Отиди на
Форум "Наука"

Има ли истински християни?


Recommended Posts

  • Потребител
то ако почнем да нищим другите религии, ще се убедим, че и там също няма истински последователи. :bigwink:

Всеки пречупва и тълкува дадена религия през собствения си мироглед.

Не съм чувал някой светец да е казъл, ха сега ще трябва да си направим религия, защото самите светци вярват във всички религии.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
...самите светци вярват във всички религии!

Много странно... Да уважават другите религии, различна от собствената, ще се съглася, ама - да вярват във всяка религия?

Някой православен светец да е казвал, че вярва в Аллах?

Един св. Георги Софийски, например... би ли го казал? А как именно е станал светец? Защо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
липсата на опит в област надхвърляща материалния свят не е ЗНАНИЕ, а незнание :bigwink: "Невъзможни неща" - това е свидетелство от Вашия опит, а не е от нашия :bigwink:

Много интересно и любопитно как някой може да има опит в област, надхвърляща материалния свят?! Опит означава нещо, което е обект на сетивата и ума. Другото е фантазиране, което също е обект на ума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много интересно и любопитно как някой може да има опит в област, надхвърляща материалния свят?! Опит означава нещо, което е обект на сетивата и ума. Другото е фантазиране, което също е обект на ума.

Съзнаваш ли, че това което казваш говори за пълна духовна безизходица? Попаднал си в капана на Разума и си в задънената улица на псвевдологиката. Вярата е спасение, а Разума така боготворен през Просвещението не даде отговор на нито един духовен или морален проблем на човечеството :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Както поясних аз съм сертифициран християнин, защото имам диплома от Божи гроб за Хаджия.

Ти с какво може да се анонсираш. :whistling:

С чакане на отговор на въпроса си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Попаднал си в капана на Разума и си в задънената улица на псвевдологиката. Вярата е спасение, а Разума така боготворен през Просвещението не даде отговор на нито един духовен или морален проблем на човечеството :bigwink:

Ха-ха-ха! А вие може би вашата вяра я възприемате чрез краката?! Вяра, разум – все от един дол дренки хитрини на ума. Само си въобразявате, че вашата вяра идва от друго място, а не от ума. Атеистите не е задължително да са анти-теисти или поне аз не съм такъв. Атеистите имат по-малко илюзии от вярващите, които са склонни към фанатизъм. Многобройни са също примерите в световната история за престъпления на вярата. По-многобройни, защото разумът не е доминирал даже на 50 процента в никое общество. Носители на разум и морал не могат да бъдат групи от хора и общества, а само единични светли същества. Вярата е всеобщо достъпна и доминираща цялата история на човечеството. Намираме я също в комунизма и фашизма, в илюзията, че светът може да стане по-добър и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много интересно и любопитно как някой може да има опит в област, надхвърляща материалния свят?! Опит означава нещо, което е обект на сетивата и ума. Другото е фантазиране, което също е обект на ума.

Опита на духа също е реалност - е, не е опита от света на материалната реалност, но е опит от друга реалност :bigwink: Дори опита ни в материалната реалност не е просто перцепция, а аперцепция т.е. пак е плод на същия дух, пак духовен опит, защото не е просто усещане, а възприятие и то лично -"мое" :bigwink: Творчеството също е резултат от фантазиране :bigwink: Да, иначе и духа човешки може и в материалния свят да бъде подведен и да придобие лъжовен опит и в духовния също :(

Вие имате ли опит от приятелство, от любов....? КОе в този опит се свежда до сетивата - малко мисля. Докосването по ръката от случаен човек е, както и докосването от страна на любимия/ата - едно е за сетивата, но пък виж различие "аз-а" разчита :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ха-ха-ха! А вие може би вашата вяра я възприемате чрез краката?! Вяра, разум – все от един дол дренки хитрини на ума. Само си въобразявате, че вашата вяра идва от друго място, а не от ума. Атеистите не е задължително да са анти-теисти или поне аз не съм такъв. Атеистите имат по-малко илюзии от вярващите, които са склонни към фанатизъм. Многобройни са също примерите в световната история за престъпления на вярата. По-многобройни, защото разумът не е доминирал даже на 50 процента в никое общество. Носители на разум и морал не могат да бъдат групи от хора и общества, а само единични светли същества. Вярата е всеобщо достъпна и доминираща цялата история на човечеството. Намираме я също в комунизма и фашизма, в илюзията, че светът може да стане по-добър и т.н.

Ааахааа, ясно - "хитрини на ума". :smokeing: И какво е това "ум"? Интересно защо подчерта това, че "в никое общество" разума не е доминирал и на 50 процента - що го някак отдели от вярата, а пък били "от един дол дренки"?!

И кои са тез "светли същества" - Дънов? Подразбира се. Ошо - и той, нали? И - давай да чуем и другите, ще е интересно после да обсъдим тяхното светлоносене :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Опита на духа също е реалност - е, не е опита от света на материалната реалност, но е опит от друга реалност :bigwink: Дори опита ни в материалната реалност не е просто перцепция, а аперцепция т.е. пак е плод на същия дух, пак духовен опит, защото не е просто усещане, а възприятие и то лично -"мое" :bigwink: Творчеството също е резултат от фантазиране :bigwink: Да, иначе и духа човешки може и в материалния свят да бъде подведен и да придобие лъжовен опит и в духовния също :(

Вие имате ли опит от приятелство, от любов....? КОе в този опит се свежда до сетивата - малко мисля. Докосването по ръката от случаен човек е, както и докосването от страна на любимия/ата - едно е за сетивата, но пък виж различие "аз-а" разчита :bigwink:

Тук и по-долу демонстрирате именно фанатизма като най-лоша черта на вярващите. Защо, не мога да разбера, толкова трудно се приема чуждо мнение? Защо, когато не мога да разбера какво казва другия, веднага хуквам да го нападам: има ли, няма ли любов и т.н. И то, без да го познавам?! Критикувайте моя текс, а не мен, защото наистина се излагате. Да не говорим за обърквацията относно вашите разбирания за дух и материална реалност, които се опитвате да ми внушите.

Ааахааа, ясно - "хитрини на ума". :smokeing: И какво е това "ум"? Интересно защо подчерта това, че "в никое общество" разума не е доминирал и на 50 процента - що го някак отдели от вярата, а пък били "от един дол дренки"?!

И кои са тез "светли същества" - Дънов? Подразбира се. Ошо - и той, нали? И - давай да чуем и другите, ще е интересно после да обсъдим тяхното светлоносене :bigwink:

Какво е това ум аз няма да ви казвам. Бих ви казал ако подхождахте смирено и без перчене в нашия кротък познавателен разговор, но уви. Вие си имате такъв, проучете и разберете. Никое общество не е ръководено с разум, защото при светлите същества разумът е отделен от страстите, което е недостижимо за обикновените хора, при които ум и чувства съществуват в смесено състояние. Има разлика как възприема света един професор по физика и един невежа, нали! И двамата имат умове, но...

Интересно как ви хрумна кои светли същества визирам, при положение, че не съм ги споменал?! Това е направо нахалство да нападате човека за неща, които не е казал, при което положение не мога да продължа този разговор! Съжалявам!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много странно... Да уважават другите религии, различна от собствената, ще се съглася, ама - да вярват във всяка религия?

Някой православен светец да е казвал, че вярва в Аллах?

Един св. Георги Софийски, например... би ли го казал? А как именно е станал светец? Защо?

Забелязвам, че тук в този форум старателно се отбягват думите Христови и се дават цитати и обяснения, които искат да подменят неговите послания. За това има само една дума - СЕКТАНТСТВО. :vertag:

Христос никога не се е разграничавал от другите религии. Напротив, той е казъл:

"Този който не е против мен е с мен." :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С чакане на отговор на въпроса си.

Какъв въпрос?

Поясних, че разбирам думите Христови и затова непрекъснато ги цитирам. Тези, които не го разбират просто подменят неговите послания, което е СЕКТАНТСТВО. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Тук и по-долу демонстрирате именно фанатизма като най-лоша черта на вярващите. Защо, не мога да разбера, толкова трудно се приема чуждо мнение? Защо, когато не мога да разбера какво казва другия, веднага хуквам да го нападам: има ли, няма ли любов и т.н. И то, без да го познавам?! Критикувайте моя текс, а не мен, защото наистина се излагате. Да не говорим за обърквацията относно вашите разбирания за дух и материална реалност, които се опитвате да ми внушите.

Кога съм критикувала Вас, а не текста т.е. споделеното от вас???? :head_hurts_kr:

Какво е това ум аз няма да ви казвам. Бих ви казал ако подхождахте смирено и без перчене в нашия кротък познавателен разговор, но уви. Вие си имате такъв, проучете и разберете. Никое общество не е ръководено с разум, защото при светлите същества разумът е отделен от страстите, което е недостижимо за обикновените хора, при които ум и чувства съществуват в смесено състояние. Има разлика как възприема света един професор по физика и един невежа, нали! И двамата имат умове, но...

Интересно как ви хрумна кои светли същества визирам, при положение, че не съм ги споменал?! Това е направо нахалство да нападате човека за неща, които не е казал, при което положение не мога да продължа този разговор! Съжалявам!

Попитах ви кои са те. Е, ако сте се почувствали засегнат - моля за извинение.

Това че трябва разума да е отделен от страстите - да, така е, прав сте - с това съм напълно съгласна /като правим разлика от "чувства" и "страсти". Но отделяне не е възможно - човек не може да се раздели на някакви си "парчета". Разум, воля, чувство - това в цялост е човека. Чувства без разум и разум без чувства - последиците са трагични /имам предвид еднот да доминира над другото, не изключването на някое, което е невъзможно/. Разтройството у човешката природа при Грехопадението беше именно това - дисхармонията между разум, воля, чувство. Липсата на синхрон, противоборството, противоречието.... Ще се съгласите ли с това виждане на Православието - "дръж ума в сърцето си и няма да сбъркаш"?

Ако сметнете, че си заслужава и имате възможност, време, може да се запознаете с точното обяснението на това виждане, което се съдържа в тази статия:

тук

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ще се съгласите ли с това виждане на Православието - "дръж ума в сърцето си и няма да сбъркаш"?

Ако сметнете, че си заслужава и имате възможност, време, може да се запознаете с точното обяснението на това виждане, което се съдържа в тази статия:

тук

Не се съгласявам, защото е много елементарно казано. Тук изобщо не става въпрос за бъркане и не бъркане, защото човек, който е тръгнал към това знае що върши и към това може да тръгне само един мъдрец. Става въпрос за единствено възможната най-висша православна монашеска схима и за истинно отречение от света, в сравнение с което всички други морални изисквания и послушания са залъгалки за деца. Запознал съм се по тези въпроси с исихастките творения, които съм успял да си набавя.

При католиците нещо подобно, но далеч не толкова висше, са само упражненията на И.Лойола. На изток имат повече опит в това отношение и истинска радост за вярващите православни би трябвало да бъде съществуването на такава истинска духовна практика в православната християнска религия. Другото е палене на свещи и целувание на икони, от което няма никаква полза. В това отношение само православието може да реабилитира запада за това, че не е само тъпоумно материалистичен, а е създал също истинско спасително учение (исихазъм), подобно и равно на някои от източните такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ако сметнете, че си заслужава и имате възможност, време, може да се запознаете с точното обяснението на това виждане, което се съдържа в тази статия:

тук

Благодаря за интересната статия. Според индийските писания Атма-Духът/отражениято на Всемогъщия Бог/ се намира в сърцето.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители
Става въпрос за единствено възможната най-висша православна монашеска схима и за истинно отречение от света, в сравнение с което всички други морални изисквания и послушания са залъгалки за деца. Запознал съм се по тези въпроси с исихастките творения, които съм успял да си набавя.

При католиците нещо подобно, но далеч не толкова висше, са само упражненията на И.Лойола. На изток имат повече опит в това отношение и истинска радост за вярващите православни би трябвало да бъде съществуването на такава истинска духовна практика в православната християнска религия. Другото е палене на свещи и целувание на икони, от което няма никаква полза. В това отношение само православието може да реабилитира запада за това, че не е само тъпоумно материалистичен, а е създал също истинско спасително учение (исихазъм), подобно и равно на някои от източните такива.

Офтопикно първо:

Привет, Incorrectus :bigwink: може ли да споделиш с нас повече за исихазма и практиките му. Да речем в отделна тема, която веднага създавам - споменаваш, че си успял да си набавиш исихастки творения? Би могъл да разкажеш повече :)

Отделно по темата - съм напълно съгласна с това, че исихазмът е наистина висше постижение на практическата реализация на самоусършенстването и е прекрасно, че това явление е толкова близко до нашата култура.

Търсачо и на теб привет!

Поясних, че разбирам думите Христови и затова непрекъснато ги цитирам. Тези, които не го разбират просто подменят неговите послания, което е СЕКТАНТСТВО. :smokeing:

А чакай сега...много хора "разбират" думите Христови но всъщност никога не са говорили с Христос лично. Посланието на Христос, което по някакъв начин е достигнало до нас е разбираемо за всички хора по земята, защото е простичко - "Обичай Бог и ближния си, тъй както обичаш себе си" - ако Бог е толкова всеобхватен, че да може да се замести със свят, то посланието е от ясно по-ясно и много трудно изпълнимо. Допълнителното му мистифициране, превръщане в институция, религиозна доктрина и идеолоия на организирана Църква е повече политика...процес естествен и непрекъснато променлив... Ако аз цитирам Библията не бих била уверена, че цитирам Христос. Защото той не е писал Евангелията. За това нека се уточним - ти цитираш онези, които претендират, че цитират Христос и разбираш тяхната интерпретация на онова, което вероятно Христос е казал. :post-20645-1121105496:

Ще те помоля когато казваш за някои писания уточнявай кои. Говоря за това тук:

Благодаря за интересната статия. Според индийските писания Атма-Духът/отражениято на Всемогъщия Бог/ се намира в сърцето.

Индийските писания са толкова много... Не във всички се говори за Атма, Богове и тяхното позициониране. Уточнявай се, моля иначе хората няма да те възприемат сериозно...и ще продължават да отказват да приемат позицията ти...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Индийските писания са толкова много... Не във всички се говори за Атма, Богове и тяхното позициониране. Уточнявай се, моля иначе хората няма да те възприемат сериозно...и ще продължават да отказват да приемат позицията ти...

С най-прости думи Атма/Атман/ е отражението на Бог в нас.

Ето и още инфо за Атма.

http://religiology.org/index.php?subpage=37

http://www.clubpatanjali.net/quotes.html

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...