Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Как да избегнем ядрената война в епохата на изкуствения интелект и дезинформацията


Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

doom-day.thumb.jpg.dbbec9cfab372d49321d16e667168146.jpg

Часовникът на Страшния съд в момента показва 89 секунди до полунощ - най-близо до точката на неизбежността, която човечеството е достигало някога. Експертите по глобална сигурност предупреждават, че рискът от ядрена война се увеличава драстично, а новите технологии само усложняват ситуацията.

Според Даниел Холц, физик от Чикагския университет и консултант при решението за Часовника на Страшния съд, обществото получава погрешно впечатление за ядрената заплаха. Въпреки разпространеното мнение, че ядреният риск е остарял проблем от времето на Студената война, експертите смятат точно обратното - рискът е изключително висок и продължава да нараства.

Предишното голямо натрупване на ядрени оръжия по време на Студената война включваше основно две относително равностойни свръхсили - Съединените щати и Съветския съюз. Днес обаче ситуацията е коренно различна. Китай се появява като трета ядрена свръхсила, Северна Корея разширява своя ядрен арсенал, а Иран е обогатил уран над нивото, необходимо за граждански цели.

Индия и Пакистан също се смята, че разширяват своите ядрени арсенали. Тази многополярна реалност разрушава основен принцип на ядрената сигурност, който помогна за избягването на ядрена война в миналото.

Силата на интернет и социалните медии да разпространяват дезинформация добавя допълнителна нестабилност към и без това деликатната ситуация. Това стана ясно по време на конфликта между Индия и Пакистан през май, когато новинарските канали и социалните мрежи бяха наводнени с невярна информация за военни победи.

Мат Корда, ядрен анализатор във Федерацията на американските учени, обяснява как дезинформацията може да повлияе на лидер от ядрена държава. Например, злонамерен актьор би могъл да разпространи фалшива новина в социалните медии, че Иран е построил ядрено оръжие. Такива страхове могат да достигнат до медии, които се следят внимателно от президента на САЩ, и да повлияят на действията му.

Друг възникващ проблем е ролята, която изкуственият интелект може да има в решенията за използването на ядрено оръжие. Министерството на отбраната на САЩ използва инструменти с изкуствен интелект за планиране и бойни операции в конвенционалната война.

Генерал Антъни Котън, най-висшият официален представител на американските ядрени сили, заяви миналата година, че изкуственият интелект може да помогне за ускоряване на решенията за ядрено командване и контрол. Компании като Anthropic и OpenAI вече са сключили партньорства с американската армия за разработване на модели за национална сигурност.

По време на тридневна конференция в Чикаго, която започна на 14 юли - точно 80 години след първия тест на атомно оръжие - десетки учени, включително нобелови лауреати, се събраха за обсъждане на действия за предотвратяване на ядрена война.

Александра Бел, президент и изпълнителен директор на Бюлетина на атомните учени, обобщава ситуацията: "След осемдесет години от началото на ядрената ера човечеството се намира в критичен момент." Учените отправиха ново предупреждение за заплахите и предложиха мерки за тяхното ограничаване. Те призовават всички страни за прозрачност при обсъждането на научните и военните аспекти на изкуствения интелект.

Карен Халберг, физик от института Балсейро в Аржентина и генерален секретар на Пъгуош - организация, основана от учени за елиминиране на ядрените оръжия, подчертава най-тревожния факт: "Текущата тенденция към конкуренция вместо сътрудничество в науката и международните отношения."

Използвани източници:

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.