Отиди на
Форум "Наука"

Битка за България на международната арена


Recommended Posts

  • Потребител

Ето ви линк към All Empires History Forum, където преди време писах някои работи по нашата тема.

http://www.allempires.net/forum_posts.asp?TID=23747

Има и глупости, разбира се. Там съм под ник-нейма Balkh-Aryan. Със създателя на темата TheBulgarian нямам нищо общо.

Желая ви приятно разглеждане и успех в писането! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не си заслужава този форум. Преди време водихме голяма дискусия на тема "Второ българско царсто" и разбира се, румънците за пореден път изкараха всичко от Юстиниан до Калоян милеещо за тера руманеска.

пп

това е темата, за която става въпрос http://www.allempires.net/forum_posts.asp?TID=24805

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Докъде има смисъл да спориш с македонец за Самуиловата западна част на Първото Българско Царство и произхода му? Смятам дотам, че той е български цар и българин от стар български род, няма как да е иначе в тези векове. Знаейки горното си отговори на въпроса докъде има смисъл да спориш с румънец за история? Аз бих обсъждал само от 1861 г. насам, т.е. една руско-турска война 1877-78, една междусъюзническа, І и ІІ световни войни. Окупация на Добруджа от Румъния /1920-1940/. После е Чаушеску и великите исторически открития на "румъните" продължават с нова сила. Там какво да се обсъжда? Толкоз.

Проблема е в нас, че отделяме прекалено голямо внимание на такива безумия и простотии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Докъде има смисъл да спориш с македонец за Самуиловата западна част на Първото Българско Царство и произхода му? Смятам дотам, че той е български цар и българин от стар български род, няма как да е иначе в тези векове. Знаейки горното си отговори на въпроса докъде има смисъл да спориш с румънец за история? Аз бих обсъждал само от 1861 г. насам, т.е. една руско-турска война 1877-78, една междусъюзническа, І и ІІ световни войни. Окупация на Добруджа от Румъния /1920-1940/. После е Чаушеску и великите исторически открития на "румъните" продължават с нова сила. Там какво да се обсъжда? Толкоз.

Проблема е в нас, че отделяме прекалено голямо внимание на такива безумия и простотии.

По-същественият проблем е че няма как да не го правим, защото иначе позволяваме пристрастни и недобронамерени съседи да информират западния човек за нашите си балкански бакии, според както им е удобно на тях. С което формират и отношението на Зарада към нас. Именно липсата на адекватен спор със съседите доведе до огромните териториални загуби на България през двайсти век. Така че, налага се да участваме в тези безумни спорове, независимо дали ни се иска или не.

Поздрави!

П. П. Поддържам те напълно относно "власите". Нещо повече - скоро ще ти предоставя допълнителни материали по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, аз отлично разбирам и съм на същото мнение. Наред с участието и пледирането в международен мащаб, аз мисля, че е редно поне на самите нас си да обясним такива дребни неща, като термините "славяни" и "влахи" - те са фундаментални за нашата история и секат от корен политически чужди доктрини - славизъм и ромънизъм, измислени от Хабсбургската империя и отпосле заети от други Велики и Мали сили за налагане на свое политическо и държавностно влияние в Източна Европа.

И самите българи да си научим историята, като след това е лесно в дебати с чуждите полит-историци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
И политическите съображения ли ще водят във формулирането на тези становища?

За съжаление, много често именно политическите съображения са водещи в подобни ситуации.

За щастие, на нас не ни се налага да полагаме усилия за да "пренаписваме" историята, манипулирайки я в своя полза, а просто да отстраним фалшивите и политически мотивирани елементи в нея. Защото за нашата кауза фактите са напълно достатъчни, и няма нужда от каквато и да било манипулация.

Поне аз така смятам.

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Английския ми е слабичък, но се позачетох във форума и може би поради неразбиране на езика, но не забелязах втраждебност, а скептичност. И тук се защитават различни идеи и теории и не всичко се приема на доверие. Съвет към ентусиасти защитаващи честа ни зад граница- бъдете сдържани и не си изпускайте нервите и не допускайте елементарни фактологически грешки, за да не олекват тезите ви. Кофти впечатление прави объркване на румънското и българското Търговище. Приемете, че другите имат право на мнение и не ги съдете строго. Все пак не всеки е имал късмет да се роди българин и да е осведомен за всичко :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Английския ми е слабичък, но се позачетох във форума и може би поради неразбиране на езика, но не забелязах втраждебност, а скептичност. И тук се защитават различни идеи и теории и не всичко се приема на доверие. Съвет към ентусиасти защитаващи честа ни зад граница- бъдете сдържани и не си изпускайте нервите и не допускайте елементарни фактологически грешки, за да не олекват тезите ви. Кофти впечатление прави объркване на румънското и българското Търговище. Приемете, че другите имат право на мнение и не ги съдете строго. Все пак не всеки е имал късмет да се роди българин и да е осведомен за всичко :bigwink:

Да, в All empires History Forum има много знаещи хора. Никой не може да ги упреква че не знаят, или пък не приемат новите версии за нашия произход, защото произхода на предците ни си е наш проблем, и на хората по света им изглежда много странно, че до скоро сме имали едно официално становище, а днес сме на съвсем друго мнение. Разбира се, те приемат новите възгледи за политически конюнктурни, и никак не могат да разберат, че това важи много повече за остарелите теории, с които нашите енциклопедии и учебници все още са пълни. Друг е въпроса, че и в All Empires History Forum се прокрадват пантюркистки и панславистки доктрини. Обаче, тъй като тези нации (руснаци и турци) са големи и със мощна държавност зад тях, това някакси остава незабелязано, даже се счита едва ли не за нещо съвсем нормално. А нашите опити да се измъкнем от тези схеми се възприемат като "панбългаризъм" и шовинизъм. Въпрос на информационни навици.

Аз лично не съм бъркал румънското и българското Търговище, пък и не бих могъл да ги объркам, защото вече 20 години точно историческата география ми е слабост.

Иначе никой не е застрахован от грешки. Включително професорите по история.

Благодаря за вниманието!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За съжаление, много често именно политическите съображения са водещи в подобни ситуации.

За щастие, на нас не ни се налага да полагаме усилия за да "пренаписваме" историята, манипулирайки я в своя полза, а просто да отстраним фалшивите и политически мотивирани елементи в нея. Защото за нашата кауза фактите са напълно достатъчни, и няма нужда от каквато и да било манипулация.

Поне аз така смятам.

Поздрави!

Политиката вече не е толкова свързана с историята. Не бива обаче да се изпада в позиции като македонски историчари от национални съображения.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Обаче, тъй като тези нации (руснаци и турци) са големи и със мощна държавност зад тях, това някакси остава незабелязано, даже се счита едва ли не за нещо съвсем нормално. А нашите опити да се измъкнем от тези схеми се възприемат като "панбългаризъм" и шовинизъм. Въпрос на информационни навици.

А, това е интересен синдром, в т.ч. и у нас. Ако някой защитава българската позиция по начин, идентичен с този на други народи, това наистина бързо-бързо бива приравнявано към шовинизма. Но да не забравяме, че са измислените интерпретации на този или онзи момент или цяла история не подмогата никаква кауза, ами й вредят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Политиката вече не е толкова свързана с историята. Не бива обаче да се изпада в позиции като македонски историчари от национални съображения.

Колкото и да е странно, но именно ГЛОБАЛИЗМА, може да се окаже този катализатор, който да помогне да си очистим историята от бурените, както правилно е споменал Тогарм. Нямаме какво да пренаписваме, а да четем историята такава каквато е била световно известна в ХV век, после да четем както е да речем в ХХ век и да кажем - чакайте, има проблем! Тук, тук, тук...Какво е станало в периода на ХVІ-ХХ век, че има такива очебийни разминавания в историографията?? Това политическа нотка ли е? Не.

Европейското глобално общество има ПРАВО да знае точната си история, в този смисъл и участието на БЪЛГАРИТЕ в нея. Ние, като много загрижени за общоевропейската история, като глобалисти, просто трябва да покажем неточностите - тук, тук, тук и да помагаме с каквото можем за избистряне на общоевропейската история.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, това е интересен синдром, в т.ч. и у нас. Ако някой защитава българската позиция по начин, идентичен с този на други народи, това наистина бързо-бързо бива приравнявано към шовинизма. Но да не забравяме, че са измислените интерпретации на този или онзи момент или цяла история не подмогата никаква кауза, ами й вредят.

Напълно съм съгласен. Има обаче и частен случай на тази ситуация, при който едно сведение, невписващо се в общата рамка, веднага бива причислено към раздел "фантазии", често без дори да е проверено внимателно. Много характерно нас, за съжаление. Имаме склонността да робуваме на постулати, избълвани от обикновени хора като нас в момент на информационно и логическо безсилие, при това често мотивирани с финикийски знаци.

Смятам, че е крайно време този синдром бъде преодолян.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Колкото и да е странно, но именно ГЛОБАЛИЗМА, може да се окаже този катализатор, който да помогне да си очистим историята от бурените, както правилно е споменал Тогарм. Нямаме какво да пренаписваме, а да четем историята такава каквато е била световно известна в ХV век, после да четем както е да речем в ХХ век и да кажем - чакайте, има проблем! Тук, тук, тук...Какво е станало в периода на ХVІ-ХХ век, че има такива очебийни разминавания в историографията?? Това политическа нотка ли е? Не.

Европейското глобално общество има ПРАВО да знае точната си история, в този смисъл и участието на БЪЛГАРИТЕ в нея. Ние, като много загрижени за общоевропейската история, като глобалисти, просто трябва да покажем неточностите - тук, тук, тук и да помагаме с каквото можем за избистряне на общоевропейската история.

Историята това са чисти факти, ясни или не, и интерпретации на чисто историческа основа. Но все пак в рамките на логиката, не на свободния мисловен полет :)))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Вярно. Както и бързо да почваме с фантазиите. Къде е границата?

Между Капитан Андреево и Капъкуле. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между Капитан Андреево и Капъкуле. :)

къде е границата на фантазиите?

По-скоро в момента е между Капитан Андреево и Калотина :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Този форум, за който става дума, не е ли ирански?

Не е. Американски е. Обаче модераторите които аз знам там са руснак, иранец, турчин и т.н. Изобщо - интернационална идилия... :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ясно... е тогава кое му е американското? :):)

Базиран е в Щатите. Пък и нали знаеш - който плаща, той поръчва музиката. :post-20645-1121105496:

Освен това темите там са страшно много, а аз съм писал само в три или четири от тях, като основно в една, а в другите инцидентно. Така че не знам всички модератори, а само тези с чиято илюзия за собствена непогрешимост съм се сблъсквал. Вероятно американците са много повече.

Иначе тенденциите които съм забелязал са към пантюркизъм, великорусизъм и великоамериканизъм. Е, и Британската империя като майка ли - баба ли на САЩ също не е подмината. Демек - нищо ново. Всякакви нови и непознати информации като алтернативните версии за нашия произход, биват посрещани "на нож", или най-малкото с насмешка.

Затова ги заебах, но щеше да е хубаво да отидем там колективно и да им "разкандъчим" представите. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...