Отиди на
Форум "Наука"

До колко са отровни тежките метали


Гагов

Recommended Posts

  • Потребител

Понеже много се изговори и вече стана банална тема, за отровите и по точно за тези от тежки метали, аз казвам, няма преки доказателства за отровността на тежките метали. всеки който иска да сподели противоположното мнение , моля да се аргументира. Моите аргументи са : като наблюдател и работещ във производства свързани с тежки метали, никога не съм забелязвал отравяния нито пък патологенни случаи на отравяния от тежки метали като, олово, мед, цинк. ( Изключвам металите като, живак и арсен)  Познавал съм се с работници от 20 до 40 годишен стаж във въпросната дейност, които се чувстват в отлично здраве, напук на проповедниците за "вредността на тежките метали". Също съм привърженик, за това че болестите не се предизвикват от алкохолизъм и тютюнопушене, напук на трезвенниците :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доста съм зает в последно време, затова активността ми е ниска, а и съм под модераторски контрол, но не мога да се стърпя, когато чета откровено неверни неща. Ето ти от Уикипедията:

"Lead poisoning (also known as plumbism, colica pictorum, saturnism,Devon colic, or painter's colic) is a type of metal poisoning and a medical condition in humans and other vertebrates caused by increased levels of theheavy metal lead in the body. Lead interferes with a variety of body processes and is toxic to many organs and tissues including the heart, bones, intestines,kidneys, and reproductive and nervous systems. It interferes with the development of the nervous system and is therefore particularly toxic to children, causing potentially permanent learning and behavior disorders. Symptoms include abdominal pain, confusion, headache, anemia, irritability, and in severe cases seizures, coma, and death.

https://en.wikipedia.org/wiki/Lead_poisoning

Засега това, ако намеря време, може да има и още...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Гагов said:

Моите аргументи са : като наблюдател и работещ във производства свързани с тежки метали, никога не съм забелязвал отравяния нито пък патологенни случаи на отравяния от тежки метали като, олово, мед, цинк. ( Изключвам металите като, живак и арсен)  Познавал съм се с работници от 20 до 40 годишен стаж във въпросната дейност, които се чувстват в отлично здраве, напук на проповедниците за "вредността на тежките метали".

Като спазват правилата при работа с тежки метали, работниците може да работят до пенсия.Преди 5-6 години един мой познат се натрови с олово.Той работеше като оксиженист, режеха стари шлепове за скрап.Та той ми каза, корабите били боядисвани с оловен минимум.Пък и те режат понякога в затворени помещения и вдишват доста изпарения.Доста  беше бледен на цвят и не ходи на работа, даже беше спрял известно време да пие.Но се оправи, сега само понякога залита, но то е от бирата.

Преди 4 часа, Гагов said:

Също съм привърженик, за това че болестите не се предизвикват от алкохолизъм и тютюнопушене, напук на трезвенниците

Направо са противопоказни.Докато човек е по млад организма по лесно се справя , но като напредне възраста много хора отказват пиенето и пушенето. 

Алкохола и цигарите пречат и на младите, човек губи от физическите си възможности.По лесно се задъхваш и изморяваш.Организма свиква да се справя с тия отрови, поддържа някакъв баланс, но човек не издържа на физическо натоварване.То за един път не се натравяш, но отровите се натрупват, организма се износва по бързо.Със сигурност се губи имунитет.Някои хора живеят по дълго въпреки , че пушат и пият, но от това не може да се направи заключение, че алкохола и цигарите не са вредни. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Към някои отрови, при редовно излагане/прием/, организмът развива толеранс и постепенно с годините такъв човек може да оцелее с количества, които биха били смъртоносни за нормален индивид.

Понякога в детоксикиращата дейност имаме намесени и живеещите в човека бактерии: http://aem.asm.org/content/78/18/6397.full

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мое мнение. по принцип тези неща са вредни. не са за подценяване.

но. не се проявяват бързо.  има го и фактора толеранс (както спомена романа). фактора чуствителност - някои хора държат на дози, някои - не.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Който не пие и не пуши умира по здрав! Стара народна мъдрост. Който пие и пуши го хващат по рано и повече болести, съответно живее по трудно на стари години и умира по млад. Който води здравословен живот на дърти години боледува по малко и живее по дълго. Накрая умира по здрав. Това ще ви го каже всеки лекар, не само аз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е вярно, много млади хора са умрели въпреки че не са пили и пушили през живота си, а също и такива които не са работели в условия на запрашеност от тежки метали. Аз познавам човек който работи в оловноцинков завод и е още здрав, дори не слага маска като предпазно средство. Познавам и трезвенници които се разболяват от рак, цироза на черният дроб, инфаркт, инсулт и т.н болести които преписват на пушачите и пиячите. Това са предрасъдъци че пушенето и пиенето убивало, също и това че цветните метали като, олово, мед, никел, цинк, били токсични. Практиката го показва не си го измислям аз. И автомобилите убиват най много, само от катастрофи загиват една пета от населението на земята.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това, че нечий отделен организъм е (бил) по-устойчив на тютюн, алкохол тежки метали и други вредности, съвсем не прави съответните вредни вещества безопасни и полезни за човешкия организъм.

Да, тютюнът не убива, алкохолът - също. Това са предразсъдъци, наистина.

Убива тяхната употреба.

А тютюнопушенето не е обявено за грях в Библията, понеже тютюнът не е бил известен на авторите на библейските текстове. :-)

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Гагов said:

Не е вярно, много млади хора са умрели въпреки че не са пили и пушили през живота си, а също и такива които не са работели в условия на запрашеност от тежки метали. Аз познавам човек който работи в оловноцинков завод и е още здрав, дори не слага маска като предпазно средство. Познавам и трезвенници които се разболяват от рак, цироза на черният дроб, инфаркт, инсулт и т.н болести които преписват на пушачите и пиячите. Това са предрасъдъци че пушенето и пиенето убивало, също и това че цветните метали като, олово, мед, никел, цинк, били токсични. Практиката го показва не си го измислям аз. И автомобилите убиват най много, само от катастрофи загиват една пета от населението на земята.

Никой не твърди, че тия които не пушат и не пият, не се разболяват и не умират.Въздържателите не са защитени от заболявания.Тютюна и алкохола не са единствените причинители на заболявания.

Чакай сега, ти искаш да кажеш, че толкова много учени от цял свят и лекари с практика грешат по отношение на алкохола и цигарите.И ти си мислиш, че имаш по голям опит и знания ,та си способен да опровергаеш всички тия хора?Ами стотиците милиони пенсионери като мене дето спират да пушат и пият?Че аз сега само да изпия 50 грама ракия и ме стяга сърцето, а от 1976 г до преди 5 години пиех 250-350 гр. всеки ден.А ако запаля и колита веднага ме прерязва, та се наложи да спра и цигарите. 

Толкова много изследвания за правени има охрана на труда, изисквания ,предпазни мерки които трябва да се вземат в някои производства.Не напразно има категории  за по ранно пенсиониране. И тия хора от предразсъдъци грешат?

Да ти кажа, имаше една статия за такива като тебе: "Нямате право на мнение!"

http://nauka.offnews.bg/news/Skeptik_3/Ne-niamate-pravo-na-mnenie_28.html

 

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

От възрастни хора съм чувал следната мъдрост "Ако в една работа дават кисело мляко (вредни), не ми я хвали". Значи и народа е стигнал до идеята, че отровните, запрашеноста и прочее следва да се отбягват.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 10 часа, vvarbanov said:

Никой не твърди, че тия които не пушат и не пият, не се разболяват и не умират.Въздържателите не са защитени от заболявания.Тютюна и алкохола не са единствените причинители на заболявания.

Чакай сега, ти искаш да кажеш, че толкова много учени от цял свят и лекари с практика грешат по отношение на алкохола и цигарите.И ти си мислиш, че имаш по голям опит и знания ,та си способен да опровергаеш всички тия хора?Ами стотиците милиони пенсионери като мене дето спират да пушат и пият?Че аз сега само да изпия 50 грама ракия и ме стяга сърцето, а от 1976 г до преди 5 години пиех 250-350 гр. всеки ден.А ако запаля и колита веднага ме прерязва, та се наложи да спра и цигарите. 

Толкова много изследвания за правени има охрана на труда, изисквания ,предпазни мерки които трябва да се вземат в някои производства.Не напразно има категории  за по ранно пенсиониране. И тия хора от предразсъдъци грешат?

Да ти кажа, имаше една статия за такива като тебе: "Нямате право на мнение!"

http://nauka.offnews.bg/news/Skeptik_3/Ne-niamate-pravo-na-mnenie_28.html

 

Бе и аз това му го казах вчера, ама оно не си зема поука, ами чеше ли чеше  по клавиатурата :)))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Quote

Понеже много се изговори и вече стана банална тема, за отровите и по точно за тези от тежки метали, аз казвам, няма преки доказателства за отровността на тежките метали. всеки който иска да сподели противоположното мнение , моля да се аргументира. Моите аргументи са : като наблюдател и работещ във производства свързани с тежки метали, никога не съм забелязвал отравяния нито пък патологенни случаи на отравяния от тежки метали като, олово, мед, цинк. ( Изключвам металите като, живак и арсен)  Познавал съм се с работници от 20 до 40 годишен стаж във въпросната дейност, които се чувстват в отлично здраве, напук на проповедниците за "вредността на тежките метали". Също съм привърженик, за това че болестите не се предизвикват от алкохолизъм и тютюнопушене, напук на трезвенниците :)

Човече, Гагов, ти си вярващ! Вярваш в това, което пишеш без да се съобразяваш с знанията, статистиките, които са натрупани за подобни отравяния. Как да спори човек с вярващи, как да се опитва да ги убеди в противното? Ако все пак си достатъчно отворен за науката- чети, има толкова много инфо за отравяния - от живак, през кадмии и олово, та до отравяне със златни соли. Всичко това е описано и наблюдавано. Чети ...или вярвай! 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...