Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Усещането, че разбираме как функционира света около нас, е само илюзия


Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано (edited)
Преди 1 час, scaner said:

Как да намалим влиянието на илюзията

Следвайте научния метод колкото се може повече, независимо дали резултатите са "неудобни" за установеното.

Преди 1 час, scaner said:

Когато забележите, че разсъждавате уверено за нещо или приемате за даденост нещо, на което се основават вашите съждения, просто си задайте въпроса: „Аз наистина ли разбирам как е устроено това?“

Разсъждаването, че и самото знание върху нещо не означават абсолютно нищо без практика. Това какво някой си мисли или вярва няма абсолютно никакво значение. Изложението разглежда илюзията за умения и знание в тяхната теоретична форма, но това е въздух, вятър, както се казва на простонароден език. 

Реално това което има значение е практиката, резултатите, а не приказките и мислите. Човек може да си мисли, че е голям механик и да "омаже" тотално нещата при поправка на автомобил или друга техника. Или че е много добър историк, или политик, или лекар и т.н.

Кривата на Бел е едно от най-близо доближаващите се до реалността и обективността представяния на уменията статистически разпределени:

scouting-curve.jpg.8f377b74e0dded582a37940ee50d403d.jpg

 

Впрочем за примера с хладилника не съм особено съгласен. Ти ако си зъболекар за какво ти да е знаеш как изобщо работи хладилника, като трябва да се фокусираш с часове върху нещо друго. Сферата в която трябва да анализираш информация и да изкарваш изводи не е в механо-химичното инженерство, ами в медицината, освен ако хладилната техника не ти е хоби и не изпитваш желанието да разбираш, но това е съвсем различно нещо и дори и там ти трябват години опит. Но дори и там в крайна сметка нещата опират до реални, практически, физически резултати, а не до това как някой го чувствал.

Редактирано от D3loFF
  • Глобален Модератор
Публикувано
Преди 31 минути, D3loFF said:

Реално това което има значение е практиката, резултатите, а не приказките и мислите. Човек може да си мисли, че е голям механик и да "омаже" тотално нещата при поправка на автомобил или друга техника. Или че е много добър историк, или политик, или лекар и т.н.

Именно, статията е за това. Че не е достатъчно да си мислите, а и да разбирате. Дисонансът идва от вашата увереност че знаете нещо, и самото знание. И че знанието за използването не е разбиране, макар че мозъкът ни често го бърка. Не става дума кое е по-важно, дали можете да ползвате хладилника или знаете как работи.

Преди 32 минути, D3loFF said:

Впрочем за примера с хладилника не съм особено съгласен. Ти ако си зъболекар за какво ти да е знаеш как изобщо работи хладилника, като трябва да се фокусираш с часове върху нещо друго.

Става дума, че човек има подвеждащо знание как работят нещата. Не ти трябва да знаеш нещо, но ти имаш вътрешното чувство, че го знаеш, това е въпросът. Дори да е зъболекар, той се заблуждава че знае нещо за хладилника, ей така, от някаква обща култура. Иначе да, добре е човек да си знае границите на експертизата. но статията показва, че това знание е също много измамно.

  • Потребител
Публикувано
Преди 2 часа, scaner said:

Но какво ще стане, ако погледнем от другата страна на спектъра?

А как работи един прожекционен апарат? Можете ли да опишете продължителността на персистенцията, спектър със спектър такъв! :)

  • Глобален Модератор
Публикувано
Преди 15 минути, insighting said:

Можете ли да опишете продължителността на персистенцията, спектър със спектър такъв! :)

Разчитайки, че може да се мистифицират симптомите на нашата парадоксална илюзия, които се пораждат от безконтролното възприемане на вариативната реалност,  краткият отговор е - да! :) 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.