Отиди на
Форум "Наука"

Има ли българска азбука?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 3 часа, Thorn said:

Йончев, какво си пил?

:beer:Водка в бирени чаши.

А горното твърдение не е мое - чувал съм го от самите руснаци. Но може да е било само в началното училище.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 396
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

до Ворфакс:

Хич не ме вълнува нито какъв си, нито откъде си, нито желая да те оборвам по какъвто и да е начин. Просто те приканвам за твое добро и доброто на целия останал свят да се прекръстиш на Джон и да забравиш българския език.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 5 часа, Thorn said:

Добре кое му е неясното? Византийците Кирил и Методий съдават литература на славянски език, превеждат сериозен корпус от книги, създават славянски термини за сложни гръцки абстракции, обучават ученици. Кото е действително важното.

Не особено същественото е, че ползват фонетична азбука по образец на гръцката и латинската, но със доста шашави графични знаци. 

Някъде в края на 9 век или началото на 10ти в България се създава кирилицата, която е адаптация на ширко ползваната и престижна тогавашна гръцка азбука за българския език. Absolyuten analog na segashnata internet maymunitsa! I taka sa si pochnali da pishat, а вероятно тогавашните пуристи и модератори на форуми са я забранявали. След византийското завоевание, като не е имало кой да я налага зорлем, глаголицата е изчезнала.

 

Чакай сега малко, не беше ли Климент Охридски създателя на "кирилицата"? Едва ли са я забранявали, Климент е бил на държавна служба, демек бил е админ назначен за такъв от собственика на форума. Демек, никой не е налагал глаголицата зорлян след като кирилицата е приета от държавните власти за официална писменост.

Всъщност за фактите спор няма. Те са такива каквито са. Спора е, това което българите са направили важно ли е или не. Според антибългарите (като Ворфакс) това не е нищо съществено и няма с какво да се гордеем. Според патриотите като мен обаче това е нещо голямо и си струва пред цял свят да се хвалим с него.

Както казват в Зелениково "Никой не може да те похвали така както ти сам можеш", демек ако чакаме другите да ни похвалят завинаги ще смятаме, че сме неуки варвари. По добре е обаче да си се похвалим самички и да смятаме че сме брилянтни гении- солта на земята. Много по добре е за самочувствието. А човек без самочувствие губи смисъла на съществуването си.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Just now, vorfax said:

На голямата работа ли се правиш да ме пращаш по дяволите? Не те ли е срам, че са те поставили за администратор, а дори не можеш да пишеш по темата? Нямаш възпитание, а си тръгнал да раздаваш правосъдие. Нямам никакъв респект към теб, така че като не ти харесва тук върви по дяволите, няма да ми липсваш.

А теб не те ли е срам в български форум да мърсиш българите и българщината? Иди в някой чуждоезичен форум па си пиши там гадостите.

Не съм администратор, а само модератор и по никакъв начин не съм те ограничавал никога. Ти също не пишеш по темата, а само плюеш по България и българското.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Frujin Assen said:

А теб не те ли е срам в български форум да мърсиш българите и българщината? Иди в някой чуждоезичен форум па си пиши там гадостите.

Не съм администратор, а само модератор и по никакъв начин не съм те ограничавал никога. Ти също не пишеш по темата, а само плюеш по България и българското.

Само едно изречение ще ти пиша, което вече го има в този форум: Аз нямам нужда от лъжите в българската история за да обичам България. Аз я обичам с всичките ѝ недостатъци, обичам я въпреки, че е била под робство и въпреки, че е саката. който обича България под илюзията, че тя е по-по-най, той не обича България, а някаква химера идеща да задоволи собствената несъстоятелност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Frujin Assen said:

Спора е, това което българите са направили важно ли е или не. Според антибългарите (като Ворфакс) това не е нищо съществено и няма с какво да се гордеем. Според патриотите като мен обаче това е нещо голямо и си струва пред цял свят да се хвалим с него.

Ти изобщо не следиш темата. Темата е има ли българска азбука. Приносът на Охридската школа е много значим и със световен отзвук. Така, както и Джон Атанасов е направил няколко малки крачки, със стойността на голям скок за човечеството. И въпреки това Джон Атанасов не е изобретил компютъра, а Св. Кирил не е изобретил азбука. ти ме наричаш антипатриот, защото не наричам тази азбука българска и признавам приноса на чуждите народи за да възникне тази азбука, да се разпространи и развие. За мен внушенията, които подаваш нямат нищо общо с патриотизма, зад който се криеш. Те имат общо с национализма, който е зает да мрази чуждите нации и чуждите държави, вместо да обича собствената.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Отде го чукаш, както се казва, де се пука. По тая логика твоите внушения отиват към нихилизма. И? 

Впрочем дълбоко си неточен. Точно за да се развие и разпространи тази азбука и изобщо славянската култура, решаващият принос е на българите.

Отделно пък да се смята, че твоят народ има принос за нещо не е "омраза към другите" и въобще, драги, доста ми прилича твоето на манипулативност.

Тъй, че... 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 4.12.2016 г. at 19:11, vorfax said:

Най-сетне някой да го каже. А иначе да, ние наистина сме първи, но с нещо, което не е за гордеене. Ние сме първите, които са ползвали тази чужда азбука. 

Това са глупости. Ние сме направили тази азбука и език четвъртия официален религиозен език на Средновековна Европа. Това са факти, "а фактът е най-упоритото нещо на този свят". 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 15 часа, Thorn said:

Йончев, какво си пил?

Всъщност, просто се мълчеше - това е руската азбука, реформирана от Петър Първи и толкоз. И вече в масовата историческата им наука се говореше за славяни и пр. и за Кирил и Методий, но ролята на България се пренебрегаше. 

Но - на академично ниво не беше така - имаше хора като акад. Лихачов, които направиха за изясняването на тази роля на България повече от самите българи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Кой двойкаджия какво е разбрал от уроците по история е едно, но в учебниците им не е писало, че азбуката е създадена от Ленин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, КГ125 said:

Това са глупости. Ние сме направили тази азбука и език четвъртия официален религиозен език на Средновековна Европа. Това са факти, "а фактът е най-упоритото нещо на този свят". 

Хахаха, егати "факта" :biggrin: Фактите са изложени в темата и сочат далеч по-друга истина.

Изобщо, когато някой почне да пише в тази тема, хубаво е да прочете поне първите две страници. Няма факт, че българи са изобретили, измислили или съчинили кирилицата. Има книжовна дейност, която достатъчно подробно е описана в какво се изразява. И когато някой претендира, че кирилицата е българска азбука редно е да приведе някакъв аргумент, вместо така босо да го отбелязва като "факт". Това не е аксиома, която не се нуждае от доказателства.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, Frujin Assen said:

А теб не те ли е срам в български форум да мърсиш българите и българщината? Иди в някой чуждоезичен форум па си пиши там гадостите.

Не съм администратор, а само модератор и по никакъв начин не съм те ограничавал никога. Ти също не пишеш по темата, а само плюеш по България и българското.

Как точно обидите на потребителя Frujin Assen си стоят, а моите коментари, които пък иначе той е цитирал за да се направи на големия патриот в преименуването на кирилицата в българица, си стоят? Това е цензура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, vorfax said:

Само едно изречение ще ти пиша, което вече го има в този форум: Аз нямам нужда от лъжите в българската история за да обичам България. Аз я обичам с всичките ѝ недостатъци, обичам я въпреки, че е била под робство и въпреки, че е саката. който обича България под илюзията, че тя е по-по-най, той не обича България, а някаква химера идеща да задоволи собствената несъстоятелност.

Ворфакс, с твоята "любвеобвилност" към България ти стигна направо до дъното - да я наричаш САКАТА. Е, не е чудно, че сме по-по-най-нещастната нация в Европа. С такива загрижени за "истината" родолюбци като теб май друго не ни е писано... с НЕбългарската азбука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Шпага said:

Ворфакс, с твоята "любвеобвилност" към България ти стигна направо до дъното - да я наричаш САКАТА. Е, не е чудно, че сме по-по-най-нещастната нация в Европа. С такива загрижени за "истината" родолюбци като теб май друго не ни е писано... с НЕбългарската азбука.

Ти как наричаш днешната българска реалност? Как наричаш осакатената териториално България от три морета на земя с откъснати в чужди държави етнически българи? Как наричаш демографския срив, разиграл се в мирно време, който надминава двете Национални катастрофи по време на война? Как наричаш изселения милион образован и млад човешки материал извън България? Как наричаш чалгаджацията и циганизацията? Ти виждаш България просперираща и здрава, със светло и оптимистично бъдеще? Или си сляп или носиш розови очила.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

От това, че плюеш България на никого не му става по добре. Как пък такъв "родолюбец" като теб не пусна барем една патриотична тема. Както казват в Зелениково "все намираш маанъ". За теб света е черен, всичко е лошо и мръсно. Като те слуша човек и го обхваща отчаяние и униние. Това ли целиш "родолюбецо"?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Фружине, моля те! Макар и на мен да ми се случва да вдигна градуса, длъжни сме да бъдем въздържани.

Родолюбието може да се разбира и да се проявява по най-различни начини, но темата не е подходящият терен да уточняваме кой какъв е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

От това, че плюеш България на никого не му става по добре. Как пък такъв "родолюбец" като теб не пусна барем една патриотична тема.

Имам такава тема.

Но за фалшиви патриоти като теб е по-лесно да наплюят някого, отколкото да направят нещо градивно за държавата си. Затова и сам си пиша темата. Ти си показателен за българския манталитет, с който искам да скъсам - биеш се в гърдите, гордееш се и се големееш, но като дойде време да дариш си гола вода. Затова такива като теб са най-гордите българи и няма да напишат и един ред в позитивна тема, а ще бълват змии и гущери в негативната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, T.Jonchev said:

Vorfax, нека не изостряме повече диалога. И без това се стигна твърде далеч!

Аз съм бил няколко години администратор на форуми и такова поведение за мен е недопустимо. С властта идва отговорността.. Когато човек от администрацията си позволява такива обръщения, клевети и налагане на цензура, това вече петни самия форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, vorfax said:

Аз съм бил няколко години администратор на форуми и такова поведение за мен е недопустимо. С властта идва отговорността.. Когато човек от администрацията си позволява такива обръщения, клевети и налагане на цензура, това вече петни самия форум.

Влизаш в ролята на обиден и "оклеветен", а би трябвало вече да осъзнаеш, че именно твоето поведение е недопустимо. Намираш се в български форум и наричаш България "саката"! Аз се чувствам лично обидена от такова определение за страната, в която съм родена. Очевидно, чувства се обиден и Фружин. А аргументите ти за чалгата, циганията и прочие са меко казано манипулативни. Все пак това, което ти си изброил НЕ Е България.   

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.12.2016 г. at 22:51, T.Jonchev said:

Аха. Значи доста точно съм преценил в другата тема, че Дорис е бая подразнена. Е, добре, само че това не продуцира нищо положително.

1.Не науката езикознание твърди, че за създаването на азбуката времето през 862/3г. било недостатъчно, а група историци, начело с отдавна блаженопочившия професор Александър Бурмов. Разбира се, Дорис не знае тази подробност, поради което се опитва да стреля в мрака. За разлика от дилетантите, аз никога не се бъркам в чужди науки, а проблемът с азбуката, макар да е обект на изследване из различни дисциплини, е исторически проблем - особено хронологичната му страна.

2.Дорис великолепно е разтегнала казаното от мен с "разпространяване", с "книжовен език", с "преводи", "литература" и дори "школа", като е пропуснала единствено печатницата и основаването на издателства. А аз казах, че при добро познаване на фонетиката на един език, създаването на азбука не изисква много време и това е точно така - Vorfax, пък и аз сме го експериментирали. Ако има съмнения, Дорис също би могла да пробва - не мисля, че ще й отнеме над един час.

3.Не се отказвам от нито една дума от горните два цитата. А опитът чрез тях да се доказва, че си противореча, трябва да се признае за несполучлив поради обстоятелствата, изложени в т.1.

 

On 5.12.2016 г. at 10:49, Thorn said:

Някъде в края на 9 век или началото на 10ти в България се създава кирилицата, която е адаптация на ширко ползваната и престижна тогавашна гръцка азбука за българския език. Absolyuten analog na segashnata internet maymunitsa! I taka sa si pochnali da pishat, а вероятно тогавашните пуристи и модератори на форуми са я забранявали. След византийското завоевание, като не е имало кой да я налага зорлем, глаголицата е изчезнала.

Възможно ли е кирилицата да е била създадена /съществувала/ евентуално използвана по-рано, но определени политически, най-вече идеологически /може би религиозни/ причини не са позволявали нейното официално въвеждане ?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 7 часа, Пандора said:

 

Възможно ли е кирилицата да е била създадена /съществувала/ евентуално използвана по-рано

Точно така смяташе покойният професор Емил Георгиев - той има цяла книга по тази тема.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...