Отиди на
Форум "Наука"

Траките - ловци на слонове?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Кописът няма нищо общо с ромфеята. Четете повече и не изпадайте в патологични фантазии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, поне разбрахме за кои слонове най-вероятно иде реч

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тракийските слонове да най-дългохоботестите слонове, ето защо се нуждаят от редовно подкастряне.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Трудолюбивите тракийски селяни орат нивите си с двойки кротки слонове, традиционно наричани Белоталк и Сивушкида (вероятно тракийски прозвища на божества на плодородието като Дионис и Персефона). Ето защо браздата на тракийската нива става дълбока и добивите на пшеница водят до такъв излишък и продажби, че тракийските царе се побъркват от поръчки на тежки златни съкровища.

Покрай слонските двойки и култа към слоноглавия Дионис-Белоталк-Ганеша не е чудно, че наблюдателни историци като Херодот сравняват траките с индийците.

Сварилий Чесънит (романизиран трак, ученик, асистент и приемник на Апиций) в своето съчинение "За тракийската кухня", кн. V, пар. 14 твърди, че пълнен хобот по тракийски е традиционно сватбено ястие на бесите. Оттук произлиза и традицията за поднасяне на т. нар. ястие "драконова опашка" сред бритите, повлияни от тракийските обичаи в космополитната атмосфера на Римската империя. А проф. Димитран Божитраков от Търновската академия предполага, че небезизвестното ястие "родопски калмар" в Античността е представлявало не нещо друго, а тракийски хобот на шайби.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Трудолюбивите тракийски селяни орат нивите си с двойки кротки слонове, традиционно наричани Белоталк и Сивушкида (вероятно тракийски прозвища на божества на плодородието като Дионис и Персефона).

По времето на Фердинанд I има опити да бъде възродена тази традиция: слон оре в двореца Врана. http://www.lostbulgaria.com/?p=1536

post-2642-0-53980600-1440408747_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Снощи изживях шок, който ме разтърси до дъното на душата ми. Разбрах, че всички тези години, когато съм се интересувал от история и учил история, са всъщност напълно пропилени.

Защото видях, че нищо не знам. Въпреки че винаги съм се интересувал от военна история и специално от оръжезнание, не съм разбрал елементарни неща.

Снощи научих за какво служи ромфеята. И добре че беше проф. д-р Николай Овчаров Jr., та мракът на заблудите да се разнесе и истината да се открие пред очите ми.

http://www.blitz.bg/news/article/351375

Хора, не знам за вас, но аз първо стоях ок. 1 мин. втрещен и не можех да повярвам на очите си, после препрочетох горното 2-3 пъти, за да се убедя, че не сънувам кошмари.

Като се има предвид, кой е автора на сензацията няма нищо необичайно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...