Отиди на
Форум "Наука"

Има ли истински християни?


Recommended Posts

  • Потребител

Евангелие от Марка

9:43 И ако те съблазни ръката ти, отсечи я...

9:45 И ако ногата ти те съблазни, отсечи я...

9:47 И ако окото ти те съблазни, извади го...

Ако някоя твърди, че е истински христинин, той би трябвало да следва горепосочените условия.

Аз не познавам такъв.

Само не ми казвайте, че Исус е говорил в преносен смисълът. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен е говорил точно в този смисъл. Трябва да си силен и да не се поддаваш. Истинският християнин има множество измерения - да започнем от това дали християнството е истинско идвън границите на на Близкия изток. Какво означава "истински християнин"? Да си добър към хората и към себе си, или нещо повече?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Какво означава "истински християнин"? Да си добър към хората и към себе си, или нещо повече?

Означава да се следват думите Христови. Добър и лош са относителни понятия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Означава да се следват думите Христови. Добър и лош са относителни понятия.

Търсач, Христос е говорел с притчи. А и ако всеки чете текстовете буквално, това значи, че Буда е умрял от преяждане със свинско месо :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Търсач, Христос е говорел с притчи. А и ако всеки чете текстовете буквално, това значи, че Буда е умрял от преяждане със свинско месо :)

По тази логика всичко, което е казал Христос ще тълкуваме като притчи, защото така ни е по-удобно. :hmmm: Ето така разпъваме Христос всеки ден. За такива той е казъл:

МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

7.21. Не всеки, който Ми казва: Господи, Господи! ще влезе в царството небесно, а оня, който изпълнява волята на Моя Отец Небесен.

7.22. Мнозина ще Ми кажат в оня ден: Господи, Господи! не в Твое ли име пророкувахме? И не в Твое ли име бесове изгонвахме? И не в Твое ли име много чудеса правехме?

7.23. И тогава ще им кажа открито: никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По тази логика всичко, което е казал Христос ще тълкуваме като притчи, защото така ни е по-удобно. :hmmm: Ето така разпъваме Христос всеки ден. За такива той е казъл:

МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

7.21. Не всеки, който Ми казва: Господи, Господи! ще влезе в царството небесно, а оня, който изпълнява волята на Моя Отец Небесен.

7.22. Мнозина ще Ми кажат в оня ден: Господи, Господи! не в Твое ли име пророкувахме? И не в Твое ли име бесове изгонвахме? И не в Твое ли име много чудеса правехме?

7.23. И тогава ще им кажа открито: никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие.

Така, да си дойдем на думата (7.21.) - дали Христос под изпълняване на волята на Небесния отец е имал предвид всеки, който стори грях, да вземе да си отреже по нещо? Или волята на Небесния Отец е да не вършим грехове? Защото е странно един бог, висше съсредоточие на вселенската любов (Бог Отец, не дребнавият и ревнив Бог Израилев), да иска от хората да причиняват сами на себе си болка и страдания. А да не говорим едни на други.

За 7.22 - Мислиш ли, че хората щяха да са щастливи без свещеници? Отричането на клира е запазена марка на почти всички християнски ереси, но християнството (и останалите монотеистични религии) е колкото нравствено учение, толкова и указание за всекидневния живот, с други думи и социално учение.

За 7.23 - Никой, който върши злини и неправди няма място до който и да е бог. Впрочем той един, но под различни имена.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Така, да си дойдем на думата (7.21.) - дали Христос под изпълняване на волята на Небесния отец е имал предвид всеки, който стори грях, да вземе да си отреже по нещо?

Точно така. Ето защо Божият Син казва това:

18.8. Ако те съблазнява ръката ти или ногата ти, отсечи ги и хвърли от себе си: по-добре е за тебе да влезеш в живота без ръка или без нога, отколкото с две ръце и с две нозе да бъдеш хвърлен в огън вечний;

18.9. и ако те съблазнява окото ти, извади го и хвърли от себе си: по-добре е за тебе с едно око да влезеш в живота, отколкото да имаш две очи, и да бъдеш хвърлен в геената огнена.

Той се опитва да ни помогне, защото знае какво ни чака-огън вечний;

А ние пък си намираме начини да не го следваме.

Бог и неговите пратеници не са мислостиви:

Числа 13

15 и Моисей им рече: Оставихте ли живи всичките жени?

16 Ето, те, по съвета на Валаама, накараха израилтяните да беззаконствуват против Господа в делото на Фегора, тъй че язвата се яви всред Господното общество.

17 За това, убийте сега всичките мъжки от децата, и убийте всяка жена, която е познала мъж, като е лежала с него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно така. Ето защо Божият Син казва това:

Той се опитва да ни помогне, защото знае какво ни чака-огън вечний;

А ние пък си намираме начини да не го следваме.

Бог и неговите пратеници не са мислостиви:

Числа 13

15 и Моисей им рече: Оставихте ли живи всичките жени?

16 Ето, те, по съвета на Валаама, накараха израилтяните да беззаконствуват против Господа в делото на Фегора, тъй че язвата се яви всред Господното общество.

17 За това, убийте сега всичките мъжки от децата, и убийте всяка жена, която е познала мъж, като е лежала с него.

Търсач, предполагам си чувал, че с идването си Христос отменя стария закон Мойсеев, за да даде нов - този на милосърдието и любовта. Така е безсмислено да цитираш параграфи от древноеврейския наказателен кодекс ма Мойсей.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

"Търсач", какво точно търсиш, или каква е целта на питането ти?

Истински християни има много, но този термин може да означава много неща, по-добре го дефинирай какво точно се очаква да означава. Ако имаш предвид, да си вадят очи и да си режат ръце не, но да спазват догмите и всичко което се очаква да се прави според нашата Православна църква - има такива хора, да :)

А мисля "Smordo", също отговори добре относно цитата ти :)

:v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Търсач, предполагам си чувал, че с идването си Христос отменя стария закон Мойсеев, за да даде нов - този на милосърдието и любовта. Така е безсмислено да цитираш параграфи от древноеврейския наказателен кодекс ма Мойсей.

Това не ми звучи много милостиво:

31. Затова казвам ви: всеки грях и хула ще се прости на човеците; но хулата против Духа няма да се прости на човеците;

32. и ако някой каже дума против Сина Човечески, ще му се прости; но ако някой каже против Духа Светаго, няма да му се прости ни на този, ни на онзи свят.

Нито пък това:

15. И като направи бич от върви, изпъди из храма всички, също и овците и воловете; и парите на менячите разсипа, а масите им прекатури;

16. и на гълъбопродавците рече: вземете това оттук и дома на Отца Ми не правете дом за търговия.

Христос казва:

6. Каза му Иисус: Аз съм пътят и истината и животът; никой не дохожда при Отца, освен чрез Мене.

Той държи ключовете към Царството небесно и ако е милостив би трябвало да пуска всички в него. :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"Търсач", какво точно търсиш, или каква е целта на питането ти?

Истински християни има много, но този термин може да означава много неща, по-добре го дефинирай какво точно се очаква да означава. Ако имаш предвид, да си вадят очи и да си режат ръце не, но да спазват догмите и всичко което се очаква да се прави според нашата Православна църква - има такива хора, да :)

:v:

Аз нямам питане, а просто пояснявам, че не съм чувал за хора, които следват тези препоръки Христови.

Ако вие знаете за такива, моля споделете ги. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Търсач , като отиваш да търсиш , апропо купуваш в сладкарницата бисквити "КАТЕРИЧКА" ,да не би оттам да ти излизат живи катерички ???

Ако не знаеш историята на Християнската църква наскоро ще направи 2 хилядолетия , така ,че не изваждай извън контекста на тази ИСТОРИЯ , в която влизат цялата традиция ,догмати и обряди на тази Църква неща ,които ги има само в Сатанинската ''библия'' на унгарския евреин Антон Лавей .

Ако някой човек го съблазнява ума или чуствата , какво да направи да си изтръгне сърцето или да си изпие мозъка със сламка .

Да си чувал някой християнин да го е направил ???

Имаме един случай на кастрация ,която си е направил Ориген/живял през 3-ти век./ ,но тя не е била удобрена от църквата и оттогава няма случай на подобни действия.

Напоследък много гледаш филми на ужасите , вземи си един душ , излез разходи се в парка ,седни пий едно кафе , всичко си продължава , само по спокойно го давай , защото тия работи не се решават така лесно .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ако някой човек го съблазнява ума или чуствата , какво да направи да си изтръгне сърцето или да си изпие мозъка със сламка .

Да си чувал някой християнин да го е направил ???

ми чувала съм някои да се самобичуват до припадък...християни разни такива...

Иначе за християните, да не ми се сърдят, обаче е присъщо лицемерието - те са лицемерни пред себе, своя бог и хората, които ги обичат, защото винаги КРИЯТ нещо, я ще е помисъл, я че са се барнали за **** с мисълта за съседката а не за жена си, я защото просто са изпитали омраза...интересното е, че не си го признават а си търсят ОПРАВДАНИЕ, защото по принцип цялата религия е базирана на чувството за вина, а не на отговорността. Всъщност Търсачът е ПРЕДЕЛНО прав да пита какво го интересува, поздравявам го! Всъщост обаче той провокира християните да си преразгледат учението, защото в тяхната Свещена Книга има много неща, история, митове и не е възможно да изповядвате ВСИЧКИ букви от Библията. А тълкуването е свободно.

Християнин по дух значи - обичай ближния си. ТОВА значи. Има истински християни, някои дори не знаят че са такива. Буквалистите обаче, онези, които набутват на обикновените хорица божието слово като източник на истина без да дадат приятелска ръка примерно са опасни.

Лицемерни са най-ревностните християни.

Искрени са онези християни, които не държат да ги наричат християни.

Лицемерните християни се обиждат, когато един атеист ги бъзика.

Искрените християни не им пука, защото знаят, че дори да се избъзикат със своя Бог съвестта им е ЧИСТА на тази Земя и няма никаква причина ТОЙ да им се разсърди!

За мен последните - искрените, са и истински!

Редактирано от Sham
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ми чувала съм някои да се самобичуват до припадък...християни разни такива...

Иначе за християните, да не ми се сърдят, обаче е присъщо лицемерието - те са лицемерни пред себе, своя бог и хората, които ги обичат, защото винаги КРИЯТ нещо, я ще е помисъл, я че са се барнали за пацата с мисълта за съседката а не за жена си, я защото просто са изпитали омраза...интересното е, че не си го признават а си търсят ОПРАВДАНИЕ, защото по принцип цялата религия е базирана на чувството за вина, а не на отговорността. Всъщност Търсачът е ПРЕДЕЛНО прав да пита какво го интересува, поздравявам го! Всъщост обаче той провокира християните да си преразгледат учението, защото в тяхната Свещена Книга има много неща, история, митове и не е възможно да изповядвате ВСИЧКИ букви от Библията. А тълкуването е свободно.

Християнин по дух значи - обичай ближния си. ТОВА значи. Има истински християни, някои дори не знаят че са такива. Буквалистите обаче, онези, които набутват на обикновените хорица божието слово като източник на истина без да дадат приятелска ръка примерно са опасни.

Лицемерни са най-ревностните християни.

Искрени са онези християни, които не държат да ги наричат християни.

Лицемерните християни се обиждат, когато един атеист ги бъзика.

Искрените християни не им пука, защото знаят, че дори да се избъзикат със своя Бог съвестта им е ЧИСТА на тази Земя и няма никаква причина ТОЙ да им се разсърди!

За мен последните - искрените, са и истински!

Звучите емоционално добре ,но Ви липсва логиката Кралице на лъвовете . В Християнството всичко си има причинно следствена връзка , именно затова Ви увисва твърдението ,че християнството е базирано на чуство на вина . Нещо май повечко разбирате Стария завет , но Християнството е не само казуалност или пък мистичност или едва ли не източен квиетизъм -непротивене на злото .

Ще вмъкна една голяма скоба ,че между отделните конфесии / аз бих казал ,че има само едно истинско Християнство - Православието , защото само то държи вярата ,в такъв вид , в какъвто го е приела от Христос и апостолите /има принципни разлики във вероизповеданието на вярата. Със сърце се вярва ,но с уста се изповядва истината за Бога . Затова и никой в Православната Църква не си тълкува Евангелието ,кой както си иска ,така е при сектантите /сектант , не е пейоративна дума по своя семантичен произход - секто -на латински означава разделям/ ,затова и именно те са отделили/отсекли/ от Християнството ,защото си измислят вяра каквато не им е предавал Христос и приемниците му ,а някаква друга нагодена ,измислена по своите собствени страсти.

Разбирам ,че след 50 год. атеизъм и 20 год. синкретизъм и суеверие си мислите ,че Християнството е просто едно суеверие . Религия на латински, пък означава много неща , но най-общо означава свързвам някого с някого или с нещо . Така ,че Християнството е нещо много повече от свързване две неща . Тук има мистично свързване на човека с Бога , без човек да губи своята идентичност/субстанционалност ,личност ,същественост / ,но приема Божия енергия чрез която той се превръща в ''бог'' по благодат.Нарича се учение за обожението ,на гръцки '' отеосис''/обожение/. Както казава св. Атанасий : "Бог се роди и стана подобострастен/човек който търпи изпитания ,страсти означава от църковно-славянски и страдание / на нас човек ,за може човека да стане бог." Забележете ,че второто бог е с малка буква ,защото човешката божественост ще бъде по Богоподобие , а не изцяло в противен случай , човек ще загуби личността си . Но Бог не иска роботи ,а свободни хора .Това учение Православната църква пази от хилядолетия непокътнато без ''петно или бръчка" .

Както казах , Православната църква пази свято своето учение и почита своите наставници .Сред тези наставници ние откриваме както миситчни съзерцатели в пустинята ,така и множество воини ,художници ,творци на словото ,ред други личности на великите дела и самопожертвователния християнски живот .

Не забравяйте ,че един св. Евтимий ,който в Търновския университет има паметник с вдигнати ръце за молитва ,защото е бил исихаст от една страна/ човек пребиваващ в безмълвие ,което е едно постоянно молитвено състояние на ума в разговор с Бога,затова се нарича и умна молитва /, а от друга до последно е защитавал Търново от врага .

Но да се върна сега на казуалността .

Един прост модел ,който всеки може да разбере е например този - "Това е причина за онова , а това за онова ." Или по-точно казано - непосредствения обект или събитие ,или факт , или инцидент/случай/ се явява причина пряко за следващия резултат .

Тази твърде проста схема ,разбира се не е може да бъде моделът на Християнството ,но това което трябва да ни отдели от нея и от хората които застават зад нея - деисти ,фаталисти ,нихилисти , материалисти-атеисти и дори ако щете екзистенциалисти и натуралисти е че Християнството защитава идеята за това ,че всяка отделна причина има личностен характер . Личността е не само първопричината на света ,с което са съгласни и деисти ,дори някои материалисти водени от Аристотеливия дух ,но причините за всички неща са '' личностни'' . Какво имам впредвид най-точно - личностите същества са причината за всичко .

Сега ще кажете -"да ,бе надрънка ни безброй глупости , извлечени от безбройните писания на вашите православни предания ,които малко ни интересуват ,защото не ги пише в Библията ,а вие сте си ги измислили ,да мамите хората ."

НИЩО ПОДОБНО ,скъпи хора , цялото това учение се съдържа светата Библия ,която не се чете по строфи : еди коя си глава ,еди кой си стих , аа се чете като цяло произведение .Чете се като Божествена история , който имплицитно се разкрива от първите страници до самия край . Та в първите станици ни се говори ,че Бог е първопричина ,че Той е личностно съвършен , че е Първопричинител на целия видим и невидим свят .

Но само Бог ли е личностен ,не драги , ако се опитате да вникнете по задълбочено в текста , без предварително предубеждение за така наречените ''естествени закони'' и от ''представата за случайните причини'' , ще се убедите ,че има 3 фактора на причинността. Те са - Бог ,Сатана и Човек.Те притежават личностна характеристика несъвместима една на друга . Моля и да се разбере правилно личността на Сатана ,не "Творец на злото'' ,а причина за злото . Бог го е сътворил ,т.е. злото няма свое собствено начало ,но и Бог не е начало на злото , а свободата с която Го е дарил е позволила на дявола/противник на гръцки/ той да се превърне от ''помазания Херувим " в падналия в дън преизподня .....

Ще има продължение ....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Търсач , като отиваш да търсиш , апропо купуваш в сладкарницата бисквити "КАТЕРИЧКА" ,да не би оттам да ти излизат живи катерички ???

Ако не знаеш историята на Християнската църква наскоро ще направи 2 хилядолетия , така ,че не изваждай извън контекста на тази ИСТОРИЯ , в която влизат цялата традиция ,догмати и обряди на тази Църква неща ,които ги има само в Сатанинската ''библия'' на унгарския евреин Антон Лавей .

Ако някой човек го съблазнява ума или чуствата , какво да направи да си изтръгне сърцето или да си изпие мозъка със сламка .

Да си чувал някой християнин да го е направил ???

Имаме един случай на кастрация ,която си е направил Ориген/живял през 3-ти век./ ,но тя не е била удобрена от църквата и оттогава няма случай на подобни действия.

Напоследък много гледаш филми на ужасите , вземи си един душ , излез разходи се в парка ,седни пий едно кафе , всичко си продължава , само по спокойно го давай , защото тия работи не се решават така лесно .

Христос и неговите слова не са бисквити "КАТЕРИЧКА", а са живи слова. Всичко, което казва ТОЙ изпълнено с живот, но ние хората го умъртвихме. :doh: Ние се опитваме да вкараме Христос в с-ми, обряди и канони. :hmmm:

Радвам се, че разбираш, че тези въпроси трябва да се решат.

А относно християнската история не ми напомняй, защото е изпълнена с кръв и насилие. А какво беше посланието на Божия Син, прошка и милосърдие ли? :smokeing:

Всъщост обаче той провокира християните да си преразгледат учението, защото в тяхната Свещена Книга има много неща, история, митове и не е възможно да изповядвате ВСИЧКИ букви от Библията. А тълкуването е свободно.

Християнин по дух значи - обичай ближния си. ТОВА значи. Има истински християни, някои дори не знаят че са такива. ...

Искрени са онези християни, които не държат да ги наричат християни.

Не съм тук да провокирам някого, а просто да коментираме нещата от една необременена гледна точка.

Сигурен съм, че има хора, които не са "християни", но много по добре следват указанията на Христос. Затова и Той е казъл:

21. Не всеки, който Ми казва: Господи, Господи! ще влезе в царството небесно, а оня, който изпълнява волята на Моя Отец Небесен.

А пък някой смятат, че тези който не ходят в църква и не са чели Билията няма да бъдат спасени. :bigwink:

@RIZAR,

Твоята хипотеза, е че Православието подържа вярата ,в такъв вид , в какъвто го е приела от Христос.

Това може да бъде доказана само предоставиш доказателства за това, че има съответствие между Православието и думите и Христос.

За мен думите на Христос са важни защото Той е Божият син, а не този или онзи, който се е накичил с титли.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
@RIZAR,

Твоята хипотеза, е че Православието подържа вярата ,в такъв вид , в какъвто го е приела от Христос.

Това може да бъде доказана само предоставиш доказателства за това, че има съответствие между Православието и думите и Христос.

За мен думите на Христос са важни защото Той е Божият син, а не този или онзи, който се е накичил с титли.

Да , си апостол през 1-ви ,2 -ри или дори 20-ти век.//има такива през 19-ти век светител Николай Японски покръства около 200 000 японци и св. Йоан Шанхайски и СанФранциски който е проповядвал на 4-ри континента - в римокатолическия Запад , в Китай ,в Северна и Южна Америка / не значи да си накичваш титли . Апостол ,означава пратеник . Апостол Павел какво спечели както проповядва Евангелието - материални блага , титли , роби , слуги , що ли ??? Рани ,гонения ,оплюване , биене в едно свое послание той много ясно говори какво е получил .

Апостолите каква полза са имали да възвестят светлото Христово Възкресение на света ???

Спечелиха титли , спечелиха власт и богатство ???

Вие струва ми се гледата на Църквата само като на едно административно здание изпълнено с подобнострастни на вас хора . Но Христос не каза ли :'' Аз съм с вас до края на света " ???

Църквата има своето Божествено установление . Институцио Деи на латински .

Но Вие гледате много филми особенно западни и мирогледа ви е по- западнал . Католицизма / по-право католици сме ние -Православните ,защото ни сме в Католичната Църква/всеобхватната ,Вселенската Църква , а римокатолиците са отпаднали от тази Църква през 1054 год./ е едно ужасно извращение на Християнството , това е Фарисейството на Новия завет .

И посочете кога православните са леели кръв за сравнение с индуизма ,исляма и католицизма . Виждам ,че залитате по Източните религии ,дори сте си лепнали едно мазно бясче за емблемка или както се казва там на индийски 'ипостас'' - ''аватар'' .

Знаете ли ,че до средата на 19-ти век. в Индия е съществувало човешкото жертвоприношение ???

Защо кришнари ,индуисти ,будисти или скихисти не се възпротиевиха на него 4000 и повече години ,а дойдоха едни християнски пирати/ англичаните/ които го отмениха ???

Но това мазните бесове които владеят разсъдъка на гурутата и източните учители няма да го кажат!!!

Знаете ли как завършва живота на един средностатистически поклонник на йогата ,кришнарството или сикхизма - ако не с въже на врата ,то лудницата не му мърда .Ако дотогава Харе Кришна /тъмен бог -буквален превод или тъмна благодат/ не му е заповядал да претрепе някого .

Искате ,апропо ,доказателства за това ,че Православната Църква е тази ,която е съхранила учението на Христос ???

Ами изследвайте и вижте - цялата Православна история е низ от именно трънливия път на Христос към Голгота - непресттанни борби/ духовни/ с ереси и секти ,гонение след гонение - римско,персийско, ислямско,турско,татарско и т.н. , хора които са били готови да дадат душата си за народа- св. Сава Сръбски , патриарх Евтимий , ако щете Васил Левски /йеродякон Игнатий/ .

Изследвайте и вижте историята на Православната църква и ще се уверите ,че тя е тази която е съхранила идентичното ,изконно и духовно наследство на Христос и апостолите .

Христос и неговите слова не са бисквити "КАТЕРИЧКА", а са живи слова. Всичко, което казва ТОЙ изпълнено с живот, но ние хората го умъртвихме. :doh: Ние се опитваме да вкараме Христос в с-ми, обряди и канони. :hmmm:

Радвам се, че разбираш, че тези въпроси трябва да се решат.

А относно християнската история не ми напомняй, защото е изпълнена с кръв и насилие. А какво беше посланието на Божия Син, прошка и милосърдие ли? :smokeing:

Ами мислех си , християнството Ви е нещо като за закуска , сдъвквате го на две на три и айде карай по-нататък .

Радвам се ,че все пак не разбирате така нещата .

Относно кръвта и насилието , случайно да сте чували за абзаца в който се казва ,че Христос е дошъл да запали огън - на едни в сърцата ревностно служение към Него ,а на други за възпламеняване бесовската ярост и омраза ,която е вселил дявола в сърцата им за да се противят на Бога .

Прошка и милосърдие винаги , икономия - винаги ,но там където е нужно се използва и акривия- точно изплънение на канона . Което естествено не се отнася да се утрепи някой ,ако защитава чуждо мнение ,но да се отдели от средата този човек , който внася съблазън . Сам Христос е казал - Излезте и се отделете от средата им - на кого ???

Именно на фарисеите /римокатолиците/ , буквалистите-ислямисти и протестанти ,БЕЗБОЖНИЦИТЕ рационалистите и фаталистите .

Накрая , относно ПРОМЕНИТЕ - промени - ТВЪРДО ДА ,НО в нашите дела , постъпки , помисли и пожелания - в Църквата повечето от нашите владици са атеисти, предатели и доносници , но това не означава ,че Светия Дух не може да действа за спесението на християните .

В дадени ситуации ,особенно извънредни даден светец може да противопостави своя пророчески опит и Боговдъхновено убеждение на опита и убеждението и санкцията на дори цели епископат ,който вие осъждате .

Учението на вярате не се крепи само на миналото и на институциите ,но именно на възприемането от християните , но НЕ , като на някакъв си демократичен форум ,а като одобрение от Светия Дух , говорещ чрез устата на тия най-малките - за които говори и Христос, говорещ фактически чрез ''устата '' на цялата Църква /всички нейни членове- миряни ,монаси , свещенници и епископи/.

Затова похвално е ,че искате промяна ,но моля Ви не и във вярата ,тя е издържала проверката на времето .

Всеки ден ние можем да се променяме към по-добро .Това е и именно стремежът към съвършенство за което ни говори и Сам Христос - "Бъдете съвършенни както ....".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мен думите на Христос са разбрани от много малко хора. Не искам да коментирам Християнството, като институция защото то не само, че не разбира но и подменя идеята Христова.

Нищо ново под Слънцето. Преди 2000г. изглежда, че само един е разбрал посланието му. Кой е този един ли?

Ха познайте.

:lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Не искам да коментирам Християнството, като институция защото то не само, че не разбира но и подменя идеята Христова.

Тук логиката Ви се губи , за съжаление , Вие не не искате да осъзнаете ,че Евангелието не е написано от марсианците или от сирусците ,а именно от тази Богоустановена институция - Светата Църква , която я е санкционирала/съжалявам за латинските думи , моля не се плашете от тях/ и утвърдила във Вселената .

Прочетете един Достоевски ,книгата му "братя Карамазови" , има една глава -"Великият Инквизитор"-там пише точно за това което говорите . Но , сте сбъркали адреса ,то е при Римокатолицизма и съвършенно остсътва в Православието .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Те са - Бог ,Сатана и Човек.Те притежават личностна характеристика несъвместима една на друга . Моля и да се разбере правилно личността на Сатана ,не "Творец на злото'' ,а причина за злото . Бог го е сътворил ,т.е. злото няма свое собствено начало ,но и Бог не е начало на злото , а свободата с която Го е дарил е позволила на дявола/противник на гръцки/ той да се превърне от ''помазания Херувим " в падналия в дън преизподня .....

Явно си привърженик за дуалистичния модел, който за мен е доста първосигнален. Част от теченията в Индийската философия изповядват недуализма.

Там вместо Зло има Илюзия. Има една с-ма и закон, която трябва да се следва и този, които не я следва просто го плескат през пръстите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тук логиката Ви се губи , за съжаление , Вие не не искате да осъзнаете ,че Евангелието не е написано от марсианците или от сирусците ,а именно от тази Богоустановена институция - Светата Църква , която я е санкционирала/съжалявам за латинските думи , моля не се плашете от тях/ и утвърдила във Вселената .

Прочетете един Достоевски ,книгата му "братя Карамазови" , има една глава -"Великият Инквизитор"-там пише точно за това което говорите . Но , сте сбъркали адреса ,то е при Римокатолицизма и съвършенно остсътва в Православието .

"Великия инквизитор" е много ценно четиво.

Какво бихте казали за това:

tolstoy1.jpg

the-kingdom-of-god-is-within-you.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Явно си привърженик за дуалистичния модел, който за мен е доста първосигнален. Част от теченията в Индийската философия изповядват недуализма.

Там вместо Зло има Илюзия. Има една с-ма и закон, която трябва да се следва и този, които не я следва просто го плескат през пръстите.

Бог го е сътворил ,т.е. злото няма свое собствено начало ,но и Бог не е начало на злото

Вие не разбирате ,какво означава дуализма - той твърди ,че има начало на доброто /добрия Бог/ и начало на злото/ариман,сатана/ .Православието твърди ,че злото не е бог . Дявола не е бог ,той е творение със извратена свободна воля .

Да за индийското учение , то е близко до персийското и днес последните зороастрийци не населяват Песия ,а именно Индия . "Мая" , "илюзия' ,Толостой разбирам Ви ,да доста четете Толстой . Със сравнение с Достоевски ,обаче е назад със светлинни години.

Има учение за непротивене със злото . Не знам , колко сте запознат с история на руската литература или по скоро биография на руските творци . Та Достоевски и Толстой са ходели при Оптинските старци ,които са били доста известни в Русия през 19-ти век .Единия е ходел , обаче като каещ се грешник ,а другия - като лъстив горделивец ,ясно ви кой , кой от двамата е .Та говорите ми за същия този Толстой ,който говори за непротивене на злото и който се е хвърлил в обятията на сатанинската болшевишка власт . Да заклет романтичен идеалист сте .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За разминаване между теория и практика или между учение и дело при Толстой препоръчвам на всеки да прочете "Интелектуалците" на английския историк Пол Джонсън, главата "Толстой - по-големият брат на Бога" :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не само чета, но и повече практикувам неща от рода:

Какво озачава и как да получим Второ раждане, както ни е поръчал Христос. :groupwave2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Аз не само чета, но и повече практикувам неща от рода:

Какво озачава и как да получим Второ раждане, както ни е поръчал Христос. :groupwave2:

Получаването на второто раждане се извършва при Светото Тайнство Кръщение , в което човек личностно избира Христос за свой Спасител и се ражда за живот в Него .При което съответно ,на човек се предават, кръщавайки се в Дух и истина , печата на дара на светия Дух , обещание за вечен живот . Кръщенето е обещание на човек към Бога за добра съвест .

Кръщаването ни освобождава от първородния грях и ни дава възможност за ново духовно начало . Човек веднъж се ражда по тяло и още веднъж по дух за живот в Църквата на Иисус Христос .

Второто раждане ни измива от всички предишни грехове ,но не ни освобождава от това за в бъдеще да грешим .т.е. получили сме благодатта на Светия Дух ,но ако започнем отново да грешим ,ние отново ставаме роби на смъртта и дявола .Затова наистина чрез вяра се спасяваме , не чрез дела . Но не можем да вярваме истински ,а делата да са ни грешни пред Бога . Затова вяра без дела е мъртва .

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...