Отиди на
Форум "Наука"

Средновековният "българин"


Recommended Posts

  • Потребител
В четата на Ботев има един четник наречен Перо Македонеца. Той македонец ли е?

Македонец е и е сборувал на чист македонски, отпреди Блаже Коневската македоница. Георги Измирлиев-Измирлийчето е Измирлиец и използва измирлийския език. Вълко Добруджански е добруджанец и е добруджаноговорящ. кап. Петко войвода Тракиеца е тракиец, наследник на Спартак, говорил на тракийски.

Стоедин, ясно ми е, че си си се подковал с някой учебник от Руската академия на науките /по-точно Съветската/ от 30-те г. на ХХ в., ама поне в тази тема е за "средновековния българин" - става гротескно. Всъщност ясно, то посмъртно на умрелите в последните хиляда и кусур години българи им се обяснява и слага марка, че всъщност те се чуствали небългари, то такива нямало тогази и т.п.

Давам една тема с по-сериозни обсъждания.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4500&hl=

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 202
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Македонец е и е сборувал на чист македонски, отпреди Блаже Коневската македоница. Георги Измирлиев-Измирлийчето е Измирлиец и използва измирлийския език. Вълко Добруджански е добруджанец и е добруджаноговорящ. кап. Петко войвода Тракиеца е тракиец, наследник на Спартак, говорил на тракийски.

Стоедин, ясно ми е, че си си се подковал с някой учебник от Руската академия на науките /по-точно Съветската/ от 30-те г. на ХХ в., ама поне в тази тема е за "средновековния българин" - става гротескно. Всъщност ясно, то посмъртно на умрелите в последните хиляда и кусур години българи им се обяснява и слага марка, че всъщност те се чуствали небългари, то такива нямало тогази и т.п.

Давам една тема с по-сериозни обсъждания.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=4500&hl=

Чудя се дали не вдяваш или говориш(пишеш) първосигнално. Как не стана ясно досега, че не съм идейно подкован от съветски или руски академични трудове, не съм автохтонец, нито голобос ханотюрк( по терминологията на РИЦАР)? Предлагам една малка гимнастика за ума, но съзнанието на човека е ограничено от хиляди условности и стериотипи. Разбира се, че Перо си е българче, ама май ти пишеш колкото да не те забравят, а? И не съм този с диалектиката дето цели народи ги няма за нищо и прави неописуеми еквилибристики да докаже, че магарето е кон. Капираш ли? Ако някой има да напише нещо по темата, ок, но не ми обяснявайте кой съм, какъв съм и какво съм имал впредид.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Стоедине, ми като се шегуваш по този начин с тая тема, има и ответни шеги:))):):):):):)): Хайде стига, а?

Да, бе, посмях се от сърце. А за темата- покрай шегите и закачките може да излезе някое зайче от трънката, но трябва малко да се помисли, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ето, че ме осени прозрение, мен грешника Стоедин. Връщайки се назад, далеч назад във времето( лятото на 2008) когато се боднах при вазе осъзнах колко малко знам и колко много никога няма да науча. Поклон пред ентусиазма ви, борци на историческата правда. А ето скромния ми принос към нашата история: След всичко изчетено тук във форума в мен узря една идея относно понятието "българин" през средновековието. Без да претендиран за научност или оригиналност ще ви предложа хипотеза, която е моя компромис с капризната наука ИСТОРИЯ. Тази дама знае как да крие тайните си, но мисля улових зрънце истина. Според скромната ми особа под "българин" през средните векове трябва да разбираме не етническа принадлежност, а държавна! Българин е всеки, който е поданик на България без разлика от етническия си произход. Веднага слагам паралел с ромеите, които са граждани на Римската държава. Всъщност български етнос несъществува, а само държавна идеология и традиция! На вас оставям да разрешите загадката от къде идва понятието "българи", защото за мен това е маловажно. България е империя и според бедните ми познания това ще рече държава включваща много страни, народи, религии и културни традиции. Ето защо българин не само можеш да се родиш, но и можеш да станеш, ако някой български владетел като Аспарух или Крум те освободи. Така непрекъснато ромеите стават българи, а сетне пак ромеи( а пък са си чисти арменци, например). Това е накратко, а сега искам да благодаря на Иванко, Свети Илия, БГВлах, Фружин, Ресавски и още много други форумци, защото без тяхната ценна помощ нямаше да стигна до откритието си. Благодаря и за здраве( щот наздраве е русизъм, пък аз нали съм русофоб)!

"ВЕЛИКО" "ОТКРИТИЕ"!!!!!

А ПРЕДИ ДА СМЕ ИМАЛИ ДЪРЖАВА ИЛИ КОГАТО СМЕ Я БИЛИ ЗАГУБИЛИ, ЗАЩО ПАК Е ИМАЛО БЪЛГАРИ И СЕ Е СПОМЕНАВАЛО ЗА БЪЛГАРИ. АБЕ ТУК В ТОЗИ ФОРУМ РАЗНИ ХОРА, ЯВНО С НЕБЪЛГАРСКО ЕТНИЧЕСКО САМОЗЪЗНАНИЕ, ПОСТОЯННО СЕ ОПИТВАТ ДА ИЗКАРАТ, ЧЕ НЯМА И НЕ Е ИМАЛО БЪЛГАРИ НИКОГА. СИГУРНО ОБАЧЕ ОТ ВЛАСИ, ТУРЦИ, ГЪРЦИ, АРМЕНЦИ И КАКВОТО ОЩЕ СЕ СЕТИМ, ВИНАГИ Е БЪКАЛО. ПОСЛЕДНИЯТ "ГЕНИЙ", ТРУБАДУР НА ТАЗИ ТЕЗА, Е ЕДИН НЕЗНАЕН КОРИФЕЙ НА ИМЕ СВЕТИ ИЛИЯ.

АКО ТОЛКОВА ВИ ПРЕЧАТ БЪЛГАРИТЕ, НАПРАВЕТЕ СИ САЙТОВЕ - ВЛАШКА НАУКА, ТУРСКА НАУКА, ГРЪЦКА НАУКА И Т.Н. И СЕ НАДПРЕВАРВАЙТЕ ДА ПИШЕТЕ ДИВОТИИ В ТЯХ.

И АЛООО, МОДЕРАТОРИТЕ, ИНАЧЕ СТЕ МНОГО БЪРЗИ В ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯТА КЪМ УЧАСТНИЦИ ВЪВ ФОРУМА ИЛИ В БАНВАНЕТО ИМ, НО КОГАТО В БГ НАУКА СЕ ПРОКАРВАТ ОТКРОВЕНО АНТИБЪЛГАРСКИ ТЕЗИ, СТОИТЕ И ЗЯПАТЕ КАТО МОКРИ КОКОШКИ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стоедине, не ми се обиждай, не ми е такава целта, но мисля, че имаш нужда да прочетеш малко за логическите заблуди (то кой ли няма). Бяха ми полезни (и още са), ще бъдат полезни и на теб :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А пък аз си мисля, че цялата тема е шега от страна на автора й ;)

В Турция, Сърбия, Гърция, да не говорим за Израел, лошо му се пише на автора на подобни "шеги".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, бе, посмях се от сърце. А за темата- покрай шегите и закачките може да излезе някое зайче от трънката, но трябва малко да се помисли, нали?

Не, няма какво да се мисли:) Народността през средновековието е повече от ясна категория, в т.ч. и българската. А ти стига се бъзика най-сетне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз си мисля, че с подобни "шеги" във форума целенасочено се прави опит да се прокара една линия - от една страна се внушава галещата ухото теза, че България е била космополитна империя от типа на Византия или Рим, а от друга - че българите винаги са били малцинство в държавата си. Ако въобще ги е имало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз пък мисля, че Стоедин се пошегува, както вече казах.

Дано да е така. И дано повече не се "шегува" така... Не е нужно да се дразним във форума, а и има теми, които не са уместни за "шеги".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"ВЕЛИКО" "ОТКРИТИЕ"!!!!!

А ПРЕДИ ДА СМЕ ИМАЛИ ДЪРЖАВА ИЛИ КОГАТО СМЕ Я БИЛИ ЗАГУБИЛИ, ЗАЩО ПАК Е ИМАЛО БЪЛГАРИ И СЕ Е СПОМЕНАВАЛО ЗА БЪЛГАРИ. АБЕ ТУК В ТОЗИ ФОРУМ РАЗНИ ХОРА, ЯВНО С НЕБЪЛГАРСКО ЕТНИЧЕСКО САМОЗЪЗНАНИЕ, ПОСТОЯННО СЕ ОПИТВАТ ДА ИЗКАРАТ, ЧЕ НЯМА И НЕ Е ИМАЛО БЪЛГАРИ НИКОГА. СИГУРНО ОБАЧЕ ОТ ВЛАСИ, ТУРЦИ, ГЪРЦИ, АРМЕНЦИ И КАКВОТО ОЩЕ СЕ СЕТИМ, ВИНАГИ Е БЪКАЛО. ПОСЛЕДНИЯТ "ГЕНИЙ", ТРУБАДУР НА ТАЗИ ТЕЗА, Е ЕДИН НЕЗНАЕН КОРИФЕЙ НА ИМЕ СВЕТИ ИЛИЯ.

АКО ТОЛКОВА ВИ ПРЕЧАТ БЪЛГАРИТЕ, НАПРАВЕТЕ СИ САЙТОВЕ - ВЛАШКА НАУКА, ТУРСКА НАУКА, ГРЪЦКА НАУКА И Т.Н. И СЕ НАДПРЕВАРВАЙТЕ ДА ПИШЕТЕ ДИВОТИИ В ТЯХ.

И АЛООО, МОДЕРАТОРИТЕ, ИНАЧЕ СТЕ МНОГО БЪРЗИ В ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯТА КЪМ УЧАСТНИЦИ ВЪВ ФОРУМА ИЛИ В БАНВАНЕТО ИМ, НО КОГАТО В БГ НАУКА СЕ ПРОКАРВАТ ОТКРОВЕНО АНТИБЪЛГАРСКИ ТЕЗИ, СТОИТЕ И ЗЯПАТЕ КАТО МОКРИ КОКОШКИ!!!!!

По полека с изводите, пич. Чети внимателно и не се шашкай толкова. Стига с този антибългаризъм се занимавахте, че е смешно.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Стоедине, не ми се обиждай, не ми е такава целта, но мисля, че имаш нужда да прочетеш малко за логическите заблуди (то кой ли няма). Бяха ми полезни (и още са), ще бъдат полезни и на теб :)

Благодаря за съвета, не се обиждам :bigwink: Софизма не е мое изобретение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А пък аз си мисля, че цялата тема е шега от страна на автора й ;)

По скоро провокация към форума без задни мисли или антибългаризъм. Вместо да се обсъжда спокойно и логично виждам само пяна и злоба. Да се разсъждава и дори да се допускат за обсъждане на абсурдни на пръв поглед теми не е предателство към Родината. Малко гимнастика на ума вместо да се пенявим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Турция, Сърбия, Гърция, да не говорим за Израел, лошо му се пише на автора на подобни "шеги".

Ти, драги, да разбирам, че мечтаеш да сме като Турция, Сърбия, Гърция и Израел ли? Намерил какви примери да ми дава. Виж, Иван, който Куба, Корея и Виетнам ми препоръча и стиковайте общо послание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз си мисля, че с подобни "шеги" във форума целенасочено се прави опит да се прокара една линия - от една страна се внушава галещата ухото теза, че България е била космополитна империя от типа на Византия или Рим, а от друга - че българите винаги са били малцинство в държавата си. Ако въобще ги е имало.

Ти се размечта, май? Космополити, малцинства, ушенца...

Никаква шега, платиха ми и пиша!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако направите елементарно усилие да вникнете в това което пиша ще видите, че нищо скандално или заплашващо националната сигурност няма. Нима казвам нещо което не е отдавна възприето, че българската народност е сбор, сплав от различни етнически компоненти? Въпроса е кога процеса стартира и кога приключва! Има ли едино мнение? Не! Аз написах условни граници от 5 до 15 век, но това е дискусионо и подлежи на доказване. Къде е антибългаризма тук? Представата за изключителната монолитност на българския народ още от края на 9 век е изключително "сериозна", "научна" и "родолюбива". Скандализира ви възможността да не съществува етноса българи през средовековието? Страх ви е от една хипотеза? Това не е мой проблем. Народите се формират със столетия и названията им търпят промени. По един начин се самоназовават, по друг ги назовават съседите им, а по трети се наричат днес. Възможно ли е през средновековието да се използва понятието "българин" както за етнически произход, така и за принадлежност към държава или административна област? Защо Лъв някои си е арменец, а Теодор Светослав е чист българин? Вливането на нови етноси води до промени в картината, нали? За колко време са претопени кумани, печенези, узи, авари, траки и други племена? Как са се назовава ли аспаруховите "българи" и еднородна маса ли са или са увлечени много и различни племена под общ знаменател "Българи"?

Link to comment
Share on other sites

Основната маса, която формира българския народ са (пра)българските племена и т.н. славяни. Останалите асимилирани хорица като - кумани,печенеги, алани и др. не представляват решаващо количество. А при владетелите е друга работата. За тях е най-важно е да са от царски род (или пък да узорпират трона, но и в този случай гледат да се сродят с владетеска фамилия), а какви са им били прародителите не е от особено значение. И между другото Теодор Светослав ми е любимия владетел та не ми го закачай :biggrin:

П.С. Примери за споменаване на българска народност през средновековието виж в предишния ми пост. Българи са споменавани като народ, а ако е имало други са назовавани отделно от тях. Примерно за цар Калоян и куманите.

ЕДИТ :::

Ако искаш нормална дискусия най-добре напиши въпросите подредено и по точки 1. 2. и т.н. ,за да можем да се разбираме :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Представата за изключителната монолитност на българския народ още от края на 9 век е изключително "сериозна", "научна" и "родолюбива". Скандализира ви възможността да не съществува етноса българи през средовековието? Страх ви е от една хипотеза? Това не е мой проблем.

Би ме скандализирала тезата, ако не я приемах като ловък бъзик от твоя страна. Но ако си сериозен, то тогава такава теза влиза в един кюп и ниво с всевъзможни автохтонства и "България на три космоса!". Само дето е просто с обратен знак.

Ако искате да се разглежда генезисът и динамиката на българската народност, тогава моля. Ако не, може и да имаме рядък случай на заключена тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Би ме скандализирала тезата, ако не я приемах като ловък бъзик от твоя страна. Но ако си сериозен, то тогава такава теза влиза в един кюп и ниво с всевъзможни автохтонства и "България на три космоса!". Само дето е просто с обратен знак.

Ако искате да се разглежда генезисът и динамиката на българската народност, тогава моля. Ако не, може и да имаме рядък случай на заключена тема.

Пускай кепенците :biggrin: От мен Матросов нестава!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти, драги, да разбирам, че мечтаеш да сме като Турция, Сърбия, Гърция и Израел ли? Намерил какви примери да ми дава. Виж, Иван, който Куба, Корея и Виетнам ми препоръча и стиковайте общо послание.

Стоядине, давам ти за пример Турция, Сърбия, Гърция и Израел, защото те си държат на националността и националната гордост. А не са п..ки като нас, българите. Иначе към никоя от тези държави не храня особени симпатии.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

абе кво ви става бе хора ние Българите сме си от тук от тези земи ,тук винаги е имало хора и винаги ще има .тринтири минтири че сме от монголиа ли беше от каде беше,погледнете например магурата онези рисунки да не са от китайци минавали на екскурзия по онова време.Всичко е въпросна някакво си име кръстили сме се Българи и толкова,били сме и траки докато некой не ни е прекръстил.и после викат траките исчезнали,каде са исчезнали на луната ли.или са си останали тук с друго име а традициите леко се променят.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...