразнещ български диалект


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

темата е майтапчийска и всеки си пише това, дето му е на сърцето. Айде да пусна едно уникално произведение по въпроса:

Бай Гъцо Мърдавицата и въргозуняка

По образци от известни селски белетристи

Бай Гъцо Мърдавицата, сухоляв сгугушен парясник на около петдесет лазаря, с бутурясало рофито лице и клепясали от стара неизлечима балънма уши, излезе на сундурмата на новата си двуетажна, току-що измазана къща, прозина се до разгъчване (затуй му викаха и Гъцо), задръгна със скукушинени пръсти голия си кирливожълт корем, който се пелтееше като качамак изпод разпраната риза, па ръшна с нога бозолявото келаво псе на име Мърлю, което хръпаше току на чеперека, свило предните си сгъчкани и омъждуляни от ровляк лапи под приличната на туфа муцуна. Псето се кътландиса, бафна два-три пъти сънливо по стопанина си, пребаца с подгъзурен куйрук разлятата помия по двора, па се шмугна у дребака между кочината и мръсовината.

- Къде пак бря? - кукна от горната одая стрина Пъца Гуджовкина, вдовицата, дето шъташе на бай Гъца и от време на време му подслаждаше животеца. Тя беше гърдунеста, сбабичосана вече жена, обута в ръждоляви окъсани джорапи, закрепени с джантер за пездерицата. - И що ти е криво пцето, та го буторяса?

- Млък ма, навро! - гъгна връз нея бай Гъцо. - Туй псе я че го разчекнем с гьостерицата, а ти да не го буторясам. За пцето кърпел, тъй си знам язе. Разлигавиш ли го, оно че ти се качи на келя...

И без да обръща повече внимание на стрина Пъца, бай Гъцо се затътряви към обора да навиди болното от краста турмаче. Той шляпаше с гумените цървули из помръзляка, мина край барабината, обра с крак насърбаната от снощи пенюга и като все още попържаше и мрънкявеше под нос, влезе в обора. Удари го гъста фанара от биволски пръждавици, смесена с воня на уруглица и пикня. Бай Гъцо се спря на цепленката, швиркна с уста и краставото турмаче, изглежда, го усети, защото от полутъмната жежчава се счу радостното му брецане, а веднага след туй скюсканата от болестта чутура на хавайнчето се завря в гърделя на бай Гъца и почна да му се лади и бъцка като малко сополявче.

- Пъш де! - взе да жъмка главата на турмачето бай Гъцо. - Я какво ме изглафа целия, кьорчо-кьорава!

Но гласът му не звучеше сърдито, а по-скоро гълчаво. Бай Гъцо се бе превързал с оная престара селска обич към болното турмаче, иначе отдавна да му бе пуснал кръвняка или да го бе трампосал на някоя оривица.

Докато турмачето и човекът се лабацаха един друг, откъм темнявата пърлица на обора изведнъж се счу тупурдия, сякаш скопяваха нерез, после оттам изскочи като бесня страшен цървен дзвер и се хвишна право на гърба на бай Гъца.

- Леле, въргозуняк! - извреца бай Гъцо и се юрна към манаря, но дзверът го ръмкаше по гъзиняка и озгор и не му даваше да изщрапка до яснеца под сводовището. Сърцето на бай Гъцо прекина, прекина еднаж-дваж, па се бишна нагор, заседна в гръцмуля и ни насам, ни натам.

И кой знае как щеше да завърши тая дунанма, ако бай Гъцо не беше щрегар човек и не даянеше на ръмкане. Докато дзверът крежаваше с некти връз него, той изведнъжка си спомни, че е атеист и като такъв не бива да верва в разни богове, светии, гяволи и въргозуняци. Тази мисъл му даде криле, той се сбабуни на две, запрошна дзвера от гърба си, обърна се и видя, че той наистина не е въргозуняк, а църната мачка на комшията чичо Дърмо Крижавия, която се бе омърляла прездене си и си бе намерила котило в темнявата пърлица.

- Да ти и... намерата, гадина неприклопена! - изглафа през зъби бай Гъцо, па като фана за дръжляка една гьостерица, па като зачепрасти, та ни въргозуняк остана, ни турмак, ни обор...

Така атеистът бай Гъцо Мърдавицата се пребори със суеверието.

Петър Незнакомов.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 172
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Темата е безумна, само това ще кажа!

А глупостите наприказвани дотук, са не на килограм, а на тон!

П.П. Подобна тема само в комплексираното от селския си произход БГ може да има. Лоша работа е закъснялата урбанизация...

някой май не е спал добре....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, не - в Пловдив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дразнещ, дразнещ уж далекта, пък после човек свиква с него. Като поживеем в няколко краища на страната, спираме да си задаваме такъв въпрос.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мен ме дразни софийското ме-кане (Утре ще дойдеме, за да видиме дали можеме да пийнеме една бира...). Граматиески правилно, от гледна точка на кодифицираната реч, е да се пише и говори дойдем, видим, можем, пийнем.

Чета и се вая. Диалект нямам или поне си мислех, че е така, защото горенаписаното понякога (не често) самия аз ползвам, а нямам представа откъде ми се е лепнало. От Централна България съм. Никога не са ми правили забележка за това, нито са ме поправяли, т.е. никому не е правило впечатление...

ПП: Митьо Пищова говори по същия начин като нарежда, но той е от Велико Търново, при това, доколкото помня, от гръцки произход. Излиза, че не е софийски патент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мен ме дразнят всички диалекти

в смисъл дразнят ми ухото

иначе напълно осъзнавам, че част от богатството на езика е в тях и нямам нищо против съществуването им

аз говоря стандартен български без никаква диалектна жилка (под стандартен български разбирам говора наложен като стандартен по нациолната телевизия и радио, който е подвид на западните говори), за това всички българи в чужбина ме питат от къде съм, т.к. знаят че съм някъде от западна БГ и че съм високообразован, но са дотам

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

и аз съм същия. Но обичам от време на време да пускам по някоя диалектна думичка ей така - за куртоазия ;)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

македнскиот ме дразни много по-малко от източните диалекти

това е въпрос на това с какво ти е свикнало ухото

моето като е свикнало със западните говори, т.к. никога не съм живял в източна БГ, източните говори ме дразнят много повече и от македонскиот и от сръбскиот

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аре сега, дразнят! Темата наистина е безумна и силно субективна! Мен не ме дразнят, мекането например си е 'норма' по Шоплука, ама аз никога не си позволявам да го използвам, также розАв, бозАв. Но защо се дразните когато хората го използват? Не да се правят на нещо си, а просто така знаят да говорят. Ти Невски сигурно в цяла Англия и ЮК все правилен английски чуваш?

МенЕ даже Нюи не ме подразни ;). Ама това е....друго.....вино :).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

най-дразнещ е македонскиот диалект, щото е пълен със србизми :)

Екстра си е македонският диалект.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

понятието правилен английски не съществува

има понятие стандартен английски, a по-точно http://en.wikipedia.org/wiki/Received_Pronunciation

който е въз основа на южните диалекти и можеш да го чуеш по BBC

Аре сега, дразнят! Темата наистина е безумна и силно субективна!

драги има цяла наука за това защо ухото на човека се дразни от определена музика или определени диалекти

най-често то се дразни от неща с които не е свикнало

трудно е да накараш баба да прослуша метъл, или Джорд Осбърн и Камерън утре изведнъж да започнат да се кефят на ливърпулския scouse (най-дразнещият английски диалект според статистиките)

в интерес на истината един куп хора се дразнят точно на стандартния английски и го смятат за снобски

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не разбрах Невски? Правилен английски няма, а теб те дразни неправилния български?

драги митак

ще те посъветвам да четеш внимателно, да вникваш и тогава ще разбираш

има стандартен български/английски, той не е правилен или неправилен, а е стандартен

ако в Англия в основата му са южните говори защото това е по-населенета част от страната, в БГ поне в момента това са западните говори защото София е столица след Освобождението

иначе какво ми дразни ухото си е моя работа, и то само на ухото ми, то може да се дразни от каквото поиска

и никъде не съм написал какво е правилен или неправилен български, разрови ми се в постингите и ми покажи ако не съм прав

ама пак съм прав

тук пак само да вметна, защото това е цяла наука

писменият език е много по-стандартизиран от говоримия

това е приемливо за повечето хора и те даже го защитават (стремеж към грамотност), в същото време обаче защитават и правото да си говорят на собствения диалект или да изпозлват диалектни думи или да говорят с регионален акцент (това им дава идентичност)

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди това не се разрових, а прочетох, че те дразнят всички диалекти в БГ. Добре де, в ЮК, след като няма правилен, кое не те дразни?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди това не се разрових, а прочетох, че те дразнят всички диалекти в БГ. Добре де, в ЮК, след като няма правилен, кое не те дразни?

пак ме дразнят всички, някои повече

scouse в УК ми е безспорен лидер

в БГ мьекащите източни диалекти в комбинация с ръкътъ, дънкито и водътъ ме убиват

в UK 3% от населението говори стандартен англиски, а аз живея в район с едно от най-големите разнообразия от диалекти, и едни от най-тежките диалекти (Yorkshire, на юг към шефийлд и барснли има доста шибани диалекти)

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ма аз да не мислиш, че страдам или че се опитвам да поправям хората

все ми е тая

въпросът е, че ако ме питаш кое ми е най-приятно да слушам това си е определно RP

между другото с нивото на образование диалектните различия намаляват и хората все повече се приближават до стандартния английски

имам един бивш шеф от Шотландия, на който почти не му личи, че е от там (това рядко се случва), все още си произнася типично er в някои думи, но всичко друго му е RP

имам един друг колега от Манчестър завършил в Оксфорд, който има абсолютно неразличим говор, не може да кажеш от коя част на УК е - типично RP, даже неутрално, без южните posh нотки



пак по темата с диалектите и вариантите на говора

замисля ли сте се защо на хората им е по-трудно да зацепват шотландски английски от американски английски например

защо един американец ще има повече проблеми да разбира шотландците отколкото те него

отговорът пак е в това с какво свиква ухото

всички гледаме американски филми, а много радко гледаме шотландски филми

така един чужденец, ще е много по-свикнал с американски английски

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе кво ги маиняхте и ги забуварихте бисерите диалектни, дето беа тръчнали по темата! Мене си ми аресваха сичките, щото са убови и са радувам на тех. Сакам си па си ги сакам! И те така те! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ами все пак форумът е научен

та реших да вкарам малко научност в темата за диалектите и малко да я прехвърлим към британските острови за да избягаме напрежението локално

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да де, научен е, но пък се надявам на хората, интересуващи се от наука, да не е забранено да се забавляват, ей така, от време на време. =)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Западните диалекти бодът ухото. И са театрални и превзети. Случвало ми се е да говоря с някой и изобщо да не слушам какво говори, щото начинът по който говори ми отвлича цялото внимание. понякога даже някой думи ти се набиват в главата и ги казваш после без да искаш :).

Обаче и да се говори официален български, с правилно произнасяне на всяка дума, също се набива на уши и прави впечатление. Звучи изкуствено. Много е характерно за българските филми или за тези, чийто майчин език не е български.

Западна България или са научават да говорят като хората или... никакво море! Ши идът ламуту.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

западна българия ходи на море все по-рядко в българия

това беше изкуствено залитане от комунизма

Мдааааа затова Кавала и Тасос географски по прилягат на България :).

Ама айде след сто години може да сме обединени в общото ни китайско отечество. И ши си цъкаме мандарин и няма да има нито западнали, нито източни диалекти, нито гръчки, ще оцелее само македонскиот.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...