Отиди на
Форум "Наука"

Гълъбът на мира


Recommended Posts

  • Потребител
1 hour ago, Thorn said:

Смях в залата отново. Значи за теб само равинисткия юдаизъм (в двете си не особено приличащи си сефарадски и ашкеназки форми) e юдаизъм. Т. е. развитието на фарисейската секта. Самаритяните, садукеите, есеите, караимите, хасидите и прочие - не са. 

Сектантка :):):):)

В една друга тема , един друг съфорумец те  нарече чугунена глава. в известен смисъл това означава ,че няма смисъл да ти се обяснява нещо ,което така или иначе няма да схванеш. В Библията има  притча за такъв случай. За това не си губя времето да ти отговарям.  Нито пък ще се оплаквам от обидите ,които ръсиш. Толкова можеш ,толкова показваш.Никой не може да си надскочи фолклорната сянка. 

Да хасидизма е секта. Есеите са секта. Оставям те сам да се справиш с отговора на въпроса дали иудаизма на Моисеи или примерно  този на Бешт е първи ?

Бъди така любезен ,да не кръжиш  около постовете ми ,докато не се научиш как се общува. Предварително благодаря за разбирането.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 120
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 2 часа, Rebecca said:

значи какво се получава    -ще упрекваш някой ,че не спазва законите и ще го учиш на право ,което  сам нарушаваш ?:biggrin:

Хазак или каша?

Тя синодалната Библия не съвпада с еврейските текстове. Но е казано: Не закоравявайте сърцата си както в преогорчението.

Цитирай

На всичкото отгоре да имаш наглостта да нарушаваш този закон

Законът съдържа в себе си само сянка на бъдещите добрини, а не самата същност на нещата.

Цитирай

Библията не е някаква свещена даденост. Хората я използват по най-различни начини. 

Спасението е условно предопределено в нея. Това означава наличие на доброволна зависимост от Божията воля, което се постига само с вяра.

10:7 С вяра Ное, предупреден от Бога за неща, които още не се виждаха, подбуден от страхопочитание, направи ковчег за спасение на дома си; чрез която вяра той осъди света и стана наследник на правдата, която е чрез вяра.
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, insighting said:

Хазак или каша?

 

хазака се отнася повече  един вид към  гражданското право и не разбирам в какъв смисъл го споменавате във връзка с Исус? 

От определена гледна точка съществуването на християнството е започнало от вече формиран канон. Исус е декларирал ,че приема Тора ,като безусловен авторитет даден от Адонай. Това обаче на което започва да учи своите привърженици се основавало на неговите интерпретации на Тора..  Тези ,които са написали евангелията от НЗ-включително и Павел са разбирали под писания-еврейската библия-тоест онези книги,които Адонай е дарил на своя народ  чрез пророците  и където наистина е предсказано идването на машиях, който за християните е Исус ,но за евреите -не ,защото няма как една интерпретация човешка да бъде възприемана като равна  или авторитетна като  Божията. Отнемането или прибавянето към думите на бог са грях и това е писано в самата книга.Само една дори грешна чертица или буква да има в даден препис на Тора -целия ръкопис се унищожавал , а Исус от евангелията  директно подменя думите на бог и влиза в противоречие със самите закони и с това ,което декларира за тях.  

Преди 1 час, insighting said:

 

Законът съдържа в себе си само сянка на бъдещите добрини, а не самата същност на нещата.

 

Цитат от Евреи 10 .

за учението на Павел ли ще си говорим  ?:biggrin:

 

пп В последните думи от поста си сте цитирала Гербов-предполагам към него се отнася и обяснението ви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Rebecca said:

хазака се отнася повече  един вид към  гражданското право и не разбирам в какъв смисъл го споменавате във връзка с Исус? 

Каша се отнася само до Бог, докато хазак има отношение към едното и другото. Вероятно имате предвид кавад. На хората ли угаждате или на Бога? Служение или спасение сте избрали?

Цитирай

От определена гледна точка съществуването на християнството е започнало от вече формиран канон. Исус е декларирал ,че приема Тора ,като безусловен авторитет даден от Адонай. Това обаче на което започва да учи своите привърженици се основавало на неговите интерпретации на Тора..  Тези ,които са написали евангелията от НЗ-включително и Павел са разбирали под писания-еврейската библия-тоест онези книги,които Адонай е дарил на своя народ  чрез пророците  и където наистина е предсказано идването на машиях, който за християните е Исус ,но за евреите -не ,защото няма как една интерпретация човешка да бъде възприемана като равна  или авторитетна като  Божията. Отнемането или прибавянето към думите на бог са грях и това е писано в самата книга.Само една дори грешна чертица или буква да има в даден препис на Тора -целия ръкопис се унищожавал , а Исус от евангелията  директно подменя думите на бог и влиза в противоречие със самите закони и с това ,което декларира за тях.  

8:28 Но знаем, че всичко съдейства за добро на тия, които любят Бога, които са призовани според Неговото намерение.
8:29 Защото, които предузна, тях и предопредели да бъдат съобразени с образа на Сина Му, за да бъде Той първороден между много братя;
8:30 а които предопредели, тях и призова; а които призова, тях оправда, а които оправда, тях и прослави.
 

Цитирай

за учението на Павел ли ще си говорим  ?:biggrin:

Павел е избран да проповядва, както и апостолите преди него. 
Греховното поведение на хората не е предопределено, Бог е предузнал (Ин 16:2,3)

Преди 14 часа, Rebecca said:

пп В последните думи от поста си сте цитирала Гербов-предполагам към него се отнася и обяснението ви.

Последните думи са пояснение към закона, но съм цитирала Гербов. 

П.П. Rebecca, ако кажа, че сте пропуснали впечатляващ аспект на Кету, ще повярвате ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, insighting said:

Каша се отнася само до Бог, докато хазак има отношение към едното и другото. Вероятно имате предвид кавад. 

 

Продължавам да не разбирам ,защо употребявате термини ,които само вие явно разбирате какво значат ? 

хазака владение, притежание 

  1. способ приобретения права на владение имуществом;
  2. средство доказательства прав на владение имуществом;
  3. обоснование существующего положения вещей на основе фактических и юридических данных.

 

Хазака — положение вещей, доказывающее право на владение имуществом в земельном праве. Обсуждается в Мишне в трактате Бава Камма и в соответствующем трактате Талмуда

 

къде видяхте ,че хазака  се свързва с Адонай ???

каша - знаете ли какво значи думата на иврит ? Примерно - עברית קשה שפה

кавад ??????????????????

Преди 5 часа, insighting said:


 

Павел е избран да проповядва,

Единствения ,който твърди ,че е избран от Исус е самият Павел.

Какво ли не му се привижда на човек след топлинен удар :biggrin: 

Преди 5 часа, insighting said:

 

П.П. Rebecca, ако кажа, че сте пропуснали впечатляващ аспект на Кету, ще повярвате ли?

 драга ,  вижте , хайде да се съсредоточим върху иудаизма - индийските религиозни  глупости изобщо не ги вземам на сериозно. Нито пък търся там корени или обяснения  на иудаизма и християнството .

 

поздрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, Rebecca said:

Продължавам да не разбирам ,защо употребявате термини ,които само вие явно разбирате какво значат ? 

Защото не сте тази, за която се представяте. :)
 

Цитирай

индийските религиозни  глупости изобщо не ги вземам на сериозно. Нито пък търся там корени или обяснения  на иудаизма и християнството .

Но християнството идва от Изток. Библията е книга от Азиатския континент. Противоречив факт, нали? Една книга от Азия, посветена на евреите. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, insighting said:

Защото не сте тази, за която се представяте. :)
 

 

драга, 

тука всички сте любители на конспирации.

Интересно ще бъде да ми кажете ,коя съм точно ,защото аз не съм си спомняла да съм ви давала интервю, относно моята  личност. Аз например не се опитвам да гадая коя сте ,след като в един пост категорично заявихте ,че племената на Израил са изчезнали, после взехте да се поправяте ,че са останали Венеаминовото и Иудиното коляно. Вземете си прочетете Откровение-там дори е указан броят на тези от колената ,които ще влезнат в Божието царство. Освен  това  късните пророци не пишат до изчезнали. Хайде сетете се кои са тези пророци. Макар ,че ако бяхте толкова на ти с материала нямаше да пишете глупости за изчезнали племена. Освен това  преди Библията ,гълъба се споменава във връзка с потопа в епоса на Гилгамеш. Странно е  че и това не знаехте  та искахте доказателства. Твърде много неразбирания и незнания ви се понасъбраха ,че да си позволявате да правите инсинуации за другите. 

По вашата логика излиза ,че и вие не сте тази ,която сте. :)

пп нещо специално за вас. :) / личен архив /

това го има във всяка синагога.:biggrin:

 

13620479253_231d7c74dc_z.jpg

 

Но пък продължавам да любопитствам да ми отговорите на въпросите ,как свързвате хазака с Адонай ,след като всичко ви опровергава и защо точно думата каша  свързвате пак с Бог в контекста на диалога ни. 

 

пп 

хазака  владение, притежание 

  1. способ приобретения права на владение имуществом;
  2. средство доказательства прав на владение имуществом;
  3. обоснование существующего положения вещей на основе фактических и юридических данных.

 

Хазака — положение вещей, доказывающее право на владение имуществом в земельном праве. Обсуждается в Мишне в трактате Бава Камма и в соответствующем трактате Талмуда

 

Преди 1 час, insighting said:


 

Но християнството идва от Изток. Библията е книга от Азиатския континент. Противоречив факт, нали? Една книга от Азия, посветена на евреите. :)

а да забравих , а пък  Исус е будист или тибетски гуру. или пък реинкарнация на някой индийски бог Забавна сте. 

Редактирано от Rebecca
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, историята с потопа и Ноевия ковчег съществува и в друга литература. Непорочното зачатие се среща не само в християнството. Евреите пък, макар и далеч от родината, остават верни на древната си история, която е азиатска. :P

И Вие сте забавна. :)

П.П. Какво е правил Иисус цели 25 години? За този период какво разказва Библията?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, insighting said:

П.П. Какво е правил Иисус цели 25 години? За този период какво разказва Библията?

Едва ли е бил в Индия. В историята на Исус всъщност много неща идват от по-стари легенди. Подобно на тази история с гълъба от шумерските приказки, в образа му е вплетен соларен мит от митраизма, като трънливия венец и разпъването на кръст може да са слънчевия ореол на Митра и езическия слънчев кръст. Рождество Христово пък е на датата на Раждането на Слънцето в митраизма. Същото е и с историята за изгряващата звезда от изток и тримата влъхви, които приличат на изгряващия Сириус и насочените към него Алнитак, Алнилам и Минтака (ζ, ε и δ) от „поясът на Орион“. 12-те ученици пък приличат на 12-те съзвездия от които изгрява слънцето през годината. В хронологията на Исус са известни само годините 12 и 30, като те напомнят много на двата цикъла на Юпитер и Сатурн - 12 и 30 години. Смърта му пък се приема, че е на 33 години, а точно толкова е цикъла на високосните години на най-точния календар персийския, който е създаден чрез точно измерване на движението на слънцето в слънчева обсерватория.
 


 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, insighting said:

Да, историята с потопа и Ноевия ковчег съществува и в друга литература. Непорочното зачатие се среща не само в християнството.

Здравей отново,

останах силно разочарована ,че не можах да разбера коя съм ,така  без твоето подсказване  няма как да намеря себе си и ще ми се губят години като при Исус.

Току виж се пръкнала някоя книжка " Изгубените години на Ребека"

Относно второто изречение в поста ти.  Не знам защо потвърждаваш нещо, което не съм отричала ,освен ,че установих ,че ти не знаеш за другата история за потопа и гълъба.Въобще половината от твоите  писаници ми изглеждат като "ще ти вменя грях и ще те лекувам от него".:biggrin:

 Нямам нужда от индулгенция ,все пак не съм християнка.

Сега след като си изяснихме,че ти не си Агата Кристи , а аз Мата Хари, нека продължим по -същество.:)

Преди 2 часа, insighting said:

 

П.П. Какво е правил Иисус цели 25 години? За този период какво разказва Библията?

Драга, 

да имах авторството на християнските евангелия да ми искате обяснение.

Аз до ден днешен се чудя защо при католиците Девата е по блажена от Исус ,ама не питам вас.Всички недоразумения около  този "лъв от племето на Иуда " се дължат на фантазията на християните. Мога да цитирам примерно някои съществени събития с действащи лица Коледа и Болг / според народна песен българска/ Според Паисии , Коледа е цар царувал по българските земи, Болг му е син. Константин Велики е установил християнството като официална религия , а рождество Христово замества празниците на слънцето празнувани в източната част на Империята. . За детството Исусово  има едно " евангелие за детето Исус" ,в което малкия е описан като абсолютен разбойник и немирник ,или по -точно казано ,липсват му първите седем години/ според Макаренко./

Що се отнася до раждането му ,мога да се закълна ,че до ден днешен овчарите  във Витлеем не извеждат овцете  си на паша по това време на годината.Предполагам и вашите не го правят. За рождената му дата  няма точност. Акт за смърт също не му е издаван -по вина на евангелията.Апостолите не са му празнували рожден ден.Смъртта на прасетата е отсянка на празниците на бог Феб. Елхичките ,звездичките и те са откраднати от друга традиция.И понеже  дечицата пеят за ботушките на дядо Коледа ,все се питам- като си имате дядо белобради за какво ви е Исус? Причини  и поводи могат да се намерят безброй да се пишат безмислици или да се вторачваме в легенди-една от тях е невежеството.

В Талмуд-а се "говори " за Иеошуа ,ама  не за визити на учтивост  или с цел обучение  в Индия. Той дори не е божи син или бог ,защото това е грях и нарушение на монотеизма. Виж , ако искаш ти да блеснеш със знания ,няма нужда да ме пробваш дали знам значението на думите на иврит и да ги мяткаш без смисъл , където стоят като кръпки в твоите евангелия  вземи  да ми преразкажеш оная книжка за  изгубените години на Исус ,аз ще те изччета с внимание защото си трошила маникюр по клавиатурата  и след това ще ти "кажа" кой я измисли тая конспирация.

Мога даже да ти кажа къде Исус е ходил по вода и това съвсем не е езерото на Тиберий , а един кибуц в който баба ми всяка година ходеше да се кисне  и маже със калта на Мъртво море.

пп тихо да не чуе някой/ на ушенце ви казвам/ - през времето когато се е изгубил  официално в Индия , Исус е приемал знания в Храма и е помагал на баща си в занаята. Затова е важно  човек да има занаят-не всеки цар става бог , ама виж един дърводелец до къде  я докара. 

Споменава се и в Библията. 

 

Преди 2 часа, insighting said:

 

И Вие сте забавна. :)

 

ми да ,защото го карам по същество ,без да надничам в чужди юргани и чинии  и без да се вживявам .

Хубава вечер :)

Редактирано от Rebecca
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 17.01.2017 г. at 14:21, Rebecca said:

значи какво се получава    -ще упрекваш някой ,че не спазва законите и ще го учиш на право ,което  сам нарушаваш ?:biggrin:

 На всичкото отгоре да имаш наглостта да нарушаваш този закон, докато проповядваш в бялата синагога на Кфар Нагум. До ден днешен  всички иудейски източници определят мястото като средище на сектанти в онези времена.

Дорис,

остава сега да уточните за какъв стотник става въпрос- за такъв от римски гарнизон / които в началото на първи век били изключителна рядкост в Галилея/или  за такъв от пограничните гарнизони на Ирод Антипа :biggrin:

Както писах  Исус е за друга тема. 

Г-не,няма нужда от друга тема. В тази  ви  се обясни всичко ,което не знаехте. Хубав ден 

От думите на Христос става ясно, че стотникът не е местен:

"истина ви казвам, нито в Израиля намерих толкова голяма вяра. И казвам ви, че мнозина ще дойдат от изток и запад и ще насядат на трапеза с Авраама, Исаака и Иакова в царството небесно, а синовете на царството ще бъдат изхвърлени във външната тъмнина; там ще бъде плач и скърцане със зъби."

Стотник всъщност е побългарена версия на римското звание центурион.

Христос не е нарушавал старозаветните закони, само е поправил някои човешки закони, характерни за юдеите от 1 век. Например известният "Око за око...". Христос проповядва една нова нравственост, съдържаща човеколюбие, смиреност и миротворство - "Блажени миротворците, защото те ще се нарекат Божии чада".  Казва и "бъдете незлобиви като гълъбите". Така гълъбът се превръща в един многозначен символ, не само на "Свети Дух" , но и на християнските добродетели, между които е миротворството. Излиза, че все пак и в християнството гълъбът е символ на мира между хората. Християнската символика по принцип е сложила своя отпечатък върху цялата съвременна култура. Но съвременните пацифисти се стремят да универсализират своите послания, ето защо са се обърнали към езическата митология, както се вижда от марките на конгресите на обществото на народите между двете войни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едва ли е ходил Исус по Мъртво море, тъй като историята я има като легенда още в Египет. Същото както виждаме във видеото е и с легендата за Моисей, който донесъл десетте божи заповеди от планината, бил пуснат в кошница във реката и т.н.... Всичко това са стари легенди адаптирани за нуждите на новите вярващи били те юдеи или християни. Адаптации, а не реална история.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Възможен е и друг вариант - старите легенди не само от Стария завет, но и от други религии и вярвания да са едно предчувствие и предсказание за историята на Исус Христос. Хора, хайде не разводнявайте темата с антихристиянски проповеди, все пак тя е за изкуство - за гълъба на мира. Аз мисля, че има  какво да се открие още по нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Doris said:

 Хора, хайде не разводнявайте темата с антихристиянски проповеди, все пак тя е за изкуство - за гълъба на мира. 

Дорис,

Държа да подчертая за втори път ,че моите постове не са религиозна пропаганда  , антихристиянски проповед ,нито пък религиозна провокация. Не знам защо , толкова се страхувате и скачате срещу нещо ,което е вид информация и гледна точка  ,която се споделя по въпроса. Не съм отправила такива упреци към никой въпреки крайно неприятните постове против иудаизма.нито пък имам притеснения,че някой ще ме разколебае във вярата ми. Няколко пъти припомних / даже и на теб / ,че можем да преместим дискусията в подходяща за това тема.

1 hour ago, Doris said:

 

Христос не е нарушавал старозаветните закони, само е поправил някои човешки закони, характерни за юдеите от 1 век.

Имаш голямо  неразбиране по този въпрос. Първо -всяко прибавяне или отнемане от думите на Адонай е грях. 

Второ- Не си запозната с дефиницията закон и какво точно е имано предвид ,когато се споменава в Библията. В писанията има различни категории закони,като повечето са инструкции с цел научаване на различни истини.

В Библията не  всичко,което е дадено  е дадено с цел спасение, а обучение ,за да можем да живеем по начин ,който да ни дава ясни отношения с хората  около нас. Християните се опитват да приравнят всичко до спасение и правенето на минималното за да го получат. Наистина в Библията  главната тема е спасението на човешката раса , говори също за това ,как трябва да живеем в този живот. Какво пише в Деян 15- ако не се обрежете според закона на Моисеи не можете да се спасите.Това да ти прилича на отхвърляне на завет ? Левит е признат за сърцето на Тора- указващ святост и чистота на живота.

Там са  обичаите, там е кошер-а,  там е цедака. Цялата  18-та  глава ,"говори" ,как да се предпазваме от сексуална нечистота.

Закон " око за око " е абсолютно неправилна и грешна интепретация ,когато го тълкувате като някаква заслуга на Исус.

Трето - Десетте заповеди  не са еквивалентни на заветите. Те са условията, но не обхващат пълното значение на заветите.

Цитат:

Ето, идат дни, казва Господ, Когато ще направя с Израилевия дом и с Юдовия дом Нов завет; Не такъв завет, какъвто направих с бащите им, В деня, когато ги хванах за ръка, За да ги изведа из Египетската земя; Защото те престъпиха Моя завет, Поради което Аз се отвърнах от тях, казва Господ. Но ето заветът, Който ще направя с Израилевия дом След ония дни, казва Господ: Ще положа закона Си във вътрешностите им, И ще го напиша в сърцата им; Аз ще бъда техен Бог, И те ще бъдат Мои люде;(Ер. 31:31-33)

Думата на иврит преведена като "нов" означава също и подновен. Единствената разлика между двата завета е,че условията на този завет  ще бъдат написани в сърцата на влизащите в този завет,за да могат да изпълнят условията му.. Тоест ,този ,който определя условията е Адонай , а не Исус . Това е завет в който бог , а не хората определят условията. На тях им се дава възможност да избират дали да го следват или не. В тези завети хората не могат да добавят условия или да ги променят , а само да приемат дадените. Кой  е Исус ,че да променя волята на бог ?

Четвърто -заветите притежават знак или печат. Знака за завета с Ной беше цветната дъга. Гълъба видяхме какво е.:biggrin: с Авраам- обрязването,на Синай съботата. След сключването на завета нищо вече не може да бъде добавяно.

Павел също казва в евангелието " Закона е добър", нали не си представяш ,че един човек ще може да усъвършенства закона на бог?

Просто става въпрос за избор -дали да се живее според божия стандарт или според нашите желания . Това е. Надявам се да разбереш ,че обясняването на всичко това от гледна точка на иудаизма не е пропаганда или агитация , а просто възможност да се чуе и другата страна .

Ако не ти е приятно-не чети и не пиши. :) Ако модераторите намерят за нужно-нека преместят дискусията на друго място.

Редактирано от Rebecca
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, makebulgar said:

Едва ли е ходил Исус по Мъртво море, тъй като историята я има като легенда още в Египет.

Така де,виждаш ли ,колко невероятно звучи:biggrin:

 Иначе баба ми си лежеше спокойно на повърхността. Аз също, но нямам претенции за изключителност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Rebecca said:

Павел също казва в евангелието " Закона е добър", нали не си представяш ,че един човек ще може да усъвършенства закона на бог?

Може, ако е Исус Христос. :)

Темата е за част от християнската символика, така че би трябвало да гледаме на Исус Христос от християнска гледна точка, тоест като на Господ, за да вникнем в нея. Също не може да се ограничаваме само със Стария завет по въпроса за символиката на гълъба, защото в Новия има даже повече поводи за  такъв символичен смисъл.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Rebecca said:

Здравей отново,

останах силно разочарована ,че не можах да разбера коя съм ,така  без твоето подсказване  няма как да намеря себе си и ще ми се губят години като при Исус.

Току виж се пръкнала някоя книжка " Изгубените години на Ребека"

Относно второто изречение в поста ти.  Не знам защо потвърждаваш нещо, което не съм отричала ,освен ,че установих ,че ти не знаеш за другата история за потопа и гълъба.Въобще половината от твоите  писаници ми изглеждат като "ще ти вменя грях и ще те лекувам от него".:biggrin:

 Нямам нужда от индулгенция ,все пак не съм християнка.

Сега след като си изяснихме,че ти не си Агата Кристи , а аз Мата Хари, нека продължим по -същество.:)

Драга, 

да имах авторството на християнските евангелия да ми искате обяснение.

Аз до ден днешен се чудя защо при католиците Девата е по блажена от Исус ,ама не питам вас.Всички недоразумения около  този "лъв от племето на Иуда " се дължат на фантазията на християните. Мога да цитирам примерно някои съществени събития с действащи лица Коледа и Болг / според народна песен българска/ Според Паисии , Коледа е цар царувал по българските земи, Болг му е син. Константин Велики е установил християнството като официална религия , а рождество Христово замества празниците на слънцето празнувани в източната част на Империята. . За детството Исусово  има едно " евангелие за детето Исус" ,в което малкия е описан като абсолютен разбойник и немирник ,или по -точно казано ,липсват му първите седем години/ според Макаренко./

Що се отнася до раждането му ,мога да се закълна ,че до ден днешен овчарите  във Витлеем не извеждат овцете  си на паша по това време на годината.Предполагам и вашите не го правят. За рождената му дата  няма точност. Акт за смърт също не му е издаван -по вина на евангелията.Апостолите не са му празнували рожден ден.Смъртта на прасетата е отсянка на празниците на бог Феб. Елхичките ,звездичките и те са откраднати от друга традиция.И понеже  дечицата пеят за ботушките на дядо Коледа ,все се питам- като си имате дядо белобради за какво ви е Исус? Причини  и поводи могат да се намерят безброй да се пишат безмислици или да се вторачваме в легенди-една от тях е невежеството.

В Талмуд-а се "говори " за Иеошуа ,ама  не за визити на учтивост  или с цел обучение  в Индия. Той дори не е божи син или бог ,защото това е грях и нарушение на монотеизма. Виж , ако искаш ти да блеснеш със знания ,няма нужда да ме пробваш дали знам значението на думите на иврит и да ги мяткаш без смисъл , където стоят като кръпки в твоите евангелия  вземи  да ми преразкажеш оная книжка за  изгубените години на Исус ,аз ще те изччета с внимание защото си трошила маникюр по клавиатурата  и след това ще ти "кажа" кой я измисли тая конспирация.

Мога даже да ти кажа къде Исус е ходил по вода и това съвсем не е езерото на Тиберий , а един кибуц в който баба ми всяка година ходеше да се кисне  и маже със калта на Мъртво море.

пп тихо да не чуе някой/ на ушенце ви казвам/ - през времето когато се е изгубил  официално в Индия , Исус е приемал знания в Храма и е помагал на баща си в занаята. Затова е важно  човек да има занаят-не всеки цар става бог , ама виж един дърводелец до къде  я докара. 

Споменава се и в Библията. 

 

ми да ,защото го карам по същество ,без да надничам в чужди юргани и чинии  и без да се вживявам .

Хубава вечер :)

 

Однажды некто пришёл к Соломону в миг, когда тот забавлялся с охотничьей птицей, и сказал:
— Царь, помоги мне, я в печали. Вчера я освободил своих рабов, а сегодня они закидали мой дом камнями.

Царь внимательно взглянул на него, после чего спросил:
— Для чего освобождал ты рабов своих?
Так ответил пришедший за советом:
— Мне досталось богатое наследство, и я решил освободить тех из рабов, с кем провёл детство. Я мнил сделать их счастливыми.

Тогда Соломон спросил:
— А кто сказал тебе, что свобода — это счастье, а счастье — это свобода?
И ещё сказал он:
— Взгляни на этого хищного сапсана. Хотя он содержится в клетке, на охоте он — господин и повелитель. Если он не захочет охотиться, его никто не заставит — и всё равно вечером он получит своего кролика. Он волен улететь, и его никто не задержит — значит, он со мной, покуда сам того желает. Для него свобода — не счастье, она для него — жизнь.
И добавил он:
— Есть и другая птица — курица. День-деньской она ходит по двору или высиживает яйца. Если её выпустить в степи, она одуреет от свободы, а через день погибнет. Для неё свобода — не счастье, она для нее — смерть.

Спросил тогда отчаявшийся проситель:
— В чём же тогда мудрость?
И ответил Соломон:
— Мудрость хозяина в том, чтобы отделить сапсанов от кур. Первых ты погубишь неволей, вторых — свободой.
И еще сказал он:
— Сапсанов мало, кур много, но нужно беречь и тех, и других.

Муж ответил:
— Я понял тебя, о царь.
— Тогда иди же и впредь умей отделять одно от другого.

Проситель поклонился до земли и вышел в задумчивости.


@ڿڰۣ—
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, insighting said:

 

 Тогда иди же и впредь умей отделять одно от другого.

 има мъдрост за отделянето на зърното от плявата . Някои е направил   преразказал в друг вариант. :biggrin:

 Шломо Едидия наистина е бил мъдър мъж . Никой обаче до ден днешен не може да докаже дали достигналото е" притчи на Шломо"  или притчи за Шломо" .

Според Библията последните му години са помрачени от трагичен провал , така ,че той може да бъде разгледан и като човек в своите противоречия. Може би точно тогава в годините на осъзнаването на това ,как е протекъл  собствения му житейския път е написал и онази проповедническа книга от Библията, в която се говори за голямата суета в живота.

 По късно еврейски равин събрал на едно място думите  на иудейските мъдреци и някои от тях запазени до днес са :
 

" Не съди за другия непознат сам,защото лесно можеш да се заслепиш от собствените си пристрастия."

"Бързият в присъдата си е със завист изпълнен, несмислен,злостен и нечестив"

" Три са нещата ,които отличават следовника на Адонай и следовника на Ваал .Проницаелно око , смирено сърце, спокоен дух-това са отликите на Авраамовите.

Сляпо око, клеветнически език, горделиво сърце-това са отликите на Вааламовите

Едните наследяват покоя, а другите хаоса"



Хубав ден..

Преди 14 часа, Doris said:

Може, ако е Исус Христос. :)

Темата е за част от християнската символика, така че би трябвало да гледаме на Исус Христос от християнска гледна точка, тоест като на Господ,

Тогава Исус не е богочовек , а богоборец.:biggrin:

Исус никога не е бил християнин и никога не е проповядвал нещо друго ,освен Тора . Това е истината. Извън това всеки може да си прави каквито иска заключения и да си вярва в каквото иска.Човек има право да бъде свободен в избора си.

 Исус и евангелията за него  не пречат  на евреите. Християните не са заплаха за евреите.

До ден днешен еврейските  сили за вътрешна сигурност охраняват "светите" места на християните.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16.01.2017 г. at 18:50, Doris said:

Символите на мира трябва да са универсални - за всички религии и за атеистите.

Предлагам да се върнем към темата. Не знам какви символи имат атеистите, но съм съгласна, че щом организацията е световна, символът трябва да е еднакво приемлив за всички народи и религии. Аз за това и в началото се опитах да търся информация дали гълъбът е символ и какъв в различните религии, но информацията е безкрайна. А пък за тези, които не означава нищо в крайна сметка са свободни /или пък не/ да се присъединят към световния избор.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...