Отиди на
Форум "Наука"

Противоречия в решението на "Парадокса на близнаците"


Ниkи

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 8 минути, gmladenov said:

Ама кой не се съгласява с това? Аз вече сто пъти повторих, че парадоксът се "решава" като броим ситуацията
за не-симетрична. Иначе парадосксът няма решение.

Задачата беше несиметрична изначало. Но въпреки това, ти тръгна да фантазираш други "несиметричности", нарушаващи самата физика, цитирам:

Парадоксът се "решава" като се приеме, че само на едининя близнак му се забавя времето.

Това е напълно несериозно, нали?

Любопитно ми е, защо изначално възприе задачата като симетрична? И сметките с които се включи в темата, го показват.

Преди 13 минути, gmladenov said:

Аз лично приемам, че това е "решението" ... но не мога да не отбележа колко измислено е това решение.

Кое му е измисленото? Като изключим, че имаш неясни емоционални "аргументи" срещу него? :)

Имаш задача, прилагаш известните закономерности, решаваш я. Кое му е измисленото, освен че не ги разбираш тези закономерности (с друго не мога да си обясня "измислеността")?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, gmladenov said:

Ама кой не се съгласява с това? Аз вече сто пъти повторих, че парадоксът се "решава" като броим ситуацията
за не-симетрична. Иначе парадосксът няма решение.

Аз лично приемам, че това е "решението" ... но не мога да не отбележа колко измислено е това решение.

Парадокса си има решение и то е, че накрая двамата са на еднаква възраст. Решението го показах, когато дадох примера с пръта

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Ако това е решението, то тогава СТО е грешна.

Не е грешна, напротив. Тя работи на приципа на относителността на едновременността. С най-прости думи: когато два обекта станат относително подвижни, от гледна точка на единия при другия първо тръгва единия край а после другия. Спирането е по същия начин. Така се оказва, че всяка една точка от единия изминава целия път и за нея изтича нормалното време. Ще ти дам пример: направи изчисленията в ОС на земята, като смениш началата на ОС-ми да съвпадат със звездата а не със земята. Направи ги и кажи резултатът

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Ниkи said:

Направи ги и кажи резултатът

Ники, смятал съм го много пъти.

Ако броим ситуацията за симетрична, тогава излиза, че всеки от близнаците е по-млад от другия.
Ако пък броим ситуацията за несиметрична (като официалната наука), тогава парадокс няма, а
официалната наука е права.

Ако получаваш друг резултат от тези два, значи нещо не смяташ правилно. 😛

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, gmladenov said:

Ники, смятал съм го много пъти.

Сигурен ли си? Говоря ти не да смениш ОС-ми а да смениш точката в която са разположени началата на ОС-ми

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Ниkи said:

Шпага, там няма сверени часовници. С и Г са ти промили мозъка с тези прескачания  м/у ОС. В СТО няма прескачания в ОС-ми. Там ти си неподвижен

Ники, подвижният близнак се прехвърля в ДРУГА инерциална отправна система - в която, РАЗБИРА СЕ има неподвижни, сверени и синхронизирани часовници, показващи общото време в ТАЗИ система.

В "парадокса" се разглеждат ТРИ системи, така че това, което казваш "В СТО няма прескачания в ОС-ми" е напълно безсмислено, при положение че коментарът ти е във връзка именно с този "парадокс".

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, Шпага said:

Ники, подвижният близнак се прехвърля в ДРУГА инерциална отправна система - в която, РАЗБИРА СЕ има неподвижни, сверени и синхронизирани часовници, показващи общото време в ТАЗИ система.

В "парадокса" се разглеждат ТРИ системи, така че това, което казваш "В СТО няма прескачания в ОС-ми" е напълно безсмислено, при положение че коментарът ти е във връзка именно с този "парадокс".

 

Ще трябва да уточниш, какво имаш предвид под сверени, синхронизирани и показващи общо време на фона на пристигащия (пристигащия в тази, ДРУГАТА ОС) часовник на пътуващия близнак

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Шпага said:

Младенов, според теб след обръщането на посоката подвижният близнак какво ще установи:

1. Че часовникът му е "избързал" в сравнение с тези, показващи общото време в новата система?

2. Че часовникът му е "изостанал" в сравнение с тези, в новата система?

3. Че показанията на неговия часовник съвпадат с тези в новата система?

От това, което питаш тук, оставам с впечатлението, че в тази ДРУГАТА ОС вече съществуват сверени часовници. С кой часовник са сверени, за да сравняваш показанията им с часовника на пътуващия близнак?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

Ще трябва да уточниш, какво имаш предвид под сверени, синхронизирани и показващи общо време на фона на пристигащия (пристигащия в тази, ДРУГАТА ОС) часовник на пътуващия близнак

Всяка отправна система се състои - по дефиниция - и от система от сверени и синхронизирани часовници, по общо правило за всички системи. Това е свойство на отправната система, което я отличава от отправното тяло и координатната система към него. Наличието на такива часовници и еталон за дължина я прави "отправна система". А това дали някой "пристига" или не в такава система няма никакво значение - отправната система предоставя нужните средства за измерване..

Хубаво е да се четат базовите книжки по въпроса (най-известната по въпроса „Zur Elektrodynamik der Bewegter Körper“ :)), за да има човек светлина пред очите, а не да се лута в мрака.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Ниkи said:

От това, което питаш тук, оставам с впечатлението, че в тази ДРУГАТА ОС вече съществуват сверени часовници. С кой часовник са сверени, за да сравняваш показанията им с часовника на пътуващия близнак?

Ники, как можеш да задаваш такива свръхелементарни въпроси, след като вече от години коментираш тази теория, "поправяш" я, "опровергаваш" я и т.н.😂

Редактирано от Шпага
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, scaner said:

Хубаво е да се четат базовите книжки по въпроса

Хубаво е да прочетеш по-подробно какво съм питал аз

Преди 20 минути, Шпага said:
Преди 41 минути, Ниkи said:

От това, което питаш тук, оставам с впечатлението, че в тази ДРУГАТА ОС вече съществуват сверени часовници. С кой часовник са сверени, за да сравняваш показанията им с часовника на пътуващия близнак?

Ники, как можеш да задаваш такива свръхелементарни въпроси, след като вече от години коментираш тази теория, "поправяш" я

Самия факт, че ти се струва "свръх елементарно" трябва да ти говори, че нещо не си разбрала от въпроса ми

Пак те питам:

Преди 41 минути, Ниkи said:
Преди 14 часа, Шпага said:

Младенов, според теб след обръщането на посоката подвижният близнак какво ще установи:

1. Че часовникът му е "избързал" в сравнение с тези, показващи общото време в новата система?

2. Че часовникът му е "изостанал" в сравнение с тези, в новата система?

3. Че показанията на неговия часовник съвпадат с тези в новата система?

С кой часовник са сверени часовниците в ДРУГАТА ОС?

Помисли, какво представлява акта на синхронизиране и сверяване на часовници. Обяснявам с прости думи (приеми че говорим за обикновени часовници): от начало, всички часовници тиктакат различно и показват различно. Взимаш един (еталонен) и настройваш другите да тиктакат еднакво с него. После се сверяват да показват еднакво с еталона. Така, кой е еталона в ДРУГАТА ОС? Явно не е този на пътуващия близнак.

Редактирано от Ниkи
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Ниkи said:

Хубаво е да прочетеш по-подробно какво съм питал аз

Ти питаш неща, които трябва да знаеш много преди да стъпиш на тоя форум. Срамота е такова невежество.

Преди 5 минути, Ниkи said:

С кой часовник са сверени часовниците в ДРУГАТА ОС?

Сверени са един с друг. както се изисква.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Ниkи said:

Пак те питам:

С кой часовник са сверени часовниците в ДРУГАТА ОС?

Сверени са и са синхронизирани помежду си, така че да показват едно и също общо време. Безброй въображаеми неподвижни часовници, които цъкат с едно и също темпо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, Шпага said:

"поправяш" я, "опровергаваш" я и т.н.😂

Присмиваш ли ми се? Не мислиш ли, че това може да ми се стори обидно. Ти ме критикуваш, че те обиждам, въпреки че не съм искал това а ти съвсем умишлено ми се присмиваш. Отново, сляпо се доверяваш на Сканер. А дали ти направи впечатление, че в новата тема, особено след намесата на Младенов, Сканер прие решенията ми от миналата тема за верни и се съсредоточи над друго. И това на фона толко борба срещу тях в миналата тема. Това трябва да ти говори пре достатъчно, с кой си имаш работа

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Шпага said:

Сверени са и са синхронизирани помежду си, така че да показват едно и също общо време. Безброй въображаеми неподвижни часовници, които цъкат с едно и също темпо.

От къде са взели това време? Трябва ти еталон

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

Сканер прие решенията ми от миналата тема за верни

Не всичките. Само тези, които бяха верни, което беше някаква несъществена част. Останалата лутаница с неопределените условия така и няма решение :)

Не лъжи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Ниkи said:

От къде са взели това време? Трябва ти еталон

Мъка, мъкааааа. Който не чете, почва да задава глупави въпроси и да троли.

Еталона го има във всяка ОС. За това са правилата, по които може да бъде възпроизведен навсякъде - и за време, и за дължина. Часовници създадени по това общо правило, са вече синхронни, цъкат с постоянна фазова разлика. Остава да се проведе процедура по сверяване между тях, да се нулира и фазовата им разлика. Вземаш произволен часовник, нагласяваш му някакви показания ако искаш, и провеждаш процедура по сверяване на всички часовници с него. От тук нататък сверяването с друго показание става елементарно - като разпространяваш информация с каква разлика да се дръпнат часовниците спрямо текущото им показание.

Ама от къде ще ги знаеш тея неща, като е по-лесно със осмокласни знания за умножение и деление да опровергаваш тази измамно проста теория :)

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, scaner said:

Вземаш произволен часовник...

Не вярвах, че толко бързо ще се вразумиш.

Така. До тук, добре. Как ще сравняваш, при пристигането, показанията на часовника на пътуващия с този "произволен" часовник от ДРУГАТА ОС, за да отговориш на въпроса на Шпага (като тези часовници не са се срещали преди това):

Преди 1 час, Ниkи said:
Преди 14 часа, Шпага said:

Младенов, според теб след обръщането на посоката подвижният близнак какво ще установи:

1. Че часовникът му е "избързал" в сравнение с тези, показващи общото време в новата система?

2. Че часовникът му е "изостанал" в сравнение с тези, в новата система?

3. Че показанията на неговия часовник съвпадат с тези в новата система?

 

Преди 12 минути, Шпага said:
Преди 24 минути, Ниkи said:

Присмиваш ли ми се?

Да.

А аз не съм искал да те обидя. Здраве да е!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

Не вярвах, че толко бързо ще се вразумиш.

Не знам с какво си се напушил... Погледни назад, от кога ти набивам с това канчето?

Преди 2 минути, Ниkи said:

Как ще сравняваш, при пристигането, показанията на часовника на пътуващия с този "произволен" часовник от ДРУГАТА ОС, за да отговориш на въпроса на Шпага (като тези часовници не са се срещали преди това):

Как се сравняват два часовника които са един до друг? Пробвай, ако не можеш да го измислиш, това не е космическа технология :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, scaner said:

Погледни назад, от кога ти набивам с това канчето?

Ще си замълча. Знаеш, че по-умния винаги отстъпва :) 

Преди 1 минута, scaner said:

Как се сравняват два часовника които са един до друг? Пробвай, ако не можеш да го измислиш, това не е космическа технология

Е, Сканер, не си глупав. Защо приказваш такива необмислени неща. Какъв е смисъла да гледаш за разлика в показанията на два часовника ако не си ги синхронизирал преди това

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Ниkи said:

Какъв е смисъла да гледаш за разлика в показанията на два часовника ако не си ги синхронизирал преди това

За да определиш разликата им. Това е единствената цел, с която се сравняват два часовника. Сравнявайки един часовник с поредица други часовници, може да изведеш закономерности за хода му на база тези разлики. И ЛТ въплъщават тези закономерности.

Съвсем друг е въпросът за произхода на часовниците. Ако не си ги създал според правилата за еталоните, ще получиш едно нищо и половина. Ако си ги създал, чрез сравняването им можеш да изявиш основните закономерности. Дали са синхроннизиани преди това няма значение - два взаимоподвижни часовника от еталонен тип не могат да са синхронни, дори някога да си ги синхронизирал поведението им в бъдеще ще бъде като на несинхронизирани.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...