Отиди на
Форум "Наука"

Митове и легенди как сме променили света


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 13 часа, vorfax said:

Личността е подложена за гласуване в www.nauchnichudesa.com. Иначе във Фейсбук мисля, че съм го срещал, но не мога да се закълна.

Тогава това не е мит. В контекста на тази тема, твърдението трябва да е невярно и достатъчно популярно за да е мит. Споменаването в някакъв неизвестн сайт и може би (но не е сигурно) във файсбук не е достатъчно.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 612
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки

Той пръв беше предложил тъмната материя ли, Gravity?

Може и за неутроните звезди да имаше нещо...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Gravity said:

Тогава това не е мит. В контекста на тази тема, твърдението трябва да е невярно и достатъчно популярно за да е мит. Споменаването в някакъв неизвестн сайт и може би (но не е сигурно) във файсбук не е достатъчно.

Още на 2 януари съм посочил заплахата, която до момента кокетно се игнорира и омаловажава.

On 2.01.2016 г. at 13:00, vorfax said:

Но пък срещам нови лъжи в списъка, който верно ли е спуснат от БАН!?

Та имаме два мегафона: Първият е Българската академия на науките, която би следвало да е водач към знанието и всичко спуснато от нея да се приема по дефиниция като правдиво. Организаторите на кампанията пълна с лъжи и ползвана като източник навсякъде са председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров и главният редактор на в. “Стандарт” Славка Бозукова. Те уточняват, че БАН и “Стандарт” ще организират дискусии в страната за представяне на научните постижения в икономиката, науката и образованието в съответния регион.

И после за Фейсбук пишеш, че имал недостатъчно влияние или разпространение, тука вече изпадам в ступор. Ако най-популярната социална мрежа в света, вторият по посещение сайт в света, за теб е просто майтап, значи живееш в друга ера.

Аз за по-страшни масови проводници на тези лъжи не мога да се сетя. Ти знаеш ли такива?

 

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Текстът от „Кирило-Методиевската енциклопедия” за кирилицата е неточен. Имало е писмени езици, чиято писменост е заменена първо с латиница, а после с кирилица. Абхазки и осетински език са ползвали грузинска азбука. В Дагестан се е ползвала арабица, но книгите са унищожени по време на Сталинските чистки, за да се създадат младописмени езици. Калмиките и бурятите са ползвали монголска азбука, но след революцията са прехвърлени на руска кирилица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До всички милеещи за битуването на митове:

Ако някой все още не си дава сметка за реалните измерения в каква дупка е пропаднало българското общество по отношение на просветността, нека си направи експеримент. Да попита познати и непознати за поне първите 15 от митовете поместени в тази тема. И да си води статистика какви са познанията, особено във възрастово отношение.

Аз също вярвах в тези митове. Кефех им се и когато някой ме попита "К`ва пък е тая България" можех да му запуша устата със заучените строфи като примерно чавдарче. Докато един ден не си направих усилието да проверя някой от тях, защото ми звучаха невероятни. И се изненадах, че истината е друга. Почувствах се предаден. Почувствах се засрамен. Срам ме беше и че моите сънародници споделят тези митове като чиста монета и пред грамотен в областта или чужденец ще изглеждат като лумпени.

От тази тема научих, че има хора, които споделят идеята, че възпитанието в патриотизъм се върши с лъжи???

Вместо буден гражданин търсещ истината ме изкараха "нихилист".

Това, че поддържам темата си, добавяйки нови и нови истини, ме изкара "озлобен". Със сарказъм се говори за "громенето на митове", сякаш, не сякаш, а защото истината е нелицеприятна, защото трябва да се замете под леглото и ако някой иска знание и просвета той е враг за обществото, а темите, които повдига - маловажни, неактуални, абе мани го тоя, на герой ли ми се прави!

Има, има нещо "отблъскващо". И то е двупосочно. Мен ме отблъскват долните създания, а аз съм отблъскващ за тях. Срамувам се от всеки, който е поощрил критиката към тази тема. Искам да се дистанцирам от вас и един ден вероятно ще го направя като емигрирам. Тогава може би ще разберете, че това е ваше дело и че вие правите България неприятно място за живеене, не заради икономически причини, а заради упадъка на ценности, който безразлично споделяте.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой знае ли защо от НАСА ползват космическа храна само от САЩ, Япония и Русия?? Защо не ползват българска? Всъщност ние само в консервирането ли сме специалисти и пионери, защото ги гледам американците, че качват в орбита манджи?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Vorfax, разбирам раздразнението ти от изкуствено създадените митове. Не бива да се омаловажава фактът, че сме се занимавали с космически храни. Все пак тогава се заделяха пари за наука и се правеха опити и за това има и разработки.

Дори и в БГ Уики не пише, че сме пионери или специалисти в храните в космоса. Споменато е само, че "България е третата страна след СССР и САЩ, която подготвя специална храна за своите космонавти."

Единственото първо в случая е "За първи път самостоятелно отгледана зеленина в създадената от българските учени оранжерия опитва екипажът на станцията МИР" - пак от там. Т.е. наша е само оранжерията, но салатата са я яли други. :)

А на въпроса ти защо в момента няма БГ храни в Космоса - много просто, защото освен Господ там няма други българи :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Ами рпоменили сме го Приносът ни в световната наука е съвсем приличен за малък народ като нашия. По време на балканската вона доктор стамен григоров забелязва, че вонйниците, които се хранят с корички мухлясъл хляб, се възстановяват от раните си и от холерата по-бързо от тези, които се  хранят с хубав хляб. Основателно прави логическата връзка между скорост на възстановяване и мухъл. След воната публикува една статия по темата в малко немско научно списание. По късно наблюденията му са цитирани от всички изследвачи на пеницилина - германци, австрици и дори. Флеминг. За съжаление говорят за "български лекар от първата световна война" като услужливо не си правят труда да му споменат името. По-късно става известно, че това вероятно е Григоров. 

 

Отишъл си напълно неизвестен за всички откривател на пеницилина, субстанцията, спасила живота на стотици милиони хора. Само това да бяхме направили, стига че и отгоре. Образец за скромност и иновативност, Григоров. Айде, Ворфакс, почвай да громиш мита за Григоров. Камък върху камък да не остане от него. Като приключиш с тоя мит, ще ти подхвърля още, да не губиш форма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Южняк, темата не е дали сме променили света, а какви митовете съществуват за това. Не знам дали схвана разликата.

Сега си прехвърли думите в точната тема: Значими български постижения

Офтопик: Иначе интересни истории има за откриването на разни лекове - Григоров наблюдава консумацията на мухлясал хляб, Пасков наблюдава пиенето на вода, в която са потопени кокичета :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 14 часа, vorfax said:

интересни истории има за откриването на разни лекове - Григоров наблюдава консумацията на мухлясал хляб, Пасков наблюдава пиенето на вода, в която са потопени кокичета :)

Еми, значи - мит. Добра работа, ворфакс. Сега следващият мит: Това е една карта на света за 2002 г., от тия, които не си виждал. Държавите на нея изглеждат малко странно - размерът им е според броя на патенти, регистрирани през 2002 г. в международните патентни бюра. Патентите са изобретения, от тия, митологичните. 2002-ра беше изключително тежка за българия - демотивиран от празноглави критици народ, разбягала се техническа интелигенция, гладна художествена такава, която денонощно ръкоблудстваше върху картата на българия и се оплакваше от народа си, че не бил достоен да и разбира висотите на мисълта. морално разгромени, убедени в непълноценността си, колабирали демографски и финансово. При цялата мизерия, българската техническа интелигенция има регистрирани патенти и изобретения колкото африка, латинска америк, индия + "великата" турция - ама взети заедно :),и колкото всички страни от бивша югославия - искам да кажа, пак взети заедно. Стои съвсем прилично на картата, има присъствие, което резонно отговаря на популацията на една европеска държава. Дори през тази пошла година техническата ни интелигенция не си е оставила магарето в калта въпреки истеричните писъци на "художествено-творческата" и заплахите , че утре хваща самолета и отива да мие чинии в задния двор на някой ресторант за бързо хранене в западна европа - сякаш без нея в българия няма да съмне или няма да има ко да измие чиниите в няко мексикански ресторант по западния бряг. Така, карта -мит за громене, брой регистрирани патенти за 2002: 167.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

По картата: регистрираните изобретения в Б-я всъщност не са никак много на глава от населението - само по 18 на всеки милион души. Не е като да сме една Швецария с 225 изобретения на милион души. Но ние не живеем насред алпите, все пак - живеем на балканите, където науката навлезе преди няма и век; трябва да се съпоставяме с балканските си съседи. Измежду тях, Турция, при все грандоманията си, реалността я чука по челото с.... половин (0.5) изобретения на всеки милион население. Показателно и гърция е със същите цифри - на един милион гърци се падат - половин изобретение - губили са си времето май комшиите през 2002-ра - твърде много сиртаки, повечко счупени чинии и не толкова - изобретения. И - дойде 2015-та... каква изненада? Турските комшии са ясни - на тях от патриотични песни и други анадолски гюбеци не им остава особено време за открития, те имат по важни неща да вършат - възстановяване на османската империя, завладяване на сириски територии и т.н., ко ти гледа изобретения и патенти. Така че, в сравнение с комшиите, по принос към света ние сме едни великани; и не само с комшиите - страни като словакия, ирландия и исландия са зад нас.

 

Но - няма как да сме швейцария - 5 века на-талантливите българчета са отвличани в робство и обръщани на педали и пушечно месо от комшиите ни, да им се свети името и да векуват до века. Ако някой си въобразява, че това не се е отразило на балканските християнски държави, се бърка дълбоко.Няма да станем швейцария скоро. Да си дадем сметка как това се е отразило на таланта и конкурентността на българия - еничарството е отменето около 1800-ната година.  в рамките на 3 генерации след това всички балкански държави се освобождават - всичките тези невзети еничарчета, острието на всяка балканска нация, които 5 века се губят дотогава из анадола, моментално отърват народите си от турците; Ботев, Левски, Бенковски, легион им е името - всичките тия луди глави, появили се сякаш от нищото, ако не беше било отменено еничарството, никога нямаше да се появат в БГ - те щяха да са откъм еничарската партида, от към най активната и бляскава част, откъсвана периодично  и съвсем преднамерено -  от всеки заробен от мангалите народ. В рамките на 2 генерации след отмяната на еничарството талантът и активността на балканските народи е частично възстановена и тези неосъществени, неслучили се еничари освобождават веспективните си народи от робството им за нула бройки.

Но по тази причина - периодичното прерязване на гръкляните на най-талантливите от всяка генерация в течение на 5 века, на балканците ще им трябват поне още 5 века да нормализират потенциала си до нивото на останалите европейци и да станат едни швецарци. 

 

И така, ворфакс, следващ мит за громене - анадолските кръволоци са отвличали най-умните и силни физически българчета в течение на 5 века, за да го държат неспособен за съпротива и да го използват за свои цели, поради което човешкия потенциал на балканите изоства в сравнение с потенциала на западноевропейците.  Мит или не? Ти си стопанина на темата, ти отсъждаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Южняк, не се прави на ощипана госпожица и да пищиш, че съм ти отнел девствеността или нещо такова. Не съм ти отнел нито от родолюбството, нито от себеоценката, стига те да не са се крепяли на лъжи и фалшификации, каквито тук събираме, защото смятаме истината за ценност.

А с тирадата ти, че някой не бил ценен за България, като под "някой" всъщност визираш посочената от теб интелигенция, във фертилна и работоспособна възраст, ще ти кажа само едно - има уникални хора, и това е всеки един от нас. Такива като теб ще пращат в изгнание всеки, който "не е чак толкова важен" до момента, в който няма да има кой да пращаш на майната си, защото не ти пасва на възгледите. Такова обезкървяване на нацията ни не е имало и във войни, чиито последствия наричаме национални катастрофи.

Ако толкова държиш да се направиш на патриот, вместо да спамиш тази тема драсни един ред в

защото, честно ти казвам, тук стана егати популистския цирк, като сборище на политици. Никой не се занимава да оборва митовете, които подкрепям с факти, с малки изключения, а само сарказъм към мен и дюдюкания къв съм и какъв не съм. И само да допълня, писането в темата за значими български постижения няма да ти измие очите и да те направи патриот, така както и писането в тази не е достатъчна да те направи пълноценна единица на гражданското общество. Но пък е крачка. Направи я, ако ти пука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Наистина за сравнително малък народ като нашия да имаме кой знае какви претенции, че сме "променили света" е несериозно и по-скоро е израз на комплекси.

Да се възпитава чувство на патриотизъм с внушаването на измислици е повече вредно. Друг е въпросът до колко подобни митове са част от някаква официална митология и до колко са просто медийни бомби и слухове или т.нар. градски легенди. На времето (може би някои ще си спомнят) имаше една такава градска легенда, че българите са втората най-интелигентна нация в света сред евреите според някакво си проучване и това доста се говореше и повтаряше, но днес вече почти никой не си спомня за тази градска легенда :)

Но все пак има и факти, които не са за подценяване и не бива да се омаловажават, като се отива в другата крайност. Дори само приносът с кирилицата е достатъчен за един малък народ като нашия.

Колкото до упадъка на ценности, митотворчеството в това отношение е много по-малък проблем в сравнение с много други - някои от тях са доста притеснителни (чалгизация, хейтърство, мутризация), а други са просто комични.

Към смешните е ето този клип има го качен няколко пъти:

http://vbox7.com/play:a97fa435a8

http://vbox7.com/play:335bce1a80

http://vbox7.com/play:b1bb0ad9fd

http://vbox7.com/play:54da784b38

Това е един стар виц (Lighthouse and naval vessel urban legend), който е осъвременен и направен като съвременна действителна случка с радиодиалог. Но забележете  какви са преобладаващите коментари - повечето хора го приемат за истина и се възмущават на "тъпите американци", а всъщност дори не се усещат, че е точно обратното :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минъти, Elemag said:

На времето (може би някои ще си спомнят) имаше една такава градска легенда, че българите са втората най-интелигентна нация в света сред евреите според някакво си проучване и това доста се говореше и повтаряше, но днес вече почти никой не си спомня за тази градска легенда :)

Това беше реално проучване, но се прави с доброволци, т.е. идиотите не са ходили. Мисля, че мита съм го помествал в темата. Във всеки случай този мит, в който бих казал, че има и доста истина, се подкрепя от многобройните златни отличия на ученици в международни олимпиади. Потърсих информация и разбрах, че тези олимпиади са страшно много и ми беше трудно да получа ясна представа за размерите на тези успехи, но по никакъв начин не искам да ги омаловажавам. Да биеш цял свят е голямо постижение. Тъкмо тази информация беше измежду поводите да създам темата

но също като настоящата, ще я развия с времето.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Южняк, къде има статистика за патентите? В http://www.investor.bg/evropa/334/a/germaniia-e-zaiavila-1000-pyti-poveche-patenti-v-es-ot-bylgariia-prez-2012-g--199053/ пише, че през 2002 г. България има 22 патента, докато в Германия примерно са 22 000.

За 2012 в http://www1.bpo.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=167&Itemid=269 са посочени 89, а по твоите сметки са към 130. Видях, че едното е за заявки,а другото е за одобрени патенти, но защо пак има разминаване?

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Ами ворфакс, очаквах разгром на двата мита и даже бях приготвил следващия мит за громене, ама съм се излъгал и ще трябва да почакам малко. Това, дето в темата за митовете си взел да громиш мене, е добро +, но е малко офтопик - още не съм станал мит :)

Но, от друга страна, нямам нищо против упражненията си. След това очакам обаче да се се заемеш с мита за българския принос през 2002-ра г. и с мита за кръвния данък като причина за изоставането на балканите спрямо останалата част на европа. Не губи време, защото нивата е дълга и митовете са пълчища. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минъти, vorfax said:

Това беше реално проучване, но се прави с доброволци, т.е. идиотите не са ходили. Мисля, че мита съм го помествал в темата. Във всеки случай този мит, в който бих казал, че има и доста истина, се подкрепя от многобройните златни отличия на ученици в международни олимпиади. Потърсих информация и разбрах, че тези олимпиади са страшно много и ми беше трудно да получа ясна представа за размерите на тези успехи, но по никакъв начин не искам да ги омаловажавам. Да биеш цял свят е голямо постижение. Тъкмо тази информация беше измежду поводите да създам темата

но също като настоящата, ще я развия с времето.

Специално за златните медали от математическите олимпиади има една книга, която може да бъде полезна

International_Mathematical_Olympiads_1986_1999.djvu

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 12 минъти, vorfax said:

Южняк, къде има статистика за патентите? В http://www.investor.bg/evropa/334/a/germaniia-e-zaiavila-1000-pyti-poveche-patenti-v-es-ot-bylgariia-prez-2012-g--199053/ пише, че през 2002 г. България има 22 патента, докато в Германия примерно са 22 000.

Ами от уърлд дейта банк на уърлдбанк, http://data.worldbank.org/

Картата е от един сайт, поддържан от университета в шефилд, http://www.worldmapper.org/data_sources.html, разходи се и ще намериш карти всякакви, а към картите има и ексел таблици с точните цифри. Инвестор бг не знам кого цитират - може би главния си редактор? Чистачката? Боклуци и малоумници в журналистиката България е имала винаги - справка -мнението ми за худ. творческата интелигенция. С хора, които вярват, че слънцето изгрява, за да им се възхити, в българското публично пространство е пълно. Но това е от.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минъти, Elemag said:

Специално за златните медали от математическите олимпиади има една книга, която може да бъде полезна

International_Mathematical_Olympiads_1986_1999.djvu

Благодаря :) Но в книгата е дадена само една от организираните олимпиади. Виж списъка, с който ми се щеше да се справя, и то само по математика: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mathematics_competitions

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 19 часа, vorfax said:

Тази статистика ли цитираш? http://data.worldbank.org/indicator/IP.PAT.NRES/countries?page=2

Естествено, че не. Цитирам ей тая:wdata.thumb.jpg.096cfedfac4207698b6f769a

Хиперлинк към таблицата и ексел-файла: http://www.worldmapper.org/display.php?selected=167#

  • Area patents granted to residents (per million people) 2000 patents granted (millions estimated) 2002 millions of people 2000
    Norway 88 0.000393 4.461
    Sweden 235 0.002079 8.846
    Australia 68 0.001293 19.017
    Canada 36 0.001102 30.604
    Netherlands 177 0.002816 15.909
    Belgium 73 0.000749 10.262
    Iceland 7 0.000002 0.291
    United States 298 0.084946 285.052
    Japan 884 0.111596 126.240
    Ireland 9 0.000035 3.843
    Switzerland 188 0.001340 7.129
    United Kingdom 71 0.004176 58.818
    Finland 5 0.000026 5.161
    Austria 138 0.001113 8.062
    Luxembourg 145 0.000058 0.400
    France 174 0.010308 59.243
    Denmark 59 0.000317 5.377
    New Zealand 145 0.000543 3.743
    Germany 205 0.016835 82.120
    Spain 42 0.001704 40.573
    Italy 82 0.004702 57.342
    Israel 75 0.000451 6.019
    Hong Kong (China) 6 0.000041 6.763
    Greece 0.5 0.000005 10.838
    Singapore 27 0.000108 4.017
    Portugal 5 0.000050 9.930
    Slovenia 93 0.000184 1.976
    Republic of Korea 490 0.022724 46.376
    Barbados 0 0.000000 0.291
    Cyprus 0 0.000000 0.783
    Malta 54 0.000021 0.392
    Czech Republic 26 0.000265 10.185
    Brunei Darussalam .. 0.000001 0.291
    Argentina 4 0.000148 36.947
    Seychelles .. 0.000000 0.100
    Estonia 1 0.000001 1.307
    Poland 24 0.000918 38.239
    Hungary 18 0.000179 9.943
    Saint Kitts & Nevis .. 0.000000 0.042
    Bahrain .. 0.000034 0.657
    Lithuania 24 0.000084 3.485
    Slovakia 15 0.000080 5.345
    Chile 2 0.000030 15.128
    Kuwait .. 0.000115 2.249
    Costa Rica 0 0.000000 3.902
    Uruguay 2 0.000007 3.351
    Qatar .. 0.000028 0.553
    Croatia 26 0.000114 4.393
    United Arab Emirates 0 0.000000 2.546
    Latvia 40 0.000093 2.314
    Bahamas .. 0.000061 0.291
    Cuba 0 0.000000 11.138
    Mexico 1 0.000098 97.959
    Trinidad & Tobago 0 0.000000 1.275
    Antigua & Barbuda 0 0.000000 0.100
    Bulgaria 18 0.000145 8.050
    Russian Federation 99 0.014191 143.342
    Libyan Arab Jamahiriya .. 0.000002 5.085
    Malaysia .. 0.000112 22.841
    Macedonia FYR 17 0.000034 1.976
    Panama 0 0.000000 2.965
    Belarus 35 0.000345 9.862
    Tonga .. 0.000000 0.100
    Mauritius .. 0.000000 1.175
    Albania 0 0.000000 3.042
    Bosnia Herzegovina 0 0.000000 4.069
    Suriname .. 0.000000 0.400
    Venezuela 1 0.000024 23.953
    Romania 38 0.000848 22.309
    Ukraine 99 0.004842 48.907
    Saint Lucia 0 0.000000 0.100
    Brazil 0 0.000000 170.027
    Colombia 0.5 0.000021 41.800
    Oman .. 0.000132 2.574
    Samoa .. 0.000001 0.200
    Thailand 3 0.000181 60.342
    Saudi Arabia 0.5 0.000011 21.550
    Kazakhstan 72 0.001108 15.392
    Jamaica 0 0.000000 2.550
    Lebanon 0 0.000000 3.534
    Fiji .. 0.000004 0.783
    Armenia 31 0.000095 3.077
    Philippines 0.5 0.000038 75.035
    Maldives .. 0.000000 0.277
    Peru 0.5 0.000013 25.698
    Turkmenistan 0 0.000000 4.574
    St Vincent & The Grenadines 0 0.000000 0.100
    Turkey 0.5 0.000034 67.548
    Paraguay .. 0.000004 5.393
    Jordan .. 0.000252 4.912
    Azerbaijan 0 0.000000 8.072
    Tunisia .. 0.000003 9.325
    Grenada 0 0.000000 0.100
    China 5 0.006317 1263.315
    Dominica 0 0.000000 0.100
    Sri Lanka 0 0.000000 18.435
    Georgia 49 0.000254 5.177
    Dominican Republic .. 0.000006 8.261
    Belize 0 0.000000 0.277
    Ecuador 0 0.000000 12.227
    Islamic Republic of Iran 4 0.000258 64.599
    Gaza Strip & West Bank .. 0.000162 3.166
    El Salvador .. 0.000004 6.192
    Guyana .. 0.000001 0.792
    Cape Verde .. 0.000000 0.481
    Syrian Arab Republic 3 0.000049 16.348
    Uzbekistan 16 0.000393 24.569
    Algeria 0 0.000000 29.782
    Equatorial Guinea .. 0.000000 0.467
    Kyrgyzstan 13 0.000064 4.938
    Indonesia 0 0.000000 209.524
    Viet Nam 0.5 0.000039 77.297
    Republic of Moldova 47 0.000200 4.261
    Bolivia .. 0.000006 8.236
    Honduras 0.5 0.000003 6.400
    Tajikistan 3 0.000018 5.930
    Mongolia 32 0.000079 2.483
    Nicaragua 1 0.000005 5.013
    South Africa 0 0.000000 43.006
    Egypt 1 0.000068 67.513
    Guatemala 0.5 0.000006 11.399
    Gabon .. 0.000000 1.228
    Sao Tome & Principe .. 0.000000 0.190
    Solomon Islands .. 0.000002 0.467
    Morocco 0 0.000000 28.890
    Namibia .. 0.000000 1.885
    India 0 0.000000 1009.453
    Botswana 0 0.000000 1.695
    Vanuatu .. 0.000001 0.190
    Cambodia .. 0.000064 13.137
    Ghana 0 0.000000 19.424
    Myanmar .. 0.000231 47.185
    Papua New Guinea .. 0.000026 5.334
    Bhutan .. 0.000000 2.103
    Lao People's Dem Republic .. 0.000026 5.259
    Comoros .. 0.000000 0.657
    Swaziland 0 0.000000 1.038
    Bangladesh .. 0.000008 137.058
    Sudan 0 0.000000 31.288
    Nepal .. 0.000001 23.518
    Cameroon .. 0.000005 14.879
    Pakistan 0.5 0.000071 141.724
    Togo .. 0.000002 4.545
    Congo .. 0.000000 3.374
    Lesotho 0 0.000000 1.736
    Uganda 0 0.000000 23.493
    Zimbabwe 0.5 0.000006 12.116
    Kenya 0.5 0.000015 29.600
    Yemen .. 0.000916 17.884
    Madagascar 0 0.000000 15.974
    Nigeria .. 0.000042 114.033
    Mauritania .. 0.000001 2.660
    Haiti .. 0.000005 7.893
    Djibouti .. 0.000000 0.638
    Gambia 0 0.000000 1.315
    Eritrea .. 0.000000 3.814
    Senegal .. 0.000003 9.383
    Timor-Leste .. 0.000003 0.700
    Rwanda .. 0.000000 7.919
    Guinea .. 0.000003 7.965
    Benin .. 0.000002 6.226
    United Republic of Tanzania 0 0.000000 34.194
    Cote d'Ivoire .. 0.000006 15.365
    Zambia 0 0.000000 10.129
    Malawi 0.5 0.000006 11.192
    Angola .. 0.000000 12.481
    Chad .. 0.000003 7.878
    Democratic Republic of Congo .. 0.000000 48.391
    Central African Republic .. 0.000000 3.637
    Ethiopia 0 0.000000 65.346
    Mozambique 0 0.000000 17.752
    Guinea-Bissau .. 0.000000 1.330
    Burundi .. 0.000000 6.323
    Mali .. 0.000004 11.969
    Burkina Faso .. 0.000004 11.941
    Niger .. 0.000004 10.779
    Sierra Leone 0 0.000000 4.624
  • А това горе са суровите данни. Сурови в смисъл на  необработени, но и в смисъл на челен сблъсък с действителността - а тя е, че България се представя повече от прилично, за което никой в България не подозира - напротив, шири се мита, че от нас по-зле в изобретенията никой няма. Тоя мит - "колко сме зле" - нещо не го видях в таблицата ти. Няма и да го видя, защото в цялата тема разпространяваш именно него, т.е. темата ти е в графа пълни митове.
  • Сега, за имената в таблицата ти. Ами извинява, Ворфахс, но си сложил 15 "митологични" имена. От тях десет за първи път ги чувам. Имам вземане даване с тинеджъри, и мога да ти кажа, че от "митовете", които си изброил,те са чували за максимум 1-2, ако изобщо. Какъв мит са твърдения, които нико нигога не е чувал, камо ли да са приети за истина?

Честно ти казвам, 90% от данните на таблицата аз лично ги чувам за пръв път. А съм убеден, че 99% никога няма да научат за дори за един от "митовете", А ако нещо не е разпространено, то: 1. Не е никакъв мит. 2. Няма как да има влиянието, което му приписваш.

Поради което таблицата ти е сбъркана - громиш никому неизвестни тъпотии, на които сам си дал статута на митове. Вярвай ми, ни за Йорданов, съм чувал, ни за чернев, ни за касабова. Т.е. "громенето" ти е менте. Таблицата ти е менте. Тя не споменава обществените заблуди. Тия, които споменава, са индивидуални заблуди, а такива има в изобилие.

 

Да ти дам пример за индивидуална заблуда - такова е мнението ти, че нико в англоезичния свят не нарича копирните машини ксерокс - ами не е вярно, Ворфакс. "Зирокс" и "копирна машина" в Канада специално се използват взаимозаменяемо. Така че твърдението ти, че българите са толкова заблудени, че наричат копирните машини зирокс е - мит? Мит, кото рефлектира нивото на англиския ти, което не ми изглежда високо, щом смяташ. че "ксерокс" не е в употреба в англоезичния свят по отношение на *всички* копирни машини.

 

Сега следващата карта от сайта на университета в шефилд: Брой публикувани научни изследвания в ранкирани западни списания за 2002-ра:

205.png

 

Отново абсолютно прилично представяне на България - с по-малко пари, правим повече наука и открития от много други. И какво излиза - ми те митолозите са прави - дори в най-лошите си времена българия не пропуска да даде нещо на света, пропорционално на демографията си, която не е голяма, въпреки оскъдицата от ресурси напоследък. Мит или не? Ворфакс решава. Данните са от уърлд мапъра на унивеститета в шефилд.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

  • Quote

    Тоя мит - "колко сме зле" - нещо не го видях в таблицата ти. Няма и да го видя, защото в цялата тема разпространяваш именно него, т.е. темата ти е в графа пълни митове.

    Тъй. Пак спам и някой чака да се защитавам от неаргументирани глупости писани по мой адрес. Какво съвпадение само, че за мита колко сме зле съм писал много пъти, а дори и преди два дена!?:boxing:

  •  
Quote
  • Какъв мит са твърдения, които нико нигога не е чувал, камо ли да са приети за истина?

Честно ти казвам, 90% от данните на таблицата аз лично ги чувам за пръв път. А съм убеден, че 99% никога няма да научат за дори за един от "митовете", А ако нещо не е разпространено, то: 1. Не е никакъв мит. 2. Няма как да има влиянието, което му приписваш.

 

Това, което си написал е типичен пример за невежество. Не бил чул нещо, значи не съществува. Изброените твърдения имат аудитория от порядъка на 100-700 000 прегледа, която лесно може да бъде проверена в интернет. Дано поне си компютърно грамотен да направиш това. Това е за български текстове. Обаче услужливо има и преводи на английски, може би и други езици. Славата ни се носи, а ти си стой в неведение, колкото поискаш.

Обаче ми прави лошо впечатление как игнорираш проблема по стар български обичай - докато гори чергата от единия край - няма проблем. Абе може и лайно да е, ама още не смърди много, значи нека си стои. А в крайна сметка темата е за митовете. Ти негласно подкрепи, че такива битуват, направи се, че проблем няма и... тръгна да ми обясняваш разни неща, защото си комплексиран българин или нещо друго, нямам никакъв интерес да научавам подробности, защо лееш злоба по мен. Иначе процеса на скърбене е ясен: отричане, гняв, пазарене, депресия и приемане.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 22 часа, vorfax said:

 

Това, което си написал е типичен пример за невежество. Не бил чул нещо, значи не съществува. Изброените твърдения имат аудитория от порядъка на 100-700 000 прегледа, която лесно може да бъде проверена в интернет. Дано поне си компютърно грамотен да направиш това. Това е за български текстове. Обаче услужливо има и преводи на английски, може би и други езици. Славата ни се носи, а ти си стой в неведение, колкото поискаш.

да бе, по цял ден си мисля злобно за ворфакс и скърбя :). Понадценил си се. Ами какво да ти кажа, като прочета че някой велик българин открил нещо грандиозно, направо го прескачам, защото епохата на великите изобретения е втората половина на 19-ти век, (грандиозните открития през 20-ти са рядкост) а по това време предците ни се занимават с по-съществени неща, като това как да не отнесат някоя тояга отзад от турските ни съжители, а не да правят велики открития; завършилите университет са от порядъка на един на 100 000. Така че си стоя митологически неграмотен, което и предпочитам. Много се палиш, а темата не ти е по силите, което не е моя вина. Нито твоя, всъщност. Хубав ден и успех в громенето по всички фронтове. А за злобата по тебе - ами темата ти ми е антипатична - некомпетентно развита, но пък надъхана, комплексарска и сбъркана. А за " отричане, гняв, пазарене, депресия и приемане " - има да чакаш да цъфнат налъмите, ама и да цъфнат, пак има да чакаш. Абе човек, кой ти е объркал така главата? Хубав ден.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • отричане
  • гняв
  • пазарене
  • депресия
  • приемане

Първите три вече ги чекна. Чакаме депресията, но не се плаши от нея, последния етап е да приемеш фактите :baby:

 

Вариация на един мит от сайт, който иначе е много полезен и харесвам: "Единствените народи в света, които използват гайди са шотландците, ирландците и българите." Трябва да допълним и:

  • Австрия (бок),
  • Азербайджан (тулук),
  • Алжир (гайта),
  • Армения (паркапзук),
  • Бахрейн (джирба),
  • Беларус (дуда, матянка).
  • България (гайда),
  • Германия (дуделзак, хюемелчен и дуди),
  • Грузия (гуда, тулум, зимпона, данкийо, гудаствири и шувир),
  • Гърция (цабуна, аскобандура, гайда и пипиза),
  • Египет (зукра и мезуед),
  • Естония (торупил),
  • Иран (ней-анбан),
  • Ирландия (Уйлиан пайп, Грейт Айриш уорпайп, пасторал пайп и Брайн Бору багпайп),
  • Испания (гайта и херемия),
  • Италия (дзампоня, пива миуса и бакет, корнамуза),
  • Кувейт (хабан),
  • Латвия (дудас),
  • Либия (зокра),
  • Литва (лабароно дуда),
  • Малта (зак и краина),
  • Нидерландия (доеделзак и мучоза),
  • Обединено кралство (Грейт Хайланд бегпайп, Нортумбриан смолпайп, бордер пайп, Скотиш смолпайп, Корниш бегпайп, Уелш пайп, пасторал
  • пайп, Инглиш пайп, Зетланд пайп)
  • Полша (дуда, коза, кожьол),
  • Португалия (гайта),
  • Румъния (цимпой),
  • Русия (мих, сахбр, волинка и шапар),
  • Словакия (гайду),
  • Словения (дуде),
  • Сърбия (гайде, дипле и зурле),
  • Тунис (мезуед),
  • Турция (тулум),
  • Украйна (волинка),
  • Унгария (дуда),
  • Финландия (сакипили),
  • Франция (мусет де кур, бинию, веузе, кабрет, чабрет, бодега, краба, боха, мусет бресане, корнемус ду Центре, чабрет пуатевини, карамуза, мусете
  • бечонет, бусин и лур),
  • Хърватия (дипле и сурле),
  • Чехия (дуди и гайди),
  • Швейцария (Свайша сакфайфа),
  • Швеция (секпипа).
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...