Отиди на
Форум "Наука"

Има ли българска азбука?


Recommended Posts

  • Мнения 396
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 20 минути, Doris said:

Дорис, благодаря:)

аз знам ,че надписа не е оригинален ,защото така казват и екскурзоводите. Самата крепост също е възстановявана.

 Питането ми беше дали така са  били изписвани буквите по времето на цар Иван Асен Втори или  е фантазия на някой псевдо учен.

Редактирано от Rebecca
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, има анахронизъм в изписването на а-то в началото и в цялостния вид , но надписите не се правят от учени или псевдоучени, а от каменоделци , които си имат своя художествена представа кое как трябва да бъде. Възможно е и нарочно да не са искали да наподобяват старобългарските каменни надписи - да не правят имитация, а само възстановяване по смисъл.

Възстановяването е било по разчитането на Васил Златарски и под негово ръководство:

121511_1235_141.png

http://socialninauki.com/история/историческото-образование/асенова-крепост/

Начинът на изписване на еврейската азбука също се е променял във времето.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Цитирай

Сега те разбрах. Т.е. позицията на тази печатница може да няма нищо общо с държавната. За съжаление аз не знам руски, а на руски най-добре би се изяснило как гледат русите на кирилицата. Наричат ли я българска азбука и т.н.

 

Мисля, че тази статия е писана от руснаци: Русский алфавит — Википедия. Ще си призная, че не съм я чел подробно, но началото считам за достоверно. Това, което днес наричаме „кирилица” (печатните букви), е далеч от средновековната „кирилица”. В статията още в началото е уточнено: „Ру́сский алфави́т (ру́сская а́збука) — алфавит русского языка, в нынешнем виде с 33 буквами существующий фактически с 1918 года (официально лишь с 1942 года).

Монголците също ползват руската кирилица, но се уточнява, че става дума за Монголската кирилска азбука (виж Монголска писменост – Уикипедия). 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30.11.2016 г. at 18:59, Doris said:

 

То е ясно, че няма да се разберем, само ми стана интересно коя азбука е ъпдейтнал Константин Кирил Философ?

Питаш, сякаш няма 11 страници изписани с това :bottom:

On 18.05.2014 г. at 19:57, vorfax said:
  1. Глаголицата е създадена от Константин Кирил Философ. Солунските братя Кирил и Методий са ромейски дипломати и заедно с техни ученици разпространяват новата азбука, наред с мисията да покръстват във Великоморавия (днешни територии на Чехия и Словакия) и Панония през 9 век. Слуховете, че майка им е българка са си само слухове и няма доказателства за това. Те са гърци, които изпълняват поръчение на византийския император Михаил III, който пък бил помолен от великоморавския княз Ростислав. Причината такава азбука да бъде поръчана е богослужебните книги да бъдат преведени от гръцки на славянски език, с цел славянските народи да не възприемат християнството от Рим.

    Глаголицата е оригинална азбука, защото има "добре премислена езикова организация". Самото наименование глаголица произлиза от Хърватия. В Чехия, Словакия и други държави празника на светите братя се празнува, така че 24 май не е уникална българска традиция. Слагат ги по монети, марки, мисля че и по банкноти бях срещнал.

5. Кирилицата е базираната на гръцкото унциално писмо. Гръцката азбука пък е базирана на финикийската. В „Кратко житие на Климент Охридски“ се среща следният откъс: „Изобретил и други форми на буквите за по-голяма яснота от ония, които изнамерил мъдрият Кирил.“ от който съдим, че един от учениците на солунските братя е опростил и нагодил глаголицата до нов вид, който 1563 г. (7 века по-късно) бива назован с "кирилица", без преди това да е посочван като българска азбука или нещо такова. Климент Охридски е българин от Югозападна Македония, това е цялата българска следа.

 

On 19.05.2014 г. at 21:27, vorfax said:

Как ще каже някой, че била създадена, като старобългарската кирилица се състои от 24-те букви на гръцкото унициално писмо и още 12 букви, които отбелязват звукове, специфични за старобългарския език (б, ж, ц, ч, ш, щ, ъ, ь, ѣ, ю, ѧ, ѫ). Както при глаголическата азбука, така и при кирилицата има буквени варианти и съчетания, част от които са заимствани от византийския устав, а други от прабългарската писменост.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 16 минути, vorfax said:

.. един от учениците на солунските братя е опростил и нагодил глаголицата до нов вид, ...

А това има ли го писано в повече от един документ? Иначе става testis unus, testis nullus (или testiculus, на който както му харесва)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цялата тема е бошлаф работа. За втори път ползвам тази дума за два дена, смятай колко ме мързи. Смешна е цялата история аз да излизам на глава с някой си, че нещо, в което участват българи е българско, па откритие, па с него трябва да се гордея/гордеем... Едните са го закъсали откъм самочувствие, другите откъм знание, а аз точно какво да доказвам? Кому? Дорис ме пита нещо по което са изписани 11 страници. Еми това не е диалог, това е писане без четене. Стечението на обстоятелствата е облагодетелствало българската държава, това е истината що касае кирилицата.

Цялата работа с "българската азбука" е някаква мантра подходяща на заглавия на слаби статии из български ежедневници. Защото е зачекната върху един маловажен и пределно ясен въпрос - дали чужда азбука е българска азбука, защото се ползва от българи. А въпросът е друг -  защо се ползва тази азбука. Тъй както шестата автокефална (църква) екзархия - Българската - очертава етнически пределите на България и подире ѝ следва и се изпълнява идеала за освобождението, така и в миналото азбуката е очертавала пределите на славянството и на народите. Защото в тези времена влиянието на църквата не е само в цената на свещите, а в политиката, в културния, образователния и финансовия живот на онези попадащи под определено църковно влияние. Между другото да не забравяме, че Кирил и брат му са тръгнали занякъде заради нещо, а не са си стояли вкъщи. Тяхната мисия е чисто политическа и касае регионите на влияние. Българите удрят кьоравото като наготово вземат труда им и можем да се радваме на прозорливостта на Борис в това отношение. Рим го отнася, както и надцакващите се векове по-късно Русия и Османска империя, които правят глупостта, от гледна точка на личните им интереси, да създадат бульона от който ще се пръкне българската екзархия.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 35 минути, Captain Nemo said:

А това има ли го писано в повече от един документ? Иначе става testis unus, testis nullus (или testiculus, на който както му харесва)

То това не е съдебна зала, а и за там не важи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 28 минути, vorfax said:

Цялата тема е бошлаф работа. Българите удрят кьоравото като наготово вземат труда им и можем да се радваме на прозорливостта на Борис в това отношение. Рим го отнася, както и надцакващите се векове по-късно Русия и Османска империя, които правят глупостта, от гледна точка на личните им интереси, да създадат бульона от който ще се пръкне българската екзархия.

 

Ти я почна, забрави ли? 

Българите не удрят кьоравото, а извършват нещо уникално - стават трети след двата Рима в Европа, благодарение на тази азбука. Чрез нея трансферират европейската култура във варварския дотогава славянски свят. Дават огромен културен тласък на славяните, и то много особено - именно той вкарва последните в европейската култура, прави ги част от нея и в този смисъл е част от градежа й. 

Така, че - българска си е и още как. Тя и латинската не е римска, ама Рим я даде на света. Е те така. 

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, КГ125 said:

То това не е съдебна зала, а и за там не важи.

Дали? Нима сте готов да вярвате на някакъв факт, споменат само в един документ? Вярно е че не съм толкова близо до хуманитарните науки, но не ми се вярва тях да ги практикуват само наивници

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ворфаксе, и аз като теб не обичам да чета дълги постове, особено , ако в тях няма конкретен отговор.

Аз ти зададох един кратък въпрос "Коя азбука е ъпдейтнал Константин Кирил Философ?", свързан с твоето твърдение

On 30.11.2016 г. at 18:32, vorfax said:

поредицата от букви не я е изнамерил Кирил Философ, а само ъпдейтнал

а ти си дръпнал два дълги поста идеология  без да ми отговориш по същество .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, КГ125 said:

Ти я почна, забрави ли?

Аз я почнах, но и завърших. Всичко последвало е бошлаф работа.

1 hour ago, КГ125 said:

Чрез нея трансферират европейската култура във варварския дотогава славянски свят. Дават огромен културен тласък на славяните, и то много особено - именно той вкарва последните в европейската култура, прави ги част от нея и в този смисъл е част от градежа й.

Разясни малко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Doris said:

Аз ти зададох един кратък въпрос "Коя азбука е ъпдейтнал Константин Кирил Философ?"

"Глаголицата съдържа около 44 букви в зависимост от варианта. 24 от оригиналните 38 букви са изведени от графеми на средновековния гръцки минускул. Предполага се, че буквите Ша, Ща и Ци са извлечени от северносемитското писмо – фонемите, които тези букви представят, не съществуват в гръцкия, но са доста разпространени във всички славянски езици. Произходът на останалите букви е неизвестен. За някои от тях се предполага, че произлизат от древноеврейски и самарянски ръкописи, с които Кирил се е запознал по време на пътуването си до хазарите.

Според петербургските филолози М. И. Привалова и Г. М. Прохоров глаголицата е мисионерска азбука, подобна по структура и функция с църковното грузинско писмо хуцури и други източни азбуки. Повечето букви в глаголицата действително наподобяват хуцури по облик, а броят им в двете азбуки е почти еднакъв (38 – 40). При това „съответните звуци на речта се представят чрез видоизменяне на един и същ знак“, а повечето букви имат цифрово значение за разлика от кирилицата, в която цифрово значение имат само заимстваните от гръцката азбука. Тази теория води началото си от края на 19 век и нейни основоположници са Е. М. Гастер (1887 г., Лондон) и Р. Абихт (1895 г., Лайпциг)."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Captain Nemo said:

А това има ли го писано в повече от един документ? Иначе става testis unus, testis nullus (или testiculus, на който както му харесва)

А има ли документ, който да твърди обратното?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Doris said:

Да, това пише в уикипедията. И какво излиза, че не е ясно дали и какво е "ъпдейтнато".

Само за тебе, защото те обичам, като се заяждаш, ще ти го почервеня:

"Глаголицата съдържа около 44 букви в зависимост от варианта. 24 от оригиналните 38 букви са изведени от графеми на средновековния гръцки минускул. Предполага се, че буквите Ша, Ща и Ци са извлечени от северносемитското писмо – фонемите, които тези букви представят, не съществуват в гръцкия, но са доста разпространени във всички славянски езици. Произходът на останалите букви е неизвестен. За някои от тях се предполага, че произлизат от древноеврейски и самарянски ръкописи, с които Кирил се е запознал по време на пътуването си до хазарите.

Според петербургските филолози М. И. Привалова и Г. М. Прохоров глаголицата е мисионерска азбука, подобна по структура и функция с църковното грузинско писмо хуцури и други източни азбуки. Повечето букви в глаголицата действително наподобяват хуцури по облик, а броят им в двете азбуки е почти еднакъв (38 – 40). При това „съответните звуци на речта се представят чрез видоизменяне на един и същ знак“, а повечето букви имат цифрово значение за разлика от кирилицата, в която цифрово значение имат само заимстваните от гръцката азбука. Тази теория води началото си от края на 19 век и нейни основоположници са Е. М. Гастер (1887 г., Лондон) и Р. Абихт (1895 г., Лайпциг)."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Логично е ъпдейтнатото да е едно, а не може би "гръцки минускул" или може би "грузинско  хуцури" или може би "други източни азбуки", и предположения за "северносемитското писмо" или предположения за "древноеврейски и самарянски ръкописи".

Link to comment
Share on other sites

Преди 9 часа, vorfax said:

А има ли документ, който да твърди обратното?

Аз разчитам на логиката. Ако един факт не е споменат поне в три документа (различни и независими един от друг) и не е потвърден в поне два от тях то този факт е просто нищо, може да е измислица на някого, правописна грешка, заблуждение. Всичко друго, но не и факт 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Captain Nemo said:

Аз разчитам на логиката. Ако един факт не е споменат поне в три документа (различни и независими един от друг) и не е потвърден в поне два от тях то този факт е просто нищо, може да е измислица на някого, правописна грешка, заблуждение. Всичко друго, но не и факт 

Добре, че не си учен.

кхм.... 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Captain Nemo said:

А може би съм бил... И по-добре първо си уточнете понятието учен

Бая спамиш за модератор, нищо чудно, че не те биваше в това.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, vorfax said:

Бая спамиш за модератор, нищо чудно, че не те биваше в това.

Е, теб те изгониха от другия форум и ти дойде да философстваш тук.. Но аз не ти го натяквам.

И дали съм бил учен, какъв съм бил и защо съм се оттеглил нито знаеш, нито те засяга. И не можеш да си сигурен че не ползваш всеки ден, нещо в което съм участвал :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 13 часа, Captain Nemo said:

Аз разчитам на логиката. Ако един факт не е споменат поне в три документа (различни и независими един от друг) и не е потвърден в поне два от тях то този факт е просто нищо, може да е измислица на някого, правописна грешка, заблуждение. Всичко друго, но не и факт 

Е, то това е мечтаната ситуация, но в историята  - де да можеше винаги така.. (това - казано по принцип, не за конкретния спор).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Българите пишем на "Македоница". Аргументи: Азбуката е съдадена за/на диалекта на македонските славяни

Илюстрирам колко са безпредметни споровете,и колко е безпредметно фиксирането върху идеята че "азбуката е българска" или "македонска".. Утре братоведите ни от Гевгели и Скопие ще кажат че азбуката е македонска и ще имат своето право и аргументи Забележка: ние също имаме аргументи да кажем или смятаме, че азбуката е българска. В този смисъл спорът ще се превърне в политически..

За мен тя е "българска" ( а не славянска), доколкото оригинално се ползва от българите, българските славяни /В случая правя  аналогия с т.н. "древноуйгурското писмо/азбука",  уйгурите са са тюрки, но писмеността се нарича общоприето "уйгурска"/

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...