Отиди на
Форум "Наука"

Защо жените обичат скъпите бижута


Recommended Posts

  • Потребител

Жените купуват дизайнерски чанти и скъпи аксесоари, за да спрат конкурентка в любовта, която иска да им открадне мъжа.

624-300-bizhu-bizhuta-aksesoar-luks.jpg

Не особено учудващият факт е установен американско изследване, цитирано от БГНЕС.

След поредица от експерименти със стотици омъжени и неомъжени жени, изследователите установили, че колкото по-застрашена се чувства една жена от конкурентка, толкова повече харчи за аксесоари.

Професорът по психология Владас Гришкевичус, който осъществил проучването, заяви, че то обяснява защо средностатистическата жена си купува по три чанти на година.

"По същество чантите "Фенди" отблъскват конкурентките в любовта, а демонстрирането на дизайнерски продукти означава: "Долу ръцете", допълва Яцзин.

"Докато мъжете често показват луксозни стоки на противоположния пол, дамите се стремят да демонстрират скъпи вещи на представителките на техния пол."

Предишни изследвания установиха, че луксозните стоки правят дамите щастливи и са сигнал за статус и вкус.

http://www.edna.bg/moda-i-kozmetika/syveti-i-tendencii/kak-zhenite-pokazvat-prevyzhodstvo-edna-na-druga-4631572

Като се замисля, и вие ще се сетите, че сте срещали във филми, както и аналог в живота, как момчето дава на "своето момиче" отварачката за ламаринените кутии на напитки, която има формата на пръстен. И това е достатъчно за да го направи щастливо момичето. Когато поотрасне обаче, се минава на диамант за годежа. Дали чувствата не отстъпват на пресметливостта с възрастта? Всъщност то и това не е откриване на топлата вода. Колкото по-дълго живеем на този свят, толкова по-цинични и меркантилни ставаме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не само жените обичат скъпи аксесоари - мъжете също държим на такива неща, но не толкова на пръстени, чанти и гривни, колкото примерно на оръжия, технически джаджи и спортни пособия. Качеството и цената идват с възрастта и възможностите.

Инак - чисто исторически, скъпите бижута първоначално са били мъжка привилегия като знаци на обществено положение. Като правило, регалиите на суверена-мъж са много по-впечатляващи от тези на съпругата на суверена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип децата порастват, играчките и те. Момченцата си играят с колички, а мъжете с коли. Момиченцата си играят с кукли, а жените с мъже. Мъжете управляват света, а жените само мъжете.

Обаче интересно, че така поставен въпроса, излиза че скъпите коли са също бижута. Предназначението на една кола е да те предвижи от една точка до друга, евентуално с достатъчно място в багажника за две щайги компоти. Тогава какво е предназначението на двуместно кабрио в което не можеш да качиш и една баля слама??

В природата мъжките показват своите добри гени изразени чрез умения и енергия, която могат да си позволят да разхищават с непрактични дейности, като строят около и себе си. Примерно беседковата птица и пауна.

IMG_4703.jpg

paun3.jpg

Значи една лъскава кола би следвало да се разглежда като оперение показващо умението да се снабдява редовно с храна и в излишъци, които биха свършили работа за евентуалното потомство. Някой даже така въртят гуми, сякаш колите са продължение на мъжкото им достойнство.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Мъжете управляват света, а жените - само мъжете."

Imperare sibi maximum imperium est. Да владееш себе си означава да владееш най-голямата империя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз, като жена, не споделям това мнение.

Не обичам скъпите аксесоари. Не че не мога да си купя, но не отдавам значение на тези неща.

Всеки един човек, независимо от пола си, има различни приоритети.

Link to comment
Share on other sites

Аз, като жена, не споделям това мнение.

Не обичам скъпите аксесоари. Не че не мога да си купя, но не отдавам значение на тези неща.

Всеки един човек, независимо от пола си, има различни приоритети.

Недей рита против българската наука, жено. Те вече са стигнали до решението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, то винаги е ясно, че става дума за най-общо наблюдение. Винаги ще има и хора, които с основание няма да се впишат в очертаната рамка. Това се подразбира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз, като жена, не споделям това мнение.

Не обичам скъпите аксесоари. Не че не мога да си купя, но не отдавам значение на тези неща.

Всеки един човек, независимо от пола си, има различни приоритети.

Значии... да подхванем нещата в няколко аспекта. Никой не говори за това сама да си купуваш скъпи бижута, а за това атрактивен самец да "ловува" за теб. В случай, че това не ти носи чувство за лична сигурност и такава в отглеждането на потомството ти, то би следвало или че си презадоволена или, че има стимули, които подтискат това чувство, защото то е рационално и логично. Никой не говори за това да се продаваш или да определяш размера като единствен критерий, но избора на партньора е съвкупност от качества, които все са показатели за здраве и младост. Не случайно под благосъстояние се има предвид притежаването на излишъци. Сигурен съм, че човек би могъл да обича и 30 кг партньор без зъби, но това което сме, разбирай нашето поведение отразено в естествения подбор сочи, че критериите ни за красота и привлекателност съвпадат с критериите за здраве и младост. Аз лично не мога да се сетя за черта, която не се подчинява на тази закономерност.

Дори поезията, свиренето на пиано и разходките под лунната светлина крещят едно и също нещо: Аз съм достатъчно богат за да мога да си позволя да не ора земята и занимавам съзнанието си с практически безполезни дейности в опити да стимулирам мозъка на себе си и околните с първични стимули на нашите инстинкти. Не звучи романтично, но моя приятел Фройд твърди, че всичко се върти около секса, а това желание е програмирано в нас, а не придобито.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значии... да подхванем нещата в няколко аспекта. Никой не говори за това сама да си купуваш скъпи бижута, а за това атрактивен самец да "ловува" за теб. В случай, че това не ти носи чувство за лична сигурност и такава в отглеждането на потомството ти, то би следвало или че си презадоволена или, че има стимули, които подтискат това чувство, защото то е рационално и логично. Никой не говори за това да се продаваш или да определяш размера като единствен критерий, но избора на партньора е съвкупност от качества, които все са показатели за здраве и младост. Не случайно под благосъстояние се има предвид притежаването на излишъци. Сигурен съм, че човек би могъл да обича и 30 кг партньор без зъби, но това което сме, разбирай нашето поведение отразено в естествения подбор сочи, че критериите ни за красота и привлекателност съвпадат с критериите за здраве и младост. Аз лично не мога да се сетя за черта, която не се подчинява на тази закономерност.

Дори поезията, свиренето на пиано и разходките под лунната светлина крещят едно и също нещо: Аз съм достатъчно богат за да мога да си позволя да не ора земята и занимавам съзнанието си с практически безполезни дейности в опити да стимулирам мозъка на себе си и околните с първични стимули на нашите инстинкти. Не звучи романтично, но моя приятел Фройд твърди, че всичко се върти около секса, а това желание е програмирано в нас, а не придобито.

Бих предпочела партньорът да ме впечатли с други способности, отколкото с парите си.

Разбира се, че парите са важно нещо, и че да може да печели, за да живее добре, е приоритет за всеки човек.

Но не това е най-важното в отношенията между мъжа и жената.

Ако една жена те цени толкова, колкото е стойността на подаръците, които й правиш, знай, че изобщо не те цени! :wub::console:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Впрочем, вкусът към бижутата е доста издайнически. Могат да бъдат скъпи или евтини (това зависи най-вече от материала), но предпочитанията към определена изработка често показват що за жена стои насреща, поне що се отнася до вкусовете. Изрусените мацки с леопардовите щампи, които старателно избягвам, често носят грамадни плоски парчета ценен метал по себе си. Има си бижута за дами и бижута за кифли. Това важи и за целия останал гардероб, естествено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител


Бих предпочела партньорът да ме впечатли с други способности, отколкото с парите си.

Лошо няма. Просто си отговори на въпроса дали тези "други качества" не са следствие на същото богатство. Онова, което опитвам да обясня е, че индивида потенциален твой партньор е също сам по себе си бижу, подарък, който според това колко е "лъскав" ти се иска да го разопаковаш възможно по-скоро.

Ако една жена те цени толкова, колкото е стойността на подаръците, които й правиш, знай, че изобщо не те цени! :wub::console:

В предвид това колко пари и време инвестира съвременната българка за да имитира здраве на продукт, който да бъде конкурентоспособен на "пазара за булки", за мен е лицемерно преследването на висши идеали да и се приписва като приоритет. Независимо от формите, които задоволяват женските прищевки, охолството е първи приоритет за всяка жена. Както вече писах, това може да не е така само в два случая: че тя вече е богата или че има някакви психологически бариери да разсъждава рационално, не че на жените това им е силна черта.

Важно е да се подчертае, че богатсвото към което се стремят жените няма само банален резултат - повече пиене, ядене, къпане и т.н., а има чисто психологически аспект в стремежа им да завоюват позиция в обществото. Ето защо е по-лесно да видиш мъж с брада, отколкото жена с необръснати крака. Просто на жените много им пука за това как изглеждат и как ги виждат в обществото, а акъла и духовността не са достъпни от пръв поглед, че и от стотния.



Още нещо. Знаем сцената с две влюбени птички, където самеца носи червейче на женската. Мъжкият на богомолката е готов да сервира и себе си за цената да предаде гените си. Това е ритуала на ухажването. Ако жената не умее да цени този ритуал, то въпроса не е дали мъжа я цени, а дали трябва да я цени като това, което си мисли, че е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бих предпочела партньорът да ме впечатли с други способности, отколкото с парите си.

Разбира се, че парите са важно нещо, и че да може да печели, за да живее добре, е приоритет за всеки човек.

Но не това е най-важното в отношенията между мъжа и жената.

Ако една жена те цени толкова, колкото е стойността на подаръците, които й правиш, знай, че изобщо не те цени! :wub::console:

Добре дошла Мелани! Надяваме се да ти е харесал форума и да взимаш по-дейно участие в темите ;) (ако желаеш де!).

Ментата, плюса де е от мен.

Да, не съм жена за да взимам отношение по това какво, кое и как ценят жените, но пък като мъж си имам свои критерии и приоритети. И те не са 'само' русо, младо тъпо ;). Нарочно съм малко ....вулгарен. Важното е ....ценностната с-ма или дали има еднаква или обща между....индивидите. И тя не се измерва в пари, бижута, коли, як татко, голяма....пръчка или малка...хайде да не прекалявам. Хайде, за някои се измерва, да са живи и здрави. Освен ценностната с-ма важен е и разговора, да можеж да си приказваш, да си говориш с партньора. Не за детето, за пазаруването или кой ще кара колата утре, а просто......разговор!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лошо няма. Просто си отговори на въпроса дали тези "други качества" не са следствие на същото богатство. Онова, което опитвам да обясня е, че индивида потенциален твой партньор е също сам по себе си бижу, подарък, който според това колко е "лъскав" ти се иска да го разопаковаш възможно по-скоро.

В предвид това колко пари и време инвестира съвременната българка за да имитира здраве на продукт, който да бъде конкурентоспособен на "пазара за булки", за мен е лицемерно преследването на висши идеали да и се приписва като приоритет. Независимо от формите, които задоволяват женските прищевки, охолството е първи приоритет за всяка жена. Както вече писах, това може да не е така само в два случая: че тя вече е богата или че има някакви психологически бариери да разсъждава рационално, не че на жените това им е силна черта.

Важно е да се подчертае, че богатсвото към което се стремят жените няма само банален резултат - повече пиене, ядене, къпане и т.н., а има чисто психологически аспект в стремежа им да завоюват позиция в обществото. Ето защо е по-лесно да видиш мъж с брада, отколкото жена с необръснати крака. Просто на жените много им пука за това как изглеждат и как ги виждат в обществото, а акъла и духовността не са достъпни от пръв поглед, че и от стотния.

Да, бих предпочела партньорът сам по себе си, да е бижу с неговото душевно богатство.

Може би в голяма степен мъжете попадат на жени, които търсят някакви позии в обществото чрез външните неща - дрехи, бижута и т.н.

Защото както казваш, това са видимите на пръв поглед неща. А народът е казал : По дрехите посрещат, по акъла изпращат.

Но все пак всеки си има вкус и предпочитания. Някои мъже предпочитат предизвикателните и атрактивни мъжемелачки, а други предпочитат по-естествената красота и ума на жената.

Разбира се, че жената трябва да поддържа себе си. Но най-вече умната жена, би трябвало да поддържа не само външността си, а и ума си.

Не ми харесва изразът "пазар на булки , но явно за някои хора партньрството е въпрос на пазарлъци.

А висшите идеали са приоритет на малцина.

Бих дала за пример пирамидата на Маслоу, за да видим кои хора преследват висши идеали.

577px-Maslow-pyramid_bg.svg.png

Добре дошла Мелани! Надяваме се да ти е харесал форума и да взимаш по-дейно участие в темите ;) (ако желаеш де!).

Ментата, плюса де е от мен.

Да, не съм жена за да взимам отношение по това какво, кое и как ценят жените, но пък като мъж си имам свои критерии и приоритети. И те не са 'само' русо, младо тъпо ;). Нарочно съм малко ....вулгарен. Важното е ....ценностната с-ма или дали има еднаква или обща между....индивидите. И тя не се измерва в пари, бижута, коли, як татко, голяма....пръчка или малка...хайде да не прекалявам. Хайде, за някои се измерва, да са живи и здрави. Освен ценностната с-ма важен е и разговора, да можеж да си приказваш, да си говориш с партньора. Не за детето, за пазаруването или кой ще кара колата утре, а просто......разговор!

Здравейте! Добре заварила!

И аз се надявам да намерим общ език, за да ни върви приказката. :flowers:

Разбира се, че най-важното между двама индивиди, особено партньори в живота, е да имат както общи интереси, еднаква ценностна система, така и общ език.

Редактирано от melani
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пирамидата на Маслой тези дни бях дал като пример, но за това къде се намира нуждата от брак. Точно след наяждането и намирането на подслон.

Не исках да прозвуча цинично с това "пазар за булки", не е бивало да го приемаш буквално, след като съм го сложил в кавички. Въпреки това бракосъчетанието до голяма степен определя договорни отношения и задължения и няма пряка връзка към обичането повече или по-малко на някого. Ако се ожениш за някого, това не може да индуцира повече любов, нито пък съвместното съжителстване без подписан брачен договор е пречка за чувства каквито има в 30-годишни бракове. Но да не се разсейвам... Знаеш ли, може пък наистина да съм циник и за мен гледането на зъбите на момите някак да ме отпраща към купуването на коне. Който не е гледал човешки зъби да хвърли камък пръв.

Да, бих предпочела партньорът сам по себе си, да е бижу с неговото душевно богатство.

По дрехите посрещат, по акъла изпращат.


Не ми харесва изразът "пазар на булки , но явно за някои хора партньрството е въпрос на пазарлъци.


Отзад напред. Заради дрехите могат да те посрещнат, заради акъла могат да те отпратят. Колко истина и мъка има в тези слова. Имали са друг смисъл в недалечното минало, когато обществения натиск придаваше смисъл на образованието и интелигентността, но в момента си имаме статистика като полуграмотност, функционална неграмотност, непрочетена книга през живота и то все в проценти близки до 50, независимо след 8 или 12 години стоене в училищна сграда.

За партньора-бижу. Както се казва внимавай какво си пожелаваш, да не вземе да се случи. "Пу, тоя за лека жена ли ме взема, че ми е купил скъпо бижу." Какво ли щеше да стане, ако мъжкото съсловие не проявява интерес към подпомагането на партньорката си и отглеждането на децата им. Защото не става въпрос само за това, че жените искат да бъдат глезени, но и за това, че мъжете искат да глезят. Това е сработило, затова вида ни се множи. Може пък тук да му е мястото как еволюционно жените са селектирали мъже с траен сексуален интерес, заради който да могат сега да обиждат на "свине", "нерези" и прочие.

Тук е мястото и за категорията "селянин". Категорията "селянин" охарактеризирва състояние на духа, но няма какво да се лъжем, за всички ни е ясно, че си идва от населението на селата. А какво им е на селата. Ами имат влошено образование, лош културен живот, неподходящ климат за развитие на всичко онова, което ти виждаш в своето бижу - кавалер с богат речник, забавен и изтънчен, следящ етикета, ценните книжа на борсата в Токио и дали има врата за отваряне пред теб. Всичко де що е безполезно на село. Защото нивата иска мотика, а не поеми. И тук аз си държа на мнението, че независимо как наричаш партньора си, ти виждаш в него само богатството - парите и излишъците на време и енергия непосветени на потното изтръгване на насъщния, а на забавления, напълно непродуктивно общуване, наричано още "нощен живот" и изтънченост, което, тука се усещам се повтарям, цели единствено да докосне нашите инстинкти. Защото изкуствата не са нищо повече от средство да обърква нашето съзнание и да докосва струните на нашите инстинкти - за страх, за щастие, за всичко, което може да стимулира лабораторията в черепа ни да произведе нещо. То това му е изкусното - да седиш в креслото си пред телевизора, а сърцето ти да бие сякаш те е подгонил жираф. В Япония е издигнат в култ дебелия мъж. Сумистите ръсят ориз преди сблъсък за да символизират плодородието. По нашите ширини богатството се цени повече в изхранване не на паласки, а на мозък (от някой като дамата по-горе). Все е богатство. Няма нищо по-отблъскващо от мъж върху чието съзнание и тяло бедността е оставила белезите си. Колкото и бижута да НЕ подарява, приказвайте на другиго, че той може да бъде привлекателен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брака, или 'бракосъчетанието', определено е договор, но не само в юридическия смисъл. Това е договор с който поемаш задължения, пред 'обществото' да речем! Аз живях с жена ми 4-5 години, преди това (брака), без никакви проблеми, в момента в който, тя поиска да сключим брак, аз не само се съгласих, а поисках грандиозна церемония. В моите си мащаби! Тъй като не вярвам в християнството отказах църковен, но държах всеки роднина и приятел да дойде и да се увери, че аз обичам таз жена и тя мен точно...докат' смъртта ни раздели (не дай Боже да е скоро). И те така и до сега, нищо, че в последните години сме разделени от 1 500 км. По принцип съм завършен циник. Но не и по отношение на семейството, и родината, не Чешко, а България, не съм роден в БГ, но пък обичам си държавата (колкото и да е шпатна), жена си и семейството!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Жените обичат бижута, пък ние обичаме да подаряваме бижута. Така че и двете страни извличат удоволствие от този процес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брака, или 'бракосъчетанието', определено е договор, но не само в юридическия смисъл.... държах всеки роднина и приятел да дойде и да се увери, че аз обичам таз жена и тя мен точно...докат' смъртта ни раздели...

Но ти сам си противоречиш. От една страна ти заявяваш, че брак се сключва не само заради подписа, а от друга го описваш като заявяване на всеослушание на твоите чувства. Описаното пиршество на което са поканени близки и роднини няма нищо общо с брака, т.е. хартиения договор. Ти може да ги поканиш, така както се кани и за годеж, без договор, но да споделиш щастието си и заявиш тържествено, че не си свободен (ерген).

Отделно този хартиен договор не значи кой знае колко. Статистиката в България е, че 50% от браковете завършват с развод, което включва в себе си и "рецидивисти".

Бракът не само, че нищо не гарантира на бракосъчеталите се, като изключим "брачният хомот" и правните задължения, но и той не е между бракосъчеталите се, а между тях и държавата. С други думи ти и твоята съпруга сте сключили брак с държавата, за да може тя да ви санкционира, ако нещо не стане по нейните критерии. Вие даже си плащате на държавата за да сключи този брак.

Ритуала на първите бракове е имал голямо значение, защото населението е било малко и бедно и от избора на подходящ партньор е зависило дали изобщо ще успееш да имаш деца. Отделно сред държавници и царе това е политически акт, буквално изпълняващ ролята на мирен договор.

Бракосъчетанието е отзнаменувало и превръщането в мъж и в жена. Статистиката отчита по 20 партньора (част от тях сексуални) преди окончателния избор. Какво символизира бялата рокля тогава? Би трябвало девствеността, която в наши дни не е добродетел.

Безсмислено е да обяснявам, че брака е отживелица, при положение, че реалността го показва статистически.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всеки си има собствените заблуди, аз не правя изключение, ти също. Нали знаеш, каква е основната причина, хората да се развеждат, ми брака е тази причина, както основната причина за смъртта е живота.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това бяха някакви недомислици. Като "Живота е болест с летален изход". Всъщност написаното от теб е далеч от истината. Освен часта със заблудите. Аз вече обясних заблудата (брак=щастие) и нейният източник - детските приказки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всеки си има собствените заблуди, аз не правя изключение, ти също. Нали знаеш, каква е основната причина, хората да се развеждат, ми брака е тази причина, както основната причина за смъртта е живота.

Много си прав Митак, всеки си има собствени заблуди. Нито ти, нито аз , правим изключение. Само, че бракът не може да е причина за развод. Причините за развод може да са много, но не е задължително да се стига до развод.

Бракът също може да е подарък (бижу) за някого, нищо че не актуален в днешно време.

Животът, също не е причина за смъртта. Причините за смърт, може да са най-разнообразни, а смъртта е следствие на живота. Приеми го като алгоритъм, с начало, среда и край. Който се е родил, живее известно време и умира, поради различни причини. Тази програма я е сътворила природата.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...