Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Чакай сега. Употребил съм думата "сменил", откъде ти дойде това "конфискувал"... Още повече, Мицо е български болярин, не византийски, смяната на имението очевидно е било едно от условията Мицо да се подчини на императора. Императора няма как да конфискува нещо което не е негово.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Aspandiat said:

П.П. Между другото сега се сещам нещо чисто филологическо. В английския, минало от старофренски, съществува думата Grace, едно от значенията на която е "благоволение", "милост". Но не е синоним на франко-английското pitie/pity, което си е точно "милост" в смисъл на "пощада", а има значение на "височайша милост", тоест на нещо, което е (от)дадено в дар като знак на благодарност, благоволение.

Думата има е религиозно значение, като божията благодат. Както в известният химн "Amazing Grace". Май най-известното значение е в "Coup de Grace" - завърващият удар с който се доубива тежко ранен противник. Така че наистина звучи, като милост давана от по-силния на по-слабия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11.07.2018 г. at 4:09, Frujin Assen said:

Чакай сега. Употребил съм думата "сменил", откъде ти дойде това "конфискувал"... Още повече, Мицо е български болярин, не византийски, смяната на имението очевидно е било едно от условията Мицо да се подчини на императора. Императора няма как да конфискува нещо което не е негово.

Тоест - зачита му се благородническия статут. Ако при едната власт е имал право на земя и при другата го запазва, но на друго място. В руската империя такива "заменки" се случват също при завладяването на нови територии след 16 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 11.07.2018 г. at 14:09, Frujin Assen said:

Чакай сега. Употребил съм думата "сменил", откъде ти дойде това "конфискувал"... Още повече, Мицо е български болярин, не византийски, смяната на имението очевидно е било едно от условията Мицо да се подчини на императора. Императора няма как да конфискува нещо което не е негово.

Ама си употребил "сменил" като аргумент, че бащиниите са отчуждаеми. И затова аз ти отговорих, че замяната не е отчуждаване/конфискация.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, Aspandiat said:

Ама си употребил "сменил" като аргумент, че бащиниите са отчуждаеми. И затова аз ти отговорих, че замяната не е отчуждаване/конфискация.

Разбрал си ме погрешно). Такова нещо не твърдя. В конкретния случай с Месемврия и Мицо е доброзорно, тъй като Мицо е на зор притискан от царя и е в лоша позиция за преговори.

Подобна заменка има и в България, когато Тертер се мести от Червен в Карвуна. 

Прочее от типа за който говориш е Искандер на когото султана му сменя Никопол за Самсун.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За сравнение : Първият византийски император засвидетелстван с фамилно име ( не с прякор) е Михаил I Рангаве. 811-813 г. син на Теофилакт Рангаве., който е по скоро дребен аристократ.  Доста по-късно вече това става масово - Фока, Дука, Комнин , Ангел, Ласкарис, Палеолог, Кантакузин и т.н . Среща се, често и "испанския" модел - наследникът носи фамилините/родови имена и на баща си и на майка си -   Дука-Ласкарис,  Дука-Ватаци, Ангел-Комнин  

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...