Отиди на
Форум "Наука"

Гълъбът на мира


Recommended Posts

  • Потребител

 

Явно нещата около "гълъба на мира" като символ не са много ясни и пораждат дискусия. Но защо една оживена  дискусия да е "патардия" .

Не виждам връзка на гълъба на мира с явяването на Дух Божи във формата на гълъб по време на кръщаването на Исус. Поне не е показана такава до сега.

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 120
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 часа, *abi* said:

За съчетанието  "гълъб+маслинено клонче" е патардията. 

Сюжетът, повтарям "гълъб+маслинено клонче",  е взаимстван от Библията, историята за Ной. Няма разностранни мнения в източниците, вкл. в енциклопедични справки свързани с юдаизма относно масово възприетият смисъл на, повтарям "гълъб+маслинено клонче".


 
 

В недоумение съм защо натвърдяваш ,че повтаряш  нещо ,което никой не отрича ?:biggrin:

В кой по- точно пост прочете ,че съчетанието " гълъб + маслиново клонче" що се касае до историята на Ной се отрича от пишещите? Дори напротив-непрекъснато се набляга на това.

 Не съм и наясно за какво беше необходимо да пействаш цялата статия от у-кито ,след като е видно ,че Гербов я преповтаря в статията си  и сме повече от наясно ,че това е така?

Дискусията се върти около казуса : Къде в писанието за Ной е посочено ,че гълъба е символ на мира между човек и Бог ? Къде точно в това писание е посочено ,че гълъба е Св. Дух ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Doris said:

 

Явно нещата около "гълъба на мира" като символ не са много ясни и пораждат дискусия. Но защо една оживена  дискусия да е "патардия" .

Не виждам връзка на гълъба на мира с явяването на Дух Божи във формата на гълъб по време на кръщаването на Исус. Поне не е показана такава до сега.

 

+++++++ Да права сте, Дорис. 

Не съм наясно и къде гълъба изпълнява ролята на Св. Дух по време на потопа? Твърдя ,че птицата си е най-обикновен" разузнавач" пуснат от Ной да провери дали има земя. Черно на бяло е написано и в Битие. 

Не съм наясно и къде  е посочено в писанието ,че гълъба е символ на мира между човека и Бог ,като много ясно си е писано ,че такъв символ  не  е никакъв гълъб , а цветната дъга / което и съм цитирала в един от моите постове/ .

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Цитирай

Не съм наясно и къде гълъба изпълнява ролята на Св. Дух по време на потопа? 

Таман се стигна до някакъв консенсус по статията ми и пак започна да преиначаваш написаното от мен. Ами цялата патардия е именно заради това ти твърдение.  

Написал съм: „Библейското събитие с гълъба, донесъл маслиненото клонче в човката си, се тълкува като знак, че Бог се е помирил с хората. Няма обаче ясно формулирано становище, дали в случая гълъбът сам за себе си е символ и на Бог дух. 

Така или иначе, след като Божият дух се появява в Новия завет като гълъб, съвсем логично възниква въпроса дали гълъбът в историята с Ной се приема за Бог дух. Аз не съм намерил такова потвърждение.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, Rebecca said:

+++++++ Да права сте, Дорис. 

Не съм наясно и къде гълъба изпълнява ролята на Св. Дух по време на потопа? Твърдя ,че птицата си е най-обикновен" разузнавач" пуснат от Ной да провери дали има земя. Черно на бяло е написано и в Битие. 

Не съм наясно и къде  е посочено в писанието ,че гълъба е символ на мира между човека и Бог ,като много ясно си е писано ,че такъв символ  не  е никакъв гълъб , а цветната дъга / което и съм цитирала в един от моите постове/ .

 

Благодаря :), да, в историята на Ной, така както е описана в Стария завет знакът за мир, който Бог дава на хората е дъгата.

Но факт е, че днес символ на мира в смисъл отричане на войната е гълъбът с маслиново клонче в човката, а дъгата е символ на друг мир - между различните сексуални ориентации. Как е станала тази трансформация? В Библията няма отговор, за това може би трябва да се обърнем към историята на християнството , на другите  религии или въобще към историята.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дорис, патардията е безпретметна от самото начало, защото статията е вярна по същество. Е ли божествен символ или не е? Патардията се развива така:

Е ли или не Е, като където е удобно се пропуска към Е да се добави СИМВОЛ.

Когато въпросът се зададе правилно Е ли СИМВОЛ изписаното в последствие би трябвало да изясни подробно защо Е СТАНАЛ СИМВОЛ, а не пощальон ли е или орел.

Статията съм я копи-пейстнала защото е с линкове към повечето източници обясняващи защо гълъб+маслиново клонче Е СТАНАЛ СИМВОЛ "на" чрез Библията (за което е и патардията за един текст с популярна насоченост). И не, не го е преписал дословно авторът, поне аз не забелязах да пише за основния тълкувателен източник, Августин Блажени. Ако греша - поправи ме.

Уточнението, че се говори за гълъбче+маслинено клонче съм го дала пет пъти, защото преди моето включване символиката започна да се разглежда сама по себе си (прим. за гълъба), а в статията се говори за съчетанието. Сама по себе си символиката е друга и маслината (цялата маслина или отделни нейни части) не винаги е символ свързан с краен позитивизъм.

 

1 hour ago, Doris said:

 

Явно нещата около "гълъба на мира" като символ не са много ясни и пораждат дискусия. Но защо една оживена  дискусия да е "патардия" .

Не виждам връзка на гълъба на мира с явяването на Дух Божи във формата на гълъб по време на кръщаването на Исус. Поне не е показана такава до сега.

 

Пределно ясни са.

Сега не ме питай пак защо съм копирала текста от укипедията. Отвори си и линка към Августин блажени стр. 42-43. Спроед църковния канон тълкуванията на светците се приемат за миродавни.

Патардия има когато юзери се докарат до там, че да се наричат "нахални" и когато триумфират в "оживената дискусия" един върху друг.

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това беше началото на статията. Нарочно я пуснах в раздела за изкуство, защото смятах по-нататък да дам примери с марки на различни държави как те третират гълъба с маслиненото клонче в църковен и в пацифистски смисъл. Мисля обаче, че след тази "патардия" продължение няма да има. Ще  се опитам да напиша статията по друг начин. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, К.ГЕРБОВ said:

Таман се стигна до някакъв консенсус по статията ми и пак започна да преиначаваш написаното от мен. Ами цялата патардия е именно заради това ти твърдение.  

Написал съм: „Библейското събитие с гълъба, донесъл маслиненото клонче в човката си, се тълкува като знак, че Бог се е помирил с хората. Няма обаче ясно формулирано становище, дали в случая гълъбът сам за себе си е символ и на Бог дух. 

Така или иначе, след като Божият дух се появява в Новия завет като гълъб, съвсем логично възниква въпроса дали гълъбът в историята с Ной се приема за Бог дух. Аз не съм намерил такова потвърждение.  

Просто не сте цитирал надлежно Августин Блажени ( по памет би трябвало да се намира в "Изповеди" изданието на Изток-Запад, 16-та глава) и не сте уточнил, че по Канон тези тълкувания на символиката се приемат от църквата като официални.

Не сте цитирал и Талмуд, за да си спестите проблеми около сравнителната част за "Божия дух реещ се като гълъб".

И от самото начало не настоявахте, че се разглежда историята на символиката, а не тълкувателната буквалистика.

В това се състои прегрешението Ви. :)

И не, не вярно, че няма ясно "формулирани" становища за символиката  - вече имате два източника, признавани по два Канона, които я потвърждават. Нямате херменевтична буквалистика, но статията ви не е за нея. Ако беше за нея, трябваше да доказвате, че в текста за Ной гълъбът играе ролята на вестоносец, което е различна посока от това да се доказва, защо по една или друга причина е тълкуван като еди какъв си символ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, К.ГЕРБОВ said:

Това беше началото на статията. Нарочно я пуснах в раздела за изкуство, защото смятах по-нататък да дам примери с марки на различни държави как те третират гълъба с маслиненото клонче в църковен и в пацифистски смисъл. Мисля обаче, че след тази "патардия" продължение няма да има. Ще  се опитам да напиша статията по друг начин. 

Дайте и този пример (но с линк, за да не Ви набедят в некоректности) от частта юдаистика във филателията:  http://www.ejwiki.org/wiki/Филателия_(еврейский_аспект)

От него може да видите, че надали някой има нещо напротив гълъбчето с клончето (листенце или както им е по-творческо да го нарисуват) в наши дни да символизира изконна ценност като мира. Както и че на общо основание се води "библейски сюжет".

Успех.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, добре защо гълъбът+маслиновото клонче

Преди 4 минути, *abi* said:

 Е СТАНАЛ СИМВОЛ,

на мира?

В раннохристиянската живопис от катакомбите, към която ни насочваш  гълъбът има многозночност като символ.

"Голубь – символ Святого Духа. Иногда это символ невинной христианской души. Если голубь изображен с веткою в клюве, то он служит символом мира, подобно голубю Ноя. Голубь с виноградной кистью может означать христианскую душу, вкушающую от небесных благ. Изредка голубь обозначает апостола – таковы 12 голубей, изображенных в церкви Феликса, построенной Павлином Ноланским." http://pravv.km.ua/read/0016/13.html

Нещо интересно  - в изображенията от гробниците гълъбът с клонче е символ на мир в смисъл на покой на душата след смъртта.

88faa4de747447016c25b9ce6251da8b.jpg

 

dove-olive-branch.jpg

orante-dove2.gif

Ако както забеляза Пандора има паралел между спасяването на Ной от потопа и спасяването на праведните християни след смъртта и достигането на душевен мир, то липсва свързващото звено със съвременния светски смисъл на символ на мира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Doris said:

Но факт е, че днес символ на мира в смисъл отричане на войната е гълъбът с маслиново клонче в човката, а дъгата е символ на друг мир - между различните сексуални ориентации. Как е станала тази трансформация? В Библията няма отговор, за това може би трябва да се обърнем към историята на християнството , на другите  религии или въобще към историята.

Да Дорис, факт е. Още от времето на Августин Блажени...

Дъгата е изцяло творчески процес. Ползването ѝ не е библейски приоритет: https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2015/06/29/how-the-rainbow-became-the-symbol-of-gay-pride/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дорис, защо не четете внимателно? И не отваряте линкове?

Ако е заради чуждоезичността на линковете - Блажени Августин представя гълъба (Духа)+маслиновото листо (рисувано и като клонче) като символ на вечния мир. Мир наречен вечен "както е вечнозелено листото на маслината". Дори да има гръцко влияние асоциацията важното в случая е кой я е направил, за да бъде приета. От там и одобреното според каноните изображение.

Още ли ще търсим теле под вол?

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дорис, остави ранно християнската църква. Защо се объркваш? Ако продължим така, като една от първите домашни птици, можем да докараме гълъба и до символичен за неандерталците стига да намерим източник.

Дал го е Августин Блажени. Край.

В Талмуд има алегория Дух-гълъб. Край.

Когато един религиозен авторитет даде мнение той се зачита, уважава по Канон. Това е правилото. Другото са свободни интерпретации и проява на неуважение към авторитетите. Така стоят нещата в религията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, *abi* said:

Дорис, защо не четете внимателно? И не отваряте линкове?

Ако е заради чуждоезичността на линковете - Блажени Августин представя гълъба (Духа)+маслиновото листо (рисувано и като клонче) като символ на вечния мир. Мир наречен вечен "както е вечнозелено листото на маслината". Дори да има гръцко влияние асоциацията важното в случая е кой я е направил, за да бъде приета. От там и одобреното според каноните изображение.

Още ли ще търсим теле под вол?

Видях линка за Августин Блажени, има го и в уикипедията, но той само повтаря символиката на ранното християнство, създадена преди него, където става дума за покой на душата след смъртта. Това се разбира в религиозен смисъл под

Преди 21 минути, *abi* said:

вечния мир

а не мир в смисъл на липса на война, както е светското тълкуване.

И няма връзка с другите символни значения на гълъба, които изредих, нито с смисъла на символ на Дух Божий, колкото и да пишеш "Край".

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... и през 1949 година този "вечен мир" в клюна на гълъба, става символ на мира и като липса на война.

Мен лично ме учудва как не навързвате информацията от толкова източници от А до Я в трансформирането на символиката.

Иначе изначално гълъбът е бил гълъб, а маслината маслина...никакъв символ не са били.

На моменти имам чувството, че се спори заради самия спор :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, Doris said:

Видях линка за Августин Блажени, има го и в уикипедията, но той само повтаря символиката на ранното християнство, създадена преди него, където става дума за покой на душата след смъртта. Това се разбира в религиозен смисъл под

а не мир в смисъл на липса на война, както е светското тълкуване.

И няма връзка с другите символни значения на гълъба, които изредих, нито с смисъла на символ на Дух Божий, колкото и да пишеш "Край".

+++++++++++ Правилно Дорис,:)

 линка даден към писанията на светеца никъде не визират това,което се опитват ултимативно да ни вменят.

Ето  черно на бяло от дадения за доказателство линк :

In the earliest Christian art, the dove represented the peace of the soul rather than civil peace, but from the third century it began to appear in depictions of conflict in the Old Testament, such as Noah and the Ark.

Всяко нещо в Библията има значение и то не се променя във времето и пространството ,според както е казано в самото писание. Всеки може да вземе късче от писанията и да ги нагоди към собствените си представи и виждания. Въпроса е до колко ще стоят авторитетно .

 Има една много интересна книга на Гуенал Верез." Третият от Троицата ". Там гълъбът е определен като символ на второто раждане  и още много интересно написани неща. Не го налагам в никакъв случай ,като избор ,но има интересен  и оригинален подход към темата  ,резултат на собствени проучвания.

 

Хубав ден на всички.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 46 минути, *abi* said:

... и през 1949 година този "вечен мир" в клюна на гълъба, става символ на мира и като липса на война.

Мен лично ме учудва как не навързвате информацията от толкова източници от А до Я в трансформирането на символиката.

Иначе изначално гълъбът е бил гълъб, а маслината маслина...никакъв символ не са били.

На моменти имам чувството, че се спори заради самия спор :)

Сигурно защото голямата част от "толкова източници от А до Я в трансформирането на символиката."

са грешни или паразитни и дават или невярна или несвързана с въпроса информация.

Впрочем, както пише в първия пост през 1949 година гълъбът на плаката на Първия световен конгрес на защитниците на мира, рисуван от Пикасо не носи нищо в клюна си. Би трябвало по-детайлно да се разгледат идеите на Пикасо за използването на християнския символ - гълъб с маслиново клонче - кога, как, защо...ама не е направено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Източниците не са грешни - те са това, което са, както и можем да предположим кой от къде си е черпел асоциациите. Пикасо бил нарисувал три скици, като за конгреса е избрана една от тях. Някои от гълъбите му имат и маслинено клонче в човката. За мен е безмислено да се ровим "и в идеите на Пикасо". Разбира се можем да анулираме всички предхождащи неговите гълъби източници и да приемем Пикасо за основен източник по съвпадение на идеите му с гълъба с клонче от християнските изображения. За мен проблем няма.

Спореше се защо бил Дух гълъбът, защо клончето се свързва с "мир", как душевното се превърнало в световното - съвсем нормален път за символите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, *abi* said:

За съчетанието  "гълъб+маслинено клонче" е патардията. 

Сюжетът, повтарям "гълъб+маслинено клонче",  е взаимстван от Библията, историята за Ной. Няма разностранни мнения в източниците, вкл. в енциклопедични справки свързани с юдаизма относно масово възприетият смисъл на, повтарям "гълъб+маслинено клонче". Може би "грешката" на Гербов е във стилистиката на изречението, защото може да се разчете двусмислено (отделно гълъб и отделно клонче), но после става ясно, че има предвид историята на съчетанието, повтарям "гълъб+маслинено клонче". 

Няма никаква грешка!

Гербов казва:  Гълъбът и същият, носещ маслинено клонче в човката си, са символи, които водят своето начало от разказите в Библията.

Изречението е недвусмислено и няма нужда да се тълкува какво е искал да каже..Става въпрос за гълъб без  маслиново  клонче и същият с маслиново.В никакъв случай не може да се разчете двусмислено (отделно гълъб и отделно клонче).Интересно как успя да го разчетеш така?

Като предполагам, че става въпрос за "маслиново", а не "маслинено" клонче за което говорите и двамата.

Или наистина има сюжет за който говорите "гълъб+маслинено клонче"

 

А пък гълъба е ползвал още (около 2000 г. преди хр.) Утнапищим , колегата  на Ной.И то със същата цел.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сърдечно благодаря за поправката, маслиново (сега ще си го повтарям докато го запомня) :)

Има такъв сюжет при Пикасо. Мисля, че от предложените скици за конгреса има и такава с клонче. Може да се провери - който има желание да потърси. било само гълъб, после и с клонче - да, това е пътят на символите. Трудно проследим, понякога дори загубен във времето. 

Преди 11 минути, vvarbanov said:

В никакъв случай не може да се разчете двусмислено (отделно гълъб и отделно клонче). Интересно как успя да го разчетеш така?

В един момент започна да се говори и за данни за използването на гълъба (само на него) по рано, което според моето виждане за изясняване на проблемите в казуса е излишно. Защото точно този сюжет културно за нас е свързан с библейския. Ребека е права, че в самите старозаветни текстове няма цитат, който да потвърждава буквално това Е, онова Е. Съответно трябваше да стане ясно как се е развива символиката, по какви мисловни, философски и асоциативни пътища се стига до днешният гълъб на мира, това във времето от "Ной насетне". Текстът от Уикипедия улеснява достатъчно търсеното. А символите са такива - асоциативни, като една идея води към друга. Знакът съкратено представя същност, значение, влагането на идеята.

Тоест, дори да е само на Пикасо като съвпад с християнските изображения (което съвпадение по-скоро ме съмнява), християнската символика се гради чрез източници достатъчно близки до идеята на нарисуваното от Пикасо, за да може да приема и пряка връзка. 

Разбира се ако откриете още нещо (освен преповтаряното да сега), крайно вълнуващо и интересно ще е само от полза за търсеното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

СИМВОЛИ: ГЪЛЪБ

 
 
 
 
 
two-white-doves-love-wallpaper.jpg
 
 
Знаете ли, че гълъбите произвеждат свое мляко? Нарича се гълъбово мляко и странност за птиците да дават мляко на малките си, но от тази странност идва символизма за грижовността. Гълъбите дори са символ на майчинството.
Те често спират да търсят храна точно преди да се излюпят малките. Този временен глад осигурява чиста формула на млякото, тъй като поколението не може да храносмели твърди частици в него. Саможертва в името на децата.
Гълъбът се асоциира с няколко майчини фигури в исторически план. Гълъбът в творбите с Дева Мария е виждан като символ на грижовността, посвещаването, чистотата и мира. Той е спътник и на богиня Ищар, Майката на асирийците. В тази насока гълъбът е виждан като обещание за надежда и освобождение.
Любов, грация, обещание, посвещаване, божественост, свещеност, саможертва, майчинство, пречистване, съобщение, надежда са само част от символите, които ни носи гълъбът.
Mourning_Dove_2006.jpg
Афродита, богинята майка на любовта, често е рисувана с гълъб в близост. Това е висша любов, дори по-голяма от самата богиня. Любов, която си затваря очите за недостатъците на човечеството и вижда в сърцето на чистия потенциал, разкрит само от прозрението в душата през очилата на любовта.
Светият Дух също е представен под формата на гълъб, тъй като повечето птици са виждани като небесни пратеници. А гълъбите, със своя хрисим вид лесно може да бъде ангелски двойник.
Гълъбите имат силно усещане за заобикалящата ги среда, поради което Хачиман, японски бог на войната, ги припознава като свой символ. Сред битката, конфликтът и шума на войната, гълъбът на Хачиман е символ на мира, който, в един идеален свят, ще настъпи след края на войната.
Символизмът, свързан с войната, ни води към концепцията за смъртта.  Душите на умрелите пребивават временно след края на физическия живот. Славянска легенда твърди, че гълъбът е символ на освобождаването на душата от земния й дълг. Всъщност, гълъбът е виждан като знак за завръщането на душата в небесния свят.
white-dove.jpg
Индианците вярват, че гукането на гълъбите може да склони небесата да пуснат живителен дъжд. Дори вярвали, че появата на гълъби е знак за предстоящ дъжд. А по време на суша, индианците разчитали на гълъбите да ги заведат до вода.
Древните келти разчитали гласа на гълъба като зов за печал, тъй като той означавал преминаване на душа от земята в небесата. Циганите пък смятали, че гълъбите са нежни вестители, носещи послания за любов към сърцата ни от другия свят.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

 

Цитирай

 

В Библията маслината е символ на възраждането, връщането и възкресението. Гълъбът, обитател на Ноевия ковчег, донесъл в човката си именно клонче от маслиново дърво - знак за края на Великия потоп и временното примирие на небесата с грешната Земя. Маслината е станала първото дърво, възкръснало отново след оттеглянето на водите. Под нейните клони в Гетсиманската градина се молел Христос. Казват, че онези дървета в градината са живи и досега.   

    Египтяните почитали маслината като символ на справедливостта - Тутанкамон носел венец от нейните клони, знак за мъдрост и зрялост. Гърците също се украсявали с нейните млади върхари. Върху главите на победителите от Олимпийските игри поставяли венци от маслинови клонки. Жреците знаели, че маслината осъществява мистичната връзка между небето и земята. Смятали я за прародител на всички дървета и символ на живота. Може би защото маслината е необикновено издръжлива. Това дърво практически е невъзможно да бъде унищожено. То издържа векове, дори ако мълния разцепи сърцето му. 

Цитирай

 

Всъщност, маслината е много издържлива  и ако на някой му хрумне да изкоренява такова дърво, ще трябва да копае и да чисти корените му в радиус от 5 метра.  Ако обаче остане и най-малкото коренче, тя отново ще се възроди.  Дори покосено от мълния и разцепено до корен, дървото на маслината се възражда и разцъфтява отново.

 

Древните гърци мачкали маслините с дървени сандали, както правели с гроздето. После ги заливали с топла вода, а маслото, което изплувало, изгребвали ръчно.  Производството на зехтин не се е променило през вековете, само че  в наше време маслините  се центрофугират и филтрират със съвременни машини.

 

Гърците до такава степен вярвали и уважавали силата на зехтина, че го използвали в религиозните си ритуали, с него намазвали   статуите на боговете си и  често го смесвали с различни източни благовония.

 

Цитирай

Маслината е здраво вкоренена в земята и небето, блъскана от ветровете тя е образ на човека- на неговата душа. Понеже от нейните корени винаги избиват млади филизи, маслината е символ на безсмъртието, плодородието и изобилието. В този смисъл маслината е образ на Божието провидение и грижа. Зелената маслина е символ на праведника, когото Бог благославя, символ е на вярата на праведника: „А аз съм като зелена маслина в Божия дом, уповавам се на Божията милост за вечни векове.” (Пс. 52: 8). Маслината Божията мъдрост, която открива пътя на праведноста и щастието. Освен това тя е и знак на тишината, постоянството и съчувствието. Някои вярват, че маслината е свето дърво, и че на всяко нейно листо е изписано Божието име. От времето когато гълъба след края на потопа се е върнал на кораба при Ной със свежа маслинова клонка в човката си, тя е знак на мира, който Бог завинаги сключва с човека (Битие 8), маслината е общоприет знак на мира. Когато Исус влиза в Ерусалим въодушевеното множество Го поздравява с клони със сигурност сред тях е имало и от маслина. Но Исус знаеше, че мира на славата е празен мир, и че само мира на предаността и жертвата е истински мир. Маслините на Маслиновата планина и днес помнят онази нощ в която се се разбиваха световете, помнят Исусовата скръб, ала и пълнотата на Неговата преданост. И приличаше самотността и предаността на маслините на Исусовата самота и преданост. Сродството на маслината и Исус може да се види и в притчата Йоатам (Съдии 9: 8, 9) в която се говори за това как дърветата искали да помажат маслината за цар. Тя им отговорила: „Но маслината им отговорила: Да оставя ли тлъстината си, с която чрез мен почитат Бога и хората, за да ида да се вея над дърветата?” Превод от хърватски

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Цитирай

Ребека е права, че в самите старозаветни текстове няма цитат, който да потвърждава буквално това Е, онова Е. Съответно трябваше да стане ясно как се е развива символиката, по какви мисловни, философски и асоциативни пътища се стига до днешният гълъб на мира, това във времето от "Ной насетне".  

В много от текстовете в Новия завет се правят опити да се даде едно ново измерение на писаното в Стария завет. Прословут е примера с Христос, който е основна фигура при християнството, уж предсказан от пророците в Стария завет. Обаче евреите не го признават дори за пророк, камо ли за месия.

Под ръка имам „Български библейски речник” от 1884 г.  Там е отбелязано, че „гълъбът бе избран за предизвестител на Божието благоволение след потопът”. Така че, ако за евреите гълъбът само е донесъл едно листо и това показало на Ной, че вече има суша, то християнските богослови виждат  в случката намесата на бога и я тълкуват по горния начин.

български билейски речник, 1884 г..jpg

Това е все пак едно мое мнение, може и да не съм прав, не съм толкова вещ в теологията. Но както се вижда от старата мозайка във Ватикана, от доста отдавна битува мнението, че гълъбът с маслиненото клонче е избраният предизвестител на мира, настъпил между хората и бога.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Римската богиня на мира Pax (еквивалент на гръцката Ейрене) с маслиново клонче, атрибута на мира.

Гълъба и отделно ,маслиновото клонче се срещат в митологиите и на други религии.Изглежда при Ной за пръв път са заедно.

 

 

 

 

pax-big.gif

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но идеята е взета от по-древен епос:

Натоварих целия си имот, целия плод на своя живот,

настаних на кораба семейството и роднините си.

Наредих да се качат животните, говедата от пасищата

и занаятчиите.

Когато проблесна младата зора,

от далечните небеса нахлуха черни облаци

и всичко, което беше светло, изчезна в тъмнини.

Брат брата не можеше да познае

и не се познаха дори обитателите на небесата.

Боговете в тревога от потопа

избягаха, като се изкачиха в небето на бога Ану,

гдето като кучета се прилепиха до стената…

Шест дни и шест нощи

беснееха по цялата земя вихрите и вълните на потопа.

Ураганът пороби земята,

а когато просветна седмият ден, млъкнаха ураганите.

Потопът, който се ежеше подобно на армия бойци, поомекна,

морето се поусмири, стихнаха злите ветрове, потопът спря.

Погледнах към морето и видях, че е спокойно

и че цялото човечество е потънало в кал.

Тинята стигаше до покривите на къщите.

Погледнах към света, към хоризонта на морето:

на разстояние дванайсет мерки се показа ров.

Ковчегът спря при планината Насир,

а планината Насир подхвана ковчега

и не го пусна да отплава…

Щом настъпи седмият ден,

освободих гълъба, пуснах го по света.

А той покръжи в далечината и се върна.

Освободих лястовицата, пуснах я по света,

а тя се стрелна в далечината и се върна.

Върна се затова, защото нямаше где да кацне.

Освободих гарвана, пуснах го по света,

а гарванът хвръкна в далечината, забеляза,

че водите бяха спаднали,

започна да се храни, да пляска във водата, да грачи

и повече не се върна.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...