Отиди на
Форум "Наука"

Литва се връща към наборната армия


Recommended Posts

  • Потребител

Руснаците са същата работа явно. Геополитика, какво да се прави...

Че то до там ли е трябвало да се стигне?

Тя не е била едисикакво само на Англия, ами още на Франция и на Русия( забележи). И да не се забравя- Югославия си е на практика Сърбия, а познай как започва ПСВ и кой кого подрепи изпървом.

Да не обсъждаме руските политици, тяхното мнение за БГ може и да е продиктувано от съображения...

Това не означава, че действията на СССР към Прибалтика не са агресия към суверенна държава, същото ще е при следната хипотетична ситуация- Турция да анексира БГ. Така де, връща си свой територии... То по тая логика що СССР( или пък днешна Русия) не тръгва да си върне и цяла Полша.

Не точно, същата. Бомбандировките на Англия и САЩ са престъпни, дори и Чърчил го признава. С какво Софиянци им мътят водата? Тези деца и майки че и бащи с какво им пречиха? Историята е проституираща наука, мисля че ще се съгласиш с това.

Югославия няма защо да я обсъждаме както и мнението на опозиционни руски политици.

Относно анексиите....ами защо ние да не си поискаме Румъния.....все пак 98% от нея си е наша, че и българският е бил официален език до 16-17 век, ако не ме лъже паметта.

Що се отнася до Полша, къде беше тя по времето на Киевска Рус? Както каза КГ, реалноста е такава и няма що да дирим в купчето(л**на) с пръчка

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 57
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Относно анексиите....ами защо ние да не си поискаме Румъния.....все пак 98% от нея си е наша, че и българският е бил официален език до 16-17 век, ако не ме лъже паметта.

Именно, защо... Така де, Русия може...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно, защо... Така де, Русия може...

Ами тя и Америка може да си напада който си поиска, стига да не е ядрена сила. Кой ще им попречи и на двете империи? Не вярвам да е пастирката..... А Румъния как да стане наша, че нещо не се сещам ;) стига луди работи. Пак почваме само да чешем пръсти по клавиатурите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

angelmr, викаш единствен път е воювала руска армия в БГ... Ами ПСВ, какво ще кажеш за тогава.

През ПСВ сблъсъците са на територията на Румъния. Но си прав, че не трябва да се абсолютизира, им един случай през ВСВ, когато неидентифицирани самолети (но вероятно съветски) бомбардират пристанище Варна ако не се лъжа, или някакъв друг стратегически обект. Вече ми изскочи от главата.

Така или иначе друго исках да кажа. Сблъсъците между България и Русия са били изключително на политическа основа, поради включването на двете държави в два различни военни съюза. Русия никога не е имала териториални претенции към България и по тази причина не би нападнала държавата ни с цел анексиране на територии. Което не пречи за едни други проблеми и други конфликти, но те са политически, а не военни и излизат извън обсъжданата тема, още повече че има мораториум за политика тук. Така че нека се придържаме към чисто военната страна на въпроса. Също така не пречи и българска армия да се бие с руска, на чужди територии заради договореностите които имат двете държави към два различни военнополитически блока.

А военната страна на сблъсъците между Русия и България е много проста. България иска да си върне заграбената Добруджа. Румъния е съюзник с Русия и вика за помощ. И ето че на наши части се налага да разгромяват руски на територия, която е българска по население, но политически ще остане в границите на Румъния още няколко десетилетия.

Редактирано от angelmr
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все пак, има основание в някои забележки напоследък, затова сдържайте коментарите до ефективността на единия или другия вид армия - приема се политическата ситуация за даденост, която изисква мобилизиране на военния ресурс- и - какво следва оттам нататък чисто военно.

Позволете ми да опитам да завия в тази посока.

Та според мен наборната армия във вида който познаваме всички е малко ефективна. Не може да се поддържа нужното ниво на мотивация и едновременно с това нужното ниво на подготовка. Но пък осигурява масова военна подготовка макар и на ниско ниво. Професионалната армия пък е с малка численост и не успява да подготви достатъчно количество мобилизационен резерв за евентуална тотална война, макар че малкия брой войници поне на теория трябва да са добре обчени. Според мен най-добрия вариант е компромисен. Професионална армия комбинирана с военно обучение без казармени елементи, към което се добави законово улесняване самоорганизирането на преминалите през въпросното военно обучение във опълчения, които сами да се организират, въоръжават и снаряжават със собствени средства, без нуждата от държавно финансиране. По този начин макар и държавата да не разполага с свръх силна високо технологична армия, която да отблъсне армията на световна сила, разполага с голям брой тренирани доброволци, които биха превърнали живота на всяка окупационна сила в един малък ад.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъй, предвид основателните забележки за политизиране на темата поразчистих политическите и свързаните с тях мнения.

Придържайте се към военните аспекти, please.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е нагласено, натрили са си очите с нещо. Единият се хили докато реве. Нищо, сержантите, били те и литовски, са си сержанти. Ще им обършат ) сълзите (може би с едно движение),ще им окажат психологическа помощ (с второто) и ще ги мотивират физически (обикновено с крак). :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е нагласено е като за пропагандни постери против връщането на казармата, мое ли такава педерастия?! Но както и да е - сержантите наистина ще ги стегнат, докато нашите дришльовци ще продължат да хвърлят салфетки по дискотеките ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Интересно ми е, а ако наистина се наложи да отблъскват вражеска агресия? Направо да раздават тубите с вазелин. В Сирия има гражданска война и е страшно, но я си представи, че нещо подобно се случи в Литва (за България няма да отварям дума). Какво ще правят тия метросексуално младежи? Как ще защитят родината си?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми тя темата е политиканска и то на едро, по най-горещите събития. Поне малко, от приличие дайте право и на друга гледна точка.

Объркали сте Литва и Латвия, но явно е по-важно вазелин виртуално да се лее.

Аз, впрочем съв била в Литва, във Вилнюс и имам представа какво е литовец не на снимка, твърде сте далече от реалността.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно ми е, а ако наистина се наложи да отблъскват вражеска агресия? Направо да раздават тубите с вазелин. В Сирия има гражданска война и е страшно, но я си представи, че нещо подобно се случи в Литва (за България няма да отварям дума). Какво ще правят тия метросексуално младежи? Как ще защитят родината си?

И защо да не я защитят? Колко жени има вече в армията и добре си вършат работата.

Е нагласено е като за пропагандни постери против връщането на казармата, мое ли такава педерастия?! Но както и да е - сержантите наистина ще ги стегнат, докато нашите дришльовци ще продължат да хвърлят салфетки по дискотеките ...

Статията е прекрасна, не виждам какво против имате.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе, Алва, къде видя да се говори за жени? То и момчетата от снимките не са метросексуални (тази визия вече не е модерна), а просто твърде млади, за един малко по-възрастен даже може да се каже, че е по ламбър модата. От текстовете се вижда, че съвсем естествено не се радват да отидат в казармата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно ми е, а ако наистина се наложи да отблъскват вражеска агресия? Направо да раздават тубите с вазелин. В Сирия има гражданска война и е страшно, но я си представи, че нещо подобно се случи в Литва (за България няма да отварям дума). Какво ще правят тия метросексуално младежи? Как ще защитят родината си?

Ми като тези тук, с тесните сакенца, не служили войници....т.е. нищо

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми като тези тук, с тесните сакенца, не служили войници....т.е. нищо

Все се надявам, че поне у нас тези с тесните сакенца и панталонки са синове и внуци...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От текстовете се вижда, че съвсем естествено не се радват да отидат в казармата.

Според мене тия фотографии са режисирани.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Естествено че са режисирани. Алва, препоръчвам ти да поговориш с някой военен за жените в армията. Изненадващо за теб ще научиш, че повечето от тях са съпруги, любовници, сестри, дъщери, внучки и прочее рода на тоя и оня. Именно идеята да нагласим нашето момиче на хубава служба прави българската армия с най голям процент жени в НАТО.

Поради това отношението към жените е отрицателно. Прочее няма какво да се учудваме, шуробаджанащината си е български патент, при това не само в армията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нормално е да има разлика между намеренията на правителството и нормалните частни предпочитания на отделния гражданин. Почти всеки деветнайсетгодишен младеж би предпочел да не служи (но пък като опре ножът до кокала, не го питат и обикновено се справя със службата). А всяко литовско правителство, изправено пред сегашната все пак тревожна ситуация, би искало да има повече войници за всеки случай. Интересното е, че отношението към казармата се изменя на двайсет и няколко години. Може би лоялността към страната се осъзнава на малко по-късна възраст от наборната.

Вече отделен въпрос е дали каквато и да е армия може да свърши реална работа на Литва, ако на Русия й хрумне нещо. И дали наборната или професионалната армия е по-добра.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Естествено че са режисирани. Алва, препоръчвам ти да поговориш с някой военен за жените в армията. Изненадващо за теб ще научиш, че повечето от тях са съпруги, любовници, сестри, дъщери, внучки и прочее рода на тоя и оня. Именно идеята да нагласим нашето момиче на хубава служба прави българската армия с най голям процент жени в НАТО.

Поради това отношението към жените е отрицателно. Прочее няма какво да се учудваме, шуробаджанащината си е български патент, при това не само в армията.

Аз визирах израелската армия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Естествено че са режисирани. Алва, препоръчвам ти да поговориш с някой военен за жените в армията. Изненадващо за теб ще научиш, че повечето от тях са съпруги, любовници, сестри, дъщери, внучки и прочее рода на тоя и оня. Именно идеята да нагласим нашето момиче на хубава служба прави българската армия с най голям процент жени в НАТО.

Поради това отношението към жените е отрицателно. Прочее няма какво да се учудваме, шуробаджанащината си е български патент, при това не само в армията.

Тук за пореден път е смесено лично пристрастие, некомпетентност и политизиране.

Да си от семейство на военен е предимство при постъпване на работа, свързана с военните. В България е така , това го знам от личен опит, няма да се учудя и другаде да го правят.

И това не е от шуробаджанащина а е политика на създаване на приемственост. Когато имахме по-голяма армия имаше цели военни фамилии , че и квартали. Целта е чисто практична и е свързана с осигуряване на най-важното качество, търсено в армията - лоялността.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има доста смисъл в това, наистина...

Нещата се решават, когато армията е достатъчно голяма. За малките страни тази достатъчност се постига само с набор.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...