Отиди на
Форум "Наука"

Глобалното затопляне и Ледниковата Епоха


Recommended Posts

  • 2 седмици по-късно...
  • Мнения 559
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

http://nauka.bg/index.php?mod=front&fn...e&pid=12175

Според newsru.com

Руски хакери може би са разбили главната тайна на проблема с глобалното затопляне – това може да се окажа просто фалшификация, замислена на много високо ниво за контрол на световната промишленост.

Хаквайки сървърът на катедрата по изучаване на климата на Университета на Източна англия, хакерите са пуснали в нета засекретената преписка между учени- подръжници на т.нар. „климатически алармизъм” – теория, съгласно която пагубното стопляне на климата настъпва по вина на човека и промишлеността.

Повече в сайта: http://nauka.bg/index.php?mod=front&fn...e&pid=12175

http://www.newsru.com/world/23nov2009/climatetricks.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ледниците на Килиманджаро продължават да се топят.

Glacier loss on Kilimanjaro continues unabated - PNAS, November 24, 2009, 106 (47)

http://www.pnas.org/content/106/47/19770.full

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://mediapool.bg/show/?storyid=159145

Скандалът с Университета на източна Англия се задълбочава..... Сега пък били унищожили първичните данни за глобалното затопляне и оставили само изводите.....

http://www.kp.ru/daily/23852.3/63129/

Пък тук се казва, че ще изстива. :))

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
http://mediapool.bg/show/?storyid=159145

Скандалът с Университета на източна Англия се задълбочава..... Сега пък били унищожили първичните данни за глобалното затопляне и оставили само изводите.....

http://rus.newsru.ua/rest/29nov2009/korejanka.html

А тук пък казват, че има изстиване....

Вторият линк е за някаква корейка умряла преди 1500 години. Май не е за тази тема. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самият факт, как ще се борят с "глобалното затопляне" (търговия с квоти и парникови газове, данъчни политики)

е напълно красноречив за това колко иска да ни спаси Ал Гор.

Колкото до изказването на Cygnus X-1, че някой се ровят по сайтове със съмнително ненаучно съдържание и след това цитираш филмите на Ал(чен) Гор и работата му... :biggrin: :biggrin: :biggrin: а на всичко отгоре и медиум го изкара

И недей да подценяваш работата на Ал Гор, защото той във филма си показва най-лошото, което може да се случи

От графиките на Гор, както вече казаха не се вижда кое е яйцето и кое кокошката. Това че той ги анимира така, че първо да тече температурата, а след това CO2 си е трик. За да проследим взаимовръзката температура - CO2 ще ни трябва графика поне в доста по реален мащаб.

Колкото до компаниите, които биха пострадали от ограниченията и квотите на парникови газове... те и без това ще ги прехвърлят на потребителя, което е и целта. Никой не говори за важни екологични проблеми, а до данък въздух опряха. Само пропаганда, пропаганда и пак пропаганда.

Ако толкова ги беше грижа за екологията... ехххх мечти, мечти.

Всичко според мен е за упражняване на контрол, подтискане развитието на развиващите се страни и третия свят.

Колкото до хакнатите имейли и данни, мисля че е доста реално и правдоподобно след, като всички телевизии в северна америка освен една мълчат, като, ни чул, ни видял. ситуацията вече е направо пародийна - http://www.youtube.com/watch?v=Z8INpAOXnaQ интересното е след 4-тата минута.

Един цитат, като за финал

In searching for a new enemy to unite us, we came up

with the idea that pollution, the threat of global warming,

water shortages, famine and the like would fit the bill

- Club of Rome

Написано е черно на бяло, който иска да си затваря очите за очевадните неща.

Аааа и човечеството управлява климата, но циклите в икономиката са напълно натурални, нали :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това видео или по-точно опитите на господина да се оправдае, категорично ме навеждат на мисълта за разни манипулации....

Те му викат - зашо сте писали и-мейли за готовност да заплашвате хората, които оспорват затоплянето?

Той им вика - не е ТУК ПРОБЛЕМА, проблема е, че при Буш още в една програма, се казва, че затоплянето е човешко дело.

Нещо да ви напомня български политик? Никога по същество, винаги нападай обратно - това е сигурен белег, че насреще ви стои лъжец.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Мисля че вече и пингвините разбраха, че през последния милион години винаги нова ледникова пепоха се е предхождала от периодни на затопляне.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, ама Ал Гор иска да си гася крушките и да стоя на тъмно по това повод!!!!! Що не вземе той да постои??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И аз не вярвам, че все човекът-лошковец е виновен за промените в климата, нито, че тези промени са нещо лошо. Или че са обратими. Или че са неестествени. Става дума за обикновени природни цикли.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребители

Частното ми мнение е, че глобално затопляне и парников ефект... няма. Става дума или за интелектуална мода, или за съвременен мит, или за фалшифицирани данни. Скоро теглих една тирада по тоя повод в друг форум. Мисля да я пейстна тука. Разхвърляна е и засяга и други неща, но все пак е що-годе ясна.

Аз съм тъп историчар. Според историческите данни за измененията на климата, които откривам в извори и научни публикации (които историците съобразяват с климатолозите), излиза, че наистина големите климатични промени изобщо не зависят от човека. Както и че просто съществуват природни климатични цикли. Нещо като дълги сезони, траещи по няколко години. А може би и още по-дълги такива "сезони", траещи векове. Не знам на какво се дължи това - възможно е да е поради сеизмична активност или поради колебания в земната ос (сиреч, ако Земята се "кандилка" в орбитата си около Слънцето). А е възможно да е и поради двата фактора едновременно. Или пък те всъщност да са един фактор - т. е. сеизмичната активност да води до изменения в оста. Последното може и да не е вярно, разбира се. Тук трябва стабилна точка далеч от Земята за изчисление на всички постоянни величини, влияещи върху траекторията на орбитата. Но такава стабилна точка не съществува. Нито в Слънчевата система, нито изобщо във Вселената.

Може и големите климатичнипромени да се дължат наСлънцето, както прочетох по-горе. Да кажат специалистите. Аз, както казах, съм прост историчар и знам само, че затопляне на климата в Европа и Азия е имало между ІІІ и ХІV в с два оптимума - около VІ и около ХІІ в. В ХІV в. пък е регистриран т. нар. "малък ледников период" - двайсет години без истинско лято в Европа. По ония години за човешко влияние над климата изобщо не може да се говори, а промените са били доста по-крайни от сегашните (ако сегашните изобщо ги има) и влиянието им върху историята (тоест върху човешките общества) е огромно.

Глобалното затопляне поради парников ефект за мен е сапунен мехур. Мит. Лъжа.

Друг е въпросът, че конкретно в България природата действително се унищожава и нищо не правим за нея. А за да я опазим, далеч не е необходимо да се откажем от тока и транспорта си. Нужно е само да сме добри граждани - сиреч да не даваме миг покой на управляващите.

Че до засушаване, наводнение или отравяне на водите и почвата в определен район може да се стигне поради неразумна човешка дейност, е вярно. Но човек да промени (при това рязко, както твърдят паникьорите на парниковия ефект) макроклимата - това е пълна глупост. Просто историческите данни позволяват да се прецени, че глобални затопляния (и то драматични - но не чак апокалиптични като предсказваното от разни Green House пророци - дълготрайни и със сериозни последици) е имало и преди векове. Ако сега изобщо има такова затопляне, то нито ще даде чак толкова сериозни ефекти, каквито предсказват днешните кресливи апокалиптици, нито ще бъде поради човешката дейност.

Светът не е от вчера. Разбира се, един ден ще настъпи "гравитационната гибел на Вселената", за която пишат Сейгън и Азимов, но дотогава има много време и вероятно хора изобщо няма да са оцелели. Много преди това Слънцето като червен гигант ще е погълнало системата. Вярвам, че около или след тези събития действително ще настъпи Страшният съд (буквално го вярвам, така ме учи религията ми). Но съм убеден, че днешната истерия около парниковия ефект е мода, умствена инерция и освен това има политически вреден левичарски отенък, насочен срещу гражданските свободи (да пътувам надалеч със самолет), личното пространство (да оставям компа на stand by) и стопанската инициатива (да търгувам с дървен материал) на всички ни. Екологията в своя радикален вид е нов вид комунизъм. Помислете само - радикалните еколози искат всички да ядем главно храни местно производство и да ограничим консумацията на енергия. Практически това означава да спрем с дългото къпане и пеене под душа, стоенето до късно при светнати лампи, вноса на вино от Франция и пътуванията дотам. Радикалните еколози, фалшиви пророци на Апокалипсиса, искат да ни върнат в Средновековието. Чел съм практическите предложения на някои техни автори. Те предвиждат контрол на учените над държавата и мерки срещу нарушителите на режима на пестене на енергията. Това за мен е извратено напомняне за контрола на Католическата Църква над Западна Европа.

ГМО също не означават винаги нещо лошо. Всъщност ние ядем храни с ГМО от години и ето на- живи сме. Въпросът е законодателството да бъде съобразено с научните факти и да не се допуска безпринципното генно модифициране, както и да се запазят традиционните земеделски сортове и производства - този Божи дар за България и изобщо за Стария континент.

Вярващ съм и нямам проблем с мисълта моята Църква да командува всички. Но имам проблем с това да ме командува чужда Църква. Готов съм да се откажа от идеала за теокрация на моята Църква, ако и всеки друг се откаже от своя подобен идеал - бил той за шариатска ислямска теокрация или технокрация, или дори екокрация. Светската държава и светското гражданско общество е това - договор за свобода на частното пространство. Всеки да вярва в своите идеали, но да не ги пробутва на никого.

Аз смятам да си остана православен, да ям българско телешко месо, но и френско сирене, да пия българска бира, но и испанско вино, да ходя през лятото пеш до Горна Диканя през Витоша, но и до Толедо със самолет. Смятам да продължа да пиша и превеждам нощем на запалени лампи, да се къпя по половин час, пеейки "Блаженъ мужъ" гръмко и фалшиво - защото сам си плащам водата, тока и телефона и следователно имам свещеното право да върша тези неща така, както поискам. А ако някой се опита да ми попречи, каквито ще да са идеалите му, бих го убил. Свободата е по-ценна от всички приказки на еколозите.

Я най-добре да изредя всички тези неща, които най-често си вървят с екологичната тревога и в които не вярвам.

Слушам глупостите на уж егалитарните и либерални еколози, антиглобалисти (а и на част от глобалистите). Трябвало да вярвам в парниковия ефект, да почитам всички религии, да вярвам в равенството между народите и половете, да се откажа от телешкото, защото кравите също били предизвиквали парников ефект с изпражненията си (WTF?!) и да съм "против" смъртното наказание, "за" асистираното самоубийство, "за" абортите, "за" правата на хомосексуалистите, включително това да осиновяват деця, както и "за" това да се забранява тютюнопушенето по улиците. Що за дивотии са това? Не вярвам в нито една от тези страшни простотии на времето ни.

Не вярвам в парниковия ефект. Той е лъжа. При това лъжа, която вече има политически последици.

Не почитам ничия религия освен своята, но не преча на никого да изповядва своите убеждения.

Не вярвам, че повечето африканци имат същите интелектуални заложби като повечето европейци. Пък и съществува нещо като конкуренция. Аз искам Европа за европейците.

Не вярвам, че заради равенството на половете жени трябва да стават войници или миньори. Половете не са равни. Жените са по-ценни от мъжете и никога не трябва да бъдат жертвани.

Не смятам, че да си веган или вегетарианец е особено умно - освен по здравословни причини, разбира се.

Не вярвам на откровената глупост с кравешките изпражнения.

За смъртното наказание съм. Мораториумът върху него е истинско нещастие.

Против асистираното самоубийство съм.

Против абортите, макар и умерено. Достатъчно ранният аборт все пак не е убийство. Но аборт след третия месец е углавно престъпление за мен. Пък нека да съм прост и фашизоиден.

Против правата на хомоскесуалистите съм, особено като опре до осиновяване. Нацията ни няма нужда от това.

Против забраната на тютюнопушенето на публични места съм. Това е дискриминация. Докато самото пушене е цивилизовано, макар и вредно удоволствие. Самият аз не пуша, това ми стига.

Всички екологични и други подобни интелектуални моди са огромна глупост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е можеше малко да го посъкратиш това мнение, поне в края.

Всъщност съвременната теория на климата се основава на парниковия ефект.

Температурата на Слънцето възлиза на около 6000 градуса К, а слънчевата постоянна на горната граница на атмосферата възлиза на 1370 W/m. Ако се приеме, че цялата енергия, попаднала или абсорбирана върху Земята, се превръща в топлина и отново се излъчва като радиация от земната повърхност, равновесната температура на Земята възлиза на 255 градуса К или - 18 градуса С. Действителната температура, обаче на земната повърхност е доста по-висока и възлиза на 15 градуса С. Разликата от 33 градуса С се нарича естествен парников ефект.

За въздейстието му в бъдещето може да се съди само ако имаме ясна представа за измененията в миналото. Те понастоящем се изучават доста интензивно.

Ето една нова статия по въпроса.

Ancient_Atmospheric_CO2_Concentrations.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То беше част от друг подобен разговор. Всъщност вече не мога да го едитна, ноако някой от модовете иска, направо може да го резне от "Светът не е от вчера" до края.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Ето една нова статия по въпроса.

Ancient_Atmospheric_CO2_Concentrations.pdf

От времето на последното си мнение, което пуснах тук и което, наред с много други мнения няма да бъде възстановено, намерих нещо интересно. Ясно, подредено сайтче с аргументите на скептиците по отношение на глобалното затопляне и контрааргументи. По-специално, вижте точка 45.

http://www.skepticalscience.com/argument.php

С две думи ще предам предишния си постинг: така или иначе официално терминът е "промяна на климата," а не глобално затопляне. Факт е, че тези процеси са част от естествени цикли. Също така е факт обаче, че антропогенният фактор е толкова голям, глобалното индустриално замърсяване толкова мащабно, че съчетанието от естествените и изкуствено породени процеси все повече и повече пречи на планетата да се възстнановява и саморегулира. Също така е неоспорим факт, че видове и хабитати изчезват все по-бързо и това няма как да не е свързано с последиците от човешката дейност.

Освен този сайт, пускам и линк към статията в Уикито за Протокола от Киото - ясно се вижда, че двата най-крупни замърсителя - САЩ и Китай, не са се присъединили към ангажимента. САЩ са подписали Протокола, но нямат намерение да го ратифицират.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Kyoto_Protocol_signatories

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители

Доклад оправда учените, замесени в британския "Клаймътгейт"

http://www.dnevnik.bg/ekobiznes/2010/04/14/887139_doklad_opravda_uchenite_zameseni_v_britanskiia/

'No malpractice' by climate unit

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8618024.stm

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители

Иде най-горещото лято в историята

Предстоящото лято в Европа ще бъде най-горещото за цялата съвременна история на метеорологичните наблюдения.

За това предупредиха учени от американската космическа агенция НАСА, цитирани от ИТАР-ТАСС. “През миналите 12 месеца средната дневна температура в атмосферата на Земята е била най-висока за последните 130 години. В периода между януари и април 2010 г. температурите се доближават до абсолютни рекордни показатели”, изтъква професор Джеймс Хенсън.

Според него математически изчисления показват, че температурите ще продължат да се покачват. “На всички нас в северното полукълбо ни предстои да преживеем най-горещото лято”, добавя Хенсън.

Учените стигнали до извода, че рекордната жега е резултат от промяната в движението на топлите течения в Тихия океан, допринесли за появата на климатичния феномен Ел Ниньо. През тази година Тихият океан отделя значително повече топлина от обикновено. Това води до нажежаване на долните слоеве на Земята.

Ел Ниньо също е една от главните причини за нарушаване на традиционния климатичен баланс в редица региони на планетата и предизвиква тежки природни катаклизми, сред които са наводненията. (24часа)

С 3° по-топло у нас през юли и август, суша

България също ще се задъхва от жега това лято, средните температури ще са с 2-3 градуса над обичайното за юли и август. А валежите - по-редки и оскъдни в сравнение с нормалните за сезона, каза синоптикът от TV-MET Даниел Пенев.

Времето през следващите три месеца у нас ще се определя от пренос на изключително горещи въздушни маси от Сахара.

Африканският континент ще мери най-високите температури откакто изобщо има метеорологична статистика. По пътя си към нашата територия топлият въздух ще губи градуси, но въпреки това ще задържа времето на границата на поносимото. От Европа само в Гърция, Турция и Южна Италия ще е по-топло, твърди синоптикът. Той обяснява причината за очакваното покачване у нас с мократа и студена пролет. След това следвал жарък сезон. На Балканите се чакали рекорди, но в Северна Европа времето нямало да се различава от обичайното. (24часа)

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=489174&Referer=mailbg

Интересна прогноза, дали обаче ще се сбъдне?

За България сезонната прогноза на НИМХ за периода май-септември предвещава за лятото температури и валежи близки до нормалните.

SeasonalForecast_BG201004.pdf

Следващото обновяване на сезонната прогноза на НИМХ ще бъде между 23 и 31 май.

http://info.meteo.bg/index.php?glaven=seasons

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хайде пък, дано. Обичам лятото да е прежурящо, а зимата - мразовита. Тоя мърляв климат с дъжд, дъжд, дъжд, дъжд и кал никак не ми е приятен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...