Отиди на
Форум "Наука"

Какво се разбира под "християнски закон" в Отговорите на папа Николай?


Recommended Posts

  • Потребител

Днес прегледах "Отговорите на папа Николай по допитванията на българите". Ако не се лъжа на Първи отговор срещнах, че папата говори за "християнски закон" към княз Борис. От долу, под бележка, пишеше, че трябва да се погледне книгата на Васил Златарски. Но понякога тези отговори могат да бъдат тълкувани различно. Затова аз реших да ви попитам, съфорумци, какво е имал предвид папата под тези думи. Може ли да ме насочите към някаква насока.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще е по-лесно ако го беше сложил като цитат. Освен гражданското право съществува и каноническото право, т.е. църковното право. Самата Библия също се явява законник и за идеите е била приложимо право. Въвеждането на "Закона за съдене на людете" се свързва с управлението на княз Борис. Това е светско право, което обаче е изградено на основата на християнската концепция. Номоканонът (Кормчията) пък са църковно право, което обаче урежда някои съвсем земни въпроси като да речем брака - разбира се църковния).

В конкретния случай папата използва думата в по-широк смисъл - не като някаква конкретна разпоредба, а въобще като духът на християнството. А изглежда, че Борис е подходил по-прагматично и е поискал просто някакъв законник (като "Закона за съдене на людете"). Затова папата отговаря, че книгите са много, но същността е вярата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад, извинявай, прав си. Трябваше да сложа цитат, но в бързината го изпуснах. Ще видя дали мога да го сложа. Благодаря ти за информацията. Но аз зададох и един по-широк контекст - за самите отговори, който ми се иска да спомена. А той е - на какъв език са писани запитванията на нашия княз - латински или гръцки. Сега, лесно е да са на латински език ще кажете. Защото щом са до папата въпросите, значи те ще са на латински език. Но в този момент в България има гръцки проповедници на християнската вяра. Няма ли това да е някакъв опит на българския владетел, ако са написани на гръцки, той да е искал, като скрит смисъл, да покаже на папата, че римският първосвещеник трябва да отстъпи по въпроса за независима Българска църква. Има ли нещо вярно в моите разсъждения?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За разлика от времето на Калоян, по времето на Борис и сближаването с Рим в бълг. земи си е имало дори един бъдещ папа, който е бил спряган за бълг. архиепископ - Формоза.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 месеца по късно...
  • Потребител
Днес прегледах "Отговорите на папа Николай по допитванията на българите".

Здравейте!

Ще започна с извинение в случай, че въпроса ми се приеме за офтопик. Въпросът ми е : къде мога да прочета всичките отговори на папа Николай?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съвсем всичките са публикувани от Д.Дечев в един от годишниците на СУ - мисля, че от 1937г., но съм абсолютно сигурен. В ЛИБИ публикацията е със съкращения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Днес прегледах "Отговорите на папа Николай по допитванията на българите". Ако не се лъжа на Първи отговор срещнах, че папата говори за "християнски закон" към княз Борис. От долу, под бележка, пишеше, че трябва да се погледне книгата на Васил Златарски. Но понякога тези отговори могат да бъдат тълкувани различно. Затова аз реших да ви попитам, съфорумци, какво е имал предвид папата под тези думи. Може ли да ме насочите към някаква насока.

А малко преди това папа Николай говори за някаква начална вяра на българите"След като наредихме това,което намерихме ,че отговаря на началната вяра на българите ..."

Прави и впечатление,че папата отговаря на различни хора на въпросите .Има отговори на представители и на въпроси директно на княза.

Глава 1"И тъй много добре и похвално е ,дето заявявате на първо място в своите въпроси,че вашият княз иска християнски закон."

Тук отговаря на други хора и говори за "християнски закон."А преди малко казва за "началната вяра на българите" като я нарича "вяра",т.е. не е езичество,но не я нарича "християнство".

И в тази връзка им още един интересен отговор,глава 41"За ония обаче,които отказват да възприемат благото на християнството и принасят жертва на идоли или свиват колене пред тях,нищо друго не може да ви пишем,освен да ги убедите в правата вяра,по скоро с напомняния и разумни увещания,отколкото чрез насилие."Разграничава тези българи които принасят жертва на идоли и има и такива които свиват молене пред тях,т.е. молят се ,покайват се като в една християнска религия,и тук използва отново "правата вяра",да ги убедят в правата вяра.

А ето и оговори където отговаря лично на княза:

Във отг. гл.17 "...че не сте им дали добър закон,и искали да убият и вас и да си поставят друг княз" и глава 78 "Вие разказвате,че оня народ,който поради християнската вяра възстанал,за да ви убие,пожелал да стори покаяние.."

И други към различни представители на две такива групи:

Има запитване дали след смъртта на собствената си жена мъжът може да вземе друга стр. 68и друго в гл.51 дали е позволено да имат едновременно две съпруги.

Достигам до заключението,че българското общество не е монолитно и всички са достигнали до извода,че им трябва една религия и нов светски закон на който всички да се подчиняват и които да ги сплоти и обединява и чиито закони те ревностно ще спазват в името на тази цел.Вижда се че това не е решение само на княза, а е на всички "групи по интереси"и затова и разнообразни въпроси по една тема например брака.И затова те са толова старателни в своето решение,че и папата отбелязва това в гл.59 във въпроса за гащите"Обаче защото простодушно питате за тях,боейки се очевидно да не ви се вмени грях,ако в най-дребните работи извършвате нещо въпреки обичая на другите християни.."Представителите на различните групи(дори се каза,че един народ е тръгнал срещу княза) са узряли за идеята от едно ново обединено начало.

post-4727-1242848809_thumb.jpg

post-4727-1242848821_thumb.jpg

post-4727-1242848834_thumb.jpg

post-4727-1242848846_thumb.jpg

post-4727-1242848859_thumb.jpg

post-4727-1242848870_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Достигам до заключението,че българското общество не е монолитно.......

Ако позволиш да те светна, приятел. Нито едно общество в човешката история, никога не е било "монолитно". Дори и това в Северна Корея.

Очаквам други ценни "заключения" и "прозрения". :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако позволиш да те светна, приятел. Нито едно общество в човешката история, никога не е било "монолитно". Дори и това в Северна Корея.

Очаквам други ценни "заключения" и "прозрения". :crazy_pilot:

Не изваждай думата от контекста изречението .

"Достигам до заключението,че българското общество не е монолитно и всички са достигнали до извода,че им трябва една религия и нов светски закон на който всички да се подчиняват и които да ги сплоти и обединява и чиито закони те ревностно ще спазват в името на тази цел."

За каква монолитност се говори,една религия-имаш ясно описани различни религиозни практики,едни езичници принасят жертва,други езичници се молят моленичили,многоженци,хора които почитат главно съботата,някаква начална вяра на българите,не е определена,че е началната права вяра или началната християнска такава.Да,аз правя такъв извод,ти ако можеш направи своя.Няма обобщение за обществата в човешката история,да не разводняваме.Прочети как е формулирана.

"Но понякога тези отговори могат да бъдат тълкувани различно. Затова аз реших да ви попитам, съфорумци, какво е имал предвид папата под тези думи. Може ли да ме насочите към някаква насока"

Така ,че имам право да те открехна ,аз давам отговора си ,ти ако можеш също то направи,не се дръж като евнух който само знае как се правят нещата,но никога не ги е правил или не коже да ги направи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Не изваждай думата от контекста изречението .

"Достигам до заключението,че българското общество не е монолитно и всички са достигнали до извода,че им трябва една религия и нов светски закон на който всички да се подчиняват и които да ги сплоти и обединява и чиито закони те ревностно ще спазват в името на тази цел."

Ти ми кажи като евнух, който не само знае как се правят нещата, но и с когото са ги правили нещата, как можеш да изцепиш подобна глупост като горната?! "Всички били достигнали до извода, че им трябвала нова религия......."

Абе, Пенчо, ти в ред ли си? Къде и кога по света обикновените хора изобщо са мислили по този въпрос, камо ли да достигат до некакви "изводи" :crazy_pilot:

На орача в полето, на война на границата или на баба Иванка на село им е изгорело ухото за някаква нова религия и дълбокомислени изводи!

Оди се прегледай, момче! Не се шегувам.

Освен това съм леко заинтригуван от предположението ти, че ако някой принася жертва на Бог, не може да подвие крак и да се моли. Или принася жертви или се моли?! :w00t: И двете не стават наведнъж! Верно, иди се прегледай.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти ми кажи като евнух, който не само знае как се правят нещата, но и с когото са ги правили нещата, как можеш да изцепиш подобна глупост като горната?! "Всички били достигнали до извода, че им трябвала нова религия......."

Абе, Пенчо, ти в ред ли си? Къде и кога по света обикновените хора изобщо са мислили по този въпрос, камо ли да достигат до некакви "изводи" :crazy_pilot:

На орача в полето, на война на границата или на баба Иванка на село им е изгорело ухото за някаква нова религия и дълбокомислени изводи!

Оди се прегледай, момче! Не се шегувам.

Освен това съм леко заинтригуван от предположението ти, че ако някой принася жертва на Бог, не може да подвие крак и да се моли. Или принася жертви или се моли?! :w00t: И двете не стават наведнъж! Верно, иди се прегледай.

На тях не им пука и за "сарацински книги" нали.А ето в папските оттовори българите питат и за още "папски" книги.Като знаем,че са изпращали делегация при немците,при гърците,тук при папата,тези "сарацински книги" май индикират,че са "приели" и учение от тези книги от другаде.Аз поименно не ги знам като теб.

"Къде и кога по света обикновените хора изобщо са мислили по този въпрос, камо ли да достигат до некакви "изводи""

За обикновените хора дори по времето на Ренесанса,се е считало,че дори не могат да изпитват чувства като любов и др.,това са можели само благородниците,камо ли да мислят по тези въпроси.

И изобщо защо си пренасяш днешната настройка към живота към 8 век.Пишеш за аналогии със Севрна корея , а забравяш дори Търновската конститиция!Колко религии виждаш в нея-каква е държавнатаю религия,реличията на княза,на жена му,децата и т.н.Дори аналогия не можеш да направиш.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...