Отиди на
Форум "Наука"

Една задача по електро статика


mixo

Recommended Posts

  • Потребител

Задачата гласи

Два положителни точкови заряда са разположени на разтояние r=0,2m

q1=2 микро кулона а q2=4микро кулона. По средата мужду двата заряда е разположен трети заряд q3=1микро кулон. Третият заряд е отрицателен.

Пресметнете електрическата сила която деиства на средният заряд

Ако можете да ми помогнете защото съм я решил по един начин но да ми дадете вариан да вия дали е вярна. Задачата се решава с Закона на Кулон и се ползва принципа на суперпозицията.

Задачата ми трябва за утре и ако можете само да ми дадете едно примерно решение мерси

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно това искам да занм след като се съпоставят слите на взаимодеиствие на първи и втори първи и трети и трети и втори заряд не знам точно да ги събирам или да ги изваждам за да получа краината сила

То си се намесва суперпозицията когато имаме три заряда неизбежно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Точно това искам да занм след като се съпоставят слите на взаимодеиствие на първи и втори първи и трети и трети и втори заряд не знам точно да ги събирам или да ги изваждам за да получа краината сила

То си се намесва суперпозицията когато имаме три заряда неизбежно

Сега тази задача се рашава на ум, но ако не можеш да смяташ с вектори няма да стане. И така и маш взаимодействие на привличане м-ду първи и трети заряд и пак на привличане мду трети и втори. Силата мду 1 и 2 не ти трябва, защото са статични. И така 1 дърпа 3 и 2 дърпа трети. Драскаш по 1 вектор от 3 към 1 и после към 2, смяташ големината и на двата вектора и ги изваждаш.по закона на кулон получаваме F13=k2.10(na stepen -6).1.(na stepen -6)/0,1.0,1

F23=k.1.0(na stepen -6).4.(na stepen -6)/0,1.0,1

и така от по-голямата вадиш по-малката и получаваш резултантната сила и си готов. Айде! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така значи малко късно се включвам но сега видях въпросчето за задачката.. Съжелявам и като гледам вече няма смисъл от отговори, но тъй като не видях някой да даде верно решение (според мен), реших да уточна как аз мисля че се решава тази задачка, която най-вероятно е от първи или втори курс... Както казва Folko тази задача се решава на ум. И да уточня защо не видях правилно решение... Според мен задачата няма нищо общо с векторни умножения и тем подобни и е от доста по елементарна така да се каже.. :

Занчи Принципа з асуперпозиция гласи следното: Силата на взаимодействие на два точкови заряда не се променя в присъствие на други заряди. Пълната сила с която действат два (или повече) заряда на друг е сумата от силите, с която всеки един заряд действа по отделно в отсъствие на другите, на дадения заряд.

И така наистина точно с с помощта на този принцип се решава задачката.. Значи имаме два заряда q1 и q2 на разстояние r един от друг. Между тях има трети заряд q3, който е отрицателен. И така много просто нататък. С помощта на принципа на суперпозиция и закона на Кулон, намираш силата с която q1 действа на q3 и после силата с която q2 действа на q3 и после ги събираш и задачата е решена.. Това е според мен..

И решението си е супер просто...

zada_1.JPG

Това е от мен.. ако греша някъде с удоволствие ще приема критиките, но искам и обяснение...

post-1-1195519104_thumb.jpg

Редактирано от Bathory
прекачване на изображение
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Така значи малко късно се включвам но сега видях въпросчето за задачката.. Съжелявам и като гледам вече няма смисъл от отговори, но тъй като не видях някой да даде верно решение (според мен), реших да уточна как аз мисля че се решава тази задачка, която най-вероятно е от първи или втори курс... Както казва Folko тази задача се решава на ум. И да уточня защо не видях правилно решение... Според мен задачата няма нищо общо с векторни умножения и тем подобни и е от доста по елементарна така да се каже.. :

Занчи Принципа з асуперпозиция гласи следното: Силата на взаимодействие на два точкови заряда не се променя в присъствие на други заряди. Пълната сила с която действат два (или повече) заряда на друг е сумата от силите, с която всеки един заряд действа по отделно в отсъствие на другите, на дадения заряд.

И така наистина точно с с помощта на този принцип се решава задачката.. Значи имаме два заряда q1 и q2 на разстояние r един от друг. Между тях има трети заряд q3, който е отрицателен. И така много просто нататък. С помощта на принципа на суперпозиция и закона на Кулон, намираш силата с която q1 действа на q3 и после силата с която q2 действа на q3 и после ги събираш и задачата е решена.. Това е според мен..

И решението си е супер просто...

zada_1.JPG

Това е от мен.. ако греша някъде с удоволствие ще приема критиките, но искам и обяснение...

Чакай малко! Единият го дърпа и другият го дърпа! Трябват вектори! Те са с противоположна посока и трябва да се извадят за да се получи резултантната сила! Я пробвай да събереш само стойностите, когато не са на 1 права и тогава виж дали ще получиш нещо вярно. Правилно, че е равна на сумата, но тук силите са с различна посока и трябва да се извадят!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Чакай малко! Единият го дърпа и другият го дърпа! Трябват вектори! Те са с противоположна посока и трябва да се извадят за да се получи резултантната сила! Я пробвай да събереш само стойностите, когато не са на 1 права и тогава виж дали ще получиш нещо вярно. Правилно, че е равна на сумата, но тук силите са с различна посока и трябва да се извадят!

Ми дефакто така се получава..иначе със съгорност лежат на една права, аке не лежаха трябваше да е уточнено. Все пак представи си две топчета и за да слойиш едно между тях няма ли да лежи на правата която свързва двете топчета. А и може и да се вадят някаде споменах че просто според мен така се решава, не твърдя че е напълно верна... Просто принзипа за супер позиция това гласи.. а те пак могат да се извадят, може и да имам грешка в това че съм ги събрал.. Просто се опитах да помогна и според мен така се решава задачата де, а дали се вадят или събират не съм сигорен..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ми дефакто така се получава..иначе със съгорност лежат на една права, аке не лежаха трябваше да е уточнено. Все пак представи си две топчета и за да слойиш едно между тях няма ли да лежи на правата която свързва двете топчета. А и може и да се вадят някаде споменах че просто според мен така се решава, не твърдя че е напълно верна... Просто принзипа за супер позиция това гласи.. а те пак могат да се извадят, може и да имам грешка в това че съм ги събрал.. Просто се опитах да помогна и според мен така се решава задачата де, а дали се вадят или събират не съм сигорен..

Да бе човек! Напълно си прав, просто си направил най-чесо срещаната грешка - събрал си ги и двете с положителна стойност, не трябва така, защото са с различни посоки! От 1 месец само с електростатика се занимавам. Това дето не лежат на една права го дадох само като отделен пример - от ясно по ясно е че тия си лежат. Иначе ти приемам решението само един знак - :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да бе човек! Напълно си прав, просто си направил най-чесо срещаната грешка - събрал си ги и двете с положителна стойност, не трябва така, защото са с различни посоки! От 1 месец само с електростатика се занимавам. Това дето не лежат на една права го дадох само като отделен пример - от ясно по ясно е че тия си лежат. Иначе ти приемам решението само един знак - :good:

Да бе ясно ок. А mixo няма ли да каже правилния отговор ако го е получил от някой доцент, доктор или нещо подобно..???? :hmmm::read:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

тази задача предполагам може и да се реши по много различни начини както ми каза един студент по химия всяка една задача във Физиката може да се погледне от химичен ъгъл но да не се отплесваме.

ИМенно трябва да се съберат с различните знаци спрямо посоките им и аз това го останових съвсем случаино след като си пуснах последното мнение и след като решевах поредната задача от двуичната алгебра с която се занимавам в момента( еи така да си гаделичка мзъка)

та така си е благодаря на всеки които се отзова за тази задача не се притесняваите има и задачи за които ще съм много по благодарен защото и аз няма да мога да ги реша вероятно надявам се пак да мога да разчитам на вашата помощ в бъдеще време

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
благодаря на всеки които се отзова за тази задача не се притесняваите има и задачи за които ще съм много по благодарен защото и аз няма да мога да ги реша вероятно надявам се пак да мога да разчитам на вашата помощ в бъдеще време

Е нали затова са форумите. Надявам се да сме били полезни съответно и да бедем полезни и за нататък... :bigwink::drinks_cheers:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...