Отиди на
Форум "Наука"

Имало ли е "славянско море" на Балканите?


Recommended Posts

  • Модератор История

Ами нямаме никакви данни да са били мнозинство.Дори имаме цели региони /Горнотракийската низина/ където е съмнително да е имало и един славянин.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 149
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История

А Мостич може и да е аварско име.Днес все повече се налага тезата че окончанието "ич" идва от аварите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имало е "славянско море" на Балканите и по целия останал свят; предимно в мухлясълите мозъци на панславистите и на комунягите! И ако е имало, как да си обясним факта, че в съвременния български етнос славянския елемент от антропологична гледна точка (формата и големината на черепите и костната система при славяни от една страна и древни българи и траки от друга е с доста съществени разлики; първите са брахицефали, а вторите долигоцефали!) варира едва между 12 и 15 % :lightbulb: ?!? Не мога да разбера защо продължавате да дъвчете подобни изчерпани от съдържание теми?!? :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Inter Traciam vel Macedoniam et Mysiam inferiorem modo Bulgari habitant qui ex supra scripta maiora Scytia egressi sunt

Равенски хронограф от VII -ми век .

Дали modo - oзначава само или отскоро не e толкова важно , поважно е ,че няма никакво славянско море , има просто Българско море .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Имало е "славянско море" на Балканите и по целия останал свят; предимно в мухлясълите мозъци на панславистите и на комунягите! И ако е имало, как да си обясним факта, че в съвременния български етнос славянския елемент от антропологична гледна точка (формата и големината на черепите и костната система при славяни от една страна и древни българи и траки от друга е с доста съществени разлики; първите са брахицефали, а вторите долигоцефали!) варира едва между 12 и 15 % :lightbulb: ?!? Не мога да разбера защо продължавате да дъвчете подобни изчерпани от съдържание теми?!? :crazy_pilot:

Пак тъпня. Това в "харамийския" учебник ли го пише? Поствам малко информация на руски, за да я разберат всички. Аман от неграмотници с претенции:

Черепной указатель имеет три основных градации: брахи-, мезо- и долихокефалия.

Брахикефалия — (греч. brachys — короткий и греч. kephale — голова) (короткоголовость) — соотношение длины и ширины головы, при котором ширина составляет более 0,81 длины.

Мезокефалия — (греч. mesos — средний) градация черепного указателя (75.0-79.9%), характеризующая умеренно длинный и широкий череп.

Долихокефалия — (греч. dolichos — длинный) форма головы, при которой соотношение максимальной ширины головы к максимальной длине (головной указатель) составляет 75.9% и ниже. Соответствует долихокрании при измерении этих размеров на черепе человека (черепной указатель 74.9% и ниже).

Северные европеоиды

Беломорско-балтийская (балтийская) малая раса. Распространена в Северо-Восточной Европе от восточного и южного побережья Балтийского м. до Урала (северные группы русских, белорусов, литовцы, латыши и др.). Отличается средним ростом, светлой пигментацией, прямыми волосами, средним развитием третичного волосяного покрова, коротким носом (значительный процент приподнятых оснований и вогнутых спинок), мезокефалией или БРАХИКЕФАЛИЕЙ .

Среднеевропейская раса. По пигментации занимает промежуточное положение между северными и южными европеоидами (ближе к первым). Характеризуется светлой кожей, русыми волосами, светлыми или смешанными глазами, средним или выше среднего ростом, БРАХИКЕФАЛИЯ. Распространена в Центральной и Восточной

Центральноевропейская раса. Распространена среди населения Польши, Чехословакии, Северной Югославии, Австрии, южных районов Германии, Западной Франции (Эльзас, Лотарингия). Занимает переходное положение между южными и северными европеоидами. Характерные черты: около 50 % светлоглазых и светловолосых, рост выше среднего, БРАХИКЕФАЛИЯ. В образовании центральноевропейской расы большую роль играло смешение разных групп европеоидов.

Балкано-кавказская раса. Характеризуется БРАХИКЕФАЛИЕЙ, низким широким лицом, тёмными прямыми или волнистыми волосами, тёмными или смешанными глазами, сильным развитием бороды и волосяного покрова на теле, ростом выше среднего. Распространена на Кавказе (преобладающая часть коренного населения); её балканский вариант - в Югославии, на юге Австрии и в Греции; к переднеазиатскому варианту балкано-кавказской расы относятся некоторые народы западного Ирана (луры, бахтиары, ассирийцы, иранцы Хорасана и др.).

Динарская (адриатическая) раса. Распространена на восточном берегу Адриатического моря и на севере Балканского полуострова. Характеризуется тёмными волосами и глазами, БРАХИКЕФАЛИЕЙ, довольно высоким ростом. Динарская раса может рассматриваться как часть балкано-кавказской расы.

Памиро-Ферганская раса . Раса среднеазиатского Междуречья. Отличается относительно тёмной пигментацией, узким, сильно выступающим носом, довольно сильным развитием третичного волосяного покрова, БРАХИКЕФАЛИЕЙ. К памиро-ферганской расе относятся в основном таджики (в особенности горные) и узбеки.

Харамия, ясен?

Когато говориш за нещо, не е зле преди това да имаш представа за какво точно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко извън темата. @Хърсе, това споменаване на ГДР и ФРГ говори, че ползваш доста стари изследвания, които биха могли да бъдат компрометирани като обслужващи определена идеология.

Към спорещите като цяло- смятате ли, че антропологически изследвания изобщо могат да имат тежест, когато се касае за области с толкова многобройни размествания на населението? Дали изобщо е възможно да има "чист тип", в подкрепа на който биха дошли подобни замервания?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Цялата тази глупост за "славянското море" е измислена от Марин Дринов - професор от университета в Харков за да оправдае експанзията на руската империя.Дайте едно единствено доказателство за съществуването на това многомилонно славянско население.Колко градове са създали и т.н.възможно ли е едно такова море да остави единствено исамо три -четири землянки при с.Гарван Силистренско и известно количество примитивна керамика / която е почти невъзможно да бъде идентифицирана/.Къде са славянските некрополи?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Малко извън темата. @Хърсе, това споменаване на ГДР и ФРГ говори, че ползваш доста стари изследвания, които биха могли да бъдат компрометирани като обслужващи определена идеология.

Към спорещите като цяло- смятате ли, че антропологически изследвания изобщо могат да имат тежест, когато се касае за области с толкова многобройни размествания на населението? Дали изобщо е възможно да има "чист тип", в подкрепа на който биха дошли подобни замервания?

Разбирам Ани, ти вероятно допускаш, че населението на бившата ГДР за изминалите 20 години е променило своите основни расови характеристики? Това е интересен момент.

От друга страна, не ми е известно марксистката идеология да се е обслужвала от антропологични конструкции и изследване на расите. Виж, една друга идеология, за нея, да. Но все пак, не цитирам на немски, нали? Така че не схващам за какво намекваш. Може да се изясниш, ако имаш желание, разбира се.

Колкото за втория ти въпрос - естествено, че намесата на антропологията в този случай не е особено релевантна, но дори и при този вариант !!!нищо не опровергава теорията за славянското мнозинство (значително мнозинство) в Първата българска държава и периода 7 - 9 век.

Напротив, можем да намерим само потвърждание за това мнозинство, едно от които е и езикът, на който пишем в този форум. Незначителна подробност, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Малко извън темата. @Хърсе, това споменаване на ГДР и ФРГ говори, че ползваш доста стари изследвания, които биха могли да бъдат компрометирани като обслужващи определена идеология.

Че , славяните това са презрително наричаните като роби , население на Атиловата държава , която е Старата Велика България е мисля ,вече повече от ясно , инъче няма блаженни Йероним да казва ,че 25 славянски рода населяват Мизия , нали , когато при условие ,че това е края на 4-ти и нач. на 5-ти век . където са готите и хуните.

При Анастасiи цари начаше бльгаре поимати землю сiю прошьдше Бьдыне, и прежде поимати Долнею землю Охридскую и по том сiю Вьсу", Йордан Иванов, "Манасиева хроника", "Български старини из Македония"
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Че , славяните това са презрително наричаните като роби , население на Атиловата държава , която е Старата Велика България е мисля ,вече повече от ясно , инъче няма блаженни Йероним да казва ,че 25 славянски рода населяват Мизия , нали , когато при условие ,че това е края на 4-ти и нач. на 5-ти век . където са готите и хуните.

Апчета, повече апчета требат тука! И редовно, преди ядене!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хърс ме е изпреварил. Нямало славяни и така изведнъж от незнайно къде се появява старобългарската азбука. Брех, че работа. :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Разбирам Ани, ти вероятно допускаш, че населението на бившата ГДР за изминалите 20 години е променило своите основни расови характеристики? Това е интересен момент.

От друга страна, не ми е известно марксистката идеология да се е обслужвала от антропологични конструкции и изследване на расите. Виж, една друга идеология, за нея, да. Но все пак, не цитирам на немски, нали? Така че не схващам за какво намекваш. Може да се изясниш, ако имаш желание, разбира се.

Не казвам, че населението на бившата ГДР се е променило и ти много добре го знаеш. Само искам да подчертая, че изследванията са стари, а оттогава науката е доста напреднала и подобни строги класификации на различните типове вече се избягват. Марксистката идеология не работи като нацистката, разбира се, но съветските учени бяха готови от 9 кладенеца вода да довлекат, за да докажат древността и високото ниво на цивилизация на русите, а оттам и притеснението (и едно на ум) при ползването им като източник. Само това.

Аз също не споделям теорията за "славянско море" по нашите земи, а що се отнася до езика... откъде точно руснаците получават писменост и първите църковни книги? Това не пречи да призная наличието на славяни по принцип, но както пита и resavski - къде са находките, които подкрепят теорията за огромния им брой?

Въпрос - нещо не ми стана ясно относно името на антите. То не се ли появява за пръв път при Йордан и Прокопий Кесарийски към VІІ - VІІІ век? Къде са били тези хора по-рано и под кои имена ги споменават?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Давам и конкретен пример за Фружин - първото, което ми хрумва. През целия период на българското Средновековие Стара планина е била наричана в България "Маторие гори". Струва ми се никой няма да отрече славянския произход на това име. Между другото, днешното име Стара планина - също е славянско, а не афганистанско.

Столиците Плиска и Преслав също носят открояващо се славянски имена.

С идването на турците, част от от местните топоними (особено в Източна България) са променени.

Може да се смята, обаче, че по-голямата част от средновековните топоними по нашите земи (с известни изключения, разбира се) се запазват непокътнати от ранното Средновековие до наши дни и именно те индикират в 90% от случаите славянски характер. Много от реките запазват дори тракийския корен в своите наименования.

И накрая нещо, което не е свързано с топонимията. Чръгобиля Мостич, с когото един нещастник с професорска титла се изгаври, изкарвайки го монголец от Улан Батор?!, също носи славянско име. Забележете - говорим за висш български аристократ от началото на 9 век!

Хърс, и как ще преведеш "славянското" име Плиска? Сигурно се е плискала водица наоколо или руйно вино? Преди няколко години една професорка от БАН ми изтърси, без да се замисля, че Шумен идвало от "шума". Това е нивото на 80% от българистите-слависти у нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Давам и конкретен пример за Фружин - първото, което ми хрумва. През целия период на българското Средновековие Стара планина е била наричана в България "Маторие гори". Струва ми се никой няма да отрече славянския произход на това име. Между другото, днешното име Стара планина - също е славянско, а не афганистанско.

Столиците Плиска и Преслав също носят открояващо се славянски имена.

С идването на турците, част от от местните топоними (особено в Източна България) са променени.

Може да се смята, обаче, че по-голямата част от средновековните топоними по нашите земи (с известни изключения, разбира се) се запазват непокътнати от ранното Средновековие до наши дни и именно те индикират в 90% от случаите славянски характер. Много от реките запазват дори тракийския корен в своите наименования.

И накрая нещо, което не е свързано с топонимията. Чръгобиля Мостич, с когото един нещастник с професорска титла се изгаври, изкарвайки го монголец от Улан Батор?!, също носи славянско име. Забележете - говорим за висш български аристократ от началото на 9 век!

А на Мостич дядо му сигурно е правел мостове, та оттам внук му го кръстили Мост-ич, като Илич (Владимир Илич де) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ти отново не четеш това, което се пише тук. Никой не е казвал, че населението на Балканския полуостров?! е било 3/4 славянско през 9 век. Просто защото може да е било 9/10 славянско. Това обаче Рашев не е твърдял.

По долу написах:

Написал съм го с главни букви, болдирано, за да се вижда добре!

Прекрасно, болднал си 7-началото на 8 век. А какво е положението след 763 г., когато 200 000 славяни са изритани от България? Или те са били като мишките - колкото и да мрат или да се изселват, постоянно се плодят...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А Мостич може и да е аварско име.Днес все повече се налага тезата че окончанието "ич" идва от аварите.

Мостич е или тракийско (Мостис) или скитско (Мастис) име.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Имало е "славянско море" на Балканите и по целия останал свят; предимно в мухлясълите мозъци на панславистите и на комунягите! И ако е имало, как да си обясним факта, че в съвременния български етнос славянския елемент от антропологична гледна точка (формата и големината на черепите и костната система при славяни от една страна и древни българи и траки от друга е с доста съществени разлики; първите са брахицефали, а вторите долигоцефали!) варира едва между 12 и 15 % :lightbulb: ?!? Не мога да разбера защо продължавате да дъвчете подобни изчерпани от съдържание теми?!? :crazy_pilot:

Харамия, както виждаш от форума, темата съвсем не е изчерпана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Извинете, че пак ви прекъсвам чата, но някой ще вземе ли да обясни за старобългарския език?

А, и за Прокопий Кесарийски, ако може и за "Чудесата на св. Димитър Солунски"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Извинете, че пак ви прекъсвам чата, но някой ще вземе ли да обясни за старобългарския език?

А, и за Прокопий Кесарийски, ако може и за "Чудесата на св. Димитър Солунски"?

Коце, уточни какво точно искаш да ти се обясни за Прокопий, Чудесата и старобългарския език? Никой не твърди, че и папер от славяни не е имало в Мизия, Тракия и Македония.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Апчета, повече апчета требат тука! И редовно, преди ядене!

Хърс, мойто момче, аз ти казах вече 2 пъти, потретвам сега: не съм видял твой пост с конструктивно и приносно съдържание. Само заяждания и ирония. Вместо да обиждаш хората, пиши с конкретни факти или просто не си търкай буквите по клавиатурата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хърс, мойто момче, аз ти казах вече 2 пъти, потретвам сега: не съм видял твой пост с конструктивно и приносно съдържание. Само заяждания и ирония. Вместо да обиждаш хората, пиши с конкретни факти или просто не си търкай буквите по клавиатурата.

Всички разбрахме, че не си добре със зрението, но, лично аз, няма как да ти помогна. Не съм очен лекар, не предписвам очила, не съм собственик на оптика! Въобще, съжалявам.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да спомняма че Плиска не до толкова отдавна беше набедена за "славянско селище".Уви Плиска / или Абоба по точно8 е създадена някъде в края на 7 или началото на 8 век и няма нищо славянско в нея.Дори и името.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Хърс, и как ще преведеш "славянското" име Плиска? Сигурно се е плискала водица наоколо или руйно вино? Преди няколко години една професорка от БАН ми изтърси, без да се замисля, че Шумен идвало от "шума". Това е нивото на 80% от българистите-слависти у нас.

Не знам какво е нивото на българистите у нас, но твоето, Смордо, определено е доста посредствено. Или както казва учителят на Кунгфу Пандата в любимия ми детски филм: От днес вече има нулево ниво!

Та за славянското име на Плиска.

- Не зная дали сте чували за град ПЛИСКОВ в Северна Чехия

- или за старото име на историческия руски град Псковь (ПЛЬСКОВ);

- или за съвременното селище ПЛИСКИВ във Виницка област на Украйна.

А-а-а-а-а, съвпаденията са съвсем случайни, ей тъй, паднали от небето. Нали, Смордо?

Сега "разплиска ли се водицата" или още не е?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Да Плиска/Абоба си е типичен славянски град каквито те са построили десетки.И естесвено са поканили кан Аспарух и неговата дружина да живеят в него.А те взели че отшили някъде по краищата на държавата.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...