Отиди на
Форум "Наука"

Пример за това, колко е безпредметно да се мрънка


Recommended Posts

  • Потребител

Ей хора, вярно че съм изнервен тия дни и затва обиждам ама... Можели такова т... твърдение ЕС убило селското стопанство?

Изобщо прави ли се разлики между модернизация (механизация, химизация, мелиорация) глобализация и т.н. и ЕС.

Ми, да, защото е много трудно да си на плюс и да използваш съвременни технологии в селското стопанство - ЗАТОВА ЕС СУБСИДИРА и всички богати държави субсидират. Разбира се че има зърнопроизводство и то заема най-големите площи почти по целия свят от Китай през Индия, Русия до САЩ и Канада. Това е съвсем отделен въпрос.

Говорим за липсата на почти друго освен зърнопроизводство у нас и депопулацията. Степните райони на редица страни в Умерения пояс са били винаги рядко населени и с възможности за едростоково зърнопроизводство. Те заради рядката заселеност страни като САЩ, Аржентина и Австралия масово залагат на пасищното животновъдство допреди няколко деситилетия.

Овцевъдството винаги е значело чобанлък, вярно тая професия у нас не е с такъв романтичен облик като каубоя, но е същото. :)

Интересно ми е в изчисленията си слагал ли си и труда, който ще положиш?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

Така е, ЕС е икономически убиец. Плюс това дава по-големи субсидии на декар/животно на чуждите държави - някой може да каже, че иска да ни унищожи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво бе състоянието на нашето селско стопанство преди 2007 и след нея? За да се хвърлят такива сериозни твърдения, че ЕС е убило земеделието у нас. Само се хвърлят някакви твърдения и :post-20645-1121105496: .

Със сигурност сега е по-добре, в сравнение преди 2007 заради субсидиите.

А колкото до разликата в субсидиите, има и разлика в разходите на фермер у нас и във Франция. Не е такава, каквато е разликата в субсидиите, но това е друг проблем.

Интересно ми е сега какво се договаря?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно ми е в изчисленията си слагал ли си и труда, който ще положиш?

Онова, което ще спечеля е заплащането на труда ми. Т.нар. печалба е всъщност заплащане на моя труд и поемането на рискове.

stinka (Rom), ако обединението прави силата, то ЕС не е никакво обединение, съюз и т.н. Това е просто регулаторна структура. Интуитивно всеки ще каже "по-добре да сме вътре с двата крака, отколкото да сме отвън", колкото и абстрактно да е това "отвън". Това е комплекса на малката държава, която не вярва на географията, че е част от Европа и иска да си плати за да бъде признато това. Искаш доказателства? Ами има ли някаква впечатляваща промяна в живота в България след включването ни в ЕС? Не. Спекулации иначе - бол. Обаче има страни като Норвегия, които не искат да са част от ЕС. Шок. Те ли са глупаците, с един от най-високите жизнени стандарти в света? Не, пазят си интересите. Защото отварянето на пазарите между страни с различно ниво на развитие е пагубно за неспособните да се справят с такава конкурентоспособност. Затова огромните вериги, чиито имена е излишно да споменавам, убиха занаятчийството в България, дребния, че и среден бизнес в държавата ни. Нещо, което не знаеш ли казах?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ПП: Сега като прочетох видях, че може да остава впечатление, че мотивите на Норвегия са така просто обяснени с нивото на развитие (не, че е далеч от истината). Там е по-комплексно - пазят си риболова от чуждестранно споделяне (хмм, това ми напомня незнайно защо за изкупената ни от чужденци земя), а скъпото им спонсорирано зеленчукопроизводство, заради лошия релеф и климат, ще види кончината си при чуждестранна конкуренция. Във всеки случай причини имаме имахме и ние, но след като вече нямаме мощно земеделие сега ни спонсорират. Това е някакъв абсурд. Това е като да хванеш волна птичка и да я караш да ти благодари, за това че и пускаш зърно в клетката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаеш ли кое е общото между Кувейт и Норвегия? Милиардите петродолари. Затова не искат ЕС.

Глобализацията е факт с или без ЕС.

Проблема със свръх очакванията на българите да се повтори безплатното наливане на милиарди като по съветско няма да се повтори. Големите вериги са в България и преди ЕС. Това че ние не произвеждаме нищо и че сме неконкурентноспособни е наш проблем и нашо постижение. Да се прехвърля сривът на българската икономика от 20 години насам и неспособността у нас да се създаде НОРМАЛНА икономическа среда за развитието на бизнес е нашо постижение, не на ЕС или САЩ, колкото и на атакокомуноконспираторите да не им се иска. Всякакъв непратиен бизнес у нас е на ръба. У нас има такъв бизнес: чужди инвеститори, партийномафиотски фирми и отделни единици едвам кретащи. Това не го е създал ЕС.

Да точно това е семейното земеделие - да си изкарват хората заплатата!

Българското земеделие и село бяха унищожени с колективизацията това е факт.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Работата е там, че Норвегия пак си изнася петрола, просто не позволява на друг да решава вместо нея как.

Земеделието е начин за преживяване, това не оспорвам, а колективизацията на никого не е попречила да си работи парчето земя и да тъпче в двора си добитък. Но този начин е ниско ефективен и особено в днешните условия и възможности копаенето с мотика на картофи е буквално безразсъдно. Меленето на брашно и купуването на хляб от магазина пак е следствие на колективната работа и разпределението на труда, но никой не се противи.

Щом големите вериги са били в България преди ЕС, това само показва държавното абдикиране. С други думи от този момент вече е нямало България, а само парче ЕС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами да колективизацията изпрати всички млади от селата в града. Когато остаря самото колективизирано поколение по селата останаха само пенсионери и довлечените роми дето да работят по ТКЗСтата сезонно.

Прекъсна се връзката с цели поколения, между заетите в селскотостопанство.

Човек, модернизация в селскотостопанство има и без държавна собственост! Да не да са колективизирани (напрактика одържавени) фермите във Франция или Испания че са модерни и съвременни????

Под колективизация имам предвид създаването на ТКЗСта, после АПКта и ДЗСта, а не колективен труд!

Гледането на два декара двор и пет овце не е фермерство! И никога не е било.

Глобализацията не е държавно абдикиране, а естествено развитие на света. обратното е изолация и ако България налага големи мита за чужди стоки, ще го правят и другите реципрочно. Ако забраняваме и чужди фирми напрактика означава, че ставаме като сев. Корея, В такава държава ние нямаше да имаме комшютър, кола и интернет и хиляди подобни неща. Ние щяхме да сме в 19 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ама виж, аз не разбирам срещу какво недоволстваш. Един трактор работи колкото 1000 души и 100 коня. 999 души и 100 коня стават излишни, НО плодовете на тяхната земя са същите, че и по-големи. Това единствено ги облагодетелства, като ги прави по-заможни и свободни да разполагат с времето си.

А глобализацията да я сравняваш с ЕС... Глобализацията е свобода, а ЕС е просто узаконена диктатура, място за сравнение не може да има. Живеем в глобално село, това е глобализацията - свободно движение на хора и идеи, но повечето държави се възползват от тези възможности без да заличават своята идентичност. Наскоро говорехме, че почти всяка европейска държава си има закон за защита на езика, а само в България нямаме и всяка чуждица се натяква по медиите до пълното заличаване на българският и еквивалент. Глобализацията не е уеднаквяване, каквото ЕС цели законово да налага едностранно без да се допита или съобрази с индивидуалните различия. Ако от ЕС кажат от утре във всяка страна да се гледат маслодайни рози това не е пример за глобализация, а на глупост.

И е много наивно да се смята, че ние не можем да оцелеем без да подпомагаме/спонсорираме/инвестираме в развитието на останалите държави като купуваме техните стоки за сметка на родното производство. Ще ти дам един пример. Мое лично убеждение е, че ако в България не бяха допуснати монополисти по мобилната телекомуникация да дерат по 10 кожи, то в момента можехме да имаме поне 1 български мобилен оператор, който буквално изплатихме многократно с милиардите изнесени пари. За концесионерите и посредниците, които ограбват всеки един от нас с това просто да цицат по потока на блага, може сам да се досетиш какви са последствията. България е в рецесия и търпи национална катастрофа, която се нарича чуждопоклонничество и чуждовасалство. Това, че не е подписана хартийка на която да пише "война" не значи, че България не се третира просто като изгубила война страна - източник на почти безплатни ресурси, включително човешки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.........................................

stinka (Rom), ако обединението прави силата, то ЕС не е никакво обединение, съюз и т.н. Това е просто регулаторна структура. Интуитивно всеки ще каже "по-добре да сме вътре с двата крака, отколкото да сме отвън", колкото и абстрактно да е това "отвън". Това е комплекса на малката държава, която не вярва на географията, че е част от Европа и иска да си плати за да бъде признато това. Искаш доказателства? Ами има ли някаква впечатляваща промяна в живота в България след включването ни в ЕС? Не. Спекулации иначе - бол. Обаче има страни като Норвегия, които не искат да са част от ЕС. Шок. Те ли са глупаците, с един от най-високите жизнени стандарти в света? Не, пазят си интересите. Защото отварянето на пазарите между страни с различно ниво на развитие е пагубно за неспособните да се справят с такава конкурентоспособност. Затова огромните вериги, чиито имена е излишно да споменавам, убиха занаятчийството в България, дребния, че и среден бизнес в държавата ни. Нещо, което не знаеш ли казах?

Рома ти обясни една от причините, Норвегия да не иска да е в ЕС. Друга е това колко са норвежците и каква територия имат и колко от територията има излаз на море.

Аз ще пиша за друго! Защо държави с подаобна на нашата територия и манталитет, на нашите геогравски ширини се натискат да влязат в ЕС? Сърбия, Македония (Турция е друга бира, но и тя се натиска). Хърватоя май влезе (или предстои, не следя техните новини изкъсо ;)). Защо Словакия е 'вътре', а Чехия въпреки, че предишн ия президент бее силно против, а и голяма част от чехите го подкрепяха сега зае коренно противоположен курс? Чехите са били винаги по-силни индустриално от източните немци - австрийците (освен в периода на соца), даже и те на могат да си 'позволят' въпреки политическата воля и народна подкрепа.

Работата е там, че Норвегия пак си изнася петрола, просто не позволява на друг да решава вместо нея как.

Земеделието е начин за преживяване, това не оспорвам, а колективизацията на никого не е попречила да си работи парчето земя и да тъпче в двора си добитък. Но този начин е ниско ефективен и особено в днешните условия и възможности копаенето с мотика на картофи е буквално безразсъдно. Меленето на брашно и купуването на хляб от магазина пак е следствие на колективната работа и разпределението на труда, но никой не се противи.

Щом големите вериги са били в България преди ЕС, това само показва държавното абдикиране. С други думи от този момент вече е нямало България, а само парче ЕС.

Норвегия има възможност (за сега). По отношение на колективизацията ако става въпрос за БГ, тя унищожи не земеделието, а нещо по-важно - земеделците!

........................

А глобализацията да я сравняваш с ЕС... Глобализацията е свобода, а ЕС е просто узаконена диктатура, място за сравнение не може да има. Живеем в глобално село, това е глобализацията - свободно движение на хора и идеи, но повечето държави се възползват от тези възможности без да заличават своята идентичност. Наскоро говорехме, че почти всяка европейска държава си има закон за защита на езика, а само в България нямаме и всяка чуждица се натяква по медиите до пълното заличаване на българският и еквивалент. Глобализацията не е уеднаквяване, каквото ЕС цели законово да налага едностранно без да се допита или съобрази с индивидуалните различия. Ако от ЕС кажат от утре във всяка страна да се гледат маслодайни рози това не е пример за глобализация, а на глупост.

И е много наивно да се смята, че ние не можем да оцелеем без да подпомагаме/спонсорираме/инвестираме в развитието на останалите държави като купуваме техните стоки за сметка на родното производство. Ще ти дам един пример. Мое лично убеждение е, че ако в България не бяха допуснати монополисти по мобилната телекомуникация да дерат по 10 кожи, то в момента можехме да имаме поне 1 български мобилен оператор, който буквално изплатихме многократно с милиардите изнесени пари. За концесионерите и посредниците, които ограбват всеки един от нас с това просто да цицат по потока на блага, може сам да се досетиш какви са последствията. България е в рецесия и търпи национална катастрофа, която се нарича чуждопоклонничество и чуждовасалство. Това, че не е подписана хартийка на която да пише "война" не значи, че България не се третира просто като изгубила война страна - източник на почти безплатни ресурси, включително човешки.

Хмм, а ако бяхме извън ЕС? Щяхме да сме по-свободни ли? нещо не мога да те разбера? Би ли обяснил? Щото сега например в Чехия стартира поредната кампания за 'чистене' на работнбиците извън ЕС. По отношение на мобилните оператори не си наясно. Дълго време имахме само един и то защото беше български (шапката беше друга, но н е съвсем). Имах не един а три мобифона по това време, (Мобиком май беше), единия специлно за кола :). Всичките служебни разбира се ;). Не се оплаквах разбира се, тогава се роди щерката и имах нужда от комуникации ;).

Хмм я дай една алтернативка, какво е трябвало да стане! И разбира се как де. Аз съм бил в тези събития и мисля, че съм компетентен да покажа, какво е реално. Но не съм само аз тук.

По отношение на веригите. Дай една нормална държава дето няма вериги?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма много полза да се мрънка, ако не това да му олекне на душата на този който го мързи, страх или обича други обвинява за личният си неуспех в живота....

По напред е държавата /защото индивидуално много талантливи българи са си направили бизниса/, държавната бюрокрация, политиците да намерят тези цели за които успешно могат да се възползват от тези ЕС супсидии за които като член всеки може да кандидатства...

Хърватите сега в Август вкарват еврото вместо куната...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо държави с подаобна на нашата територия и манталитет, на нашите геогравски ширини се натискат да влязат в ЕС?

А защо България се включва в Тристранния пакт през II Световна война? Много ясно е, че когато една ламя се охрани достатъчно тя не само ще се стреми нейните слуги да са послушни, но и онези, които не са и слуги - да им е лошо.

Това дето ми обясни с мобилните телефони и шапката е точно това, което аз съм написал. Нашо било, ама повдига жизнения стандарт на чужда държава. Кел файда? То и златото си е национално богатство, но чужда фирма го изнася ощетявайки цялото българско население. И това, ако не е абсурд - да имаш злато за $793 млрд. и да ходиш одрипан... напомня ми на "вода гази, жаден ходи". Ти сам каза нещо в което май не вникна. Норвегия има голяма риболовна територия, която е и поминък и голям приход към бюджета; важна е и с износа си на петрол и природен газ. Сопнала се е на ЕС и си гледа кяра. България по тази линия също е финансово независима и важна (ценна) за останалия свят. Хайде сега открий разликите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак същите атакиаткочервеноруски пропаганди. Добивът на злато у нас -ОТ ВЕЛИКИЯ КОЛОНИЗАТОР ЕКСПЛОАТАТОР И БОГ ЗНАЕ ОЩЕ КАКВО ЗЛО в Пирдоп е за 100 млн. долара. Като му махнеш разходите - всички - машини и технологии, труд, инфраструктура, транспорт и т.н. и колко остава и като си плати данък печалба?

Изобщо даже ми е тъпо да им търся отчетите и да ровя ква им е печалбата от златото (тя едва ли е конкретно написана) ама долу горе може да се ориентира човек. И накрая кво ще остане 10-20-30 млн. долара на година???? И това е великото ограбване???????????????

Боже! партийни фирми го гълтат тва за седмица!

И като гледам колко вярващи в това има. И НАИСТИНА СИ ЗАСЛУЖАВАМЕ ДЕРЕДЖЕТО.

Не всяко лайно, което говори по телевизията или се пръска по интернет е истина.

Правете разлика между реалност и желания, за хиляден път го повтарям.

Ако в тая държава има малко нормална икономика тя се дължи точно на чуждите инвеститори, ако чакаме само на МЕСТНИТЕ партийномафиотски ...

Винаги съм се чудел защо тия дето ревът срещу монополистите и западните колонизатори не обелват и дума за Лукойл за милионите, които крие от акциз и за всяка друга руска инвестиция у нас?????

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като каже някой за земеделието окрупняване и направо лошо ми става. Такова земеделие не.

Смисалът точно на такива производства - зеленчуци, плодове, лозя е точно семеен доход. Изискват много ръчен труд и по-малко машинен. С едни добри субсидии и точно нормализиране на пазара у нас, трябва да се работи.

Един производител на зеленчуци не си решава проблема с една сергия на пазара. Фермера не трябва да е търговец - губи се смисъла. Знаеш ли какво правят търговците по пазарите с продаващите фермери, които ги конкорират с по-ниски цени. Всякакви побоища, нападения и т.н. Изобщо не е лесно за производител. И само с една сергия, когато произвеждаш по 200-300 тона не става наистина.

Все още има млади по Благоевградските и пловдивско-пазарджишките села - то те са и основните зеленчукопроизводителни райони у нас. Трябва да се спасяват. Наистина ако има контрол от държавата по пазарите и тържищата за нелоялната конкуренци, за незаконния внос и малко по-добри субсидии - отрасалът ще се закрепи.

Търговците на зеленчуци по пазарите и тържищата много здраво и по всякакъв начин си дъражат бизнеса и не допускат производители да се намесват пряко да продават. Доста добри пари вадят именно от свръх надценките и не пускат кокала. силно е изкривен пазара и то от непазарни мерки.

А междудругото по провинцията не е толкова невъзможно млади да се пробват със земеделие и дори с животновъдство. Доста го правят, пробват се поне - тея от малките градчета, щото в селата няма млади. Но същите проблеми ги съсипват.

Окрупняването губи смисалът на земеделието като основна мярка за спиране депопулацията на селските райони. Междудругото повечето цигани по селата са заселвани именно по комунистическо време, за да бъдат ползвани за сезонна работна ръка в окрупнена ферма - ТКЗСтата.

Тютюна наистина няма алтернатива в планинските села. Там едно помашко село с 1000-1500 души и обработваема земя за цялото село 1000-1500 декара е единствен поминак - само субсидиран тютюн го държи от тотален глад. Защото е една от най-трудоемките култури. Малко площ, расте добре на планински беден терен и иска много работа.

Зеленчукопроизводството в България на тоя етап е доста трудна (умряла, замряла) работа..

В селото на дядо ми по бащина линия което е на 10 километра от Пловдив, няма ниви (освен изоставените). Има само градини от по няколко декара (до 10 декара), от които зеленчукопроизводителите вадят толкова, колкото да не умрат от глад..

Проблемът излиза наяве при връщането на земята..

Той не в самото връщане, а в човешкия материал: Явяват се 15-20 наследници за няколко ниви, принадлежали на прадядовците, всеки със свои виждания и разбирания, и най-често се хващат за гушите

Аз лично съм бил седем осем пъти ответник и ищец по наследствени спорове за таква земя.

/Да не ви разправям че едно време и законите са били други - жените не са наследявали секлскостопанска земя, и не всичко се правило по закона - дядото казва тази нива е на този, онзи ще го компенсираме като го изучим,и/или му дадем пари/

Имам близък познат такъв зеленчукопроизводител, на които продавам ( и вече продадох дела в една от нивите) наследствения ми дял от нивите на дядо ми и прадядо ми..Човекът вади толкова малко от зеленчукопроподството, че му се налага преди всичко търговец на зеленчуци, и да се занимава с покупко-продажби на земя и/или с даването и под аренда ( той самият е арендатор)

Решението - Невскии многократно го е посочвал - данъци върху земеделслската земя, за да може да се окрупни ..Не е задължително окрупняването да значи създаване на стопанства от 10 000 декара, стопанство от 40 -50 декара (имам предвид градина) е достатъчно за сносен семеен бизнес.

-------

Обезлюдяването на селата е тенденция, независимо от състоянието и възможностите на селското стопанство (вижте съседна Гърция). това което се случва тук сега е аналогично Хората които имат достаъчно доходи от селко стопанство - изучват децата си в градовете (май така е от памтивека) и децата имигрират/остават към големите градове.

/Обезлюдяването поради окрупняването и огражданяването по време на соца е минало вече....Децата на върналите се по селата в 90-те години на двадесети век, са големи хора, от които 95 процента живеят, работят и се реализират в градовете.(Имам преки лични наблюдения и опит)/:

-----

Въпросът не е да има някакъв поминък в селата, от които хората да не умрат от глад (така няма как да се задържат младите), а да се създават условия за бизнес и достатъчно доходи

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Tук има доста теми за това защо България се е включила в пакта. То бива незнание но това твоето на нищо не прилича ;)! Ще припомня накратко. След преврата в Югославия, когато е свалено прогерманското правителство, Югославия е прегазена за седмица от Вермахта. Армията на Хитлер е на нашата граница и целта му е да помогне на смешната армия на Дучето с/у Гърция. Паралелно с това в БГ е пратен Соболев с цел да 'гарантира' на България нейната независимост и неделимост само за цената на две морски бази в Бургас и Варна ;). нашето правителство обаче има вече печалния пример на Прибалтика и отхвърля предложението. Така дилемата е решена, защото няма изход. Както се казва - по-малкото зло. Защото Хитлер не окупира д-вите приели пакта.

Какво щеше да стане ако бяхме отхвърлили и това решение и го играехме независимо. Щяхме да забавим още повече Хитлер, давайки това време на Сталин и цяла Европа щеше да е в ръцете на мустакатия с лулата. Щяха да умрат много българи и с/у Хитлер и после с/у Сталин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Tук има доста теми за това защо България се е включила в пакта. То бива незнание но това твоето на нищо не прилича ;)! Ще припомня накратко. След преврата в Югославия, когато е свалено прогерманското правителство, Югославия е прегазена за седмица от Вермахта. Армията на Хитлер е на нашата граница и целта му е да помогне на смешната армия на Дучето с/у Гърция. Паралелно с това в БГ е пратен Соболев с цел да 'гарантира' на България нейната независимост и неделимост само за цената на две морски бази в Бургас и Варна ;). нашето правителство обаче има вече печалния пример на Прибалтика и отхвърля предложението. Така дилемата е решена, защото няма изход. Както се казва - по-малкото зло. Защото Хитлер не окупира д-вите приели пакта.

Какво щеше да стане ако бяхме отхвърлили и това решение и го играехме независимо. Щяхме да забавим още повече Хитлер, давайки това време на Сталин и цяла Европа щеше да е в ръцете на мустакатия с лулата. Щяха да умрат много българи и с/у Хитлер и после с/у Сталин.

Последното не съм съгласен. Може ненците да ни окупират, но български войник нямаше да се бие с-у руснаците. Щяха да дезертират масово, но да се бият Не!

Някаде четохр че навремето царят се оплаквал затова, че едрите капиталисти са англофили, военната солгатеска са германофили, народът русофил и единственно той бил българофил. :gossip:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зеленчукопроизводството в България на тоя етап е доста трудна (умряла, замряла) работа..

В селото на дядо ми по бащина линия което е на 10 километра от Пловдив, няма ниви (освен изоставените). Има само градини от по няколко декара (до 10 декара), от които зеленчукопроизводителите вадят толкова, колкото да не умрат от глад..

Проблемът излиза наяве при връщането на земята..

Той не в самото връщане, а в човешкия материал: Явяват се 15-20 наследници за няколко ниви, принадлежали на прадядовците, всеки със свои виждания и разбирания, и най-често се хващат за гушите

Аз лично съм бил седем осем пъти ответник и ищец по наследствени спорове за таква земя.

/Да не ви разправям че едно време и законите са били други - жените не са наследявали секлскостопанска земя, и не всичко се правило по закона - дядото казва тази нива е на този, онзи ще го компенсираме като го изучим,и/или му дадем пари/

Имам близък познат такъв зеленчукопроизводител, на които продавам ( и вече продадох дела в една от нивите) наследствения ми дял от нивите на дядо ми и прадядо ми..Човекът вади толкова малко от зеленчукопроподството, че му се налага преди всичко търговец на зеленчуци, и да се занимава с покупко-продажби на земя и/или с даването и под аренда ( той самият е арендатор)

Решението - Невскии многократно го е посочвал - данъци върху земеделслската земя, за да може да се окрупни ..Не е задължително окрупняването да значи създаване на стопанства от 10 000 декара, стопанство от 40 -50 декара (имам предвид градина) е достатъчно за сносен семеен бизнес.

-------

Обезлюдяването на селата е тенденция, независимо от състоянието и възможностите на селското стопанство (вижте съседна Гърция). това което се случва тук сега е аналогично Хората които имат достаъчно доходи от селко стопанство - изучват децата си в градовете (май така е от памтивека) и децата имигрират/остават към големите градове.

/Обезлюдяването поради окрупняването и огражданяването по време на соца е минало вече....Децата на върналите се по селата в 90-те години на двадесети век, са големи хора, от които 95 процента живеят, работят и се реализират в градовете.(Имам преки лични наблюдения и опит)/:

-----

Въпросът не е да има някакъв поминък в селата, от които хората да не умрат от глад (така няма как да се задържат младите), а да се създават условия за бизнес и достатъчно доходи

Има един термин бедсвието на полезни изкопаеми. Разгледай световната практика от миналото до сега и ще ти стане ясно какво значи. Много малко то тези страни, които по-принцип би трябвало да са заможни, благодарение на природните богатства са в мизерно състояние и до ден днешен...

И виж тези които се занимавали/занимават с търговия, посредничество са м-у най богатите.

Ние имаме чудесни възможности да посредничем м-у истока и запада. Защо не ги засилваме?

Друго земледелието е нужен капитал. Когато избухна демокрацията никой не вложи и пукната пара, за да капитализират селата или да запазят ТКЗС-тата като едри производители. Това беше целта на мултитата. Да не купуваш патлижан от бай Иван ами от супера, испански. Всичко крещеше за либерализация тогава и никой не правеше разлика за политическа и/или икономическа...

Само за пример.

Има един сайт със сканирани книги за икономията на феудализма. Бижу.

Там пише, че през вековете в европа е било на практика да събират скитниците, просяците по градовете и с-у подслон и храна да вършат обществен труд....

Вчера имаше репортаж /тук има села където единсвенният работодател е общината/, за безработни които срещу безработната помощ /тук за да я получат след регистрацията трябва да работят, задължително седмично дадено време/, обработват общинска земя, гледат животни.

Толкова е успешен този /подплатен/, труд, че общината с помоща на ЕС пари строят капково поливане и птицеферма. А сега подават нови проекти за местна кланица и завод за кашкавал....

И така може... :guitar::groupwave2::guitar2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Tук има доста теми за това защо България се е включила в пакта. То бива незнание но това твоето на нищо не прилича ;)! Ще припомня накратко. След преврата в Югославия, когато е свалено прогерманското правителство, Югославия е прегазена за седмица от Вермахта. Армията на Хитлер е на нашата граница и целта му е да помогне на смешната армия на Дучето с/у Гърция. Паралелно с това в БГ е пратен Соболев с цел да 'гарантира' на България нейната независимост и неделимост само за цената на две морски бази в Бургас и Варна ;). нашето правителство обаче има вече печалния пример на Прибалтика и отхвърля предложението. Така дилемата е решена, защото няма изход. Както се казва - по-малкото зло. Защото Хитлер не окупира д-вите приели пакта.

Какво щеше да стане ако бяхме отхвърлили и това решение и го играехме независимо. Щяхме да забавим още повече Хитлер, давайки това време на Сталин и цяла Европа щеше да е в ръцете на мустакатия с лулата. Щяха да умрат много българи и с/у Хитлер и после с/у Сталин.

Изобщо не ти разбрах изказването. Примера ми беше пределно ясен, че държавите в изгодно положение се възползват от тези, които не са в изгодно положение. Каква Югославия, какъв Сталин, къде отиде? А още по-лошо впечатление прави, че представящ някакви хипотези, вероятно от раздела за историческо моделиране, като факти и неизбежно стечение на събитията.

Иначе темата наистина се измести от мрънкането и няма да продължа подетото тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не е така Елемаг. Първо аз неговоря за окрупняване от порядъка на стотици декари и хиляди.

Собственост от около 50 декара средно у нас е пръсната на максимум 5 парцела, дори по-малко. Но за семейно земеделие не трябва повече. И в ОК например на малкия фермер земята също е от няколко парцела. Всъщност в ОК изобщо нямат такива гигантски парцели, даже нямат и големи дори в зърнопроизводството.

А за депопулацията не е тотална. Все още има млади в благоевградските и пловдивско-пазарджишките села, та и в Зап. Родопи - говоря за българи. Има и млади в малките градчета по останалата част от страната, където все още може да се вземат мерки за спиране на тоталната депопулация - и земеделието е главна. Наистина неможе във всяко село далеч от развит град да има масово развитие на промишленост и услуги. Наистина земеделието е базовия сектор на икономиката в такива райони. Ако се вземат мерки за икономическото укрепване на тези райони трябва да се работи със селскотостопанство. То не случайно има сумати програми на ЕС в тая насока.

Средният размер на парцелите в България е 6-7 декара, и варира (от Смолянско... до Добричко)..

Проблемът "едно" при интензивното земеделие, е че да работи и произвежда върху/от 5-10 парцела, на фермера му трябва голямо семейство..(каквито българите в 21 век нямаме)

Проблемът "едно+" е че земята преобладаващо не е разделена между наследниците

(за да правя каквото и да е с парцела, или върху парцела - бил той нива, лозе, ябълкова градина, или нива, върху която е засадена гора - както е в моя случай, ми трябва съгласието на съсобствениците)

Всъщност - ако делбата е била възможна (по-лесна), тя е била възможна в 90-те години

(действивително - тогава доста хора се върнаха на село, уредиха отношенията си, и започнаха да се занимават със дребно фермерство)

Сега, в 2013 година неделените парцелите от 7-8 декара трябва да се делят между 15 човека (или повече).Със всяка изминала година, наследниците и съсобствениците на такива имоти се увеличват (по естесвени причини), освен това вероятно живеят из цялата страна

(вероятно притежавам идеални части от горски имот някъде в Балкана, и от страна на баба ми по линия на баща ми - но не съм ги потърсил)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Толкова е успешен този /подплатен/, труд, че общината с помоща на ЕС пари строят капково поливане и птицеферма. А сега подават нови проекти за местна кланица и завод за кашкавал....

Доколкото знам, на общините не е разрешено да създават производствени единици, а само да продават активите, наследени от времето на соца.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото знам, на общините не е разрешено да създават производствени единици, а само да продават активите, наследени от времето на соца.

Онези пари вече отдавна изгоряха....

Тук работодателя не е общината, тя само организирва общественият труд. Канализира /като единствена останала организация/, трудът. Парите /работодателят/ в този случай е държавата чрез съответният си комитет.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Последното не съм съгласен. Може ненците да ни окупират, но български войник нямаше да се бие с-у руснаците. Щяха да дезертират масово, но да се бият Не!

Някаде четохр че навремето царят се оплаквал затова, че едрите капиталисти са англофили, военната солгатеска са германофили, народът русофил и единственно той бил българофил. :gossip:

Скуби, ти за ген. Колев чувал ли си? ;)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...