Отиди на
Форум "Наука"

Има ли българска азбука?


Recommended Posts

Има редица сведения, които показват, че манастирите са натоварвани от властта на събират данъците, т.е. ситуацията и тук е като на запад Регистрите им просто не са представлявали интерес за геройската история и не са издавани

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 396
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Цитираните от Аспандиат източници са преимуществено късни и възникнали на българска почва или на база на български подложки. В кирилометодиевистиката се предпочитат най-ранните жития. А в тях няма никакви данни нито за български произход, нито за конкретен досег с българите.

Йончев, знаеш ме, че поработУвам с извори. Ще ти кажа нещо, което съм установил от работата ми с арменските. Нерядко късният извор е по-качествен като информация от синхронния, било защото авторът е имал повече източници на информация от автора на синхронния текст, било защото късният автор не страда от някаква патетика или няма идеологическа предпоставена цел.

Давам ти като пример битката между перси и арменци при село Нерсехапат от 482 г. Писалията в средата на VІІ век епископ Себеос я описва лаконично, но от разказа му се разбира, че основната причина за разгрома на персите е надигналата се прашна буря откъм тила на арменците, която биела в лицата на персите и ги заслепявала.

При съвременника на събитията Лазар Парпеци няма такова нещо. Той обяснява арменската победа с изключителната храброст на арменския предводител Вахан Мамиконеан. Чудесно, само че същият Вахан е бил меценат и спонсор на.... Лазар Парпеци.

ГРАФЕ, ще си спестя отговора на истеричния и комплексарския ти пост в стила на байганьовото "големи диванета са това учените", защото ако ти отговоря както заслужаваш, поне месец ще си дъвчеш гема като побеснял кон.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Йончев, знаеш ме, че поработУвам с извори. Ще ти кажа нещо, което съм установил от работата ми с арменските. Нерядко късният извор е по-качествен като информация от синхронния, било защото авторът е имал повече източници на информация от автора на синхронния текст, било защото късният автор не страда от някаква патетика или няма идеологическа предпоставена цел.

Давам ти като пример битката между перси и арменци при село Нерсехапат от 482 г. Писалията в средата на VІІ век епископ Себеос я описва лаконично, но от разказа му се разбира, че основната причина за разгрома на персите е надигналата се прашна буря откъм тила на арменците, която биела в лицата на персите и ги заслепявала.

Съгласен съм - в много случаи е така.

Но късните извори за Кирил и Методий са по-скоро от типа Парпеци - дърпат чергата в определена посока. Колкото по-късни - толкова по-Парпеци. Изчети ги пак и ще се убедиш сам.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Някой заглеждал ли е приликите на нашата с копската азбука?

Все пак е писана много преди нашата.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Братушките са пуснали серия монети, в която кирилицата е назована като Руска азбука.

1 долар 2013 Ниуе, Русски алфавит Азъ
1 долар 2013 Ниуе, Русски алфавит Буки
1 долар 2013 Ниуе, Русски алфавит Веди

fess-1-dollar-2013-niue-russian-alphabet-az-1_enl.jpgfess-1-dollar-2013-niue-russian-alphabet-buki-1_enl.jpgскщискщдс.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Откога Русия сече долари? Това са монети на държавата Остров Ниуе. А информацията е на продавача им в Москва.

http://coinsmoscow.ru/ru__product__1-dollar-2013-niue-russian-alphabet-az/

Не става дума за "пуснали", а за "продават". 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Специално за тази серия не съм проверявал, но Русия, и не само, сече за чужди държави. Примерно има монети сечени в Русия, с руски надписи, за които се посочват две различни държави, а дори дизайнът им е идентичен. Т.е. който си плати. На Ниуе не им пука за руската азбука, а тези забутани острови едва ли имат печатница.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, vorfax said:

Братушките са пуснали серия монети, в която кирилицата е назована като Руска азбука.

1 долар 2013 Ниуе, Русски алфавит Азъ
1 долар 2013 Ниуе, Русски алфавит Буки
1 долар 2013 Ниуе, Русски алфавит Веди

 

Ха-ха, "руската азбука" започва с българската дума "Азъ":animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Doris said:

Ха-ха, "руската азбука" започва с българската дума "Азъ":animatedwink:

Така са ги наредили гърците, защото мотамо са изплагиатствали гръцкото алфа и финикийския алеф. Братушките не са виновни, че азбуката обслужила славянските народи не започва с Я, но са виновни да има вида, който ползваме в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма смисъл да те убеждавам пак, че  гражданският шрифт на Петър I   не е нова азбука, но на показаните монети дори не е използван този шрифт , а начертанията на старобългарската азбука плюс старобългарските  названия на буквите.

Впрочем, в руския език наред с  "алфавит" се използва и българската дума "азбука"  (от "аз" + "буки"). Защо ли създателите на "азбуката обслужила славянските народи" си нямат своя дума за азбука?

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако „монетите” са частно търговско издание, значи то е също такъв ерзац като „изданието” на Българската монетна къща, наречено „1330 години от създаването на Българската държава”.

1330 Bulgaria.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Монетите са израз на политика и идеология на съответната страна.

А аз имам съвсем елементарен въпрос: Как така названието на първата буква от "кирилицата" е българска дума, самата дума "азбука" също е българска, първите книги, написани на кирилица са български, а изведнъж излиза, че кирилицата е руска азбука?

Както виждаме, идеята, че кирилицата е руска се разпространява в целия свят. Наскоро четох оплакване от българка, живееща в САЩ, за това, че детето и получило слаба оценка на тест в американско училище, в който правилният отговор бил "кирилицата е руска азбука".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Doris said:

Защо ли създателите на "азбуката обслужила славянските народи" си нямат своя дума за азбука?

Санким ние си имаме? Алфабет-а не е българска дума. Вече написах, че "а"-то идва от "α", а то от "א". Да не се правим, че сме измислили азбука отпреди да има българи!

Съгласен съм, че означаването на кирилицата като руска азбука е руска идеология, но пък ако такава нямаше нямаше и да има спор. Американците като кацнаха на Луната руснаците си траеха. Те нямаха претенции. Очевидно си имат аргументи, заради които тази азбука е руска, но в тази тема се толерира българския аргумент като единствен и анулиращ всички останали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, К.ГЕРБОВ said:

Ако „монетите” са частно търговско издание, значи то е също такъв ерзац като „изданието” на Българската монетна къща, наречено „1330 години от създаването на Българската държава”.

 

1330 Bulgaria.jpg

В смисъл, че подкрепяш неофициалната теза за наличието на Дунавска България отпреди 681 г. ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, vorfax said:

Санким ние си имаме? Алфабет-а не е българска дума. Вече написах, че "а"-то идва от "α", а то от "א". Да не се правим, че сме измислили азбука отпреди да има българи!

Но нали иде реч за думата "азбука", а не "алфабет" т.е. имаме дума за азбука, имено думата азбука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Gravity said:

Но нали иде реч за думата "азбука", а не "алфабет" т.е. имаме дума за азбука, имено думата азбука.

И ако му казвахме анибуни какво променя това историята?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vorfax said:

И ако му казвахме анибуни какво променя това историята?

Ако му казваме изначално анибуни(че и това да означава нещо на български) и след туй сме го заели на росите(където не значи нищо , щото на роски съответствието му е алабала) , това не прави анибуни-то изначално роско.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Цитирай

В смисъл, че подкрепяш неофициалната теза за наличието на Дунавска България отпреди 681 г. ли?

Обяснил съм в 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, vorfax said:

Санким ние си имаме? Алфабет-а не е българска дума. Вече написах, че "а"-то идва от "α", а то от "א". Да не се правим, че сме измислили азбука отпреди да има българи!

Съгласен съм, че означаването на кирилицата като руска азбука е руска идеология, но пък ако такава нямаше нямаше и да има спор. Американците като кацнаха на Луната руснаците си траеха. Те нямаха претенции. Очевидно си имат аргументи, заради които тази азбука е руска, но в тази тема се толерира българския аргумент като единствен и анулиращ всички останали.

А в съвременната българска азбука произлиза от Early_Cyrillic_letter_Azu.png в кирилицата, която пък произлиза от в глаголицата.

Всеки, който е учил чужди езици е наясно, че  различните съвременни езици си имат свои различни азбуки - българска, руска, английска, немска, полска, гръцка.

Писмеността въобще и азбуката конкретно са древни изобретения, но днешните европейски азбуки исторически произлизат от три вида азбуки -  гръцка, латиница и кирилица. Съвременните българска и руска азбуки произлизат от кирилицата, а съвременните английска, немска и полска азбуки произлизат от латиницата. Кирилицата е създадена в България. Това са тривиални факти, но ако се тръгне от принципа "Това звучи патриотично, значи не е вярно." може да се зачеркнат и да се стигне до абсурдното - "Няма българска азбука."

За думите , означаващи азбука нещата са по-интересни: В Европейските езици  има три вида думи за азбука

- българската дума азбука - от имената на първите букви в кирилицата

- abece - от имената на първите букви в латиницата

- alphabet - от имената на първите букви в гръцката азбука

 

В интерес на истината има руска кирилица, но не в исторически смисъл. Руската кирилица е група шрифтове, широко използвани в полиграфията. Има и група шрифтове, наречена българска кирилица, това са по-модерни шрифтове, идеята за които е тръгнала от България:

https://spisanie8.bg/рубрики/история/3435-за-българската-кирилица.html

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Doris said:

Всеки, който е учил чужди езици е наясно, че  различните съвременни езици си имат свои различни азбуки - българска, руска, английска, немска, полска, гръцка.

Ставаше въпрос за думата азбука. Ти я посочи като доказателство, че нейните букви са български, а аз ти изтъкнах, че поредицата от букви не я е изнамерил Кирил Философ, а само ъпдейтнал, т.е. търсиш българско там и когато не е имало българи, прабългари и производните им.

Преди 4 часа, Doris said:

... да се стигне до абсурдното - "Няма българска азбука."

Повтаряме се вече. Чужденци правят азбука за чужденци на чужда територия и с чужди пари за чужди интереси. Българите се възползват и вземат наготово тази азбука, която после руската реформа привежда във вида, който ползваме днес. Кратко и ясно. Тази азбука е българска, що се отнася до факта, че българите я ползват, но не е българска по произход или като изобретение. В псевдопатриотичните класации "Какво сме дали на света!" има алогизми като "гордея се, че съм българин, защото първи в света българите са ползвали кирилицата". Затова и този мит, че българи са измислили кирилицата заема достойно своето място в темата ми

 

Преди 4 часа, Doris said:

Има и група шрифтове, наречена българска кирилица, това са по-модерни шрифтове, идеята за които е тръгнала от България:

https://spisanie8.bg/рубрики/история/3435-за-българската-кирилица.html

Нека си има. Българският печат е възприел руската кирилица. Определеното като "узряване" при българската азбука са дълги камшичета, които затрудняват и писането и особено четенето. Този проблем особено ясно помня в училище, когато опашките се наслагваха една над друга и ставаше буламач. Нищо чудно, че печатниците са избрали по-рационален и четлив шрифт - руския. Аз не виждам никаква трагедия в това, а болката на патриотите лансиращи нещо с единствения аргумент, че е българско,  е назадничевост, а не "узряване".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, К.ГЕРБОВ said:

Обяснил съм в 

 

Сега те разбрах. Т.е. позицията на тази печатница може да няма нищо общо с държавната. За съжаление аз не знам руски, а на руски най-добре би се изяснило как гледат русите на кирилицата. Наричат ли я българска азбука и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, vorfax said:

поредицата от букви не я е изнамерил Кирил Философ, а само ъпдейтнал

 

То е ясно, че няма да се разберем, само ми стана интересно коя азбука е ъпдейтнал Константин Кирил Философ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди време посетих Асеновата крепост . На една от скалите имаше този надпис :

 

12321475664_20953beefe_c.jpg

 

12321014335_c51261df57_c.jpg

 

Може ли някой да ми каже, този надпис отговаря ли на това ,което пише на табелата на входа на комплекса. Става въпрос като начин на изписване на буквите по времето на този български цар.

12321183733_596f04f5f9_c.jpg

 

Редактирано от Rebecca
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...