Отиди на
Форум "Наука"

Да ти се изправи косата.


vvarbanov

Recommended Posts

  • Потребител

Радиестезията е интресена тема и защо да няма такъв раздел? Опасявам се обаче, че някой веселяк ще я зафичи из пара-подразделите. И ще стане една радостезия още преди да се e отворила дума за геопатогенни зони или линийте на Хартман примерно.

Действително, уредите като багети са инструмента за регистрацията на определена сензитивност, но се намират радиестезисти, макар и рядко, които могат да боравят без. При всички положения, феноменът си е факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Странното е, че журналът, в който е публикувана дадената статия, не е лесно откриваем и не успях да видя метриките му. Това е смущаващо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според Уикипедия- Dowsing is considered a pseudoscience, and there is no scientific evidence that it is any more effective than random chance.[2] Употребеният източник [2] е: Vogt, Evon Z.; Ray Hyman (1979). Water Witching U.S.A. (2nd ed.). Chicago: Chicago University Press. ISBN 978-0-226-86297-2. via Hines, Terence (2003). Pseudoscience and the Paranormal (Second ed.). Amherst, New York: Prometheus Books. p. 420. ISBN 978-1-57392-979-0. Това на пръв прочит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това с пластмасовия гребен ,-чак не е за вярване.Но ако се съгласиш с 26% от това което съм написал и аз ще ти повярвам за гребена.

Поне не се излагай, това даже децата в детската градина го знаят от опит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още един цитат от уикито, който ми се струва интересен- Soviet geologists have made claims for the abilities of dowsers,[41] which remain unverified by any credible scientific means. Some authors suggest that these abilities may be explained by postulating human sensitivity to small magnetic field gradient changes.[42][43][44] Обърнете внимание на последната част, интересното е, че два от последните източници са статии в Нейчър.


Ето и самите статии: http://www.nature.com/nature/journal/v301/n5895/abs/301078a0.html

http://www.nature.com/nature/journal/v285/n5760/abs/285099a0.html

Във втората обаче не става въпрос за хора или поне така мога да видя от abstract-ите, защото другата част не е достъпна.


Ето и един относително скептичен източник- http://rationalwiki.org/wiki/Dowsing


-накрая нещо от Джеймс Ранди.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Работата е спорна, а и контролираните редица опити наистина не дават добри резултати, направо са издънка. Неконтролираните такива обаче са много по-добри, с това и учените са съгласни. Деликатна област е и трябва да се пипа с пинсети. Някои неща се отхвърлят, други не, но засега няма единодушна категорична присъда, доколкото знам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скепциса в научните среди изглежда да е по-разпространен и по разбираеми причини: нещата не са проверуеми по научната методология, казва се. Та и малцина се наемат да приключенстват в такива по-неясни (и кариероцидни) области, пак по разбираеми причини.

Но ето един професор по математика и физика, който се е захванал сериозно с въпроса: Yves Rocard

и едно интересно интервю с него, в което говори интересни неща (на френски, който се интересува сигурно ще си намери и на други езици).

http://www.amessi.org/Les-travaux-du-Professeur-Yves-Rocard#.VHJliZ516bg

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поне не се излагай, това даже децата в детската градина го знаят от опит.

Именно, предположението че не зная това елементарно нещо е обида.В тоя случай и няколко поста след него,аз се опитвам да се шегувам.Защото не исках да се конфронтирам с Last roman и да поема ръкавицата, като му отговоря в същия дух поемайки по спиралата на конфликта.Но може би опита за шега е бил несполучлив щом е останал неразбран.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно, предположението че не зная това елементарно нещо е обида.В тоя случай и няколко поста след него,аз се опитвам да се шегувам.Защото не исках да се конфронтирам с Last roman и да поема ръкавицата, като му отговоря в същия дух поемайки по спиралата на конфликта.Но може би опита за шега е бил несполучлив щом е останал неразбран.

Всички сме равни тук, но има и по-равни. Както казваше шефът ми бивш офицер на киевската академия за военното разузнаване: "Разбирам аз вицовете, но не ги обичам. Да се шегуваме съм назначен АЗ!" :excl: :excl: :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Малко да разрием жаравата на тази тема: http://www.geotech1.com/cgi-bin/pages/common/index.pl?page=lrl&file=/info/question.dat

Това е нещо относно радиестезията, отново е на скептична вълна.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...