Отиди на
Форум "Наука"

Край Варна изниква историко-атракционен парк за 50 млн.Э


Warlord

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

http://www.varnautre.bg/2014/04/08/220662-kray_varna_iznikva_istoriko_atraktsionen_park_za_50_mln_evro_snimki

И така, въпросът сега е - задава ли се и нашенския Скопиеленд или ще успеем да скалъпим нещо удачно, айде ако не в исторически то поне в туристически аспект?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като гледам импресиите, това по-скоро ще е дисниленд за скучаещи /изтрезняващи чуждестранни туристи. Ама хората ще усвоят едни пари, което е и целта на начинанието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Можеше и самата Плиска примерно да е проекта, с пълна реставрация и да си изглежда, като това. Но явно не завършващите никога разкопки пречат.

Иначе щом няма ние да плащаме, може.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разочароват ме наште. Само 50 млн ше барнат, а и бронз и камъне с тонове ще изхарчат, докато колегите от Скопие вече погълнаха над 200 млн и си построиха държавния цирк от стариопор :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нашите са много добри в това, да са най-прецаканите.

Единствено ме е яд, че ще заминат 130 декара обработваема земя.

Като, чели няма необработваеми, та се спряха на тази, на 40 км. от Варна.

Както казваха арабите (перефразирано). Справяме се добре в превръщането на градината в пустиня. А те от пустините да правят градина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По информацията изглежда, проектът ще бъде частно финансиране, така, че да не бързаме с изказванията за "усвояване".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вижда ми се доста недомислено от гледна точа на функционалност. На Слънчев браг примерно имаше Ханска шатра, но то си беше кръчма, пък алкохолния туризъм е олюляващия се стълб на бълг. икономика.

По принцип идеята да има атракцион на нашето Черноморие е много добра, защото там освен кръчми други развлечения няма. Но от това, дето се вижда са предимно статуи и лехички. Единствените по-функционални проекти за които се говори са киносалоните, но ме съмнява, че за едното кино някой ще бие път до там.

Ще рече, че би било добре да се помисли също как всичко това да бъде също място за игри и забавления. Защото е огромна инвестиция и едва ли ще има много мераклии да ходят там за да гледат съмнителни откъм достоверност реконструкции. В този вид ако идеята не е да се усвоят едни пари, а да се печели в бъдеще, май няма да се получи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеята за проекта е с частно финансиране - акционерно дружество, което вече е регистрирано. Няма европейска програма, която да го финансира. В настоящата икономическа обстановка на държавата не и пука. Печалбата или загубата ще са изцяло за сметка на инвестиралите.

Каква е логиката?

Например ако искате да покажете на децата си двореца на Севт III - ще имате вече 2 възможности. Ще можете да избирате между гмуркане с акваланг в яз.Копринка или възстановка в реален размер в рамките на "Исторически парк".

Може би ще представлява интерес антично наколно жилище или гробница? Или битка с участие на прабългари?

Който пожелае ще може да ги види на едно място при неколкочасова обиколка. Не всеки има време да обикаля страната.

Дали ще стане?

Само времето ще покаже. Работи се постоянно в тази посока. Немалко са тези, които желаят да инвестират.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Стига да не бъде прекалено анимационно и талашитено, ок. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Целта е да избягаме от смешни реставрации с материали, които не са съществували навремето. За историческа достоверност постоянно текат консултации с някои от най-добрите специалисти в страната.

Друга тема на разговор е, че за някои детайли мненията са повече от специалистите. Винаги ще се намери някой, който да каже "това не е било така". :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Някакви новини по проекта има ли? Аз лично много се надявам да се осъществи, въпреки скептицизма.

В мнението на Галахад също има истина. Трябва да се помисли и за други атракциони, например стрелба с лък, мероприятия от сорта на Live Action Role Play (LARP) в нета има повече от достатъчно информация. Добра идея според мен е да има и занаятчии, като ковач, грънчар и т.н., които да показват на живо как са се правили нещата преди векове и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте,

Вече е открит първият етап от проекта - "Неолитно селище" и тракийски музей.

Добрата новина - има си стрелбище /за стрелба с лък/, и възможност да се облича тракийска броня. :elf::orc:

post-12657-0-45052100-1410952901_thumb.j

Намира се в с.Неофит Рилски, на 2км. от магистралата и 30км. от Варна. Повече информация ТУК: http://eepurl.com/1oAwL

Работно време - от 9:00 до 19:00 всеки ден.

С поздрав,

TREASURER

Редактирано от TREASURER
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

това си е жива реклама, но карай - и темата е комерс. Интересно, каква е тая тракийска броня, между другото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако желаете - трийте. Знам, че не е лично и няма да се сърдя. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

имам предвид, че ние сме достатъчно либерални, но не е нужно да споменавате цени. Който се интересува ще отиде и ще разгледа.

За бронята интересът ми е съвсем искрен, защото се занимавам с исторически реконструкции.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Махнах цената. А за бронята - ще я снимам следващия път като мина оттам и ще Ви я пратя на ЛС.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...