Отиди на
Форум "Наука"

Volkswagen в България


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 минути, Б. Киров said:

Слаби са ти аргументите против идването на Фолксваген /което въобще не значи, че те ще инвестират в България/:

Първо - субсидиите за инфраструктура /в случай че дойдат/ остават в България, инвеститора не може да си ги отнесе у дома, ако си отиде - тази инфраструктура остава тук и е собственост на българската държава, която може да я отдава под наем или продаде.

Второ - от цифрите, които си цитирал за субсидиране на 1 работник, едно работно място на Мерцедес, конкретно - 2500 работни места по 28 000 евро, са 70 млн. евро, в случая за Фолксваген това е два пъти повече, ерго субсидията за инфраструктура ще бъде 140 млн. евро от страна на българската държава, повтарям, тя си остава собственост на българската държава.

Трето - срещу 140 млн. субсидии на българската държава, Фолксваген се наема да инвестира 1400 млн. евро за производствени мощности - 10 пъти повече.

Четвърто - само заплатите на тези 5000 работници за две години покриват цялата държавна инвестиция, те са 150 млн. евро. Тези заплати се харчат в България, те са пряка инвестиция, върху тях се начислява ДДС 20 процента и т.н., влизат в паричната маса в обращение. Каквито и фокуси /което се съмнявам германиците манипулират с минимални заплати и кеш на ръка да се правят за избягване на данъци/ чистият кеш от заплатите влиза в оборот като пряка чужда инвестиция и увеличава БВП на страната, 10 години работа на този завод без никакви данъци е още 1500 млн. евро пряка инвестиция само от заплати.

Сигурно.

Профита изнася, профита....

Което оставят когато се изтеглят е купчина опустошени згради...Навярно не мислиш, че вслучай на напускане ще ти оставят пълното оборудване....

Това което съм цитирал е официални данни. На краят на таблицата се вижда источникът....  Могат да се проверят.

За Второ, Трето. На балкана наверно други цифри са валидни...Тамошните, останалите далавери незнам но е съмнително 5000 работници само за ФВ, когато на маджарите всичките 7 фирми дават подобно количество....

Не, не германците манипулират. Те наемат най ефтиният, бодегард за опазване на обйекта, градинари стрижещи тревата, чистачи чистещи кенефите и други помещения на зградите от местните търговци за наемници.  При местната фирма са регистрирани на стаж физическите работници и техните коствени шефове...От средният на горе са командировани или дадени поднаем от другите ФВ фирми.  

Но, ако не искаш да ме разбереш, все такаси ще цитираш още 100 параграфи и цифри за да оправдаеш....какво ли? А да. Ние сме по-тарикати. Ние по-добре знаем. Нас не могат ни мина....Това ли? Не забравай, че сме последни в Европа. По всичко. И това и германците го знаят....

Другото, ще го видиме ако доживеем....Нали зглобявахме и Рено и Москвич. Така, че практика има....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 часа, Skubi said:

Сигурно.

Профита изнася, профита....

Което оставят когато се изтеглят е купчина опустошени згради...Навярно не мислиш, че вслучай на напускане ще ти оставят пълното оборудване....

Това което съм цитирал е официални данни. На краят на таблицата се вижда источникът....  Могат да се проверят.

За Второ, Трето. На балкана наверно други цифри са валидни...Тамошните, останалите далавери незнам но е съмнително 5000 работници само за ФВ, когато на маджарите всичките 7 фирми дават подобно количество....

Не, не германците манипулират. Те наемат най ефтиният, бодегард за опазване на обйекта, градинари стрижещи тревата, чистачи чистещи кенефите и други помещения на зградите от местните търговци за наемници.  При местната фирма са регистрирани на стаж физическите работници и техните коствени шефове...От средният на горе са командировани или дадени поднаем от другите ФВ фирми.  

Но, ако не искаш да ме разбереш, все такаси ще цитираш още 100 параграфи и цифри за да оправдаеш....какво ли? А да. Ние сме по-тарикати. Ние по-добре знаем. Нас не могат ни мина....Това ли? Не забравай, че сме последни в Европа. По всичко. И това и германците го знаят....

Другото, ще го видиме ако доживеем....Нали зглобявахме и Рено и Москвич. Така, че практика има....

Скуби, инвеститорите идват тук с оборудване, което произвежда стока, тази стока им носи профит, когато я продадат. В тази стока инвеститорите/мултитата капиталисти влагат човешки труд, този труд е част от цената на стоката и печалбата им. Този труд също е стока. капиталистите/мултита плащат тази стока в България, за да я прибавят към стоката си. За България парите на мултитата са печалба, те не могат да бъдат загуба, ако ще мулититата да си изнесат един ден и последното болтче от опразненото хале, защото мултитата са си оставили парите в България - така че след 2 години работа на мултитата от Фолксваген всяка стотинка от държавната субсидия ще бъде занулена и ще има печалба, като чистата годишна печалба от заплатите/стока/пари която мултитата оставят в джоба на България е годишно 90 млн. евро.

Не се съмнявам в данните от таблицата ти, напротив, превърнал съм форинтите в евра и съм ги калкулирал в моите сметки.

Работата е че мултитата никога няма да си оставят профита и парите в България точно заради такъв ход на мисли, който следваш ти, поне така ми се струва, дано да не съм прав. Между другото, България произвеждаше добри рена, които румънците ни взеха, защото сме много хитри, и сега произвеждат дачия, която е рено; а от москвичите бяха произведени над 300 000 и продадени, а москвич-12 вървеше с двигател на БМВ.

Да не се минем и да не настинем, това е най-страшното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Б. Киров said:

Скуби, инвеститорите идват тук с оборудване, което произвежда стока, тази стока им носи профит, когато я продадат. В тази стока инвеститорите/мултитата капиталисти влагат човешки труд, този труд е част от цената на стоката и печалбата им. Този труд също е стока. капиталистите/мултита плащат тази стока в България, за да я прибавят към стоката си. За България парите на мултитата са печалба, те не могат да бъдат загуба, ако ще мулититата да си изнесат един ден и последното болтче от опразненото хале, защото мултитата са си оставили парите в България - така че след 2 години работа на мултитата от Фолксваген всяка стотинка от държавната субсидия ще бъде занулена и ще има печалба, като чистата годишна печалба от заплатите/стока/пари която мултитата оставят в джоба на България е годишно 180 млн. евро.

Не се съмнявам в данните от таблицата ти, напротив, превърнал съм форинтите в евра и съм ги калкулирал в моите сметки.

Работата е че мултитата никога няма да си оставят профита и парите в България точно заради такъв ход на мисли, който следваш ти, поне така ми се струва, дано да не съм прав. Между другото, българия произвеждаше добри рена, които румънците ни взеха, защото сме много хитри, и сега произвеждат дачия, която е рено; а от москвичите бяха произведени над 300 000 и продадени, а москвич-12 вървеше с двигател на БМВ.

да не се минем и да не настинем, това е най-страшното.

10. 10 години са обикновенно облекченията на вложителите. След 10 години, ще почнат някои от горепосочените приходи да идват на държавата. Дотогава само левчетата за мезе и ракийка похарчени от работниците... А да. Навярно и за  консумираните ресурси /ток, вода, гас/ и техният данък оборот. Ще бъдат платени. Ако не са на версия също...

Но тези неща вече фигурират в тайните каузи на граждансите договори....Иначе не ми е за печалбата, ами за това, че колкото са прокопцали колониите от колонизаторите, или бедните от капиталовложенията, толкова прокопцваме и ние от този вид индустрия.....Ако бяха така заставени, че до печалбата да помагат за развитието на общото индустриално ниво, ако ще култура на производството /например с помоща им да се развият местни доставчики-малки чисто български фирми/в средно и више обучение най-новите им ползвани технологии. И много още такива, тогава бих би доволен...

Имам снимка на старо рено. Само незнам булгар рено или френско рено ли е.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Skubi said:

10. 10 години са обикновенно облекченията на вложителите. След 10 години, ще почнат някои от горепосочените приходи да идват на държавата. Дотогава само левчетата за мезе и ракийка похарчени от работниците... А да. Навярно и за  консумираните ресурси /ток, вода, гас/ и техният данък оборот. Ще бъдат платени. Ако не са на версия също...

Но тези неща вече фигурират в тайните каузи на граждансите договори....Иначе не ми е за печалбата, ами за това, че колкото са прокопцали колониите от колонизаторите, или бедните от капиталовложенията, толкова прокопцваме и ние от този вид индустрия.....Ако бяха така заставени, че до печалбата да помагат за развитието на общото индустриално ниво, ако ще култура на производството /например с помоща им да се развият местни доставчики-малки чисто български фирми/в средно и више обучение най-новите им ползвани технологии. И много още такива, тогава бих би доволен...

Имам снимка на старо рено. Само незнам булгар рено или френско рено ли е.

Та аз ти говоря за 90 млн. евро заплати на работниците годишно единствено, не за другите ползи - тези пари "за ракийка и салатка" се плащат от германците на българските работници като заплати всяка година, което за 10 години е 900 млн. евро влизащи "за ракийка и салатки" в България,

Отделно 350 000 коли от тези две марки, които се планира да произвежда фабриката

https://www.seat.bg/carworlds/suv-ateca/overview.html

http://www.skoda-auto.bg/models/karoq

изнесени от България означават положително търговско салдо от износ около 7 млрд евро всяка година при сегашно състояние на отрицателен баланс:

Exports:

$29.08 billion (2017 est.)

 

$25.37 billion (2016 est.)

country comparison to the world: 66

Germany 13.5%, Italy 8.3%, Romania 8.2%, Turkey 7.7%, Greece 6.5%, Belgium 4.2%, France 4.1% (2017)

clothing, footwear, iron and steel, machinery and equipment, fuels, agriculture, tobacco, IT components

Imports:

$31.43 billion (2017 est.)

 

$26.66 billion (2016 est.)

machinery and equipment; metals and ores; chemicals and plastics; fuels, minerals, and raw materials

Imports - partners: Germany 12.3%, Russia 10.3%, Italy 7.3%, Romania 7.1%, Turkey 6.2%, Spain 5.3%, Greece 4.4% (2017)

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bu.html

И което е най-важното, българия ще изнася продукция с висока добавена стойност /автомобили/, а не дрехи ушити на ишлеме и суровини, както е сега

Не знам дали ти е известно, но 50 % от българския износ се дължи на 11 % от фирмите с чужди преки инвестиции

https://ime.bg/bg/articles/chuvdestrannite-inwestitori-sa-po-proizwoditelni/#ixzz5fteMeMUG

Нали върху този износ се плаща данък печалба.

наистина е отегчително да се доказват очевидни неща, темата в края на краищата не е моя. Бъди здрав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Skubi said:

Имам снимка на старо рено. Само незнам булгар рено или френско рено ли е. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Б. Киров said:

 

Това не е булгаррено, това е алпинрено. 

Спортен типавтомобил набор на булгарреното - машина за тузари по това време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, Capitainofmarine said:

Това не е булгаррено, това е алпинрено. 

Спортен типавтомобил набор на булгарреното - машина за тузари по това време.

Здравей Капитане! Не си разгледал целия клип - първите кадри са за Булгарено 8 и булгарено 10, които не бяха за тузари, а масови модели; и бяха много по-добри като показатели от москвичите и ладите, но това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Б. Киров said:

Здравей Капитане! Не си разгледал целия клип - първите кадри са за Булгарено 8 и булгарено 10, които не бяха за тузари, а масови модели; и бяха много по-добри като показатели от москвичите и ладите, но това е друга тема.

Грях скъпи приятелю, прости и да прощават потрелителите които съм подвел, въобще не съм гредал клипау признавам. 

Просто в статично положение на кадър в началото е алпин рено. Имаше навремето един човек кадваше се Илия Чубриков той имаше такава машинка. Беше добър приятел на баща ми и съм се возил тогава в тази машина. А булгар-рено имаше най-добрия приятел на баща ми Стойчо Добрев, по-точно баща му дядо Добри. Нищо положително, като отзив за тази машина, всеки месец в ремонт. Това само завери баща ми да си купи москвич 1500 от тези за които пишеш че на двигатела пише БМВ. Потвърждавам пишеше, но и не само на двигателя. "Знаещите твърдяха " че тези двигатели били от лезервни части конфискувани от заводите на Ф Порше след втората световна. Такива ти ми работи. Накараме приятелю да си спомня времената когато съм бил 2-5 клас. За което благодаря!  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Capitainofmarine said:

Грях скъпи приятелю, прости и да прощават потрелителите които съм подвел, въобще не съм гредал клипау признавам. 

Просто в статично положение на кадър в началото е алпин рено. Имаше навремето един човек кадваше се Илия Чубриков той имаше такава машинка. Беше добър приятел на баща ми и съм се возил тогава в тази машина. А булгар-рено имаше най-добрия приятел на баща ми Стойчо Добрев, по-точно баща му дядо Добри. Нищо положително, като отзив за тази машина, всеки месец в ремонт. Това само завери баща ми да си купи москвич 1500 от тези за които пишеш че на двигатела пише БМВ. Потвърждавам пишеше, но и не само на двигателя. "Знаещите твърдяха " че тези двигатели били от лезервни части конфискувани от заводите на Ф Порше след втората световна. Такива ти ми работи. Накараме приятелю да си спомня времената когато съм бил 2-5 клас. За което благодаря!  

Как се върти "колелото на Историята" и "където е текло пак тече" - по едно малко стечение на Обстоятелствата, въпросните Порше пак са собственици на Volkswagen Group с мажоритарен дял и пак гледат "къде тъдява" да инвестират:):

Industry Automotive
Founded Berlin, Germany
(28 May 1937; 81 years ago)
Headquarters ,
Number of locations
100 production facilities across 27 countries
Area served
Worldwide
Key people
Hans Dieter Pötsch (Chairman of the Supervisory Board)
Herbert Diess (Chairman of the Board of Management)[1]
Products Automobiles, commercial vehicles, internal combustion engines, motorcycles, turbomachinery
Production output
Increase 10,875,000 (2017)[2]
Services Banking, financing, fleet management, insurance, leasing[3]
Revenue Increase230.682 billion (US$260 billion) (2017)[2]
Increase €13.818 billion (2017)[2]
Increase €11.638 billion (2017)[2]
Total assets Increase €422.193 billion (2017)[2]
Total equity Increase €109.077 billion (2017)[2]
Owner Porsche SE (30.8% of equity, 52.2% of voting power)[4]
State of Lower Saxony (11.8% of equity, 20% of voting power)[4]
Qatar Investment Authority (14.6% of equity, 17% of voting power)[4]
Number of employees
642,292 (31 Decem

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Group

642 000 работници и активи за 422 млрд евро, годишна продукция 10.8 млн. автомобила... трудно е да си представи човек толкова власт и пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 10.02.2019 г. at 13:57, makebulgar said:

Ако искат германците да дават в тоя завод по 500-1000 евро заплати, значи са объркали държавата. Ще трябва да строят завода в Молдова. 

Товав е изхвърляне...и е написано ангро


В "Тракия икономическа зона" заплатите в германските заводи, в производството, са  около 500 евро (и малко повече с пакетите, и бонусите). Такива са заплатите в производството в една от най-добрите комании (като условия)- Либхер, която е и от предпочитаните работадатели

В Радомирдско, Кюстендилско и други икономническото положение (нива на безработица, средна работна заплата)  не по-добро е отколкото в Пловдивско... Не може да се смята че няма да може да се намери персонал по тези общи причини..

 

 

Технологията или модела на кадровото осигуряване е отработена отдавна

- нискоквалифицираните кадри са от региона

Апропо,  компанните си имат програми за обучение - всеки  среднист може да бъде научен са е оператор на машина. Още по-илюстративно казано- в заводите в "Тракия иконимическа зона", в произвосдтвото, работят и цигани (от турските - които са най необразованите и практически не говорят български)

- средно- или средновисококвалифицираните кадри могат да се привелекат и от места, които не са в региона, ако в региона няма такива

- висококвалифицираните и могат да се привлекат и от Англия, Германия, или каквото се сетите, ако такива подходящи не се намерят в България

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 10.02.2019 г. at 19:49, КГ125 said:

С 1500 евро чисти пари за начална заплата могат да започнат добре, но ще тярвба да я вдигнат... 

 

С 5 000 или 10 000 евро ще е най-добре..

1500, 2000 до 3000 лева е заплатата на инженер на най-квалифицрните позиции (менаджер по качество, процесен инженер) в производствения сектор - в София

За провинцията числото се дели на 2 (условно на 2)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Пътят към "Кремиковци" е все така разбит, както е бил винаги в последните двайсетина години. Дупките и изгнилата мантинела се редят между изоставени сгради и висока ограда с надписи "Охранява се с кучета". От скелета на стария огромен завод се виждат само върховете на комините.

Зад нея обаче тече трескава дейност. Огромна част от терена се разчиства, сградите се събарят и се подравнява. Заспалият индустриален парцел, с две думи, се подготвя за нещо ново.

Това ново е с потенциал да събуди далеч не само "Кремиковци", а целият регион и дори страната. България преговаря за идването на завод за автомобили не с кого да е, а с най-големия производител в света - Volkswagen Group. А "Кремиковци" е едно от двете места, където този завод може да се появи до 2022 г.

Това е идеален момент - както икономически, така и имиджово, и социално. Икономически, защото ще бъде огромна инжекция за ръста в момент, когато европейската икономика се забавя. Имиджово, защото ще изнесе страната на нов етап в състезанието за инвеститори - след като години наред България работеше като доставчик на най-различни автомобилни компоненти, е настъпил моментът за висшата лига - пълноценен завод за производство на коли. И социално, защото това ще раздвижи трудовия пазар в цялата страна и ще отвори много нови възможности.

Всичко това не зависи изцяло от държавата. Но пък изисква впрягането на всички умения и усилия от страна на българското правителство, което досега не е водило толкова напреднали преговори, на такова равнище, с подобен мегаинвеститор и с подобен залог. Резултатът ще бъде ясен до месеци.



Мегазаводът

Volkswagen обяви, че търси място за нов свой завод в Източна Европа в края на 2018 г. Целта е той да е от т.нар. multi-brand тип, тоест да произвежда автомобили от различни марки под шапката на групата, включваща Volkswagen, Audi, Skoda, SЕАТ и други. Първоначално идеята е в него да се сглобяват два модела: Skoda Karoq и SEAT Ateca, като бъде преместено сегашното им производство от завода на Skoda в Квасини, Чешка република. Той от своя страна пък ще поеме сглобяването на Volkswagen Passat, Skoda Superb и Kodiaq. Трансформацията е част от цялостната стратегия на Volkswagen за преминаване към производство на все повече електромобили, които ще се правят в заводите в Емден и Хановер.

Тъй като се мести производство от завод на Skoda, в началото имаше спекулации, че се търси нова локация на чешката марка. Но мощностите ще покриват модели от цялата група Volkswagen. По тази причина все още има неясноти кой ще управлява предприятието - Skoda или подразделението за леки автомобили на Volkswagen Group, каквото е искането на могъщия профсъюз на германските служители.

Слухът тръгна тихо и полека, но новина от този калибър не остава тайна в регион като Балканите за дълго. Според източници на "Капитал" директната капиталова инвестиция ще е над 1.4 млрд. евро и включва откриването на около 5000 директно заети работни места, плюс стотици инженерни, а впоследствие и още хиляди допълнителни, като доставчици и обслужващи индустрии.

От Volkswagen имат много точни изисквания за земята и инфраструктурата около завода си. Компанията търси огромна площ - около 4000 декара, с достъп до индустриално електричество с голям капацитет (поне 20 МW), газопреносна мрежа, водоснабдяване, магистрала, близост до летище, ЖП-транспорт, определeни екоизисквания и др. Заводът ще отговаря на последните изисквания в индустрията и ще включва халета за отделните дейности - поточни линии, боядисване, металообработка, тоест целият процес по подготовката, изпитанията, сглобяването и складирането на готовите автомобили. Отделно ще има и голям инженерен екип от няколкостотин специалисти.
 

Илюстрация

zx620_3386798.jpg

Как може да изглежда заводът на Volkswagen

Автор: Капитал

Смаляване


Капацитетът на структурата ще е около 1000 коли на ден, тоест около 360 000 на година. Което директно вкарва държавата, която го приюти, в топ 10-12 по производство на леки коли в ЕС (дори да няма никакви други подобни мощности). Сроковете за избор на локация са изключително кратки: окончателно решение трябва да се вземе до края на април - началото на май, а идеята е целият завод да заработи от 2022 г.

На завод и смърт

Подобен проект, разбира се, кара правителствата в целия регион да се облизват. Само за сравнение, инвестиция от такъв мащаб би се равнявала на общите чуждестранни инвестиции в цяла България за година и половина.

Затова и при преговори за такива проекти в Европейския съюз (а и навсякъде) автомобилните гиганти влизат с много силни позиции, подкрепени и от сигурността, че ако не получат нещо в една държава, почти сигурно ще го договорят в следващата. По информация на "Капитал" преки конкуренти на България за завода се явяват Румъния и Сърбия. Това е и добре, и не.

Добре е, защото лидерът в автопроизводството в региона - Турция, не е в състезанието и защото България има предимство по отношение на заплащане и работна ръка. А негативната част е, че и двете държави имат опит в автопроизводството и подобни заводи, а Сърбия не е обвързана и от европейските правила за държавната помощ.

Подобен проект в съвременната история на България не е реализиран. Той е десетки пъти по-комплексен и скъп от злополучните автопроизводства тук досега - Rover във Варна, просъществувало буквално една (1) година в средата на 90-те години на ХХ в., както и заводът на Great Wall в Баховица край Ловеч, който така и не заработи дори при средно натоварване, преди окончателно да бъде затворен.

Според източници на "Капитал" правителството е създало работна група между няколко различни министерства за преговорите с инвеститора. На този етап все още се водят разговори с консултанта на Volkswagen - фонда JLL (Jones Lang LaSalle), който отговаря за избора на автогиганта на парцел за бъдещия завод. Критериите за мястото вече са много стеснени и е ясно, че в България не са много локациите, където подобно мегапроизводство може да бъде разположено. Оглеждани са различни локации край София, Пловдив, Бургас и в Северозападна България.

След пресяване в надпреварата са останали два парцела - земята на бившия завод "Кремиковци" край София и терен в индустриална зона "Раковски" (част от Тракия икономическа зона) край Пловдив.

София срещу Пловдив

Според източници на "Капитал" централните изисквания на Volkswagen Group засягат няколко неща: споменатата по-горе земя, какви държавни помощи (стимули) ще получат от всяко правителство и каква е наличната работна ръка в областта на планирания завод.

Земята на "Кремиковци" покрива доста от предварителните изисквания. Както един консултант на индустриални имоти сподели "това е парцелът, към който е обърната цялата индустриална инфраструктура на София". Той има достъп до електроснабдяване с високи мощности, до газопреносна мрежа, железопътен транспорт, близко е до магистрала и летище. В момента собственик на парцела от около 7.7 хил. декара е Първа инвестиционна банка (ПИБ). Доказателство за раздвижването е сделката, която неотдавна е сключила банката за отдаването на малко над 3 хил. декара от терена на австрийската Soravia Real Estate Development, с договор за финансов лизинг (повече по темата за ПИБ може да прочетете тук). Тъй като подобни парцели не се продават всеки ден, сделката само подсили слуховете, че земята ще бъде предложена на инвеститора през посредник. Още повече че "Капитал" провери тази седмица и се оказа, че огромен парцел земя вътре вече се разчиства.
 
zx320y320_3386800.jpg
"Кремиковци" е един от вариантите за завода на Volkswagen Group
 
Фотограф: Георги Кожухаров

Това ще бъде вариант, който ще е изгоден за всички замесени: ПИБ ще получат финансова инжекция за досега замразен парцел, VW или правителството ще могат да работят с посредник, а бившето "Кремиковци" ще бъде съживено. Недостатъкът на този вариант е фактът, че най-голямата инвестиция от десетилетия насам ще се случи в най-развития район на страната и така ще отвори още по-голяма пропаст между него и останалите.

Земята в индустриална зона "Раковски" пък е собственост на "Сиенит холдинг", който разработва петте индустриални зони около Пловдив и има опит в работата с много инвеститори в района, включително и доставчици за автомобилната индустрия. Инфраструктурно този терен се нуждае от много повече инвестиции, за да покрие критериите на Volkswagen Group, но пък е чист за строителство. Той също има достъп до магистрала, но вероятно ще има нужда от инвестиции за покриване на изискваните два четирилентови пътя, две захранвания с ток, газ и вода и жп достъп (за да може да продължи работа при авария). Ударът там ще бъде предимно върху останалите десетки големи производители наоколо, за които идването на VW ще значи рязко вдигане на заплащането и още по-ожесточена конкуренция за кадри.

На какъв етап сме

България и останалите държави имат време до края на месеца, за да попълнят изключително подробен документ, изискан от инвеститора - тъй наречения Request for proposal (RFP). В него се дават детайли за офертата, която страната слага на масата. Те включват както държавната помощ, така и допълнителни обещания в редица области - инфраструктура, работна ръка, обучения, до детайли като чистота на въздуха, медицински центрове и детски градини в близост, както и за определен брой полицаи около завода.

Извън избора на терен най-голямата конкуренция между страните-кандидати ще бъде в областта на държавните стимули, които правителствата могат да предложат. При инвестиции от такъв мащаб, това означава директно покриване на процент от капиталовложението. Тук всички източници, с които "Капитал" разговаря бяха изключително внимателни и пожелаха анонимност заради неяснотите. Според тях от тези детайли ще зависи крайното решение. София все още обмисля какви стимули да предложи на инвеститора - сред тях би могло да е предоставянето на земята след закупуването й от собствениците, но това не е задължително. Тук правителството може да посочи, че вече са започнали процедурите за изграждане на магистрала до Сърбия. В най-оптимистичния вариант може да се сложи на масата и планът за скоростен път до Видин, който да бъде готов до отварянето на завода през 2022 г. Това ще е добра алтернатива на маршрута през Сърбия, но там има много неизвестни. Международен консултант с опит в такива преговори посочи, че е въпрос на умение от страна на правителството да "пакетира" в предложението и инфраструктурни инвестиции, които да облагодетелстват целия район, но и конкретния проект, така че да не се броят като част от помощта.

Част от тези стимули със сигурност ще бъдат в кеш - при последния такъв случай в Словакия страната плати 125 млн. евро на Jaguar Land Rover за инвестиция от същия мащаб (1.4 млрд. евро). Неофициални източници от Румъния сочат, че е готова да даде около 300 млн. евро цялостна държавна помощ под различни форми.

Не е ясно и какъв размер на подобна подкрепа ще може да мине безпроблемно през Европейската комисия. При разследването на ЕК срещу Словакия за помощта за Jaguar, в Брюксел отчетоха, че стимулите отговарят на правилата, защото допринасят за инвестиция в изостанал регион, а предотвратяват и изнасянето на производството извън Европа към Мексико. При подобни случаи, според два източника от изпълнителната власт, в ЕС помощта варира между 15 и 40% от цялата инвестиция, в зависимост от статута на региона, в който се прави тя. Това също е елемент от битката София - Пловдив: заради факта, че е "скрита" в район Югозападен, столицата може да получи до 25% държавна помощ (което не би минало, ако беше сама, защото щеше да е над средното ниво на развитие в ЕС). Пловдив обаче има право на до 50%.

Ефектът Volkswagen

Друг въпрос, който много вълнува инвеститора, е наличието на работна ръка в избрания район. Тук е голямото предимство на България. По думите на няколко консултанти с работа в Централна и Източна Европа пазарите в Чехия и Унгария вече са пълни - т.е. де факто такава свободна работна ръка там няма. На места в Румъния това също е факт. Това оставя България като естествен преливник за подобни проекти, рано или късно. Още повече че на други пазари вече има спорове за заплащането, както демонстрира тази седмица стачката в завода на Audi в Унгария. Там средната заплата вече ще е 1500 евро. Заплата дори от 1000 евро за начинаещ работник тук би била повече от двойна на стандартното в индустрията.

Тук обаче стигаме до по-голямата тема защо такава инвестиция би била важна за България като цяло. И в София, и в Пловдив става въпрос за вече развити пазари с много ниска безработица и множество мощности. Индустриалната зона край Пловдив, така или иначе, вече се задъхва под много голямото търсене в района и намирането на 5000 служители ще е трудно. Служители се водят от градове като Хасково. Пример е решението на Sensata да спре разрастването си във втория си завод там и да се върне към плановете си в Ботевград. Ефектите от ударното влизане на завод с 5000 души ще са няколко. Първо, това ще доведе до вдигане на средната заплата в поне няколко сектора, които ще искат да запазят кадрите си. Някои инвеститори вероятно ще се откажат, а други ще пострадат, но цялостният ефект би трябвало да е силно стимулиращ.

Идването на гигант като VW също така води след себе си доставчици и редица други по-малки компании, свързани с него. Според икономиста Георги Ангелов еднократната инвестиция е голяма и ще има ефект върху БВП, но далеч по-важното е добавената стойност в икономиката от нея. "Това е първият момент, когато реалистично можем да привлечем подобна инвестиция", казва Ангелов.

Той посочва, че става дума за капиталово интензивен, базиран на умения, с изключителна добавена стойност продукт. Според независими изследвания един инвестиран долар в автоиндустрията увеличава брутния вътрешен продукт средно с 3 долара. А примери като Словакия сочат, че там където дойде един голям производител, най-често следват и други.

С други думи, България е на прага на истинска възможност за пробив. Дали ще успее, ще стане ясно в следващите няколко месеца.
 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Военно дело
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В статията се позовават на сръбски вестник, чиято информация не може да се провери преди края на процедурата. 

По отношение критериите за избор на терен, шансовете на БГ са по-добри. 

Кадри ще се обучат. По този показател, макар и с традиции, Сърбия пак няма предимство. 

Т. е информацията е не проверим слух, а че комисионни и лобистки парични потоци ще Навеждат везните към 'правилния' вариант, е също не проверим вероятно. Но ще разберем на края. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
On 10.03.2019 г. at 1:42, БатеВаньо said:

В статията се позовават на сръбски вестник, чиято информация не може да се провери преди края на процедурата. 

По отношение критериите за избор на терен, шансовете на БГ са по-добри. 

Кадри ще се обучат. По този показател, макар и с традиции, Сърбия пак няма предимство. 

Т. е информацията е не проверим слух, а че комисионни и лобистки парични потоци ще Навеждат везните към 'правилния' вариант, е също не проверим вероятно. Но ще разберем на края. :)

България е малък пазар, както и Сърбия..
Нямаме почти никакви традиции и успешни производства на автомобили-  Great Wall Ловеч приключи дейността си .... Турция, Румъния и Сърбия имат традиции..
Работната ръка в България вече е по-скъпа спрямо тази в Сърбия и Турция..

Турция има и повече като брой работна ръка и не би трябвало да има проблеми с намирането на голям брой работници/специалисти за завода.
Турция има митническо споразумение с ЕС, Сърбия има търговско споразумение с ЕС..

Турция ми изглежда най-вероятният избор за Volkswagen..особено при поскъпващия скъпия долар/евро..

Но ще видим накрая..Може да има политически усложнения / фактори, заради които Турция да не бъде избрана..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Турция изглежда вариант, но от Турция се изнася Хонда, тъй като там имало голям спад в купуването на нови коли. 

"Японците планират да закрият и фабриката си в Турция, където се сглобява седанът Civic. Това предприятие произвежда 38 000 коли годишно, като ще бъде затворено също през 2021 г. В него работят 3200 служители."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй де, Мерцедес  откри завод край Москва/ а иначе Меркелица гласува за санкции /, а ние се борим да сглобяваме народните каручки които фолксваген спира от производство.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 30 минути, JImBeam said:

Тъй де, Мерцедес  откри завод край Москва/ а иначе Меркелица гласува за санкции /, а ние се борим да сглобяваме народните каручки които фолксваген спира от производство.

Фолксваген отдавна си произвеждат и продават "каручките" в Русия:

Volkswagen Group Rus brings together the work of the seven brands of the Volkswagen Group that are available on the Russian market — Volkswagen, Audi, ŠKODA, Bentley, Lamborghini, Ducati and Volkswagen Commercial Vehicles. In 2018, the company’s sales in Russia reached 211,800 vehicles. 200,000 vehicles were produced at the company’s manufacturing sites in 2018: 143,500 cars — at the Volkswagen Group Rus plant in Kaluga, and 56,500 vehicles — at the production site in Nizhny Novgorod. The market share of Volkswagen Group Rus reached 11.8% in 2018.

https://vwgroup.ru/en/company/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Фолксваген отдавна си произвеждат и продават "каручките" в Русия:

 

Това само потвърждава идеята на моя пост, която явно пак не си схванал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, JImBeam said:

а ние се борим да сглобяваме народните каручки които фолксваген спира от производство.

 

Преди 1 час, JImBeam said:

Това само потвърждава идеята на моя пост, която явно пак не си схванал. 

В поста ти няма идея, защото не е вярно, че моделите са "народни каручки"

On 18.02.2019 г. at 17:39, Б. Киров said:

Отделно 350 000 коли от тези две марки, които се планира да произвежда фабриката

https://www.seat.bg/carworlds/suv-ateca/overview.html

http://www.skoda-auto.bg/models/karoq

изнесени от България означават положително търговско салдо от износ около 7 млрд евро всяка година при сегашно състояние на отрицателен баланс: 

Но явно не си чел горния ми пост, вторият модел е на Шкода и се продава много добре, първият е на Сеат и е определен като "един от стълбовете" на продукцията в сайта на фирмата;

и Фолксваген не ги спира от производство, а разширява производството си, като ги измества от фабриките в Чехия в Източна Европа.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, makebulgar said:

Турция изглежда вариант, но от Турция се изнася Хонда, тъй като там имало голям спад в купуването на нови коли. 

"Японците планират да закрият и фабриката си в Турция, където се сглобява седанът Civic. Това предприятие произвежда 38 000 коли годишно, като ще бъде затворено също през 2021 г. В него работят 3200 служители."

Да, но нали разбирате че Турция има 3 предимства пред България:

-7-10 пъти по голям пазар

-по евтина работна ръка

-по-добра  възможност да се намерят  5000-те човека в морето от млади и квалифицирани турци

Апропо, турците (от република Турция) според моите виждания имат и по-добра работна етика от българите  да не говорим от тази на циганите в България

 

On 23.02.2019 г. at 13:22, nik1 said:

Ефектът Volkswagen

Друг въпрос, който много вълнува инвеститора, е наличието на работна ръка в избрания район. Тук е голямото предимство на България. По думите на няколко консултанти с работа в Централна и Източна Европа пазарите в Чехия и Унгария вече са пълни - т.е. де факто такава свободна работна ръка там няма. На места в Румъния това също е факт. Това оставя България като естествен преливник за подобни проекти, рано или късно. Още повече че на други пазари вече има спорове за заплащането, както демонстрира тази седмица стачката в завода на Audi в Унгария. Там средната заплата вече ще е 1500 евро. Заплата дори от 1000 евро за начинаещ работник тук би била повече от двойна на стандартното в индустрията.

Тук обаче стигаме до по-голямата тема защо такава инвестиция би била важна за България като цяло. И в София, и в Пловдив става въпрос за вече развити пазари с много ниска безработица и множество мощности. Индустриалната зона край Пловдив, така или иначе, вече се задъхва под много голямото търсене в района и намирането на 5000 служители ще е трудно. Служители се водят от градове като Хасково. 

 

Турция е в митнически съюз (споразумение ) със ЕС, ..което практически изравнява резулата в точката "членове  на ЕС- митниеския съюз" (каквато е България)

 

-----------------------

Заглавната теза е от статия във в.  "Капитал" - "Капитал' развива и тази тази вероятност, но никъде не твърди че  България ще бъде (или вече е) предпочетена пред Турция..

А всичко написано в медиите дотук, е в сферата на предположенията и спекулациите (някъде се пише че Сърбия е вече избрана за новия завод, на други места -че Турция е вече избрана), просто защото плановете на Volkswagen не са ясни и не са окончателни:

http://news.bnt.bg/bg/a/rabotnitsite-vv-folksvagen-ne-iskat-nov-zavod-v-iztochna-evropa

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 38 минути, Б. Киров said:

 

В поста ти няма идея, защото не е вярно, че моделите са "народни каручки"

Но явно не си чел горния ми пост, вторият модел е на Шкода и се продава много добре, първият е на Сеат и е определен като "един от стълбовете" на продукцията в сайта на фирмата;

и Фолксваген не ги спира от производство, а разширява производството си, като ги измества от фабриките в Чехия в Източна Европа.

 

 :)

Много виско о вдигаш топката..Играчът чиято единствена "идея" и разбиране е че "Русия е велика" (каквото и значи това) не може да я улови :)

 

Русия е 10-15-20 пъти по-голям пазар от България,  ...и предполагам че средните работни заплати в посочените провинциални градове (Калуга и Нижни Новговорд) не надвишават....   250-300- 350 евро в номинал

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 22 минути, nik1 said:

 :)

Много виско о вдигаш топката..Играчът чиято единствена "идея" и разбиране е че "Русия е велика" (каквото и значи това) не може да я улови :)

 

Русия е 10-15-20 пъти по-голям пазар от България,  ...и предполагам че средните работни заплати в посочените провинциални градове (Калуга и Нижни Новговорд) не надвишават....   250-300- 350 евро в номинал 

Калуга

Average Monthly Net Salary 369.29 €

Нижни Новгород

Average Monthly Net Salary 417.07 €

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Nizhny-Novgorod-Russia?displayCurrency=EUR

София

Average Monthly Net Salary 676.67 €

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Sofia

Основното според мен е по-големият пазар, но както се вижда и разликата в заплатите е от порядъка на 50 процента в полза на Русия /по-ниски заплати по-атрактивна работна ръка за инвеститор/.

Но не виждам наистина никаква причина като говорим за каквото и да е, да намесваме и винаги Русия, това е някаква тежка форма на обсесия, граничеща с наркомания или алкохолно пристрастяване:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

и Фолксваген не ги спира от производство, а разширява производството си, като ги измества от фабриките в Чехия в Източна Европа.

 

Пак нещо не си разбрал, Народните каручки  спират производството в Германия на морално остарелите модели като ги засилват насам, като само пасата МОЖЕ би ще отиде в Чехия, а там започват да правят електрички , а ние ще внасяме мерцедеси от Русия   ...а дали е така кой ще ни каже, даже и дойче веле още не знае /ако знаеш нотите това може да го изтананикаш/  😀

https://www.dw.com/cda/bg/фолксваген-в-българия-още-една-сериозна-спънка/a-47850582

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Б. Киров said:

 

Явно имаш големи трудности във възприятията. Още един безплатен съвет - търсиш уикипедия , и като я намериш, търсиш фолксваген :) ...всъщност като поразмислих , реших че и това ще ти е свръх сили , та реших да не те мъча   

Volkswagen, VW (произнася се Фолксваген; буквален превод – „кола на народа“) е немска автомобилна марка, една от многото, принадлежащи на концерна Фолксваген. Седалището ѝ се намира във Волфсбург. Основният пазар на концерна е Китай, който генерира 40% от продажбите и приходите.[1][2]

.........Хитлер поставя изискване: за немския народ да се създаде здрав, сигурен автомобил, струващ не повече от 1000 райхсмарки.....

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...