Отиди на
Форум "Наука"

Ефективност на РПГ срещу танкове


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Да, но за целта войника трябва да е близо до целта, което означава и че ще бъде по-лесно забелязан и обстрелван още преди да е дал първия изстрел, след който неминуемо ще бъде локализиран от врага.

Факт е, че модерните армии използват за противотанкова артилерия самонасочващи се ракети.

Ето ви един успешно ударен американски Абрамс - както виждате веригата е добре защитена, а отгоре изглежда е имало още един лист броня, който е откачен и също е бил пробит.

post-28-1218867088_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Тук най важен е критерия стойност-ефективност. ПТУР е доста евтино и мощно оръжие. Вярно, не е панацея, но е по лесно за използване, много по маневрено, и вади от строя танкове. Един танк с повредена верига е вече просто неподвижна огнева точка и нищо повече.

Не е точно така с обездвижването, иначе да, РПГ е опасно нещо. Един танк с повредена верига не може само да завива, но напред може да се движи доста успешно, преди да стане неподвижна огнева точка. Обикновено върви докато хлътне да се скрие на подходящо място, ако има такова. Може и да се отдръпне назад. Пък и верига трудно се улучва. Ако стрелецът е в позиция да уцели веригата, той ще уцели с РПГ много по-уязвимо място, например борда или отзад. Там спасение няма, почти де. "Престилките" могат да помогнат.

Но де я таз позиция ;) Само в града може, на полето или ще е напарчетосан от картечницата, или ще е издухан със снаряд. Или гръмнат от пехотата, която би следвало да помага на танковете.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Да, но за целта войника трябва да е близо до целта, което означава и че ще бъде по-лесно забелязан и обстрелван още преди да е дал първия изстрел, след който неминуемо ще бъде локализиран от врага.

Факт е, че модерните армии използват за противотанкова артилерия самонасочващи се ракети.

Ето ви един успешно ударен американски Абрамс - както виждате веригата е добре защитена, а отгоре изглежда е имало още един лист броня, който е откачен и също е бил пробит.

Именно, Босс!

Имало е противокумулативен екран. Впрочем, този Абрамс може да е и пробит от РПГ-то, но попадението в мотора може и да го повреди и спре движението, но екипажа и боекомплекта са невредими. А зад танковете върви една машина, наречена БРЕМ, която го изтегля и ремонтира или вече праща назад. Същото може да направи и друг танк. Скъсана верига се ремонтира и в бойни условия, за целта по танковете са накачени няколко трака (звена от нея демек, който не знае какво е трак).

ПП

Това удареното е БМП Брадли, а не Абрамс. Ако е така и е пробито, може и да има пострадали вътре, че точно там се возят хора.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Но де я таз позиция wink.gif Само в града може, на полето или ще е напарчетосан от картечницата, или ще е издухан със снаряд. Или гръмнат от пехотата, която би следвало да помага на танковете.

Пехотата ще я издухам още на 550-тия метър !!!

Като изпукам 5-6 РПГ , на 500метър танковете на още 50метра РПГ-7 се самовзривява .

А това ,че е Бредли и аз си мислех да го пусна .Но не щях да излезе "заяждане " с Уорлорд ,но явно човека не разбира много от танкове и военна техника.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разбира достатъчно ;) Ще я издухаш, ама като лъснеш в опитката, ще гърми, ама еднократно и близо до тебе :good:

ПП Корекция и заяждане са разчлини работи ;)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
ПП Корекция и заяждане са разчлини работи wink.gif

Точно така. Не исках да го коригирам ,защото може и да излезе заяждане.

Ами ,ще сменя позициите този дето е с РПГ-то. После ще се притаят в амбразурите и ще чакат близката танкова атака .И каквото сабя покаже.

Ако не се уплаши пехотата винаги ще победи мастодонтите /разбира се , при условие ,че притежава и някои противотанкови средства -мини,гранати и гранатомети/ .Момента е психологически ,ако се уплаши пехотата ,танковете ще я направят на ВАДЕНЧЕТА.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прави сте, чак сега като се вгледах ми направи впечатление, че разстоянието между колелата не е като при Абрамса. Написах го по инерция, щото пишеше само, че е американски в Ирак.

Но мисълта ми беше по принцип за веригите, че не става толкова лесно работата с изваждането на машините от строя.

Пехотата ще я издухам още на 550-тия метър !!!

Като изпукам 5-6 РПГ , на 500метър танковете на още 50метра РПГ-7 се самовзривява

Хубаво е да си оптимист - да :) само че за каква точност можем да говорим след като ще го гърмиш от половин километър (ако въобще го виждаш). С РПГ може да се стреля със средна точност от 100 до 300 м, а на по-големи разстояния - с никаква! ;) А и снаряда на РПГ-7 специално се самовзривява на 920-тия метър.

А и още един недостатък да отбележим - още след първия изстрел врага вече ще знае с абсолютна точност твоето местоположение - димната следа, която снаряда на РПГ-то оставя във въздуха ще сочи директно в теб.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
wink.gif А и снаряда на РПГ-7 специално се самовзривява на 920-тия метър.

НЕ , не ясно съм указал 550м дистанция -това е ПГ-7Д и М ,при старите е било някъде около километър, но по новите са точно около 550м.

РПГ-тата са особенно дейни в градски условия ,това доказа Ливанската война .Да не говорим ,че сега в Ирак се взривяват танкове с камиони пълни с взривове ,коктейли "Молотов" , както и т.нар. "Бензинни полета ". Един -два камион поливат с бензин определеното място от където минават бойните американски коли .Щом навлязат или не дай си Боже да спрат на мястото ,квадрата се пали и особенно от Брадлитата остава една хубава костенурка за лятна баня или толаетна. Дори гледах един "рекламен" иракски клип.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Възможно, не съм запознат с всичките му модификации, но това не променя нещата по никакъв начин ако престрелката е на открито бойно поле. За боя в градски условия съм съгласен, но натъпканите с експлозив камиони вече са друга бира.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Точно така. Не исках да го коригирам ,защото може и да излезе заяждане.

Ами ,ще сменя позициите този дето е с РПГ-то. После ще се притаят в амбразурите и ще чакат близката танкова атака .И каквото сабя покаже.

Ако не се уплаши пехотата винаги ще победи мастодонтите /разбира се , при условие ,че притежава и някои противотанкови средства -мини,гранати и гранатомети/ .Момента е психологически ,ако се уплаши пехотата ,танковете ще я направят на ВАДЕНЧЕТА.

Не е само психологически, зависи и от местността, и от съотношението с атакуващите, и от тяхната способност да го открият и пр. Аз нека те мярна къде си, па ти сменяй после позицията колкото искаш;) Даже може да ти се помогне.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

НЕ , не ясно съм указал 550м дистанция -това е ПГ-7Д и М ,при старите е било някъде около километър, но по новите са точно около 550м.

РПГ-тата са особенно дейни в градски условия ,това доказа Ливанската война .Да не говорим ,че сега в Ирак се взривяват танкове с камиони пълни с взривове ,коктейли "Молотов" , както и т.нар. "Бензинни полета ". Един -два камион поливат с бензин определеното място от където минават бойните американски коли .Щом навлязат или не дай си Боже да спрат на мястото ,квадрата се пали и особенно от Брадлитата остава една хубава костенурка за лятна баня или толаетна. Дори гледах един "рекламен" иракски клип.

Босс, тая работа ме съмнява да има ефект срещу танкове и БМП-та. Срещу небронирани машини може би. Но чисто военното й значение е нулево. Типично за тамошните бойци, впрочем.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Прави сте, чак сега като се вгледах ми направи впечатление, че разстоянието между колелата не е като при Абрамса. Написах го по инерция, щото пишеше само, че е американски в Ирак.

Но мисълта ми беше по принцип за веригите, че не става толкова лесно работата с изваждането на машините от строя.

И аз не видях в началото, но куполата беше първото, което ме насочи, че е БМП.

Не става толкова лесно с веригите, така е. Те дори не се и виждат в "нормално" движение - треви, оврази, неравности и пр. А и купмулативния заряд какво точно ще им стори не знам.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Босс, тая работа ме съмнява да има ефект срещу танкове и БМП-та. Срещу небронирани машини може би. Но чисто военното й значение е нулево. Типично за тамошните бойци, впрочем.

А не, имах предвид, че ефективността на стрелбата с РПГ е по-голяма при бой с градски условия (по-бързо и лесно приближаване до целта, повече възможности за прикриване и смяна на позицията и тн.), за камионите исках да кажа само, че нямат общо с темата.

Аз нека те мярна къде си, па ти сменяй после позицията колкото искаш;) Даже може да ти се помогне.

Дам определено :biggrin:

И аз не видях в началото, но куполата беше първото, което ме насочи, че е БМП.

Не става толкова лесно с веригите, така е. Те дори не се и виждат в "нормално" движение - треви, оврази, неравности и пр. А и купмулативния заряд какво точно ще им стори не знам.

Ами много малко се вижда от купола (на БМП-то е доста по-малък, както и оръдието), ама аз ако не видя общата форма немога да го разпозная :doh:

За веригата дори и в посочения случай виждаме, че не е повредена, а след като не е проблем да бъде сменена и в полеви условия, незнам за какво "унищожаване" на танка можем да говорим.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А не, имах предвид, че ефективността на стрелбата с РПГ е по-голяма при бой с градски условия (по-бързо и лесно приближаване до целта, повече възможности за прикриване и смяна на позицията и тн.), за камионите исках да кажа само, че нямат общо с темата.

Дам определено :biggrin:

Ами много малко се вижда от купола (на БМП-то е доста по-малък, както и оръдието), ама аз ако не видя общата форма немога да го разпозная :doh:

За веригата дори и в посочения случай виждаме, че не е повредена, а след като не е проблем да бъде сменена и в полеви условия, незнам за какво "унищожаване" на танка можем да говорим.

В най-добрия случай за временно изваждане от строя.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Танк се изкарва трудно от играта. Вижте примерно оперативната история на Абрамс, дето е проектиран през 70-те: http://en.wikipedia.org/wiki/M1_Abrams#Combat_history Има един случай дето американците съсипват свой изоставен танк от ракети, а корпусът му си остава здрав.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Глобален Модератор

И все пак намерих снимка на ударен американски Абрамс от войната в Ирак :)): Не съм сигурен обаче дали този е бил поразен с РПГ или с противотанкова мина.

post-28-004788100 1303842853_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересна картинка. Имало е як пожар, който е засегнал цялата машина. Виждам две попадения, очертани на снимката, в задната лява част на куполата. Там мисля, че е боекомплекта. По начало трябва да се взриви нагоре, обаче е възможно да не е била затворена нишата между бойното отделение и боекомплекта и тогава може би би могло взривната вълна да отиде в бойното отделение, т.е. напред в куполата. Тук май така е станало, защото огнени следи има напред, а не се вижда избиващи панели да са се разлетели нагоре.

В такъв случай на екипажа не му се е случило нищо добро.

На втората снимка има един ударен в Кувейт, но не може да се разбере какво е станало.

Първият е ударен с някакво сериозно ПТ средство, съдейки по размера на дупката.

post-727-094788600 1303849196_thumb.jpg

post-727-099280200 1303849252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, иракчаните сериозно ме съмнява да са имали ПТ артилерия. Но посочените от теб попадения всякаш не са пробили цялата броня на куполата, дали те са причината за взривяването на машината. А интересно как така са се изпотрошили и колелата отдолу, дали не се е нахакал на противотанкова мина?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не, от температурата на пожара. Те са малки и леки, леснозаменяеми и явно лесно горят (от съображения за олекотяване и по-меко возене се слагат малки ролко, но не знам дали е много правилно това... ). А пожарът е бил голям и е бил "напред" - задната част на куполата е бял, а а следите от горене са напред и към оръдието.

Навярно е била отворена нишата към куполата, пробиването е станало при БК, взривът е отишъл напред и е почнало яко горене.

Другият вариант е: Танкът да се е надянал на IDF, което обяснява мощният пожар в предната част и наистина силната деформация на ролките и опушването отпред. Може дори да е изместен танка наляво вследствие на взрива. Вижда се една дупка точно да дясната му верига. В такъв случай попаденията в куполата може да са вторични и може и да нямат ефекта да са пробили бронята, защото точно около тях и над тях поражения няма.

Даже почвам да клоня към тоя вариант повече.

Ако танкът е ударен преди падането на режима, може и Т72 да го е ударил, или някой ПТУРС. Не е задължително непременно РПГ да е. А може и да е било някое от новите модели.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Хм, иракчаните сериозно ме съмнява да са имали ПТ артилерия. Но посочените от теб попадения всякаш не са пробили цялата броня на куполата, дали те са причината за взривяването на машината. А интересно как така са се изпотрошили и колелата отдолу, дали не се е нахакал на противотанкова мина?

Не е нужно до пробиват цялата броня на куполата... Малка дупка ще остави танка без екипаж

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много зависи от това къде е дупката и дали е достигнат пробив, или е само непълна дупка. Изобщо няма ей така просто да го остави без екипаж ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На първата снимка танка е поразен от импровизирано взривно устройство, това което виждаме като дупки не са пробойни по самата купола, има някакви външни екрани там. Ако на това място е пробита няма как да не детонира боекомлекта /ако не е изгърмян преди това разбира се целия :) /

На втората снимка вече е праснат с ПТУР, тя май е от първата война.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, първият е взривен, да. Но тези две кръгли дупки в задната част на куполата не са ли от стрелба по него?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...