Отиди на
Форум "Наука"

Частник иска да ремонтира Хъбъл за собствена сметка, но НАСА се противи


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки
Публикува

Частник иска да ремонтира Хъбъл за собствена сметка, но НАСА се противи

hubble-space-telescope-1024x680.jpg

16 май 2024 г. 19:20 ч.

Светослав Александров. Емблематичен пример за сблъсък между две различни култури – тази на частната космонавтика, която иска да поема рискове и да движи прогреса напред, и тази на бюрократичната НАСА, която се страхува от публичността на евентуален провал. Космическият телескоп “Хъбъл” старее, за последно бе ремонтиран през 2009 г., и скоро може да се повреди непоправимо. Частникът Джаред Айзъкман, партньор на СпейсЕкс и организатор на програмата “Поларис”, предлага да ремонтира телескопа за своя сметка. Но изглежда, че старши длъжностни лица в НАСА, в това число легендарният астронавт Джон Грънсфелт, се противят на този план.

Новината бе съобщена днес от NPR. Айзъкман, напомням, сам финансира мисия с кораб на СпейсЕкс “Крю Драгън” и през 2021 г. летя в космоса. Скоро след това основа програмата “Поларис” за провеждането на серия от амбициозни мисии, които трябва да отведат човек извън околоземна орбита, сред Слънчевата система. През 2022 г. той предложи да поеме ремонта на “Хъбъл”, но след кратка забележка от страна на НАСА, че идеята ще бъде обмислена, агенцията досега мълчи по темата. Обратно, Айзъкман през последните месеци прави все по-остри изказвания, намекващи, че агенцията му се противи.

Досега имаше само една, вие знаете, групичка, която можеше да докосва “Хъбъл”. И аз си мисля, че тези хора си имат мнение дали и кой трябва или не трябва да го докосва“, твърди Айзъкман. “Мисля, че мнозина биха казали: “по-скоро бих оставил телескопа да изгори”, отколкото да признаят, като тръгнат по наклонената плоскост, че, знаете, космическата общност се разраства”.

Понастоящем Айзъкман тренира за втората си космическа мисия. Ако тя бъде реализирана най-рано през лятото тази година, за пръв път хора ще излязат в открития космос с новите скафандри на СпейсЕкс и за пръв път от 70-те години астронавти ще се отправят отвъд ниска околоземна орбита и през радиационните пояси на Ван Алън.

По сходен начин Айзъкман смята, че може да бъде изпратена специализирана мисия от частни астронавти, които да ремонтират “Хъбъл”.

През март 2023 г. разпратени имейли показват, че НАСА е организирала независим панел, който да провери доколко е възможно частник да ремонтира “Хъбъл”. Панелът е включвал Джон Грънсфелд, астронавт и астроном, който е известен като “майсторът на Хъбъл”, понеже три пъти е поправял телескопа с космическа совалка. Мнения изказали и Кийт Калиновски, бивш експерт по ръководните дейности на “Хъбъл” и Дана Уийгъл, настоящ програмен мениджър на Международната космическа станция.

Калиновски изпратил мейл към Патрик Краус, програмен мениджър на “Хъбъл”, че би подкрепил “добре обмислена” мисия, която да вдигне орбитата на телескопа и монтира подобрения на насочващата система. Но той се обявил срещу това частни астронавти да излизат в открития космос.

Аргументът на НАСА е, че досега хора не са излизали извън кораб “Крю Драгън” със скафандър и освен това корабите на Илон Мъск не притежават ръка за застопоряване към “Хъбъл”. Проблеми, които са технически решими, но носят известен риск.

Дана Уийгъл пък е изпратила писмо към Никола Фокс, ръководителят на научните мисии на НАСА, според което иска да се увери, че Фокс е наясно, че “разбиранията на СпейсЕкс за рисковете и желанията им да поемат рискове се различават сериозно от тези на НАСА“.

“Разбирането ми е, че има кадри в НАСА, които искат да запазят “святостта” на прибори като “Хъбъл” и смятат, че астронавти, които не са от НАСА, не бива да бъдат допускани до тях”, твърди журналистът Ерик Бъргър.

https://cosmos.1.bg/space/2024/05/16/2024-jared-isaacman-hubble-update/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!