Отиди на
Форум "Наука"

Произходът на хан Крум


Recommended Posts

  • Потребител

Срещал съм различни тези за произхода на хан/кан Крум - че произхожда от българите в Аварския хаганат, че е от династията Дуло, че е син на Кардам. Не срещнах тема във форума за този български владетел, затова реших да отворя такава тема. Може би отговорът е известен, но поне за мен не е :). И така - според вас какъв е произходът на хан Крум?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

български.

От велемощните родове, навярно Дуло. От България - навярно с родствени връзки с българите в панония. Затова и присъединява земите, от които бяга Кубер след като българите губят гражданската война за престола в Аварскя каганат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Един късен извор казва за Борис І, че бил от българите, които били подвластни на аварите. И тъй като Борис е потомък на Крум се стига до извода, че това важи и за Крум. Според едни, това означава, че Крум е от българите, които са били освободени от аварско иго при упадъка на хаганата. Според други е от Куберовите българи, които дошли в Пелагонийско от аварския хаганат. Но и самият Кубрат е бил подчиннен на аварския хаганат, тъй че аз лично не се наемам да правя фундаментални изводи.

Шо се отнася до рода на Крум, то интересното е, че нямаме данни за него. За Именника е ясно защо липсва - свършва преди Крум. Но имаме надписи от Круми и от наследниците му. В тях понякога се споменават родовете на някои от боилите, но поне за сега не е открит надпис, в който да е споменат и ханския род. Тъй че и родът на Крум си остана засега една загадка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Галахад, на мен ми се струва най-малко да е вероятен вариантът хан Крум да е дошъл от Пелагонийското поле, защото Сердика е между двете преселения, да ги нарека, на братята Аспарух и Кубер. Ако той Крум е дошъл по-рано, да. Но ако е дошъл след това ми се струва невъзможно. Чудя се дали има някакъв извор, който да посочва на колко години Крум встъпва на престола. Може би няма, но това ще даде някаква насока вероятно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Под известието, че е от панонските българи по-скоро трябва да се разбират тези, които до началото на IX в. живеят в Аварския хаганат. Едва ли българите на Кувер до това време са били наричани "панонски", макар че са излезли от Панония по времето на Кувер.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все ми се струва, че ако хан Крум е от династията/рода Дуло, вероятно тя не е изчезнала от ханския престол след хан Севар. Според мен това води до факта, че Дуло са играли важна роля в политическия живот на българската държава, след като са сменени на престола. Но защо тогава за рода му нищо не се знае? За византийците (както и всички други владетели) даден български хан е някакъв си варварин. Те не се интересуват от произхода му. Ще кажете, че е грешно, но мисля, че не бива да се изключва варианта Крум да е от някакъв друг хански род. Византийските хронисти биха отбелязали, че той е потомък на хан Кубрат. Изобщо има ли такива сведения? Галахад, моят извод вероятно ще ти се стори фундаментален, но нека и аз да предположа нещо. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Един късен извор казва за Борис І, че бил от българите, които били подвластни на аварите.

Кой извор? Върти ми се в главата Йосиф Генезий, но не мога да намеря точния цитат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Единствените данни май се съдържат в думите на Николай Мистик към Симеон че те са отломка от аварите.Ако приемам че това се отнася за династията а не за българския народ като цяло може да се търси няккава връзка с Кубер.Но пък и тогава не става ясно адли Кардам или Крум е родоначалника на династиятата.

П.П. Торн как си приятелю?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Единствените данни май се съдържат в думите на Николай Мистик към Симеон че те са отломка от аварите.Ако приемам че това се отнася за династията а не за българския народ като цяло може да се търси няккава връзка с Кубер.Но пък и тогава не става ясно адли Кардам или Крум е родоначалника на династиятата.

П.П. Торн как си приятелю?

Вариантите са няколко.. За мен е интересно дали има наличие на връзка, приемственост, или по-точно наследяване на Аварите - от Българите. (Аварите са осколка от могъщ народ, или самите те са такъв народ в Източна Европа, при появяването си - описани като "най-любознателното и организирано скитско племе" от Маврикий/Псевдомаврикии/, освен това сянбийският императорски титул "каган" /в това му записване/ е засвидетелстван при тях - няколко години по-рано от проникването му при тюрките). Една възможна хипотеза предлагам - предполагам че българите, т.е. Крум "наследява" /заимства/ от аварите титула "канасубиги", който титул както показва Ж.Войников, е калка (превод) на аварската каганска титла " канезауци". Предполагам че Крум приема този титул (каганския) след унищожаването на Аварския каганат и анексирането на източната му част от Българите../"Крум - Архонтът Субиги" - Хамбарлийскии надпис: http://istoria.bgrod.org/index.php?option=...8&Itemid=33 /.

http://forum.abv.bg/index.php?showtopic=82...p;#entry1152975

http://forum.abv.bg/index.php?showtopic=82...p;#entry1152649

Титулът "каган на българите" е засвидетелстван в:

1. Дуклянската летопис - за Борис I :

http://discoverybg.muffty.org/pdf/titul.pdf

"Дуклянският презвитер, като описва бунта на боилите срещу княз Борис-Михаил, пише, че

начело на българите ”стоеше някой си на име Борис, когото наричаха на своя

език каган, което на нашия език значи император”(3)".

http://homepage.mac.com/paulstephenson/trans/lpd1.html

2. В апокрифа "Тълкование Данилово" -като "Каган Михаил":

http://www.promacedonia.org/bg_ap/dp_17.html

Ето един вторичен източник за аварската титла "канизауци" - с препратки и цитати към оригиналите:

http://books.google.bg/books?id=qzlEdQRYB4...2&ct=result

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Единствените данни май се съдържат в думите на Николай Мистик към Симеон че те са отломка от аварите.Ако приемам че това се отнася за династията а не за българския народ като цяло може да се търси няккава връзка с Кубер.Но пък и тогава не става ясно адли Кардам или Крум е родоначалника на династиятата.

Ресавски, позволи ми да попитам нещо. С тези думи патриархът не иска ли да покаже по този начин, че аварите и българите са сродни народи повече, отколкото че Крум е потомък на Кубер. Смятам така, понеже това би означавало, че семейството на Крум би трябвало да се е заселило вероятно още при самото им идване на Балканите. Хан Аспарух има нужда от сили срещу Византия, може ли да допуснем, че още тогава една група българи се е присъединила към Аспарух. Извинявам се за словореда.

Nik1, интересна хипотеза.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...