Отиди на
Форум "Наука"

90 години от атентата в "Св. Неделя"


Ksantip

Recommended Posts

  • Потребител

Днес се навършват 90 години от най-кървавия атентат в българската история (а до не толкова отдавна и в световната). Не отварям темата за да раздухвам спорове, а и вярвам че всички са съгласни, че това е едно от най-мръсните деяния в родната история. Искам да отдадемм почит на загиналите и просто да си припомним този момент с надеждата да не се повтаря.

Дата: 16 април 1925г.

Извършители: ВО на БКП

Жертви: 213 убити (134 от които загиват в самата църква), 500 ранени.

post-11414-0-24534600-1429181933_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наистина. Не само едно сред най-престъпните, но и изключително радикално действие. Такова нещо в друга европейска страна дотогава не е правено и няма и да бъде правено доста време занапред. Гледайки лицата на извършителите се чудя що за психология може да мотивира някого да участва в такова нещо??

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8927

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първият български посланник в Будапеща беше един бивщ бозаджия. От него се научи баба ми (а от нея аз) да правиме боза....Беше брат на един от "терористите", Фридман.

:book: :book: :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наистина. Не само едно сред най-престъпните, но и изключително радикално действие. Такова нещо в друга европейска страна дотогава не е правено и няма и да бъде правено доста време занапред. Гледайки лицата на извършителите се чудя що за психология може да мотивира някого да участва в такова нещо??

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8927

Шума на рублите ги мотивира, не друго...

Не съм видял че вече има такава тема, май ще е най-добре тази да се изтрие, за да не се пълни излишно форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, няма нужда. Допълват се чудесно. )

За някои шума на парите, за други - липсата на самостоятелно мислене, за трети - пристрастяването към идеологиите. Във всеки случай толкова крайно радикален акт надали е допринесъл за популярността на партията, противно на всичките писаници по-късно.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Специално за 1925г., мисля че идеологията е на заден план - атентата, разбойническите чети са съставени от всякакви материално мотивирани, декласирани елементи (или поне това е впечатлението, с което съм останал).

Редактирано от Ksantip
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съвременните червенушковци обикновено оправдават акта с това, че бил дело на група хора, несъгласувано с централното ръководство на партията.

Но дори и така да го погледнем - защо са им такава измет активистите? Някой друг да не би да им ги е избирал?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Специално за 1925г., мисля че идеологията е на заден план - атентата, разбойническите чети са съставени от всякакви материално мотивирани, декласирани елементи (или поне това е впечатлението, с което съм останал).

Съвсем точно - наемници и бандити, водени от шепа потайни радикали с неограничени финанси.

Съвременните червенушковци обикновено оправдават акта с това, че бил дело на група хора, несъгласувано с централното ръководство на партията.

Но дори и така да го погледнем - защо са им такава измет активистите? Някой друг да не би да им ги е избирал?

Това е теза още от 30-тте години - видите ли, крайни елементи. Крайни, крайни, ама кръщаваха улици и булеварди на тях.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И разбира се е справедлив отговор на Белия терор ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Шума на рублите ги мотивира, не друго...

Не съм видял че вече има такава тема, май ще е най-добре тази да се изтрие, за да не се пълни излишно форума.

Не знам дали е на рубла шума, или на някава друга валута...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май девизът е бил "Рублите в долари"...

Финансовият канал, по който БКП и нейната военна организация получава нелегално финансиране е чрез задграничното бюро на партията във Виена. Парите са се превеждали на подставени лица в няколко софийски банки. Предпочитаната валута са американските долари.

http://bg-reforma.com/?p=738

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Според мен, това е борба за власт. Целта е била да убият царя и да внесат атмосфера на страх и хаос. И вече в обстановката на хаоса да вземат властта. Вярно е, че са били радикални елементи. След преврата комунистите с кеф гледат борбата между БЗНС и "фашистите" и чакат да им дойде редът. Тогава обаче от Москва получават заповед да вземат властта с насилие. Септемврийското въстание пропада, част от ръководителите бягат в чужбина, членският отлив е огромен-насилието отблъсква хората. Партията остава група фанатици конспиратори.

Дори и през 70 те се изнасят лъжли данни за атентата, като цифрите на жертвите се занижават и се обяснява, че това било дело на леви сектанти, които овладели партията след напускането на страната от ръководството. Един вид, те изменили на партийната линия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не съм чел за комунисти, които да си признават грешките. Те все твърдят как не са виновни и се кълнат че следващия път всичко ще е наред.

Редактирано от Ksantip
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Имам силните съмнения, че по подобен начин постъпват всички политици по света. Просто комунистите и фашистите за разлика от буржуазните политици априори приемат модела на силния лидер който командва и са по добре организирани. Нещо като секта "Ние знаем тази истина". И понеже я знаят, всички средства са достъпни за нейното изпълнение, а няма кой вътре в партията да се противопостави-вожда знае най добре.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...