Отиди на
Форум "Наука"

Юнгианска психология


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 минути, caress… said:

А не да трябва да четем поредните вицове на "специалиста" по психонавтика. 

вие вече се изживявате като лидерка на групата - след обръщенията в предишната ви реч, сега следват и препоръки - винаги в множествено число. Все още липсват аплодисментите, но само по себе си че ви искат мнението какво да направиТЕ ясно ви поставя ролята сред месната групова динамика. :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 585
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 1 час, *abi* said:

Обсебването от Анимус или Анима променя личността така, че изпъкват онези черти, които психологически са характеристики на противополжния пол.

И двата случая човек губи индивидуалността си, а после чара и ценностите си.(!!!)

Когато у един мъж доминира Анимата и принципът на Ерос, в него се проявяват безпокойство, обърканост, лошо настроение, сантименталност, което може да се опише като неконтролирана емоционалност..

А жената, обсебена от Анимус и Логос, е властна, упорита, безкрупулна и деспотична. И двамата стават едностранчиви(!!!).

Мъжете с готовност приемат Анима-та, когато се появява в роман или като филмова звезда(!!!). Но нещата стават различни, когато стане ясно каква роля играе тя в техния живот.

Аби,  в състояние ли сте да поясните това - с ваши думи?

Може ли преразказ на това извеждане - от ваша страна? Вие твърдите че сте чели... чели... четете - вече толкова книги, статии, материали. Дори в случая вие ползвате тия думички в опит да са аргумент... или обяснение. Дори и така - можете ли да поясните - стъпка по стъпка - за улеснение ги "раздробих" за целите на обяснението. Например забелязвам някои несходства, както и липсата на ясна връзка между 'предпоставките' за да се изведе "заключение" и твърдение - например още в първото изречение. Отбелязал съм с болд това, което не разбирам в логиката на извеждането и понятийните пълнежи какво включват.

Има и друг проблем - в горните думички още от първото изречение се ползват готови понятия - какво включват те - например "личността" - за да се "променя личността, чрез изпъкване на характеристики на противоположния пол"...

Както и понятията МЪЖ и ЖЕНА - ползват се наготово. Обаче това са абстрактни разглеждания, с идеална принципна цел. Какво всъщност означава и се обединява в понятието ЖЕНА, примерно? Защото само при това положение биха станали ясни последващите твърдения от цитираното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, ramus said:

Не слизайте до нивото на селските клюки. :) Тук трима човека съставят за рамус една паралелна реалност за това, кой е той. какъв бил, какво обичал, кое харесвал, в кое вярвал, кое бил чел... Версиите на тази реалност се различават дори и помежду им, но главното е, че това ги устройва - защото решават така някои свои нужди.

Снощи празнувах в семейна обстановка 51-вия си рожден ден. На снимката напред в темата дали забелязахте "изоставените деца" колко са нещастни от егоистичния им баща? И същите отдавна не са деца - на 26 и на 22 години - във всякакъв смисъл. Те имат съвсем свой живот, своя територия, свои цели, принципи, проблеми, решения... Съвсем свои... Глупостите които натвориха тук някои "фенки" си продължават, но това е линия на клюкарски злословия, а не отразява реалната обстановка в живота ми... Подвеждате се с лекота, и то отново е заради пристрастие.

Не че има значение, но ироничните хапещи коментари са отново спам в темата. А уж става въпрос за "познание".

Ако бяхме на улицата щях да Ви питам дали "Ви хлопа дъската?". Честно и откровено.

Само, че не сме на улицата, за това нека се придължаме към цивилизовани форми на поведение.

Писала съм за прочутия Дядо Добри като аналог на споменатото, а Вие какво сте правили на Рождения си ден е последното, което би занимало фантазиите ми.

Сега по въпроса "кой какво предлагал":

Преди 40 минути, ramus said:

НЕ - не съм аз човекът който предлага да си правим анализи В АНКЕТИ. Прочита ви се качва в главата и поражда направо нетърпимост, от когнитивните разлики.

"А аз предлагам проста и лесна проверка - например нещо съвсем простичко - от същия мегаломан и обсебен да разкрива опита , вижданията и тезите си. Вие задавате въпрос към мен. Аз задавам въпрос към вас. Равноправно и равнопоставено... По-горе вече направих няколко такива предложения - защото академичният интерес на местните "ерудити" не им помогна с нищо да напишат - например дали са наясно с тяхната ценностна система, при положение че те самите толкова "знаят" и могат да цитират, могат да гугълстват, позовават... Но въпроса е - след като толкова знаят - имат ли лично изследване по тяхната лична версия на ЦС - основни положения, подредба в йерархичността, анализ на структурата, пирамидални съотношения и влияние върху мотивационната им система - и оттам - върху действията сред собствения им живот... "

Достатъчно КРЯСКАХТЕ в темата. Успокойте се и си харесайте, който синоним на "анкета" искате. Проверка? Все тая.

Юнг прави същото. Проверява.

Вие нямате представа какво бихте правили ако се бяхте обучили за психоаналитик. Не можете и няма как да знаете дали нямаше да се залюбите с пациентка, дали нямаше да слагате рога на жена си или да вкарате всичките си братовчеди в играта. Фактът обаче, че се опитвате няколко пъти  да вкарате нас в нея е съмнителен за това до къде сте готов да стигнете. Кряскането също е показателно как се отнасяте към темата, към нас и т.н.

Не е вярно, че "никога не сте отричали приноса на Юнг". Отричате го във всеки Ваш постинг, "аргумент" след аргумент. И не е Юнг проблемът, а "научното". Стига да не е "научно", "академично" или каквото и да било свързано с липсата на ценз е добре дошло. Стане ли обаче дума за "наука" когато се касае до Вашите занимания ... Многоточие. И Науката вдига ръце.

И да, в мъжа няма Анимус. Има Анима. А Вашата е адски креслива и предизвиква у мен пасивната логос-агресия на моя Анимус. За това ще си помисля сериозно дали да продължа изобщо контакт с Вас или да започна да се държа като обигран кавалер и да замълча.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, ramus said:

Аби,  в състояние ли сте да поясните това - с ваши думи?

Може да се обърнете към форума на Бейса Дуно за разяснение със "собствени думички" (въпреки, че написаното е собствено). Орлин Баев все още пише там.

Ако аз трябва да разяснявам ще се придържам до колкото мога към понятията/термините изпълнени със съдържание за запознатите с тях. С каквито е пълен и цитирания текст, които понятия го правят ясен и така да се каже - коректен по същество.

Ще отговоря само на това:

1 hour ago, ramus said:

Обсебването от Анимус или Анима променя личността така, че изпъкват онези черти, които психологически са характеристики на противополжния пол.

Човекът като "индивид с неговите духовни качества" (демек - личност) когато е обсебен от Анима(мъжът-пол)/Анимус(жената-пол) проявява чертите на архетипа. Мъжът например започва да се държи като жена - ирационално, сприхаво, клюкари, интригантства, цупи се, разплаква се по-лесно, търси закрила, преекспонира емоции, по податлив е на депресии и т.н. В крайните случаи става ...прекалено женствен и започва да показва и физически женската си страна. Когота не е обсебен - умее да овладява Анимата си до приетите за пола нива, като Анимата се проявява в галантност, съпричастност и негативните и влияния се усещат далеч по-малко от гореописаното. Мое лично мнение е, че първите признаци на "проблем" с Анимата са честите прояви на ирационално поведение (например преживяването на прекалено дълъг траур).

Демек - като жена мога да си позволя да съм ирационална до безобразие на моменти и да откажа да извърша дори прости действия, като да завинтя една крушка (въпреки, че мога, отнема пет минути, но държа да се изживея като лейди и това да продължи и седмица, защото очаквам партньорът да се погрижи, като му се цупя и очаквам, но не му напомням за крушката / при мъжете е естествено да не помнят подобни задължения). Но ако бях мъж ирационалното ми отношение към дадени аспекти на живота, социално и психически присъщи на пола би подшушвало за вътрешни проблеми (ако партньорът знае за крушката, но щом аз мога да сменя, да счита, че жената трябва да извърши тази "стереотипно мъжка част" от домакинските задължения - това е ирационално поведение от страна на мъж, защото той е наясно, че това му създава проблеми, но се инати като...жена)

"Мъжката клюкарка" проявява псих. характеристики на противоположния пол

/

Анимус, при жената би се въздържал от клюки и интриги.

Ако Анимус при жената не е ок ( елементарен изказ) тя ще е клюкарка, интригантка и дейно-отмъстителна. Отмъстителността ще е от Анимус.

Жените, които правят т.нар. "черни магии" имат кофти изпъкващ (елементарен изказ) Анимус.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, caress… said:

Въпросът е: споменава ли някъде Юнг, че в мъжа има анимус или че в жената има анима?

Мисля, че не. Поне аз до момента не попаднах на подобно споменаване.

Защото архетипите са неосъзнати, докато полът е съзнаван.

***

Една публикация, която доста ми хареса като насоки:

http://espirited.com/разцепената-анимаанимус-като-източн/

Разцепването в анима или анимус се случва, когато вродените първични образи на мъжа и жената в собствената ни психика съдържат вътрешно противоречие. Ние реализираме тяхната проекция като се идентифицираме с едната част от образа (например на всеотдаен, дълбоко обвързан със своя партньор, индивид) и проектираме втората част от образа върху партньора си, (например, нашият партньор се държи като независим, центриран върху себе си и собствените си нужди индивид). С други думи, преживяваме вътрешното си противоречие като нещо външно – като конфликт между нас и партньора ни. Разминаването между това, което искаме от връзката си с него, и това, което получаваме от тази връзка, може да доведе до огромен стрес и разочарование, защото е невъзможно да намерим подобно решение по един външен начин, а именно като накараме партньора ни да се промени. Същевременно последното нещо, което в подобен случай може да ни хрумне, е да погледнем вътре в себе си и да разберем, че нашият партньор въплъщава неизживяни части от собствената ни психика.

Интересен казус.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, caress… said:

Това, за Анимуса на Юнг, е култув Бисер, достоен само за комедийно шоу.😀 

И това е добро. :ag:

Преди 15 часа, ramus said:

като компенсациите към анимата си е идвала "отвън" - чрез подбор и широк набор от ... "сътруднички",

Накъде вървят компенсациите - от съзнанието към анима или от нея към съзнанието, това са дреболии за нашия парапсихолог. Нали нанякъде вървят, но накъде, не е важно.

Най-забавното е, че като заиграе на тото с понятия, които не разбира, никога не улучва вярната посока. Ако нещо е ориентирано навън, той ще го запрати навътре и обратно.

А сега сериозно. Наистина понятията „анима/анимус“ предизвикват много недоразумения. Обвинения всякакви в теоретизиране или митологизиране, мистифициране... А Юнг е ясен и категоричен - чисто опитни понятия, чиято цел е да се даде название на група родствени, аналогични явления в психиката.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, *abi* said:

Мъжът например започва да се държи като жена - ирационално, сприхаво, клюкари, интригантства, цупи се, разплаква се по-лесно, търси закрила, преекспонира емоции, по податлив е на депресии и т.н.

Две елементарни, но стресиращи заключения:

1. Напълно оправдано е психотерапевтите да "лекуват" пациентките си със секс.

2. Напълно оправдано е жените да се държат като идиотки:bash:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Шпага said:

Две елементарни, но стресиращи заключения:

1. Напълно оправдано е психотерапевтите да "лекуват" пациентките си със секс.

2. Напълно оправдано е жените да се държат като идиотки:bash:

Мдааа...

С тази разлика, че е добре да се държат като идиотки само от време на време...така да се каже. Понеже ако непрекъснато се държат като идиотки - проблем...сериозен проблем...Сенки, Персони, Селф, архетипи, Анимус, Мана...Голяма каша ще има за оправяне. Виж какво става тука: 2795439-what-are-jungs-4-major-archetypeimage.png.6f6b452eb3a2c9087b42478863cdeafc.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може ли модератор да поразчисти поредния спам, с който ни залива Рамус, и който няма нищо общо с Юнг и неговата психология, но отново вменява на участниците в темата непълноценности, комплекси и прочие нечистотии?

Рамусе, ако тази твоя маниакалност не успееш да я узаптиш, ще ти поискам съвсем сериозно БАН. Не се разговаря и общува с хора по този токсичен начин. Докладвам последния ти пост по тези причини.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, ramus said:

Има и трето:

напълно оправдано е да се ползват аднимистратори и модератори като "бухалка", щом личните отношения го налагат. както и да се ползват всичко и всички, дори с цената на лъжа и интригантство, заблуди...

Може би изглежда че всички "правим" едно и също. Но някои твърдят че тяхното... е правилното и то е мяра, мярка и норма.

Темата е за Юнг и неговата психология. Ти нямаш познание по тази тема. Всеки твой пост тук е безсмислено тролене. Направи си отделна тема и там си пиши личните прозрения толкова, колкото ти душа иска.  Тук идват хора, които искат да разговарят за Юнг, които се интересуват от неговата психология. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, ramus said:

най-голямата ми изненада сред форума беше да установя, че в най-голямата си част, наричащите "себе си - хора на науката, защитаващи науката пряко, борбено или деликатно" - всъщност са в отношение спрямо науката именно като митологична и идеологична система. Всички аналогии - с останалите форми на защитаване на лична миголотия и идеология - са налице, с почти пълно припокриване, дори в хода на участието ми се показаха и начините по които това се случва...

Пак се проектирате върху нас. И отново темата за "науката" сякаш Ви причинява духовен спазъм.

Преди 1 час, ramus said:

Хилядите обяснения какво правя, защо го правя, какво ползвам, какво целя - останаха така или иначе невидими, защото не влизаха в сценария на "защитаването и отстояването" на личната митология. А и личните образи на някои форумни и извънфорумни "героини" са твърде задълбочени и достатъчно добре изрисувани, подплътени именно чрез научни данни, мнения, тълкувания...

Погрижете се за Анимата си или каквото там смятате, че имате/нямате, но е крайно време да го направите.

Преди 1 час, ramus said:

Въпроса е - колко силно се реагира на всеки опит да се подложи на критичен анализ, дори елементарни положения... Колко интелигентни защити, колко хитри завъртулки, софистични трикове, подбор на аргументи, подбор на контрааргументи, подходящи за контраатаки... И въобще - война, в която на моменти се изтрещява и се пропада когнитивно до изпростяване... само заради идеалите на които се стои - се губят напълно способностите за различаване, за осмисляне, за критичен поглед, за здрав разум... и т.н.

Препрочете се, подложете се на критичен анализ, защото тук се забелязва само 1 брой изтрещял.

Останалите наоколо отдавна сме онемели, не изтрещели.

И както казах - Науката е вдигнала високо ръце, а скоро ще ѝ паднат и гащите от изненада.

От мен - успех. Разбирам, че трябва да се държа като кавалер и да Ви дам последната дума.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

спокойно, дами и господа, токсичното животинче /рамус/, което от известно време се радва на дълбочайшето ни презрение и неглижиране, ще бъде изметено от форумното пространство моменталически. Съжалявам за закъснялата реакция, но бях останал с впечатление, че скудоумният хомункулус е в перманентно изгнание. Е, от днес нататък присъдата му влиза в сила.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, caress… said:

Тук идват хора, които искат да разговарят за Юнг, които се интересуват от неговата психология. 

Виждам, че се намеси модератор, с което смятам, че приключихме с чуждите драми.

Да се заемем със своите :)

За какво си говорехме преди учтиво да ни прекъснат?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, *abi* said:

Виждам, че се намеси модератор, с което смятам, че приключихме с чуждите драми.

Да се заемем със своите :)

За какво си говорехме преди учтиво да ни прекъснат?

Утре ще продължим. Вие направихте много интересни вметки днес и с най-голямо удоволствие бих продължила тяхното обсъждане. 🙂

Приятна вечер от мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Last roman said:

Съжалявам за закъснялата реакция,

Няма проблем. Ако не беше закъснялата реакция, надали някога щях да науча, че "поддържам !?психостаза!?"

По-добре късно от колкото никога, това с психостазата...така де...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, Втори след княза said:

Колкото и да е власт, модерацията е и справедливост. 

Да си дойдем на думата за противоположностите (сизигиите, по Юнг), които е добре да се различават. Властта е именно справедливост, да не се бърка с милосърдие. Това е старата идея за двете ръце на Бог. С лявата ръка Бог убива (власт, справедливост, правосъдие), с дясната спасява (любов, милосърдие). Тази идея се среща в гностически текстове, а също тук. Второзаконие 32:

Цитирай

39. Вижте сега, (вижте,) че това съм Аз, Аз съм и няма Бог, освен Мене: Аз моря и съживявам, Аз раня и Аз церя, и няма кой да избавя от ръката Ми. 

Очевидно в този текст образът на Бог още не е изчистен като само добър (това се случва по-късно в християнството), в противоположност на Княза на този свят, а съдържа в себе си вътрешна противоречивост на добър-лош, съчетани в парадоксално единство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Incorrectus said:

Да си дойдем на думата за противоположностите (сизигиите, по Юнг), които е добре да се различават. Властта е именно справедливост, да не се бърка с милосърдие. Това е старата идея за двете ръце на Бог. С лявата ръка Бог убива (власт, справедливост, правосъдие), с дясната спасява (любов, милосърдие). Тази идея се среща в гностически текстове, а също тук. Второзаконие 32:

Очевидно в този текст образът на Бог още не е изчистен като само добър (това се случва по-късно в християнството), в противоположност на Княза на този свят, а съдържа в себе си вътрешна противоречивост на добър-лош, съчетани в парадоксално единство.

Преди време изказах мнение (биология), че Y-хромозомата е "отговорна" за поведението "мъж" - заради своята пространствена несиметричност. Дава възможност за по-разнообразни връзки от "Х". Разбира се, критикуваха мнението - има и други ген-връзки с други "форми" на хромозоми, но физиката във връзките - не се отменя. По-принцип - несиметричните конфигурации са в основа на информационния обмен при живите. Не е формалност пространствената несиметрия. (храним се с ляво-ориентирана структура от храната). Вижда се, че е възможно структурните изменения да правят разнообразие и при ген-подложката в гл.мозък и то - на ниво психика. Началото за натрупване на информация във вид "памет" зависи от осъществени връзки при смесване на гените, в смисъл на разнообразие. (физиологично - форма и размери-белези, си е биология). Разнообразието е не само в получаване на инфото, а и в интерпретирането на възникналите абстрактни образи. Отделно - и възпитанието през първите седем - интерпретира мъж-жена. Тоест - не е нужно "божествено" тълкуване - само се екстраполира от възпитанието.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, *abi* said:

Същевременно последното нещо, което в подобен случай може да ни хрумне, е да погледнем вътре в себе си и да разберем, че нашият партньор въплъщава неизживяни части от собствената ни психика.

Да, и с това започва същинската работа - да бъде установено и осъзнато точно какви или кои наши непълноценности имат отношение към конкретни ситуации в живота ни, в които проектираме вътрешните си образи. Целта е индивидуацията, но какво всъщност представлява тя и каква е разликата между индивидуализъм и индивидуация - очевидно е съществена, в противен случай Юнг би прибягнал просто до употреба на първата дума. И за да избегне постоянно възникващи недоразумения на тази основа, Юнг посочва, че архетипът Цялост, не е индикатор за егоизъм, нито за индивидуализъм, независимо от вида, в който последният се проявява. Юнг ги разграничава по следния начин: 

"Индивидуализм есть преднамеренное выпячивание и подчеркивание мнимого своеобразия в противовес проявлению уважения к коллективу и выполнению обязательств перед ним. Индивидуация же означает как раз более совершенное и более полное исполнение человеком своего коллективного предназначения, поскольку достаточное проявление своеобразия индивида оставляет надежду на лучший социальный эффект, нежели пренебрежение или даже подавление этого своеобразия"(Jung 1928b, 191)

 

Редактирано от caress…
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Втори след княза said:

Другото е да се взима решение по донос и по лично (субективно) емоционално отношение  изразяващо се в цветисти лични оскърбления като "токсичното животинче", предизвикващо "дълбочайшето ни презрение и неглижиране",заслужаващо да "бъде изметено от форумното пространство моменталически", "скудоумният хомункулус". 

Онзи, който отбягва преценката, се плаши от преценката, защото... какво ли ще му открие тя?

Моля, проверете разликата между "донос" и  подаване на " жалба или сигнал" в тълковния речник

Редактирано от caress…
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Малоум 2 said:

Тоест - не е нужно "божествено" тълкуване - само се екстраполира от възпитанието.

И кой прави божествено тълкуване?! В юнгианството бог е символ, който се среща в текстовете и в психиката.

Вие не сте хуманитарист и понякога не хващате културологичната гледна точка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За преценката на другите, по принцип.

Не може да се прилага винаги и със всеки "какво ще му открие тя", защото някои преценки са т.нар. "нездраволислещи". Юнг разкайва и за един случай, в който вътрешната злоба на пациент се проектира върху партньора му с цел "оподобяване". Някъде напред в темата писах за това. Този тип преценки на другите към нас не са обективни и нищо не разкриват за нас самите, а за "преценяващия".

Ако държим на обективност за себе си ни трябва достатъчен брой чужди преценки, които съвпадат - значи може да се счита, че проблемът е у нас. И търсим преценките на добронамерени, здравомислещи хора.

Последното обаче важи ако ние сме "здравомислещи" по даден въпрос нито ще различаваме кой прави преценките, няма да се вслушваме в някоя преценка повторена 100 пъти та различни хора, нито ще оценяваме добронамереността.

Например на един ученик може да му се каже от 5 преподавателя, че има повече възможности, че може да постигне много, да го чува от родители и добронамерени близки в кръга - ако той обаче е "нездравомислещ" относно своята подготовка, има други (и вътрешни) фактори, които му пречат да я осъществи (липса на ред, дисциплина, мотивация), не му се помогне за тях - няма да развие капацитета си бързо (може и въобще и да изпусне сроковете за това развитие).

Та с преценките трябва да се внимава. Нито всяка е чиста монета, нито всеки е способен да дава преценки (защото проектира).

И т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Incorrectus said:

Властта е именно справедливост, да не се бърка с милосърдие.

След като децата и съпругата на Рамус бяха оскърбени по крайно арогантен начин, а наказанието за това беше само някакво "наблюдение" за един месец, наистина ли мислите, че сега Рамус заслужава чак такова "перманентно изгнание"? Да, той е дразнещ - понякога дори изключително дразнещ! - в своите изказвания, но въпреки това в случая за справедливост и дума не може да става. Просто "колективът" - отборът реши да го смаже...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Incorrectus said:

И кой прави божествено тълкуване?! В юнгианството бог е символ, който се среща в текстовете и в психиката.

Вие не сте хуманитарист и понякога не хващате културологичната гледна точка.

95% от населението е религиозно. Разбира се, че Юнг избягва окултното - споменах го вече, в по-ранни постинги. Тук спрягането на лични местоимения не е удачно.

Въпреки това "избягване" културната основа е пропита със символи на дяволи и караконджули - измислени от човеци, а не съдържащи се в психиката като "рептилски повей на психика".😁😁. Тоест - ще не ще - се съобразява с тези символи, без да ги възприема на био-ниво. Което е ценно!

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Втори след княза said:

Наистина, има реагиращи дами, но КОИ ПРАВИЛА НА ФОРУМА Е НАРУШИЛ РАМУС? Другото е да се взима решение по донос и по лично (субективно) емоционално отношение  изразяващо се в цветисти лични оскърбления като "токсичното животинче", предизвикващо "дълбочайшето ни презрение и неглижиране",заслужаващо да "бъде изметено от форумното пространство моменталически", "скудоумният хомункулус". 

Колкото и да е власт, модерацията е и справедливост. Ако е нарушил правила, изложете ги. Да оскърбявате, блазнейки се от властта си, не е доблестно! Повече- недостойно е.

Не ми се щеше да се хващам за това, но реших да Ви кажа какво мисля по въпроса ала Юнгиански.

- Кои правила? - питате Вие мъжа-пол

- Системно тролене. - отговаря моя Анимус сдържано, възпитано и умерено

- Да се взима решение по донос и по лично (субективно) емоционално отношение  изразяващо се в цветисти лични оскърбления? - продължавате Вие чрез Анимата си

- Ако продължите да спамите по този въпрос ще ви наклеветя емационално и цветисто и ще се прекръстите на  "Втори след рамус" - това вече Ви го казва жената-пол, която има право да се държи като пълна идиотка когато ѝ се качат на главата. А Анимусът ѝ ще е предизвикан да я подкрепи, Логосът за волско търпение към глупости е изчерпан.

Мисля, че сега добре Ви обясних жена-пол/Анимус. Сценката в мъжки*мъжки вариант:

- Кои правила? - питате Вие мъжът-пол и Вашага Анима не се сдържа изправена пред Анимата на Модератор -  Да се взима решение по донос и по лично (субективно) емоционално отношение  изразяващо се в цветисти лични оскърбления?

Мъжа-пол Модератор замълчава и си пази Логоса, но Анимата му няма да търпи дълго да ѝ ръчкате в емоциите и Ви прекръства във "Втори след Рамус". 

Сега пък ви обясних практически мъж-пол/Анима.

Изводът: Не предизвиквайте мъж-пол и най-вече Анимата му когато очевидно са в позиция да ошамарят Вашата Анима. Това Ви го казва моят Анимус, който е що годе разсъдливо момче.

За това оставете тази работа, освен ако не искате да си смените ник нейма на всяка цена. Освен ако вече за самия Вас не сте го сменили несъзнавано, но ако продължавате в този дух, скоро ще ми щукне (жената-пол) да Ви нарека и официално "Втори след Рамус" (това го измисли Анимусът, хитроумно момче е той)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, *abi* said:

За преценката на другите, по принцип.

Не може да се прилага винаги и със всеки "какво ще му открие тя", защото някои преценки са т.нар. "нездраволислещи". Юнг разкайва и за един случай, в който вътрешната злоба на пациент се проектира върху партньора му с цел "оподобяване". Някъде напред в темата писах за това. Този тип преценки на другите към нас не са обективни и нищо не разкриват за нас самите, а за "преценяващия".

Ако държим на обективност за себе си ни трябва достатъчен брой чужди преценки, които съвпадат - значи може да се счита, че проблемът е у нас. И търсим преценките на добронамерени, здравомислещи хора.

Последното обаче важи ако ние сме "здравомислещи" по даден въпрос нито ще различаваме кой прави преценките, няма да се вслушваме в някоя преценка повторена 100 пъти та различни хора, нито ще оценяваме добронамереността.

Например на един ученик може да му се каже от 5 преподавателя, че има повече възможности, че може да постигне много, да го чува от родители и добронамерени близки в кръга - ако той обаче е "нездравомислещ" относно своята подготовка, има други (и вътрешни) фактори, които му пречат да я осъществи (липса на ред, дисциплина, мотивация), не му се помогне за тях - няма да развие капацитета си бързо (може и въобще и да изпусне сроковете за това развитие).

Та с преценките трябва да се внимава. Нито всяка е чиста монета, нито всеки е способен да дава преценки (защото проектира).

И т.н.

Принципно не мога да не се съглася с написаното. Точно така е, когато се говори общо, а не конкретно, по точно определен казус, в точно определени условия. Но нека конкретизираме нещата, както е в случая. Много зависи от това за какво човек влиза в социалните мрежи. Ако влиза, за да споделя нова информация, за да си общува с други положително настроени хора, тогава преценката не се е изродила. Разбира се, хейтърите и троловете навярно приемат престоя си в социалните мрежи също за положителен опит, а това, че е за сметка на нормалните възпитани хора, не ги интересува. Проблемът, с който се сблъскват възпитаните хора, е, че те не са много гласовити и ако бъдат подложени на вербална атака, предпочитат да си замълчат. Виждам го много често и в реакциите не само по мой адрес, защото винаги отбелязвам, че когато някой атакува личността, така той само показва, че му липсват аргументи по темата и затова предпочита да напада моята или чуждата личност.

Когато видя някъде проява на езика на омразата, не я подминавам. Когато видя фалшива новина, я разбивам с факти. И да използваме все повече и повече наличните средства за борба с тези отрицателни явления, а не да гледаме сеир отстрани. От нас зависи дали ще имаме по-добро бъдеще, по-лошо или... никакво. От нас и от това да не мълчим, когато хейтърите атакуват.

Когато съвсем умишлено влязох грубо и безцеремонно в личното пространство на Рамус по абсолютно същия груб, непростим и долен начин, който си позволява самият той непрекъснато по адрес, на който и да било потребител, го направих с ясното съзнание за последствията от тази моя простъпка. Дори очаквах, че профилът ми ще бъде завинаги заличен от форума, понеже деянието, макар и пълно отражение на гнусотата, с която той заля форума, не само този форум бай да уей, е много меко казано неетично. Но това беше единственият, според мен, начин да го накарам да се замисли какво прави и какво причинява с вербалните си атаки - като го изпита на собствен гръб. Но дори това не го вразуми, а помията продължи да ни залива. Не Рамус е жертвата на обстоятелствата или на мен, или на модерацията в този форум, а причината е неговата неспособност да се съобразява с личните граници, свобода и пространство на другите, както и да носи отговорност за постъпките си... Какво ли не изля този човек по мой адрес, по адрес на Дора, на Инкоректус, на вас също, на кой ли не. Трябваше да усети горчивината на собствената си отрова. Нямам нищо против аз да съм в ролята на изрода или лошия, ако това доведе до подобряване на атмосферата във форума и до личностна, по-добра промяна в поведението чрез осъзнаване на ефектите и последствията.

Нито веднъж не съм се оплакала или възпротивила на модераторското решение относно моята простъпка - напълно заслужено беше моето наказание, дори заслужаваше наистина по-голяма строгост. Същата строгост заслужава и Рамус. Предлагам да му бъде приложена, по възможност, същата мярка.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...