Отиди на
Форум "Наука"

Много интересна дискусия относно понятието "атеизъм"


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=9438

Много интересна дискусия за понятието "атеизъм"...

Някой от вас може да отскочи до там и да "хвърли дърва в огъня"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Повече от това, което има там? Не мисля, че е нужно.Тези теми винаги предизвикват огромни дискукии,в които хората не достигат до решение и в повечето случаи понятието "атеист" така и не може да се защити.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Самото понятие "атеист" много лесно може да се защити, защото съществува и има точно определени рамки ;)

А друг е въпроса доколко всеки сам за себе си или срещу други религиозни опоненти може да защити избора си да бъде атеист... :hmmm: малко странно е била зададена темата, авторът се издразнил на високомерния тон на опонента и странно защо - спорил съм с такива фанатици, които са ме смятали за абсолютна отрепка задето не споделям вярванията им, пред които това изказване е съвсем безобидно.

п.п. а за хвърляне на "дърва в огъня" мисля че няма смисъл, защото просто няма какво повече да се обсъжда по така зададената тема.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...

Понятието "атеист" се определя чрез думата "Бог" не от неуважение към разбиранията на атеистите, а защото понятието Бог е толкова общо, че няма друг начин да се определи атеизмът.

Бог е всичко, навсякъде, вечен. Затова няма как да се определи невярването в него, освен чрез отрицанието му. Ако се нарече един атеист примерно "материалист" това не би било точно, защото материята също е проява на Бог (а и повечето вярващи и без това не отричат обективното съществуване на материята).

Link to comment
Share on other sites

Ето илюстрация.

"...Всичко това чрез Него стана и без Него не е станало нищо от това, което е станало..."

Евангелието на Йоан

"Бог е съзидателна сила, обособено и същевременно универсално съзнание, пребиваващо във вечен покой, недокоснато от недостатъци или действия, и техните плодове. В Бог се съдържа зародишът на цялото знание за всичко."

Йога Сутра

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител
Ето илюстрация.

"...Всичко това чрез Него стана и без Него не е станало нищо от това, което е станало..."

Евангелието на Йоан

"Бог е съзидателна сила, обособено и същевременно универсално съзнание, пребиваващо във вечен покой, недокоснато от недостатъци или действия, и техните плодове. В Бог се съдържа зародишът на цялото знание за всичко."

Йога Сутра

Понеже,според общоприетото схващане съм атеист,въпреки че не е точно така,ама айде....Много правилно,Серена-силите на сътворение и разрушения са нещо,което не би трябвало да се поставя в рамки,да му се дава име,форма,ЧОВЕШКИ емоции и разсъждения и прочее глупости,с които хората за пореден път показват колко себични и егоцентрични са.На Вселената не й пука кой кого е проклетисал или че си забравил да запалиш свещ в чест на една сюрия светци.Защото вселената няма човешко сърце,нито човешки разум.Това е нещо неуписуемо,чиста енергия,която се стреми единствено към БАЛАНС и ХАРМОНИЯ,и може би затова са възникнали и такива системи от вярвания,като уроците на кармата и т.н,защото всяко енергийно вмешателтво нарушава този баланс,и за да се конпенсира излишъкът или недостигът обикновено винаги има ответна реакция.Направо не мога да повярвам,как изобщо някой ще вярва,че трябва да се кланя на антропоморфната персонификация,която се използва за образ на повечето богове от преди христичнството и след това.Ми кланяйте се тогава на дърветата,камъните,дъждовните червеи и т.н-защото те носят в себе си същата тази божественост-искрата на сътворението,демек-ЖИВОТ.И камъните,спадащи към т.нар Нежива природа са изградени от енергия,значи са не по-малко божествени.Вече сериозно почвам да мисля,че Пантеизмът не е толкова лош,ако ще се кланяме на нещо,дайте да уважаваме цялото творение,що само човешката част?!?

Вселената ще продължи да съществува и след края на нашия земен живот,на нашата планета,галактика...Как може да слагате имена,човешки черти ( особено ме досмешава часта,в която Боговете се сърдят?!?,значи ли,че притежават човешкото ограничено ЕГО????),емоции и разум на нещо непознато?Ако ще съм вярваща,то аз вярвам в силата която кара тревата да расте свежа и уханна,да умира,и сред старите корени да се ражда новия живот и т.н.....

И да продължат да се кланят на собствените си човешки характеристики,ОК,разбирам.Ама да издевателстват над природата,да принасят жертви-вивотни,хора и т.н в чест на боговете си,да се разглеждат само човешките взаимоотношения и хармония в редици свещени книги,даже и преди християнството,мюсюлманството и другите световни религии,сякаш останалата част от живота и живите организми не са толкова важни,колкото човешката,си е чиста проба егоцентризъм,пък ако ще да съм най-задръстеното същество в тоя форум и да имам баси жалката душица...

А,да-най-големия майтап "И Бог създаде човека по свой Образ и Подобие"..... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Много интересна дискусия за понятието "атеизъм"...
:lac:

Струва ми се, че това не е интересна дискусия, а май пак някой от тамошните обитатели са го понамляли в някой друг форум и е решил да си излее болката на място, дето може успешно да се аргументира с триене и да се възползва от местната агитка. Общо взето "дискусията" е бърсане на сълзи и сополи. И разбира се типичния манталитет на разсъждения, в резултат на който трудно може да се появи там нещо интересно:

"Въпреки, че не съм съгласен с вижданията на опонентите ми, аз уважавам избора им да бъдат Атеисти"

Според мен това изказване е нагло.

Страта позната история - всички трябва да се съгласят с твърденията на тамошната групичка, дори и както обикновено да не са подкрепени от някакви смислени и сериозни аргументи.

Та да се върнем на атеизма. Под това понятие се крие вярата, че няма Бог. Човека не е невярващ, а просто вярва, че няма Бог. Когато обсъждахме въпроса за религията на прабългарите обсъдихме и въпросът дали е възможно техния култ да не е свързан с определен бог или богове, а просто с вярата в духове (джинове), изпълнение на шамански ритуали и др. под. - но без да е свързано с висша сила или сили.

Казвам вяра, защото дори и в случаите, когато не могат да обяснят нещо, те го обявяват за масова хипноза, самовнушение и др. под. Така както вярващия би сметнал някоя позиция на атеиста, която не може да обори просто като дяволско изкушение.

Един интересен случай. Пътувам си във влака, а в купето двама пенсионери. По това време все още беше прилично човек да си признае че симпатизира на БСП. Та те след като разкриха левите си убеждания и вярата в републиката съвсем устуствено стигнаха и до другия стълб - атеизма. Единият тогава се спря на въпросът за Йерихонските стени - според него църквата лъжела, че това било чудо, а то всъщност било резонанс.

А какъв беше основния аргумент на атеистите, с които "оборват" вярващите - че едно или друго нещо научно невъзможно. И какво излиза - ако дадено събитие не е подчинено на известен нам природен закон, то е научно невъзможно и следователно няма такова чудо; ако пък природният закон ни е познат, то не е никакво чудо. Само че векове наред атеистите са се надсмивали над описания начин за сриването на стените, тъй като такова нещо било невъзможно ... и докато се е разбрало как се е случило. Или както е казано в Библията, за този който не иска да повярва и мъртъв да възкръсне, пак няма да промени мнението му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
:lac:

Струва ми се, че това не е интересна дискусия, а май пак някой от тамошните обитатели са го понамляли в някой друг форум и е решил да си излее болката на място, дето може успешно да се аргументира с триене и да се възползва от местната агитка. Общо взето "дискусията" е бърсане на сълзи и сополи. И разбира се типичния манталитет на разсъждения, в резултат на който трудно може да се появи там нещо интересно:

Страта позната история - всички трябва да се съгласят с твърденията на тамошната групичка, дори и както обикновено да не са подкрепени от някакви смислени и сериозни аргументи.

Та да се върнем на атеизма. Под това понятие се крие вярата, че няма Бог. Човека не е невярващ, а просто вярва, че няма Бог. Когато обсъждахме въпроса за религията на прабългарите обсъдихме и въпросът дали е възможно техния култ да не е свързан с определен бог или богове, а просто с вярата в духове (джинове), изпълнение на шамански ритуали и др. под. - но без да е свързано с висша сила или сили.

Казвам вяра, защото дори и в случаите, когато не могат да обяснят нещо, те го обявяват за масова хипноза, самовнушение и др. под. Така както вярващия би сметнал някоя позиция на атеиста, която не може да обори просто като дяволско изкушение.

Един интересен случай. Пътувам си във влака, а в купето двама пенсионери. По това време все още беше прилично човек да си признае че симпатизира на БСП. Та те след като разкриха левите си убеждания и вярата в републиката съвсем устуствено стигнаха и до другия стълб - атеизма. Единият тогава се спря на въпросът за Йерихонските стени - според него църквата лъжела, че това било чудо, а то всъщност било резонанс.

А какъв беше основния аргумент на атеистите, с които "оборват" вярващите - че едно или друго нещо научно невъзможно. И какво излиза - ако дадено събитие не е подчинено на известен нам природен закон, то е научно невъзможно и следователно няма такова чудо; ако пък природният закон ни е познат, то не е никакво чудо. Само че векове наред атеистите са се надсмивали над описания начин за сриването на стените, тъй като такова нещо било невъзможно ... и докато се е разбрало как се е случило. Или както е казано в Библията, за този който не иска да повярва и мъртъв да възкръсне, пак няма да промени мнението му.

:good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е,науката още е твърде млада,за да може да обясни всички интересни неща,които продължават да се случват :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Или както е казано в Библията, за този който не иска да повярва и мъртъв да възкръсне, пак няма да промени мнението му

Това не е до искане или не искане да повярваш, а до това колко си лапнишаран :whistling:

Ами ъъъъ веднага идва въпросът възкръсването "възкръсване" ли е или е ставало въпрос за клинична смърт, намалена сърдечна дейност, случай на погребване жив или някакъв тип самадхи или летаргия - т.е. ще повярвам като ми възкресят добре разложен и оглозган скелет, ама напълно да го възкресят, подмладят и прочие..Инак съвременната медицина възкресява примерно удавници или замръзнали хора със спряло сърце всеки ден! Връща ги към живот! ЕВАЛА НА ДЕФИБРИЛАТОРА ПОКЛОН ПРЕД СЪРДЕЧНИЯ МАСАЖ И ИНЖЕКЦИЯТА АДРЕНАЛИН! Тъй де не се знае дали тези техники не са били известни на древните култури, както и случаи на кома, клинична смърт и прочие. Склонна съм да приема, че "възкресяващите мъртви" са имали доста добри познания по медицина. ДА не говорим за азиатските методи на лечение, които са наистина като истински меджик, макар да си имат своите реални, видими последствия :bigwink: Другото е популизъм и митология..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хъ ,така!И азе туй им думам на людете,ма кой разбира :whistling: Като почнат да изследват повече възможностите на човешкото съзнание,ще отпаднат мноооого догми и глупави мистицизми :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Писано е много по тези теми...и няма да съм аз този, който ще каже причината поради която вие трябва да повярвате...

Това няма смисъл в тези времена, в които живеем...в момента е важно как се чувства човек, а щом той е добре с вярването си...то нека така бъде...независимо в какво вярва...

Атеизма...то по defalt вече се използва тази дума и несъзнателно се отрича всичко...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Писано е много по тези теми...и няма да съм аз този, който ще каже причината поради която вие трябва да повярвате..."'

Трябва?А,трябвало,значи...Интересно.Тук май свободата на волята няма място,щом се намесва голямото "Трябва" :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Проблемът е, че вярванията и религиозните практики имат социален характер, те създават чувство за идентичност и общност. Да вярваме в едно и също би било доста ооообщностно, но уви не е възможно, защото всеки от нас си има уникална съдба. Универсалните истини са илюзия, а научните теории по някой особено горещи въпроси в области като квантова механика и термодинамика са по-скоро символи и конвенции...Светът се оказва такъв какъвто си го договорим и какъвто го назовем. Но всяка силна божествена метафизика води до особено опасни следствия - виждаме до какви крайности достигат ислям, християнство и юдеизъм?! Виждаме как политически и икономически конфликти си слагат маска на "религиозни", за да се оправдае пролятата кръв и да се промият мозъци. Пък и никъде няма обект, за който да сме се договорили че е Творец на света.. Това е фантазия превърната в реалност за много хора, ритуал обърнат към природата, който в крайна сметка отрича природата и се стреми към нещо висше и свръх нея.

Атеиста просто не се нуждае от богове. Той не ги отрича, а не вижда необходимостта идеи за съществуването им да се утвърждават. Поне моя атеизъм е от този тип. Това не означава, че не уважавам практиките на религиозните хора, често ме провокира и дразни фактът, че някои от тях се чувстват сякаш задължени да ме приобщят към тях. Визирам една наскоро появила се в друг форум християнка, която си мислеше, че спасява от ада всички атеисти около нея...Подобна слепота и нетърпимост от страна на религиозните хора към атеистите и представителите на други практики - примерно шинтоисти, будисти, ако ще алфисти, толкинисти, геймъри и какви ли още не хора със свободна воля ме дразнят ужасно. Не бива някой религиозен човек да вини човек извън религията, че не вярва и че критикува и обсъжда научно и логически и с всякакви аргументи митовете в свещените книги на неговата религия. Атеистът няма място в религиозните спорове кое е по-свещено, по-правилно, по-истинно и по-съвършено във света. Обикновено такива хора са хора на фактите, конкретните условия и не обичат да обобщават света в рамки - да речем и че сме по-адаптивни - не бих намразила човек заради вярата му и бих съдила поведението му ситуативно и спрямо културната му среда., на което някои по-"искрено" религиозни хора или теисти не са способни.

В моя свят хората са по-важни от написаното в която и да е свещена книга или която и да е светиня... Бих жертвала всички тези паметници на човешката мисъл (щото те са такива) за да спася дори един единствен човешки живот ако ми се наложи един такъв избор... А това че обичаме да дразним религиозните хора си има причина - някои от тях непрекъснато ни навират в носовете тяхната векове повтаряна, изтъркана метафизична истина, която съответно върви и с остаряла етика...и доста лицемерни норми на поведение..

Както и да е - атеисти или не, споделяме един и същи свят, което обаче не означава, че сме длъжни да четем едни и същи книги, да растем в една и съща култура и да почитаме едни и същи символи. Докато всяка по-силна религия винаги има амбицията да уеднакви хората по целия свят и да ги направи като по шаблон и като поведение и като възприятия и като убеждения.. Ако това стане светът ще е скучен...Докато във света на атеизма е възможно да се родят нови практики свободни от тази тенденция към уеднаквяване - за това стремете се да живеете в свят без МОЩНИ богове, за да можете да вярвате, в онова, което ви тегли сърцето...Иначе ще се наложи да вярвате, в което ви кажат.. :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Проблемът е, че вярванията и религиозните практики имат социален характер, те създават чувство за идентичност и общност. Да вярваме в едно и също би било доста ооообщностно, но уви не е възможно, защото всеки от нас си има уникална съдба. Универсалните истини са илюзия, а научните теории по някой особено горещи въпроси в области като квантова механика и термодинамика са по-скоро символи и конвенции...Светът се оказва такъв какъвто си го договорим и какъвто го назовем. Но всяка силна божествена метафизика води до особено опасни следствия - виждаме до какви крайности достигат ислям, християнство и юдеизъм?! Виждаме как политически и икономически конфликти си слагат маска на "религиозни", за да се оправдае пролятата кръв и да се промият мозъци. Пък и никъде няма обект, за който да сме се договорили че е Творец на света.. Това е фантазия превърната в реалност за много хора, ритуал обърнат към природата, който в крайна сметка отрича природата и се стреми към нещо висше и свръх нея.

Атеиста просто не се нуждае от богове. Той не ги отрича, а не вижда необходимостта идеи за съществуването им да се утвърждават. Поне моя атеизъм е от този тип. Това не означава, че не уважавам практиките на религиозните хора, често ме провокира и дразни фактът, че някои от тях се чувстват сякаш задължени да ме приобщят към тях. Визирам една наскоро появила се в друг форум християнка, която си мислеше, че спасява от ада всички атеисти около нея...Подобна слепота и нетърпимост от страна на религиозните хора към атеистите и представителите на други практики - примерно шинтоисти, будисти, ако ще алфисти, толкинисти, геймъри и какви ли още не хора със свободна воля ме дразнят ужасно. Не бива някой религиозен човек да вини човек извън религията, че не вярва и че критикува и обсъжда научно и логически и с всякакви аргументи митовете в свещените книги на неговата религия. Атеистът няма място в религиозните спорове кое е по-свещено, по-правилно, по-истинно и по-съвършено във света. Обикновено такива хора са хора на фактите, конкретните условия и не обичат да обобщават света в рамки - да речем и че сме по-адаптивни - не бих намразила човек заради вярата му и бих съдила поведението му ситуативно и спрямо културната му среда., на което някои по-"искрено" религиозни хора или теисти не са способни.

В моя свят хората са по-важни от написаното в която и да е свещена книга или която и да е светиня... Бих жертвала всички тези паметници на човешката мисъл (щото те са такива) за да спася дори един единствен човешки живот ако ми се наложи един такъв избор... А това че обичаме да дразним религиозните хора си има причина - някои от тях непрекъснато ни навират в носовете тяхната векове повтаряна, изтъркана метафизична истина, която съответно върви и с остаряла етика...и доста лицемерни норми на поведение..

Както и да е - атеисти или не, споделяме един и същи свят, което обаче не означава, че сме длъжни да четем едни и същи книги, да растем в една и съща култура и да почитаме едни и същи символи. Докато всяка по-силна религия винаги има амбицията да уеднакви хората по целия свят и да ги направи като по шаблон и като поведение и като възприятия и като убеждения.. Ако това стане светът ще е скучен...Докато във света на атеизма е възможно да се родят нови практики свободни от тази тенденция към уеднаквяване - за това стремете се да живеете в свят без МОЩНИ богове, за да можете да вярвате, в онова, което ви тегли сърцето...Иначе ще се наложи да вярвате, в което ви кажат.. :animatedwink:

Здрасти, стара познайнице! :bigwink:

Аз пък като религиозен човек да споделя /въпреки, че дългите ти постове ме обезсърчават.... докато им направя разбор.. :crazy_pilot: и много пъти със се отказвала /:

Това, че някой се определя атеист - добре, упражнил си е правото да се самоопределя, не ми пречи значи! Но в момента, в който същият този атест започне да убеждава слушащите, четящите /и мен в случая/ КАК ТАЗИ МУ ПОЗИЦИЯ, този му мироглед е изграден въз основата: - на НАУКАТА и науката се брани от атеиста КАТО ФУНДАМЕНТ, ВЪРХУ КОЙТО Е СТЪПНАЛ -Е, като как ще приема, че НАУКАТА Е И ВОДИ ДО АТЕИЗЪМ като въобще не е вярно? Е, за вярващия в това МОЖЕ ДА МУ СЕ СТРУВА ВЯРНО, но той трябва да бъде отрезвен :whistling: , а не да ПРИКРИВА ЛИПСАТА СИ НА АРГУМЕНТИ ЗА ТОВА ДА БЪДЕ АТЕИСТ ЗАД НАУКАТА И НЕЙНИТЕ ФАКТИ!;- МНОГОТО ПОЗНАНИЯ, КОИТО ИМА ЗА РЕЛИГИИТЕ;- на база логическото мислене :post-20645-1121105496:, което пък служи за извинение на атеиста да си служи с факти въз основа, на които гради атеизма си, даже на научни факти /не говорим за хипотези!, то те са толкова научни, че.../! ; -от позиция на това, че РЕЛИГИИТЕ ВОДЕЛИ ДО КОНФЛИКТИ, ПРОТИВОПОСТАВЯНЕ... /кат че ли атеизма не???/;- как РЕЛИГИОЗНИТЕ догми са признак на ограниченост, стесняване на мирогледа, липса на мисъл и пр.... ДОГМАТИ АТЕИСТИЧНИ ПЪК се чуват в противовес!; - как РЕЛИГИЯТА И БОГ БИЛИ ФАНТАЗИЯ С аргумента - "ми аз вярвам, че е така: логическото мислене..., науката.... :whistling: " т.е. липса на аргументи като ФАКТИ!;- и религиозния трябва да изслуша всички "защо съм атеист/ и ТРЯБВА ДА МЪЛЧИ, ЩОТО ПЪК от атеиста защитата на религ.вяра ОПРЕДЕЛЯ като "слепота и нетърпимост", религиозния трябва да приеме, че науката е терра инкогнита за него, макар ЧЕ ТАКА БОЛШИНСТВОТО СРЕД ВЕЛИКИТЕ УЧЕНИ И С ПРЕСТИЖНИ НАУЧНИ НАГРАДИ СА РЕЛИГИОЗНИ ХОРА, ма явно не са се задълбочили до толкова в науката, че да намерят фундамента на атеизма;

Ето сега тези ти думи:

Атеистът няма място в религиозните спорове кое е по-свещено, по-правилно, по-истинно и по-съвършено във света. Обикновено такива хора са хора на фактите, конкретните условия и не обичат да обобщават света в рамки - да речем и че сме по-адаптивни - не бих намразила човек заради вярата му и бих съдила поведението му ситуативно и спрямо културната му среда., на което някои по-"искрено" религиозни хора или теисти не са способни.

Атеистите били хора НА ФАКТИТЕ -тук трябва гробно мълчание от религ.човек, щото ще излезе, че се противопостави СРЕЩУ ФАКТИТЕ /е, малко са неизвестни тез факти../ т.е. пълен неграмотник, стеснен мироглед, мислещ с шаблони /абе все шаблонни атеистични доводи :smokeing: до болка познати и ... незащитени от към факти! /. Значи атеистите НЕ ПРИЕМАТ КРИТИКИ И НЕСЪГЛАСИЕ, ЗАЩОТО ТОВА АВТОМАТИЧНО ОЗНАЧАВА, че мразим човека атеист заради вярата му!!! Е, те това е ПЛУРАЛИЗЪМ НА ДЕЛО, ама много фин начин "думам ти дъще, сещай се снахо" чрез думичките с подчертаване! :bigwink: Значи атеистите са обикновено хора на фактите, на конкретните условия и не обичат да обобщават света в рамки /догмати/ - ето ти една рамка ваша рамка "атеист"-"религиозен", а религиозния е "фундаменталист", "липсва му лог.мислене", непременно геймъри, атеисти и пр./посочени от теб по-горе/ СА ХОРА СЪС СВОБОДНА ВОЛЯ, А РЕЛИГ. НЕ! :head_hurts_kr: т.е. МНОГО СТЕСНЕНА РАМКА НА "свободна воля" - БЕЗ БОГ!; "няма универсална истина", "няма вечна истина"... А ЕТО СЪЩО ЕДНА ДОСТА ОБОБЩАВАЩА РАМКА БИХ КАЗАЛА : "всяка силна божествена метафизика". Та така за атеистите - изкушени сте именно от това, което НЕХАРЕСВАТЕ В РЕЛИГИОЗНИЯ - знаеш ли защо, Анахрания, защото АТЕИЗМА макар и не наречен религия, притежава всички характеристики, но не е религия само защото ТАМ НЕ СЕ СПОМЕНАВА ДУМАТА "БОГ", но тя е заместена с нещо друго, БОЖЕСТВЕНО ЗА АТЕИСТА, толкова колкото и Бог е божествен за религиозния! :bigwink: А атеизма просто СТЕСНЯВА ПОГЛЕДА върху света - само върху емпиричното, но света е нещо мнооооого повече - ПРОСТО човек трябва да навлече в дълбините на науката и ще го разбере, както и това, че болшинството велики учени не са открили в дълбините на съответната научна област, в която се подвизават, основания за АТЕИЗЪМ! :smokeing: /ужас, да не засегнах най-святото - не бих искала!/

А по отношение на адаптивността - аз лично за себе си ще кажа: смятам, че религиозния човек също е адаптивен /хм, да има крайности в т.нар. "секти", "тоталитарни култове".../, но тази му адаптивност не е без липса на фундамент /горко на такива хора, които нямат - това не е адаптивност тяхното, а лутане!/, тази адаптивност не е като изживяване на непрекъснати духовни катарзиси, защото фундамент щом има човек, то при адаптивността няма да му гарантира, но в много по-голяма степен ще го предпази от това, адаптирайки се да загубва себе си многократно, от това да изживява непрекъснати душевни катарзиси, т.е. многократно да става нова личност, да започва живота си отначало.....вместо да гради и да се усъвършенства върху стабилен фундамент и такъв, който наистина му дава възможност за израстване - за мен този фундамент е религията ми и имам примерите от живота, на дело, че резултатите КАТО НРАВСТВЕНА И ДУШЕВНА ИЗВИСЕНОСТ са ненадминати /това не е гаранция, че ще успея, но поне имам правилната цел и насока!/! Твоят /и не само/ фундамент е атеистичния мироглед - да, ти си адаптивна в същата граница, в която и всеки религ.човек /зависи, защото има и атеисти-фанатици!/ също, но този фундамент не е ли да те предпази от ОГРАНИЧАВАНЕ НА абсолютната свобода на волята ти /визирам по-горното ти изказване какво разбираш под "свободна воля"/? Това са лични неща, ако искаш не ми отговаряй. Но ти изпитваш ли страх да загубиш фундамента си - атеистичния мироглед? Защо тогава спора или дискусията с религиозния човек за теб е ИЗНЕРВЯЩ, ОТБЛЪСКВАЩ.....?Това горе, което си изложила като аргументи са именно РАМКАТА, която да изключи всякакъв допир с религиозния човек, като му вменяваш вина за това, че не СПАЗВА ТВОЯТА РАМКА и си позволява да ти говори за религия, така ли???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да се нарича това "научен форум" без капка ирония е забележителна проява на късогледство.

Просто искам да отбележа, че религиозните хора тук сякаш живеят в паралелна вселена... вселена, в която всички са враждебни, всичко ценно за вас е непрекъснато под заплаха и всеки малко различен от вас е на мисия да ви навреди, да ви унизи, да ви унищожи- вас, децата ви, "нас българите", православието, каквото си изберете. Сякаш имате нужда да антагонизирате и демонизирате някого, за да поддържате вярата си и да знаете, за всеки случай, кои са на ваша страна.

Не искам да обиждам или засягам никого, това са просто наблюдения. Начина, по който пишете, ми показва че водите много ограничен живот, без да знаете много за света и живота, може би защото религията ви дава всички отговори, от които имате нужда. Каква е вредата от наркотиците, например? Какво е наркотик, дори? Ефедринът наркотик ли е? Кетаминът? Кофеинът? За какво ви е да си задавате въпроси, когато вече имате отговорите. За какво ви е да търсите знание, когато вече си имате предразсъдъци?

Ето тук стигам до това, което искам да кажа. Вашите деца не ги дебнат дилърите, кръчмарите, ислямистите или който и да е. Вашите деца, най-вероятно, ще живеят в един по-добър и по-богат свят от вас. Ще са по-информирани, ще знаят повече за света. Ако пренесете предразсъдъците и параноята си върху следващото поколение, те няма да бъдат приети от този свят. Защото в този свят ще е неприемливо да мразиш турците или циганите или да мислиш че западът иска да те унищожи, защото си ужасно велик.

И така,Маргарет и Анахрония казаха достатъчно от нещата,които и аз мисля.Само,че след това изказване,в което не виждам агресия,а чиста логика,Маргарет беше доста грубо "затапена" от г-н Теодосиев,който си изпусна нервите при цялата ми симпатия към него.Да цитирам ли?Айде,хвърлете пак поглед на същата онази "взривоопасна тема",и си припомнете,въпреки че там идеята беше друга.Като ще си админ на ТАКЪВ форум,се изисква качество наречено, ОБЕКТИВНОСТ,пък може и ТОЛЕРАНТНОСТ,ако ти се занимава.Защото на мен лично ми писна да чета глупости тука,има разбира се и много полезна информация и малко свестни хора,които срещнах,но като цяло се каня да спра да влизам и да изчезна така,както изобщо съм се появила...Да,има хиляди абонати,само че колко от тях са активни,колко са тези,които влязоха веднъж,и повече не се появиха,ммм?Разочаровах се още,докато беше темата за Макарона отворена,но сега с изказването "трябва да повярвате",вече тотално ми писна.

Толерантността,скъпи религиозни опоненти,е нещо което,поне на вас,в този форум-не ви е ясно какво е.Толерантни ли са изказванията,че ако дъщеря ви се влюби в мюсюлманин,будист и т.н-вие няма да стоите със скръстени ръце,ами ще разтурите набърже работата,"щот сте добри христиени"?А къде изчезна "добрият човек" във вас?Толерантност е да отидеш отвъд ограниченото си его,и да позволиш на дъщеря си да е щастлива и да мисли със собствената си глава,да избира собствения си път.Имам приятели мюсюлмани.Безкрайно е уважението ми към тях,пък всички знаят,че мюсюлманите не тачат особено жените,нали?На тях не им пука аз атеист ли съм,християнин ли съм,щото знаят,че като ми звъннат в 2 през ноща и ми кажат,че имат проблем-ЩЕ ОТИДА И ЩЕ ПОМОГНА НА ЧОВЕКА-НЕ НА МЮСЮЛМАНИНА!Понеже са разумни същества,отчитат факта,къде е мястото на религията,и къде на чисто човешките взаимоотношения.Манията ви да налагате вашата гледна точказа духовност,разбира се е подкрепена от аргументите,че атеистите са груби меркантилни същества,които се интересуват чисто от емпиричното.Май не ви е ясно,че атеистите виждат много повече от света,в който живеят,защото искат да усетят всяка искра на живота,всяка философска истина и т.н,и го ПРАВЯТ,защото не ги спират никакви религиозни доктрини (особено простотията с историята за Ева,откраднала ябълката на познанието,и извършила ПРЕСТЪПЛЕНИЕ,понеже почнала да мисли сама,видите ли,престъпила ЗАПОВЕД).Имам и православни приятели.Постят редовно,ходят на църква и т.н. Нито един от тях обаче никога не е натрапвал своето виждане за сила и хармоия на някой друг,още по-малко на мен,защото се уважаваме преди всичко като същества,и чак тогава като хора,изповядващи различни идеали.Защото атеистите са хора с много идеали.На първо време висш Идеал е ЖИВОТА.Да си жив във всеки един момент,да дишаш така,сякаш с всяко вдишване тялото ти се изпълва със светлина и сила,да виждаш красотата около себе си,да цениш човешкото в хората,не това колко стриктно се изповядват,нищо че преди това са насилили дете или са наранили някого!Щото религиозните люде в тоя форум още малко оставаше да кажат,че всички,които не са вярващи са по-ниско качесрво хора!Случайно да забелязахте,драги христиени,че Ситриън е мюсюлманин?!?Написаха се по повод на правата ви вяра един куп агресивни неща,и те се прочетоха от хора с други религиозни ориентации,но вие е спряхте.И сега Праведния ви гняв се лее отново ли,отнооооово...

Ами,айде да споделя нещо лично,става ли?Майката на втория ми баща е същата,ама без грам разлика като вас.Маниак до мозъка на костите си.Цял живот се опитва да ги раздели,въпреки че синът й си намери семейство,в което да е щастлив,родиха си детенце двамата с майка ми и ми дадоха чудесен брат,с който се гордея много.Онова същество и до ден днешен внася постоянно интриги и разпри между тях,и накрая,като видя,че не става,от злоба се разболя от рак!Кой мислите можеше да й даде съвместима с нейната кръв,когато я изкормиха на операционната маса и й изрязаха всичките полови отгани отвътре?!?А?Кой?АЗ!Само дето я оправиха и без да й се прилива кръв,но аз бях в болницата и бЯХ ВЕЧЕ ПРИГОТВЕНА да й дам от МОЯТА КРЪВ,нищо че е чудовище!И не щот съм светица,а заради баща ми,който няма братя и сестри й тя е единствената му роднина!Защото той я обича и страда заради нея,но по-добре да е жива,понеже е човешко същество и дори и да го тормози,той си гледа семейството и просто не й се връзва!!!

Същата тази жена продължава да ме мрази,защото брат ми отказа да си купува икони,реши че ще си купува книги и е едно доста развито интелигентно същество за възрастта си от 14 години!И не е груб меркантилен олигофрен,както веднага ще си помислите,а обожава семейството си и природата и рискува да си изяде боя от тълпа мангали,които се готвеха да запалят залято с бензин животно,за да помогне!Същотото това нерелегиозно хлапе почти заряза училище,когато вкъщи имахме проблеми,пак заради побърканата му баба,понеже майка ми и баща ми едва не се разделиха тотално,и то ходеше да ги утешава и здобрява,щото и здравословни проблеми си докараха заради тия нерви!!!!!!!!!!!!

И сега виждам същите нетолерантни манияци и ТУК.Да остана равнодушна е много лесно,щот нито сте ми в къщата,нито ще ви срещна някога,или поне ще се постарая,понеже обичам да срещам хора,от които да науча нещо,само че грижете се за собствения си психо космос и правете каквото трябва за вас си,но не казвайте на нас,какво ТРЯБВАЛО!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А,да-пропуснах да добавя и впечатлението си от коментарите на някои интелигентни люде тук,които сравняват психологията,атеизма и комунизма (Фройд и Юнг,аналог на Маркс и Ленин-WTF?!?,което ще рече-What The Fuck?!?).Значи да разбираме изследването на собствените ни психични способности за престъпление,търсенето на знание-за ограничено и меркантилно?!?Ами колко хора,занимаващи се с енергийно балансиране (за истински лечители говорим,не за шарлатаните по М-сат,които всички знаем),билкари,философи и т.н са били масово изтребвани преди няколко века?И то защото са задавали НЕУДОБНИ,НЕБОГОУДОБНИ въпросчета,или просто са развивали собствения си потенциал да мислят!Как ще сравнявате психология с комунизъм,бе?!? :head_hurts_kr: Защо църквата мрази толкова много всякакви форми на окултизъм?-защото истинския магьосник ЗНАЕ за другите светове,но ТЕ не са АД,нито РАЙ,а са нещо което не е обвързано с нашите човешки представи за добро и зло!Защо например МОЯТА отдавна починала баба не ми разказва за ад и рай,а за съвсем друг свят,където е в момента?И понеже заговорихте,че атеистите разчитали само на науката и емпиричното,Е,АЗ НЕ МОГА ДА ДОКАЖА с научни факти това,което съм виждала,но знам как да отида отново ТАМ,когато си реша.

Интересно нещо е психологическата нагласа на вярващия-той знае,че не е сам,някой ОТ ГОРЕ се грижи като добър пастир за заблудената овчица,СЛЕДИ И АНАЛИЗИРА житейския му път,и накрая му дава за награда ключа за ПОртите райски,ма само ако е бил добър вярващ.Щот,ако си бил добро същество,ма не си ВЯРВАЩ,жалко,за теб нема рай,спасявай се!

Изконен човешки страх е страхът от НЕИЗВЕСТНОТО,ПРОМЯНАТА и САМОТАТА-вярващите са спасени,уж,от това,щото разчитат на висшите сили да им оправят бъкиите.Вас вярата ви държи точно заради страха ви от това да сте истински живи и да се радвате на живота,понеже-майко мила!-току-виж направите нещо,което не би се понравило Богу,и ви изритат от списъка на св.Петър...Къде е силата тогава?В страха ли?Казано е,че човек,вече роден,е осъден да бъде грешен,щот живота на Земята бил изпитание?Лелееее,нищо чудно,че света е пълен с психози...Ми как да не е,като колко от вас могат да застанат сами пред НЕИЗВЕСТНОТО,и да не се втрещят от безсилие и паника,понеже ги няма готовите отговори в свещените книги....................

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това не е до искане или не искане да повярваш, а до това колко си лапнишаран :whistling:

Ами ъъъъ веднага идва въпросът възкръсването "възкръсване" ли е или е ставало въпрос за клинична смърт, намалена сърдечна дейност, случай на погребване жив или някакъв тип самадхи или летаргия - т.е. ще повярвам като ми възкресят добре разложен и оглозган скелет, ама напълно да го възкресят, подмладят и прочие..Инак съвременната медицина възкресява примерно удавници или замръзнали хора със спряло сърце всеки ден! Връща ги към живот! ЕВАЛА НА ДЕФИБРИЛАТОРА ПОКЛОН ПРЕД СЪРДЕЧНИЯ МАСАЖ И ИНЖЕКЦИЯТА АДРЕНАЛИН! Тъй де не се знае дали тези техники не са били известни на древните култури, както и случаи на кома, клинична смърт и прочие. Склонна съм да приема, че "възкресяващите мъртви" са имали доста добри познания по медицина. ДА не говорим за азиатските методи на лечение, които са наистина като истински меджик, макар да си имат своите реални, видими последствия :bigwink: Другото е популизъм и митология..

Факт е, че нещо променя живота на апостолите, които в след смъртта на своя Учител, уплашени за собствения си живот се изпокриват, но няколко дена по-късно всички те ВДЪХНОВЕНИ /едва ли от това, че са били свидетели на комедията "мнима смърт"/ рискувайки живота си ТРЪГВАТ ДА ПРОПОВЯДВАТ ЗА ВЪЗКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО И ОТСТОЯВАЙКИ ТОВА С ЖИВОТА СИ, запечватват ТАЗИ ИСТИНА С МЪЧЕНИЧЕСКА СМЪРТ - КОЙ БИ УМРЯЛ ЗА НЕЩО, което съзнава, че е лъжа или САМО ЗАРАДИ ТОВА, ЧЕ НЯКОЙ МУ Е РАЗКАЗАЛ ЗА НЕГО? Всички ученици Христови - не само 12-те апостоли- загиват В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА МИСИЯТА СИ - проповед за ВЪЗКРАСНАЛИЯ, с изключение на ап.Йоан, който умира от естествена смърт. Факт е, че първите, които виждат празния гроб СА РИМСКИТЕ ВОЙНИЦИ, и първите които научават за това са ЕВРЕЙСКИТЕ ПЪРЕНЦИ и те не отричат, ЧЕ ГРОБА Е ПРАЗЕН, нито се усъмняват в смъртта му /на смъртта е имало много присъстващи-кого ще излъжат чрез обяснение "мнима смърт"???/, а тръгват да съставят ЩО-ГОДЕ реалистично обяснение /кражба на тялото, ЗАЩОТО ТЕ СА ПРИСЪСТВАЛИ НА СМЪРТТА МУ, никой не се усъмнява в нея - все пак римските палачи не са вчерашни, :bigwink: , това е професия/, но кой умира само на инат, за да покаже, че те, първенците, не са прави? Никой, освен ако не е СВИДЕТЕЛ на това, за което свидетелства С ЖИВОТА СИ! А това, което може да накара един човек да приеме смъртта е, че отстоява ИСТИНАТА и вярата, В СОБСТВЕНОТО МУ ВЪЗКРЕСЕНИЕ по подобие на Христовото! [1:21] Защото за мене животът е Христос, а смъртта - придобивка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Става въпрос за толерантността и уважението ,за правото на Свободна воля и избор на житейския път.Защото съм убедена,че мюсюлманите,будистите и т.н религиозни хора мога т преведат същите доказателства за това,че за тях смъртта е придобивка,а животът им са техните пророци,земни аватари на боговете им и т.н.Защото нито аз,нито Аахрония,или някой друг ще тръгне да ви се бърка на вас,вярващите,кое е добро за вярване,кое е глупост.Причината да има сблъсъци между атеисти и религиозни е гневът,който,ако го разложиш на психологическите му съставни части,ясно се вижда че преди всичко доминира СТРАХЪТ- гневният насилник вкъщи бие детето о жена си,защото вътре в себе си знае,че не е съвършен,не може да надделее в обществото,има проблеми в работа и т.н,с които не оже да се справи,но пък може да издевателства над слабите и беззащитните вкъщи,и да си докаже ,колко е СИЛЕН.

Религиозните се гневят,защото,ако някой им посочи друга страна от света,която те не са допускали досега,защото са прекалено заети да бъдат това,което се очаква от тях,в рамките на съответното им вероизповедание,и те колкото и силно и страстно да вярват,започва да ги гризе едно мъъъъъничко червейче на съмнението,което ги чопли подсъзнаттелно,но НИКОГА няма да си го признаят дори,а най-вече пред себе си,защото тази вяра им дава материал,с който така грижливо са градили солидната крапост на това,което са сега,а промяната на тези дългогодишни градежи,и изправянето пред една друга действителност е равнозначно на смърт!За какво да живеят повече?Всичко,в което са вярвали,което са обичали,което са защитавали-рухва.....

Атеистите пък се гневят,че религиозните могат да върнат онези мрачни векове,когато да разсъждаваш,да търсиш "забранени знания",се е наказвало с ужасна смърт,защото за тях животът не е грешен,а чудесен и има ужасно много неща в него,заради които си струва да си жив,и дори и да не ги е страх от смъртта,или самотата-те не искат да умрат,защото им харесва да са ЖИВИ.Живеем в други времена,вече никой няма да стъкми хубава клада за тези,които имат различно мислене от религиозното,но това е един подсъзнателен страх,който присъства под формата на страх от отнемането на свободата (чисто психологически изследвания на архетипите на психозите)във всеки човек,не само в атеистите.А формите на гняв варират и имат най-различни проявления,но в основата им винаги стои страхът.

Това,от което мен някога наистина ме е било страх,е че човек,мислейки се за богоподобен,някой ден ще унищожи този чудесен свят,ще погуби себе си,природата,а малкото оцелели,току-виж се заселили на друга възможно обитаема планета,и след още няколко милиона години,ще съсипят и нея!Защото няма толерантност,уважение и хармония,човек най-обича да се мисли за нещоповече от природата,а повечето религии наливат още масло в огъня,като го карат да се мисли и за богоподобен!Това,разбира се са някакви прости разсъждения,но замислете се накъде върви света,щом не се уважаваме като същества,ами сме готови да седим и да се дърлим в накакъв си форум на верска основа,а навън в света все още се пролива кръв пак на ВЕРСКА основа,поради липсата на същата рази толерантност,която я няма и в този форум!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Защо намесваш тук модератора, който е мюсюлманин - кой от християните се е отнесъл към него с неуважение - ЦИТИРАЙ, МОЛЯ! Иначе излиза, че прилагаш принципа "разделяй и владей" - ЗАЩО НИ ПРОТИВОПОСТАВЯШ? Това, че той е мюсюлманин НЕПРЕМЕННО ЛИ ТРЯБВА ДА ОЗНАЧАВА ОМРАЗА, още повече ако защитава исляма, религията си? Или пък понеже някой СПОДЕЛЯ, ЧЕ Е ХРИСТИЯНИН и говори за вярата си ТОВА Е НЕТОЛЕРАНОСТ КЪМ инославния? :head_hurts_kr: ЦИТИРАЙ ако обичаш - ВЪЗ ОСНОВА НА КОЙ ТОЧНО ДУМИ ПРАВИШ ТЕЗИ ИЗВОДИ, МОЛЯ!

Теодосиев /не че съм му адвокат/ Е НАПИСАЛ ТОЧНО 3 изречения,в които ти незнайно къде видя НАТРАПВАНЕ НА ИЗИСКВАНЕТО "трябва да вярвате"! :whistling: Я пак, спокойно, прочети какво е написал и стига се изкарва мъченик. Имам чувството, че като видиш моя ник и налиташ като бик на червено /макар, че са далтонисти биковете/ без въобще да вникваш в написаното, а тук е форум, що да не разговаряме спокойно. Според мен модераторите са ТВЪРДЕ ТЪРПЕЛИВИ И прекалено ТОЛЕРАНТНИ - трябва по-често да се намесват, защото ... има защо! Ето, че като видите "наука" /името на форума/ и непременно смятате, че трябва да бъде обсебен от атеисти, а религиозните просто само да четат и мълчат :post-20645-1121105496: И аз се дразня, когато разни окултисти пишат тук смятайки, че окултизма е наука, ама... форум е, протестирам си и ... се примирявам, щото същите тези модератори не ми изпълняват прищявката. :bigwink: В края на крайщата форума не е ли за разпускане, а не борба на "живот и смърт"?! :bigwink: Ето и ти пусна в една от темите нещо, което бих сметнала като подигравка с религията, ама не беше "изядена" май :bigwink: Не се отказвай от форума, а пиши - сега и на форуми ли ще се делим??? А на баба ти се опитай да й простиш, не се оправдавай с лошия й нрав, за това да не я обичаш или какво е там - тя също е направила своя избор, така е изградила и живота си както е искала - позволи й това, пък ти си гради своя. И не смятай, че те възприемаме "щом си атеист значи си лош човек" - тук говорим за друго, говорим за съпоставка с идеала, който Христос ни е оставил за нравственост. Но колко от нас религиозните всъщност служат точно за обратния пример? Защо смяташ, че щом някой се определя за религиозен то той е "добър, спасен... в рая" непременно, а ти пък се чувстваш изобличена. Разбирам да се чувстваш изобличена от живота на един св.Иван Рилски или..., ама той изобличава и болшинството религиозни, но това не бива да ни служи нито за отчаяние, нито за отрицание и пренебрегване на факта, а за изправление, за пример и вдъхновение как от грешен МОЖЕШ да се промениш към именно това, което заявяваш, че следваш - Христа /говоря за религиозния човек/! :bigwink:

Знаеш ли колко от т.нар. християни отричат като светителски живота на Св.Йоан Рилски /и примера на светиите въобще/, ама да ги питаш от позицията на какви, на постигнали - какво, по пътя на следването на Иисус??? Ами по-лесно е да кажеш, че следваш Христос, макар че много добре знаеш, че Христос не можеш да станеш, но пък ако имаш примера на човек като теб, ама наистина извървял мнооого от пътя към Христа т.е. съвсем възможен за теб като човек /щото Иисус беше и Бог/, то това вече те изобличава. Та така, давай по-спокойно - абе ти нали живееш в страната на спокойните люде?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хаха,здравей,скъпа :bigwink:

Очевидно ти имаш проблем с моя ник,тъй като чакаш да изляза,та да си публикуваш мненията май-май...и какво сега,ще си мерим личностите ли?Ти си на 37,аз съм на 24-преполага се,че си събрала дооооста повече житейска мъдрост от мен,тъй че,види се-нямам шанс да ти опонирам :smokeing:

Защо си мислиш,че се изкарвам мъченик?Мъченици има в изобилие из вашите свещени писания,пък за окултизма-никой не е тръгнал никого да убеждава,че било наука :biggrin: А на баба ми какво да й прощавам,мен ми е жал за нея,но ако още веднъж съсипе нервната система на родителите ми,НИКОЙ бог няма да й помогне,повярвай ми.... :whistling: Ами научи се да четеш не само,което ти отърва,и ще видиш в темата за Макарона собствените си писания,а и онези на другаря Рицар и нападките ви срещу това,да допуснете изсляма да ви влезе в къщата,понеже само един атеист (Куртенков обсъждахте тогава),можел да остане незаинтересован от това,дъщеря му да има свободна воля и да се омъжи за когото си иска...Пък да не споменавам аргументите със стихотворенията на Вазов,където вече получих гърчове от смях.И защо въобще си мислиш,че ме изнервяш ти,или хора с твоите разсъждения-всъщност в момента чатя с майка ми и си говорим и се смеем на съвсем различни неща,поста ми тук е в паузите,докато говори по телефона :whistling: Собственото ти чувство за значимост те кара да смяташ,че си ме засегнала?Грешиш.Личността,която смяташ,че опонираш в момента,след 2 месеца може и да я няма,щото аз обичам да се променям и развивам,тъй че ми е все едно,да ти кажа.Пък тоя форум действително не е обективен,за жалост.

:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросните "подигравки" под формата на двете хумористични теми "Тайният дневник на Архангел Михаил" и "Проект "Генезиз" ми бяха показани в интернет,от където ги копирах,от православен християнин,който пости РЕДОВНО,ходи на църква всяка събота,не пропуска и най-малките празници в църковния календар,но за разлика от повечето от вас ИМА ЧУВСТВО ЗА ХУМОР,и не се засяга от подобни неща,а ги намира за забавни :biggrin: Какъв парадокс?Такава гавра,за която не бях "изядена",означава,че други хора,за разлика от теб,мила,разбират какво е смях,и това с нищо не накърнява религиозното им достойнство,освен твоето май.Теодосиев благосклонно ме информира,че скрива двете теми,и аз му казах -Ок,вие сте админите,ваша воля.Да не би да си бомбардирала човечеца с гневни коментари по повод тези теми,та той се видя в чудо,и ги скри?!?Надушвам аз теория на конспирацията,ами ДА :secret::laughing1:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
ЕВАЛА НА ДЕФИБРИЛАТОРА ПОКЛОН ПРЕД СЪРДЕЧНИЯ МАСАЖ И ИНЖЕКЦИЯТА АДРЕНАЛИН!

Има една малка, но съществена подробност - когато е казано това за възкресението :hmmm: абе имало ли е дефибрилатори и спринцовки с адринолин? Ако пък е нямало, какъв е бил този, дето е разбирал дали има клинична смърт, докато другите просто го смянали за умриял. същото като с резонанса - имало го и тогава, ама не го знаели ... както и поколения атеисти векове след това. :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не разбирам противопоставянето религиозност/атеизъм, или по-точно не разбирам степента на емоционалност, с което понякога е натоварен такъв спор. В етичен аспект, нито религиозността, нито атеизма следва да обуславят различен морал. Т.е. и атеистите и религиозните хора всъщност нямат проблем да са си нормални човешки същества с целия морал, който произлиза от това понятие.

В чисто познавателен аспект, отричането на религиозните постулати от гл.т. на достиженията на съвременната наука е толкова срещано (особено през 20 век с новите му политически идеологии), че няма смисъл да се разсъждава дали е допустимо то или не е - то си е факт.

Дали едните или другите са прави не се наемам да съдя, но това, в което всички могат да допуснат опасна грешка е воинствено да отричат едната от тезите. Погледнато конкретно, днес потърпевша е религията, освен може би в страни на развихрена религиозна догматика, каквито съвременният свят познава и днес, за чудо и приказ и за да не спре да се диви родът человечески на щуротиите, които сам си създава;)

Първо, колкото и да знаем и да можем (а ние не знаем и не можем толкова, ами просто науката е отговорила на някои дълго вълнуващи ни въпроси, но и отвори много прозорци занапред), винаги се изправяме пред въпроси, често тежки, отговорът на които е стоял твърде вън от нас, за да можем да направим друго освен да кажем "Ох, дано...." което вече е първата стъпка към религията, не е задължително нещата да са облечени в ритуалите или формите на една или друга религиозна система. Вместо да се мъча да формулирам нещата, препоръчвам да се гледа филма на Кщищов Киесловски "Декалог" ;), ама и десетте части, те не са дълги.

Има и още един апсект, в който атеизма, схванат в аспекта на остро противопоставяне на всичко религиозно засяга твърде късогледно много важни неща, и той е рушенето на традицията. Исторически религиите и църквите са станали иманентна и много важна част от структурата на обществата, обусловили са тяхната историческа традиция, идентичност и самобитност. Когато 2000 години в църквите са се извършвали едни и същи ритуали, когато като влезеш в църква усещаш, че назад в историята прадедите ти са правели същото, това е твърде важен за да бъде пренебрегван с лека ръка момент и това няма общо с вярата или невярването в господ. Това е израз на уважение не само към хората, по чиито повод си там, но и определена връзка с миналото, философско-етична система, която така или иначе интегрира обществото и, днес, при днешните политически принципи на модерното общество, когато всеки е свободен и когато от икого нищо не се иска, никому не вреди.

;)

Тъй че, за мен тези две тенднеции са абсолютно примирени. Споровете им са минало и са били политически обусловени и днес няма какво повече да "делят". Респективно, тонът на споровете между тях е въпрос на взаимно уважение или липса на такова и друго няма.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
"Писано е много по тези теми...и няма да съм аз този, който ще каже причината поради която вие трябва да повярвате..."'

Трябва?А,трябвало,значи...Интересно.Тук май свободата на волята няма място,щом се намесва голямото "Трябва" :whistling:

Не виждам призив за ограничаване на свободата :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...