Отиди на
Форум "Наука"

Литва се връща към наборната армия


Recommended Posts

  • Потребител

Вече отделен въпрос е дали каквато и да е армия може да свърши реална работа на Литва, ако на Русия й хрумне нещо. И дали наборната или професионалната армия е по-добра.

Ако на Русия и хрумне нещо, не само армията на Литва ще е от полза, а която и да било армия по света, включително и руската. Защото един пряк конфликт включващ най-големите ядрени сили на срещуположни страни не може да бъде спечелен. И следователно не може да се случи. Така че Литва да е спокойна. Ние обаче сме в друга ситуация, с най-опасен съсед съюзник с една от големите сили и без в същото време да сме съюзници с друга голяма сила, за да задейства концепцията на ядреното сдържане. Така че война тук не би ескалирала до ядрена и следователно е възможна.

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 57
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Приемственост и от там лоялност? Няма такова животно. Подходът е вреден. Има много офицерски династиии така да се каже, където бащата примерно е успешен офицер, синът обаче е слаб, но го тикат напред, щот` видите ли, таткото... Даже и Хитлер е наричал потомствените си офицери "конски народ", демек коне с капаци..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно. Откъде са най-успешните български командири през войните? От село или от градската средна или бедна класа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приемственост и от там лоялност? Няма такова животно. Подходът е вреден. Има много офицерски династиии така да се каже, където бащата примерно е успешен офицер, синът обаче е слаб, но го тикат напред, щот` видите ли, таткото... Даже и Хитлер е наричал потомствените си офицери "конски народ", демек коне с капаци..

По-добре коне с капаци, отколкото някой много успешен Щирлиц. Това се отнася за немците, разбира се, за руснаците Щирлиц си е много добър.

Ако се обърнем към историята, можем да открием имного реални конкретни примери - бунтът на русенските офицери, да кажем и сред тях е имало много кадърни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Крамер, има примери за всичко, не може да се генерализира.

Относно наборна или наемна.... мисля че при що-годе равностойни по размер и икономика страни, платените нямат шанс.

Не може да се осъществи превземане, контрол над държава, без да се стъпи на нея.

Наборната армия е по-голяма и по-скъпа. И има защо.

Абе вие как си представяте държавичка като израел да има такава (голяма и оборудвана) армия? На базата на производство ли, на износ на нефт ли? В момента в който и спрат кранчето .... както на нас ни се случи...

А жените... ми и за тях се намират службици. Що трябва айтито да е мъж напр. Навремето имаше телефонистки, планшетискти та им се дървехме. И какво лошо ако баща им генерал, то голямата кариера - планшетистка. Виж при мъжете е друго и не бих обобщавал - има всякакви примери.

А това дали литва ще има наборна или платена армия - мисля че това ще се отрази много повече вътрешно на хората (от там и на държавата), от колкото на тежеста и като (военна мощ) държава на международната арена.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Военно дело
Държавите от Балтика неотклонно се движат към демографска и икономическа безизходица. За четвърт век те са загубили над 21% от населението си (1,68 млн жители). Естония от 1,3 млн е загубила 260 хиляди души, Латвия от 2 млн е намаляла с 670 хиляди, Литва от 2,96 млн са я напуснали 740 хиляди.

Получил се е порочен затворен кръг: населението намалява, защото няма работа, липсват инвестиции. Последвалата емиграция прилича на масова евакуация.

През 1989 г. в Литовска ССР живеели 3,7 млн души. Страната се отличавала от Латвия и Естония с аграрно ориентираната си икономика. Към момента на разпадането на СССР литовците съставлявали 80% от населението, руското малцинство не превишавало 9%. След влизането в ЕС нейното селскостопанско производство не пробило на западния пазар, от руския се отказали. И започнала масовата безработица.

Според британското преброяване на населението от 2011 г. литовците се нареждат след поляците като втората по численост диаспора на източноевропейци в Англия и Уелс, като наброяват над 100 хиляди, а оттогава вероятно са се увеличили.

Аналогични процеси протичат и в Латвия. Столицата Рига през 1990 г.почти достигаше статут на милионен град със своите 909 хиляди жители, а според Латвийската академия на науките към 2030 г. ще се стопи до 500 хиляди. Държавното ръководство все по-трудно доказва, че избирателите (основно пенсионери) имат бъдеще. Минималните заплати са съпоставими с пенсиите в околните държави.

Латвийското правителство обсъжда целесъобразността от намаляване на пенсиите в близките години. А сега всеки втори пенсионер живее на границата на бедността или зад нея. През 2025 г. възрастта за пенсиониране ще стане 65 г.

При това трябва да се знае, че около 20% от БВП на страните от Балтика се формират за сметка на дотации от Евросъюза от всевъзможни фондове. Европарламентът обаче не дава парите просто така, а с отчитане числеността на населението./БЛИЦ

Иначе казано, и в прибалтика е като при нас. Масова безработица, ниски заплати, бедност и масова емиграция на младите. Патриотизма си е патриотизъм, но когато държавата зорлем те държи гладен и те кара да имигрираш нещо малко са хората които искат да я бранят.

Link to comment
Share on other sites

Ми тя темата е политиканска и то на едро, по най-горещите събития. Поне малко, от приличие дайте право и на друга гледна точка.

Объркали сте Литва и Латвия, но явно е по-важно вазелин виртуално да се лее.

Аз, впрочем съв била в Литва, във Вилнюс и имам представа какво е литовец не на снимка, твърде сте далече от реалността.

Е, и какво е Литовец. Колко време си живяла там, по научен проект ли си била. Аз съм бил веднъж. Имам приятел и колега от там , с фамилия Савичас.Тея пичове до колкото разбирам , нямат кой знае каква омраза към руснаците, те просто не харесват джуджето Путин, не го харесват и руснаците там. Тоя Савичас е руснак, но вероятно са сменили името си на семейството за да се приспособят, той просто не харесва руския модел, обича страната си , но няма никакво намерение да се бие за нея.Имах и приятелка латвийка, след първия ми развод, ако знаеш тези са прототракийци , имат общи неща с нас, имат имена на местности и хора . близки с тракийските , имат и близка с тракийската народопсихология.Тези сами няма да се бият с Россия, просто повечето мразят насилието, войната, предпочитат да се оттеглят, това е и правилното решение, да не говорим че над 50 проц. от населението им не е с оригинални корени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз бях във Вилнюс веднъж, на разходка от близкия Минск. Литовците са съвсем различни от руснаците и нямат никакво желание да се мешат с тях.

Друго няма да пиша, защото така или иначе ще го изтрият.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...