Отиди на
Форум "Наука"

Малко помощ определено ще ми е нужна


Recommended Posts

  • Потребител

Добър ден на всички.

Бих искал, ако е възможно, някой да помогне с малко материали по темата "Божественото в човека е неговия ум".

Това е тема по философия, над която трябва да вържа есе, много сложна задача, имайки предвид, че съм в другата специалност аз. :P

Ще съм благодарен на всякаква помощ и на всеки материал.

Благодаря!

П.П: Тази тема може да остане като една от теми, в която всеки може да напише за някакво есе, защото сто на сто не съм първи и няма да съм последен, който ще отвори такава тема.

Благодаря отново.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Корените на темата ти са в източните езотерични традиции, съответно философските основи на индуизма, веданта, донякъде будизма, после теософията и антропософията. Всеки материал от попрището би могъл да ти е от полза, без да обръщаш внимание на будисткото отричане на Бог, като самостоятелен изначален принцип, понеже това е само външна форма.

Подобни корени ще намериш и в индианските космогонии, представени от Кастанеда, Дон Мигел Руис и подобни.

Аз лично бих предпочел моето есе да се съсредоточи върху контравъпрос - дали е така? И защо не е. Тук пък мотивите лежат в западния езотеризъм, но с корени в херметическата традиция, през неоплатонизма, гностицизъм, богомислтво, розенкройцерство...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Корените на темата ти са в източните езотерични традиции, съответно философските основи на индуизма, веданта, донякъде будизма, после теософията и антропософията. Всеки материал от попрището би могъл да ти е от полза, без да обръщаш внимание на будисткото отричане на Бог, като самостоятелен изначален принцип, понеже това е само външна форма.

Подобни корени ще намериш и в индианските космогонии, представени от Кастанеда, Дон Мигел Руис и подобни.

Аз лично бих предпочел моето есе да се съсредоточи върху контравъпрос - дали е така? И защо не е. Тук пък мотивите лежат в западния езотеризъм, но с корени в херметическата традиция, през неоплатонизма, гностицизъм, богомислтво, розенкройцерство...

Ти от левата река ме вкара в десната.

Благодаря ти все пак!

Ще мисля над нещата, благодаря и за насоките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Правя го за училище, не го правя за вестници и тн, но там ни ги искат такива задълженилни и аз не мога да го измисля...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Правя го за училище, не го правя за вестници и тн, но там ни ги искат такива задълженилни и аз не мога да го измисля...

Ясно.... ами да видим. Почваш с нещо като дефиниция какво е "божествено", какво разбираш под този термин. Нещо, което е над човека, което влияе на съдбата ни. Нещо, което е много по-добро, по-съвършено, по-морално от всеки човек, т.е. идеалът за всяко нещо в света. Обяснението за създаването и съществуването на света до появата на науката. Съвършенството, идеалът за който и да било аспект от света. Смата идея за света, поне докато имаме науката, минава през идеята за Бога и за Създателя, за висшата сила, организирала света. А също друга характеристика е, че това е и нещо, към което човешките същества се стремят, откакто.... мислят.

Божественото, боговете, религиите, са невъзможни без мисленето, без уникалността на човека като способно да се цивилизова живо същество, да живее в общество и да се усъвършенства лично, а и като общество, исторически. Всичко това минава през мисленето на човека, през ума, през представите и мислите му. За да може изобщо да съществува идея за боговете, е необходимо да има абстрактно мислене. Животните нямат бог, само хората имат. Затова първия аспект на "божественото" в ума на хората е способността им да мислят абстрактно и да изграждат теории.

Но дали само това? Мисълта може да се отнася към всичко, в т.ч. към най-черните аспекти на света и човешката дейност. (Тук може да дадеш някой и друг исторически или даже криминален пример). Значи трябва още нещо и то също е в човешкия ум - естествения стремеж на почти всяко човешко същество към хармония и красота в природата, респективно към морал и етика в отношенията на хората. Макар повечето висши животни да имат богата емоционалност и да са сбособни на топлота и привързаност, само човек може да осмисли тези неща, да създаде и да развие в сложни морално-етични системи и символи идеята за Доброто, за хуманността и топлината в отношенията, или просто за търпимостта в тях. Дали човек е създал идеята за боговете или наистина ги има, но човешкия ум е този, който се стреми да постигне "божественото" именно чрез моралното си мислене, чрез етиката и етичните идеи.

Можеш шда кажеш, че изкуството е друга уникална способност на човешкия ум, чрез което последният се доближава до идеалът за света, т.е. до т.нар. "божествено":):):)

Не изпадай в прекалена емоционалност, пиши сдържано, но пък покажи и силата на тази връзка, която е създала всичко най-добро в човешката история....

Ей на тази плоскост можеш да го направиш по правилата, описани от Историка за писане на есе. Че по мое време тоз жанр не се толерираше твърде:):):)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Помисли да вмъкнеш нещо за Ренесанса и Хуманизма...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Добър ден на всички.

Бих искал, ако е възможно, някой да помогне с малко материали по темата "Божественото в човека е неговия ум".

Това е тема по философия, над която трябва да вържа есе, много сложна задача, имайки предвид, че съм в другата специалност аз. :P

Ще съм благодарен на всякаква помощ и на всеки материал.

Благодаря!

П.П: Тази тема може да остане като една от теми, в която всеки може да напише за някакво есе, защото сто на сто не съм първи и няма да съм последен, който ще отвори такава тема.

Благодаря отново.

Темата е необятна, защото дори не мога да изброя колко много философи са се занимавали с "божествеността" на човека въплътена в ума, душата и изобщо в способността му да мисли.Основното, с което трябва да започнеш според мен е че човека така или иначе е измислил божествеността, всичко идеално, съвършено, божествено е родено от умовете на хората, то е културен артефакт и е присъщо само на човешкия свят. Първото което всяко ученическо есе посветено на ума и божественото трябва да притежава(то зависи от учителя, може и да не иска от теб да се движиш по материала) е едно въвеждане на Платоновите ейдоси (учили сте за това вероятно) и тяхната идеална природа, чието съзерцание дава истинско познание, дава на стремящият се да ги познае ъъ да речем достъп до ВИСШЕТО БЛАГО (виж митът за пещерата)...След това в средновековните философски и теологични тенденции наблюдаваме Августин и Тома - човекът е образ и подобие на Бог именно като ум и душа, като носител на словото..като разбиращ и употребяващ слово и прочие такива неща..та Бог е постижим само чрез ума и вярата ( и сърцето но направлявано от правилна вяра и т.н.) Напред и отиваме истигаме до великото Декартово "cogito ergo sum" - мисля, следователно съществувам. Мислещата субстанция при Декарт изразява друго отношение към божественото ...ъъ според Декарт онова, което се явява ясно и отчетливо на ума (като например идеята за божествеността и математическите принципи) може да се приеме за несъмнена истина..Не е зле да се включи и Ницше и неговата представа за човекът притежаващ силна ВОЛЯ и интелект, достоен да се мери с всички родени в различните култури богове... Като всички тия неща се намират в учебника ти по философия, който вероятно не си си купил, както и в този по Етика и право... От там насетне може да импровизираш както ти дойде, тъй като не си длъжен да си съгласен с тези мислители. Някои философи считат, че божествеността не е присъща на нищо в този свят и че тя е въображаема ефимерна абстрактна илюзия.

Тук има някаква си онлайн лекция - за средновековните философи, за рационализма на Декарт и други. Давай на линковете и чети. Поне ще ти свършат работа за следващото есе ако вече е късно за това.

Само не преписвай защото ще те усетят..употребата на много сложни думи от ученик (някои от които не може да обясни) навяват на мисълта за преписване и дразнят яко.

http://www.virtualcenter-bg.com/vcsite/phi...y/lecture5.html

тука изтеглих от същия сайт някакви текстове, които стават ако си нямаш учебници-т.е. не ги преписвай, защото кофти ще се нахендриш....

But remember - в учебника е най-ясно, кратко и разбираемо! ето от тук давай на зип формат и ще си ги дръпнеш и ти:

http://www.virtualcenter-bg.com/archive/

Желая ти успех и те подстрекавам да импровизираш...Мисли самостоятелно на базата на прочетеното, това ще е по-ценно за теб!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

написах есето, малко превърнах този проблем все едно ще се бия сам срещу черните тигри, затова извиняввайте за досадата и благодаря за помощта!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...