Отиди на
Форум "Наука"

В Чили има толкова много енергия, че вече е безплатна


Recommended Posts

  • Администратор

Цената на електроенергията в Чили спадна до нула и така се задържа 113 дни на това ниво, пишеBloomberg.

В тази страна има много слънчеви дни и фотоволтаиците произвеждат големи количества енергия. Толкова много, че няма какво да я правят и я предоставят на потребителите безплатно.

Това положение не е за първи път в тази страна. Миналата година имаше подобна ситуация, когато цените на енергията се задържава нулеви 192 дни. Тази година рекордът е счупен.

Това е добре за обикновените потребители и производителите в енергоемки отрасли е добре, но безплатната енергия има отрицателна страна.

Поддържането на енергийната инфраструктура все пак изисква средства, а енергийните компании, които в болшинството си са частни в Чили, не получават печалба.

Въпреки това в Чили различни фирми строят 29 соларни паркове, а други 15 са планирани. Изграждат се, защото се очаква икономическият растеж да продължи.

Но сега заради спада на ръста на световната икономика, и Чили не се нуждае от толкова енергия, колкото произвеждат електростанциите. Повечето от енергията в Чили се консумира от медодобивната индустрия на страната, но след като търсенето на мед спадна, вече не се консумира толкова енергия, отколкото преди.

1464956510_6_559x*.jpg

Какво е положението в Европа? 

В Германия на потребителите на енергия в някои дни дори им се заплаща за използването на електроенергия. От 8 май, неделя, Германия счупи нов рекорд в производството на енергия от възобновяеми източници. Благодарение на слънчевото и ветровито време тогава общото производство на енергия от слънчева, вятърна, водна и био енергия е около 55 GW. Общо в страната са нужни 63 GW енергия. По този начин делът на възобновяемите източници става приблизително 87%. В продължение на няколко часа, цени станаха отрицателни, което означава, че се плаща на потребителите.

Но в Европа компаниите, произвеждащи енергия от възобновяеми източницилесно да се справят с такива цени, защото са субсидирани. Проблемът е, че често излишъкът от енергия няма как да се складира. Има твърде малко възможности за износ. Поради това, производителите са доволни да се отърват от излишната енергия дори с допълнителни разходи. 

По средни показатели слънчевата електроенергия е поевтиняла с 50% през последните 16 месеца.

Може би вече е време да се спре субсидирането на "зелената" енергия и да започне реалната конкуренция.

Източник: http://nauka.offnews.bg/news/Tehnologii_7/V-Chili-ima-tolkova-mnogo-energiia-che-veche-e-bezplatna_48371.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много интересна информация!

Значи излиза не съм чак толкова изостанал, вървя в унисон със тенденциите на водещите държави:bg: след като си направих биогазова установка /метан/. Купих си генератор за трифазен ток с четиритактов бензинов двигател.Ще го преработвам на метан, още не е готов. Но засега , една година от началото на експеримента, произвеждам метан само за кухненски нужди. И за отопление - количеството произведен метан едва стига за кухнята , при икономичен режим спестих метан и за парното. смених горелката  от за газ пропан бутан  на метанова. Добре, че тук по принцип почти няма минусови температури и средноденонощната през зимата температура е в порядъка на 12 градуса. :058:

Не съм сигурен това по темата ли е!

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да интересна тема. Правилно е че се ориентираме към възобновляема енергия ! Неправилното е че ние данъкоплатците я заплащаме, а тия които са богати и са си купили например слънчеви батерии продватна държавата и тя им плаща за сметка на нашия джоб. Богатите стават по- богати бедните ги финансират.

В Германия и България доколкото знам слънчевата енергия се дтира. С хубавата цел хората да инвестират в слънчеви батерии. Държавата им гарантира 100 % изкупуване на произведената електроенргия. Нещо както договорите с американците за централите в Марица изток. Богаташите купуват фотоелементи и ремонтират централите , данъкоплатеца им плаща печалбата гарантирано . Добър бизнес, паарна икономика и риск = 0 !!!

Аз съм за прогреса и за възобновяемата енергия но на пазарни принципи , конкуренция , а не на принципа слабия и беззащитния плаща чрез бюджета на силния и богатия.

Малко тия ЦЕНИ ми намирисват на цените при така наречения комунизъм или социализъм или народна власт или не знам как точно се казва . Абе цената на нова лека кола Лада при комунизма и народната власт е 8 000 лева, след една голина я продаваш за 40 000 лева ! Цената на новта лека кола за УМНИЯ И ХИТРИЯ е минус 32 000 лева ......

Стока купена от ПРАВОИМАЩ ДРУГАР от згиващия запад  за 100 долара = 70 лева ( напимер телевизор или хладилник или магнетофон ) я продаваш за 300 или 1 000 лева .... Цената на магнтофона ти излиза минус - 230 лева..... Ако тати може да обменя валута в Народната банка. Народа в Народната банка нямаше право освен при особенни случаи да обменя левета на долари.

Днеска в Германия всеки който си купи кола ТЕСЛА се дотира от бюджета 5 000 ЕВРО..... Башка доколкто знам може да заржда безплатно Теслата си с ток..... Кйто НЯМА парички да си купи ТЕСЛА - дотира богаташите и сам си плаща бензина и дизела....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незнам къде на кого са давали безплатно електрически ток но на простолюдният народ надали...Тамощните са толкова бедни или прости или....Прозорците им например са от едно тънко стъкло в желязна рамка. Противо влага или студ не изолирват. На север топла вода не ползват. Ако се къпят се къпят в студена. Но понеже студената заради земетръсите на много места е монтирана над почвата, не е толкова студена....Затова къщите нямат даже и за загряване на вода, слънчеви инсталации по покривите. Не както в гърция например.... В средните или южните региони също. Апартаментите затова са постоянно влажни и когато им е студено топлят или с дърва или парафина както те казват едно помещение....Постоянно са настинали, боли ги гърлото и дробовете, страдът от ревматизъм и тези които идат от планините обикновенно получават туберколоза.....Така е. Истина е че властите са доста толерантни към кражбата на ел ток....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ще взема отношение по-късно, че с телефон и половин шише уЙски не става работата :animatedwink: Само една в вметка..

Ньо Копитано, откъде намери толко метан, бре, да нямаш ферма? После ще ти кажа някои неща, които можеш да си направиш, та малко по ефективно да го ползваш.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жоре, дядо Капитан , който завчера стана два пъти дядо, има хоби, да е като български пенсионер, има си кокошки /които снасят зелени, сини, червени, кафявочервени и жълтеникави яйца:bg:/ , зайци, пъдпъдъци, нищо че живее на 800 метра от плажа на Корал бей. Отглежда домати, картофи и други зеленчуци. Дадо капитан направи от хобито си бизнес - градинарство .

Преди 24 минути, Joro-01 said:

Ньо Копитано, откъде намери толко метан, бре, да нямаш ферма? После ще ти кажа някои неща, които можеш да си направиш, та малко по ефективно да го ползваш.

Ще се радвам на всякакви съвети, аз черпих опит от всякъде включително от негърски  от тубата, но всичко си побългарих. Да не се разпускам - ще произвеждам ток, че ме болят  зъбите да плащам по 80-120 евро на всеки два месеца. Но-оо , да не правя ОТ!

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да е жив и здрав дядо Капитан и още дядо да става :) Ще говорим, сп око засега за офтопика. Едва ли ще е нещо ново, но все пак...

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Capitainofmarine said:

Жоре, дядо Капитан , който завчера стана два пъти дядо, има хоби, да е като български пенсионер, има си кокошки /които снасят зелени, сини, червени, кафявочервени и жълтеникави яйца:bg:/ , зайци, пъдпъдъци, нищо че живее на 800 метра от плажа на Корал бей. Отглежда домати, картофи и други зеленчуци. Дадо капитан направи от хобито си бизнес - градинарство .

Ще се радвам на всякакви съвети, аз черпих опит от всякъде включително от негърски  от тубата, но всичко си побългарих. Да не се разпускам - ще произвеждам ток, че ме болят  зъбите да плащам по 80-120 евро на всеки два месеца. Но-оо , да не правя ОТ!

Да ти са живи и здрави внуците и много радост да имаш с тях. За бърже. Има един унгарец или румънец в румъния който произвежда ракетни печки със стирлингови генератори за ток. 

Още веднъж честито.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Capitainofmarine said:

Жоре, дядо Капитан , който завчера стана два пъти дядо, има хоби, да е като български пенсионер, има си кокошки /които снасят зелени, сини, червени, кафявочервени и жълтеникави яйца:bg:/ , зайци, пъдпъдъци, нищо че живее на 800 метра от плажа на Корал бей. Отглежда домати, картофи и други зеленчуци. Дадо капитан направи от хобито си бизнес - градинарство .

Преди 2 часа, Joro-01 said:

Ньо Копитано, откъде намери толко метан, бре, да нямаш ферма? После ще ти кажа някои неща, които можеш да си направиш, та малко по ефективно да го ползваш.

Ще се радвам на всякакви съвети, аз черпих опит от всякъде включително от негърски  от тубата, но всичко си побългарих. Да не се разпускам - ще произвеждам ток, че ме болят  зъбите да плащам по 80-120 евро на всеки два месеца. Но-оо , да не правя ОТ!

Честито! Да са ти живи и здрави внучетата!

Ей това най ми харесва - че си направил от хобито си бизнес! Това си е направо щастието, хем приятно, хем полезно.:bg:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Skubi said:

Има един унгарец или румънец в румъния който произвежда ракетни печки със стирлингови генератори за ток. 

Говори унгарски, не ми е попадало. А аз по простичко, евтино, по български от пластмасови съдове за филтри на басейни, устойчива на хлор пластмаса и 50 милиметрови тръби и въобще такива басейнаджийски зап части. Метални  т.е. месингови мисля са само манометри и компресор. но това за получаване на газ. Купил съм си китайски трифазен генератор с бензинов двиг 4 тактов и имам една на старо италианска газова за метан уредба. Ще го събирам някой ден. А да мешалките и бъркалката са метални пак месинг. Проста работа. Запалих се от една статия във форума за японски пъдпъдъци. И като попаднах в тубата как негри правят биогазова инсталация - реших че мога и трябва да го направя. И направих инсталацията.

Относно стърлинговия двигател , ми да пратим това видео на командващия ВМФ на РФ , те братушките така и не успяха да направят подводница със стърлингов двигател - точно не направиха двигатела за подводницата и не можаха да копират шведската , та май купиха лицензии от немската система - но тя доколкото схванах не е баш стърлинг дизел двигател.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Б. Киров said:

Честито! Да са ти живи и здрави внучетата!

Ей това най ми харесва - че си направил от хобито си бизнес! Това си е направо щастието, хем приятно, хем полезно.:bg:

Благодаря приятелю!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Skubi said:

Незнам къде на кого са давали безплатно електрически ток но на простолюдният народ надали...Тамощните са толкова бедни или прости или....Прозорците им например са от едно тънко стъкло в желязна рамка. Противо влага или студ не изолирват. На север топла вода не ползват. Ако се къпят се къпят в студена. Но понеже студената заради земетръсите на много места е монтирана над почвата, не е толкова студена....Затова къщите нямат даже и за загряване на вода, слънчеви инсталации по покривите. Не както в гърция например.... В средните или южните региони също. Апартаментите затова са постоянно влажни и когато им е студено топлят или с дърва или парафина както те казват едно помещение....Постоянно са настинали, боли ги гърлото и дробовете, страдът от ревматизъм и тези които идат от планините обикновенно получават туберколоза.....Така е. Истина е че властите са доста толерантни към кражбата на ел ток....

" Незнам къде на кого са давали безплатно електрически ток но на простолюдният народ надали..." :)

И аз така си мисля. Интересни неща научих за Чили , чел съм книжки за тази страна например от Жул Верн, но там никога не съм ходил ! Беше ми интересно да прочета информацията с удоволствие +

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В един замък в планината видях много интересна, много проста и ефективна печка на твърдо гориво която за 15 - 20 минути може да затопли зимъска огромна зала в каменен замък. Печката прилича на гъсеница с например  10 - 15 или 20  крака. Печката е хоризонтален цилиндър с диаметът 30 или 50 см и дължина метър или 2 . Краката и са както разпъната издължена  буквата "С" . Краката са кухи тръби с диаметър примерно 5 или 10 см. Крака както буква "С" стъпва на земята обхваща цилиндъра отляво или отдясно и продължава нагоре над цилиндъра където горят дървата или въглищата. Половината крака обхващат цилинъра - печка отляво половината отдясно.

Така се поучават 10 - 20 комина - крака "С". Те засмукват студен въздух от земята в средата там където обхващат цилиндъра въздуха се загрява и прех кухият крак комин топлия въздух отива нагоре.

Предплоагам в стари времена това са били просто тръби, сегашния модел беше осъвременен с термично стъкло с главата на печката гъсеница и апаратура за регулиране на комина в опашката на гъсеницата печка. Не знам дали ще разберете нещо от моите объркани обяснения, но принципа е много прост и ефективен. Разбира се направих снимки, но не знам как мога да ги намеря тия снимки понеде имам архив с стоити папки снимки .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Du6ko said:

В един замък в планината видях много интересна, много проста и ефективна печка на твърдо гориво която за 15 - 20 минути може да затопли зимъска огромна зала в каменен замък. Печката прилича на гъсеница с например  10 - 15 или 20  крака. Печката е хоризонтален цилиндър с диаметът 30 или 50 см и дължина метър или 2 . Краката и са както разпъната издължена  буквата "С" . Краката са кухи тръби с диаметър примерно 5 или 10 см. Крака както буква "С" стъпва на земята обхваща цилиндъра отляво или отдясно и продължава нагоре над цилиндъра където горят дървата или въглищата. Половината крака обхващат цилинъра - печка отляво половината отдясно.

Така се поучават 10 - 20 комина - крака "С". Те засмукват студен въздух от земята в средата там където обхващат цилиндъра въздуха се загрява и прех кухият крак комин топлия въздух отива нагоре.

Предплоагам в стари времена това са били просто тръби, сегашния модел беше осъвременен с термично стъкло с главата на печката гъсеница и апаратура за регулиране на комина в опашката на гъсеницата печка. Не знам дали ще разберете нещо от моите объркани обяснения, но принципа е много прост и ефективен. Разбира се направих снимки, но не знам как мога да ги намеря тия снимки понеде имам архив с стоити папки снимки .

Това ли имаш предвид? 

 

Ама ще ни мъмрят. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да именно тази печка ! Изглежда тя е удачна за разни банкети в големи зали ! Има банкет, свадба, празненство - палиш топлиш бързо. Печката не е някакво чудо но мисля по сравнение с обикновенните печки има някакво предимство.

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз не споменах внучетата, ама.. Подразбира се. Нищо, сега - Да са живи и здрави внучетата :) .

Да, печката е много яка, само дърва да има, че добро разгаряне бързо ги яде.  Хубавото е, че ги яде яде цели (метрвки, пънове), лошото е, че дървеата намаляват - поне у нас. Ако гори паднала маса, пънове или торф е екстра.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Браво на Скуби за включванията! Винаги намира каквото трябва. Е, и на Душко разбира се - за идеята.

Да, Капитане, точно стирлингови двигатели имах предвид, Има инфо и упътвания много за тях из нета, (тюбето и не само). Даже и цели генератори как да си направиш. Знам, че като на инженер човек, ще подбереш какво да гледаш. Убеден съм, че ти са познати тези двигатели, подводници (не само ядрени)

Другото дето предлагам е Пелтие генератор. Обратният ефект, който ще ползваме е на Сийбек (Зеебек), но така е по-известен. Виж

В тюбето знам, че ходиш, но виж този мн мполезен сайт

http://www.instructables.com/howto/TEG/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако съм разбрал добре Капитана той добива гас от тор. Не ми е ясно защо иска да произвежда ток от един двигател с 20-30% ефикастност, когато му са дадени толкова много слънчеви дни -туристическите компании казват, че в Гърция от 365 дена 360 има слънце–, защо не ползва фотоволтажна система, при която и най-ефтината китайска е по ефикастна от тази на четиритактов двигател преспособен на гас....

ПС. Най-най оптимално се получава когато един бензинен Тойота двигател около 1500-2000 см3 денонощно върви на гас. Произвежда ток, топла вода за отопление и къпане, така, че се използва топлотата даже и на аспуха. Излищният ток се продава в мрежата. Така се постига около 80-90 % в случая, че гаста е от течната тор на кравите даже повече. След изчерпване на гаста от торта, тя се дехидратира и стерилизира и после с преса се произвеждат разни кашпота за расади, или биобрикети за отопление....  

Микро когенерацията

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Skubi said:

Ако съм разбрал добре Капитана той добива гас от тор. Не ми е ясно защо иска да произвежда ток от един двигател с 20-30% ефикастност, когато му са дадени толкова много слънчеви дни -туристическите компании казват, че в Гърция от 365 дена 360 има слънце–, защо не ползва фотоволтажна система

Защото животинския тор  е хептен без пари. А  и фотосоларните системи са скъпи , засега е много скъпа инвестиция. Иначе имам соларна система за топла вода и съм си решил проблема с топлата вода за домакинството.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Готвенето и отоплението ако са осигурени - пак е нещо. Слънчеви отоплителни панели за вода за бита и отопление също са много добър вариант. Отоплителни панели могат да се направят. Ако се купят ще са няк'ви немалки пари, но ще са по-ефективни. Ако пък има място и материали (вилата на капитана) вариантът "направи си сам" е по-добър.

С метана може да се направи и осветление, но не е много рентабилно - нещо подобно на петромаксова лампа - газът да гори и да подгрява азбестов чорап или зрънце гасена вар.  Направо може да се ползва тялото от такава лампа.

Но това упражнение е ненужно при наличието на LED лампи. По-добре с нещо да се пълни акумулатор и да свети вечерно време. Ко фотоволтаик е скъп - въятърен генератор също може да се направи...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2016. 06. 03. at 22:36, Р. Теодосиев said:

Цената на електроенергията в Чили спадна до нула и така се задържа 113 дни на това ниво, пишеBloomberg.

В тази страна има много слънчеви дни и фотоволтаиците произвеждат големи количества енергия. Толкова много, че няма какво да я правят и я предоставят на потребителите безплатно.

Това положение не е за първи път в тази страна. Миналата година имаше подобна ситуация, когато цените на енергията се задържава нулеви 192 дни. Тази година рекордът е счупен.

Това е добре за обикновените потребители и производителите в енергоемки отрасли е добре, но безплатната енергия има отрицателна страна.

Поддържането на енергийната инфраструктура все пак изисква средства, а енергийните компании, които в болшинството си са частни в Чили, не получават печалба.

Въпреки това в Чили различни фирми строят 29 соларни паркове, а други 15 са планирани. Изграждат се, защото се очаква икономическият растеж да продължи.

Но сега заради спада на ръста на световната икономика, и Чили не се нуждае от толкова енергия, колкото произвеждат електростанциите. Повечето от енергията в Чили се консумира от медодобивната индустрия на страната, но след като търсенето на мед спадна, вече не се консумира толкова енергия, отколкото преди.

1464956510_6_559x*.jpg

Какво е положението в Европа? 

В Германия на потребителите на енергия в някои дни дори им се заплаща за използването на електроенергия. От 8 май, неделя, Германия счупи нов рекорд в производството на енергия от възобновяеми източници. Благодарение на слънчевото и ветровито време тогава общото производство на енергия от слънчева, вятърна, водна и био енергия е около 55 GW. Общо в страната са нужни 63 GW енергия. По този начин делът на възобновяемите източници става приблизително 87%. В продължение на няколко часа, цени станаха отрицателни, което означава, че се плаща на потребителите.

Но в Европа компаниите, произвеждащи енергия от възобновяеми източницилесно да се справят с такива цени, защото са субсидирани. Проблемът е, че често излишъкът от енергия няма как да се складира. Има твърде малко възможности за износ. Поради това, производителите са доволни да се отърват от излишната енергия дори с допълнителни разходи. 

По средни показатели слънчевата електроенергия е поевтиняла с 50% през последните 16 месеца.

Може би вече е време да се спре субсидирането на "зелената" енергия и да започне реалната конкуренция.

Източник: http://nauka.offnews.bg/news/Tehnologii_7/V-Chili-ima-tolkova-mnogo-energiia-che-veche-e-bezplatna_48371.html

Да свържа на късо новината. Значи президентката Бачеле в регионите засегнати от ужасните наводнения, като за помощ на населението там където имаше токът беше безплатен. Това бяха точно определени региони.  Ако Ви е интересно мога да допитам за кои региони се е отнасяло това. Но смятам и това е достатъчно. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител

За Европа имам наблюдения само за две държави.
Какво е положението тук? При едно от поредното искане на ЧЕЗ например, за увеличаване цената на тока, основанието им беше, че потреблението е паднало. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ми ще падне, с техните цени. 

 

Много е интересно обаче, погледнато - възможно е такова насищане с технология на сектора, че цените да са съвсем ниски - айде не нулеви както в Чили. Излиза, че се разклащат някои принципи на икономиката, или? Щото някои взеха да говорят, че топлината, токът и водата трябва да бъдат нещо като неотменимо право на цивилизований човек... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще стане така, че атомните централи и тецовете ще се превърнат в топъл резерв на слънчевите и вятърните централи, и ще се пускат само когато няма слънце и вятър. Токът от слънчевите и вятърните ще се акумулира във ВЕЦовете, които ще станат ПАВЕЦ.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 3 часа, makebulgar said:

Ще стане така, че атомните централи и тецовете ще се превърнат в топъл резерв на слънчевите и вятърните централи, и ще се пускат само когато няма слънце и вятър. Токът от слънчевите и вятърните ще се акумулира във ВЕЦовете, които ще станат ПАВЕЦ.

Най-логично е, но на практика нещата стоят другояче. Това няма да са сегашните ТЕЦ-ове и АЕЦ, а по-малки и по-високотехнологични. Развъртането на роторитите (турбините) става за денонощие или две. Това е защото роторите са големи и се въртят с голяма скорост. После трябва да се сихронисира и присъедини към мрежата.

По-скоро за начало ще се разработят акумулиращи мощности - нагнетен (или втечнен) въздух, стопилкови и /или проточни батерии с големината на транспортни контейнери, супермаховици и синтетични горива. Вместо ТЕЦ на газ за по-малки мощности ще се ползват горивни клетки. Това виждам аз в кратксрочен план от  - около двадесет години.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...