Отиди на
Форум "Наука"

Съществува ли прераждането? Кога определена душа достига Нирваната? По какво се определя Кармата?


Recommended Posts

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Сега за Пико Мирандела - може да е бил католик - но изцяло е бил завладян от идеите на Марсилио Фичино за херметизма и по-специално - херметичната магия. Пико с цялата си душа споделял вижданията на Фичино за Хермес Трисмегист като за "езически" пророк на християнството,но и продължил по-нататък. В "Херметика" той видял мистично учение и "естествена магия",които могат да се свържат с юдейската Кабала.Пико с цялото си сърце чувствал,че тези два типа кабалистична магия - юдейската и "египетската" - трябва да се слеят и да се прилагат в полза на християнската църква. Според Франсес Йейтс "бракосъчетанието на херметизма с Кабала" е дело именно на Пико дела Мирандола. И макар магията - в средновековния смисъл на думата - да била отхвърляна и обявена извън закона от църквата,Пико успял убедително да покаже,че църквата всъщност имала впредвид дяволския "съвременен" тип магия,който - както се съгласява той - е отвратилен. Но самият той защитавал нещо напълно различно - прекрасната,древна и чиста - т.е.естествената магия на древноегипетския мъдрец Хермес Трисмегист... Така според Пико двете магически системи - херметикоегипетската и кабалистичната,които водят началото си съответно от египетския законодател Хермес Трисмегист и юдейският му колега Мойсей - се допълват една друга. И тъй като и двамата древни мъдреци са получили познанията си от Бог и следователно са "пророци"

на християнството,то според логиката на Пико - обединената херметико-кабалистична магия с

пълно право принадлежи на християнската църква!... Пико вижда своята християнска херметична

Кабала като средство за доказване и потвърждаване на"истината" за Светата троица. Или,както

се изразява самият Пико,християнската херметична Кабала е начин за "потвърждаване на хрис-

тиянската религия от позицията на еврейската мъдрост"....С други думи Пико предложил евреите

да се спечелят чрез собствената им мистична игра...и мнозина евреи в Италия били убедени,

че "християнските истини" се съдържат в собствените им религиозни писания и това ги подбуди

ло да приемат католическата вяра. Естествено дръзкото и неразумно твърдение на Пико,че няма

наука,която да ни увери по-убедително в божествената същност на Христос от магията и Кабала"

неминуемо привлякло зловещото внимание на Инквизицията. Служителите й не успели да схванат

"доброто намерение" на Пико и съответно го обвинили в ерес. Значи въпреки,че е католик го

обвиняват в ерес. Но след Инокентий VIII,за папа бил провъзгласен Александър VI Борджия и той оттеглил обвиненията на католически Ватикан от Пико Мирандела за еретик.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега за Пико Мирандела - може да е бил католик - но изцяло е бил завладян от идеите на Марсилио Фичино за херметизма и по-специално - херметичната магия. Пико с цялата си душа споделял вижданията на Фичино за Хермес Трисмегист като за "езически" пророк на християнството,но и продължил по-нататък. В "Херметика" той видял мистично учение и "естествена магия",които могат да се свържат с юдейската Кабала.Пико с цялото си сърце чувствал,че тези два типа кабалистична магия - юдейската и "египетската" - трябва да се слеят и да се прилагат в полза на християнската църква. Според Франсес Йейтс "бракосъчетанието на херметизма с Кабала" е дело именно на Пико дела Мирандола. И макар магията - в средновековния смисъл на думата - да била отхвърляна и обявена извън закона от църквата,Пико успял убедително да покаже,че църквата всъщност имала впредвид дяволския "съвременен" тип магия,който - както се съгласява той - е отвратилен. Но самият той защитавал нещо напълно различно - прекрасната,древна и чиста - т.е.естествената магия на древноегипетския мъдрец Хермес Трисмегист... Така според Пико двете магически системи - херметикоегипетската и кабалистичната,които водят началото си съответно от египетския законодател Хермес Трисмегист и юдейският му колега Мойсей - се допълват една друга. И тъй като и двамата древни мъдреци са получили познанията си от Бог и следователно са "пророци"

на християнството,то според логиката на Пико - обединената херметико-кабалистична магия с

пълно право принадлежи на християнската църква!... Пико вижда своята християнска херметична

Кабала като средство за доказване и потвърждаване на"истината" за Светата троица. Или,както

се изразява самият Пико,християнската херметична Кабала е начин за "потвърждаване на хрис-

тиянската религия от позицията на еврейската мъдрост"....С други думи Пико предложил евреите

да се спечелят чрез собствената им мистична игра...и мнозина евреи в Италия били убедени,

че "християнските истини" се съдържат в собствените им религиозни писания и това ги подбуди

ло да приемат католическата вяра. Естествено дръзкото и неразумно твърдение на Пико,че няма

наука,която да ни увери по-убедително в божествената същност на Христос от магията и Кабала"

неминуемо привлякло зловещото внимание на Инквизицията. Служителите й не успели да схванат

"доброто намерение" на Пико и съответно го обвинили в ерес. Значи въпреки,че е католик го

обвиняват в ерес. Но след Инокентий VIII,за папа бил провъзгласен Александър VI Борджия и той оттеглил обвиненията на католически Ватикан от Пико Мирандела за еретик.

63. Александър VI - истинско име Родриго Борджия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

***

Като пълниш форума със списък някакъв, без значение дали се води от Христос или от Платон, истината по-пълна ли става?

***

И аз се присъединявам към мнението на sirius.

И само едно малко допълнение.

Подобен списък дори да съдържа най-известните авторитети живели някога на земята няма да стане по-убедителен в полза на вярата в прераждането именно, защото това е въпрос на вяра. Ако вярваш във подобна идея - просто вярваш, ако пък ли не - тогава цял свят едновременно да закрещи, че прераждането е сто процентов факт, резултатът не може да бъде променен /продължаваш да не вярваш/.

Според мен, просто си губиш времето като пишеш тези имена. Но, ако ти лично имаш някакви колебания и подобен списък ти помага да се само убедиш ...тогава си го съставяй...

А какво ли значение има, дали има прераждане или не...:post-20645-1121105496:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да бе, Марушке, ама и Фичино е бил католик, а ти и двамата не си ги чела :) А католиците не вярват в прераждането.

Инак той и прадядо ми е бил масон, ама атеист :tooth:

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе, Марушке, ама и Фичино е бил католик, а ти и двамата не си ги чела :) А католиците не вярват в прераждането.

Инак той и прадядо ми е бил масон, ама атеист :tooth:

Няма значение,че бил католик Мирандела.

Да ама след като имат влечения към древноегипетската религия и към Хермес Трисмегист,който е бил Тот - древноегип.бог,а древноегип.религия има вяра към превъплъщенията значи вярват в тези неща макар и косвено да не ги пише. А дядо ти като е бил от българските масони - нашите

българи наистина са башка луди атеисти - :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма значение,че бил католик Мирандела.

Да ама след като имат влечения към древноегипетската религия и към Хермес Трисмегист,който е бил Тот - древноегип.бог,а древноегип.религия има вяра към превъплъщенията значи вярват в тези неща макар и косвено да не ги пише. А дядо ти като е бил от българските масони - нашите

българи наистина са башка луди атеисти - :tooth:

А Фичино след като е превеждал от древноегипетската митология и Платон и Хермес Трисмегист няма начин да няма влечения към вярата в прераждането.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нема Мирандела, има Мирандола.

А Фичино не е превеждал от "древноегипетската митология". Просто защото египетският е разчетен стотици години след Фичино.

После - като превеждаш нещо, не значи, че го вярваш. И аз съм превеждал староанглийски легенди, ама не вярвам, че Алфред Велики произхожда от Один :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз се присъединявам към мнението на sirius.

И само едно малко допълнение.

Подобен списък дори да съдържа най-известните авторитети живели някога на земята няма да стане по-убедителен в полза на вярата в прераждането именно, защото това е въпрос на вяра. Ако вярваш във подобна идея - просто вярваш, ако пък ли не - тогава цял свят едновременно да закрещи, че прераждането е сто процентов факт, резултатът не може да бъде променен /продължаваш да не вярваш/.

Според мен, просто си губиш времето като пишеш тези имена. Но, ако ти лично имаш някакви колебания и подобен списък ти помага да се само убедиш ...тогава си го съставяй...

А какво ли значение има, дали има прераждане или не...:post-20645-1121105496:

Поздрави Б.

Но тук бяхте искали да правя списък и аз ще си го направя докрай. Някаква работа след като съм почнала ще си я свърша докрай. Има значение,защото християнската църква го отрича,въпреки,че Исус Христос е проповядвал превъплъщенията.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С Александър VI рим.папа е свързана още една по-странна история,която според нас би могла да

обясни интереса и дори симпатията му към християнската херметична Кабала и "египетската"

magia naturalis на Хермес Трисмегист,пропагандирани с такава жар от Пико Мирандела.

64. Доманиканският абат Джовани Нани /известен като Аний или Ений/ бил известен историк и личен секретар на папата. В известния си труд върху хронологията на историята на човека от

Потопа до падането на Троя Нани излага необичайната теория,че фамилията Борджия е потомък на

египетския бог Озирис /като попитах това моят духовен учител Иеова той потвърди,че Александър

VI - рим.папа бил в миналия си живот Хор - синът на Озирис/ , известен по онова време и като

"бащата на египетския Херкулес". Позовавайки се на класически авторитети като Херодот,Диодор

Сицилийски и други,Нани излиза с невероятно убедителната теория,че "мъдростта на египтените"

/т.е.херметичната мъдрост/ е била предадена направо на италианския народ от Озирис,докато оби-

калял в дълбока древност света по време на великата си цивилизаторска мисия. Според датския

учен Ерик Иверсен Нани "сътворил героичната генеалогия на своя патрон,като показал,че Борд-

жиите са преки потомци на сина на Озирис,или египетския Херкулес,и че бикът върху фамилния

герб е всъщност Апис." - ДОКАЗАТЕЛСТВО: ГЕРБА НА ФАМИЛНИЯ ГЕРБ - БИКЪТ КОЙТО БИЛ АПИС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Забравих да допълня,че даже папа Александър VI е поръчал на известния ренесансов художник

Пинтурикио да украси тавана на апартаментите на Борджиите във Ватикана /даже в самата Ватика-

на/ със сцени с Хермес Трисмегист редом с египетската богиня Изида и посветения на Озирис

бик Апис - т.е. Серапис,гръко-египетското божество на Александрия. Една от сцените очевидно е

алегория на херметичната "естествена" или "астрална" магия от "Асклепий". На нея Хермес Трис-

мегист е изобразен стоящ под огромен небесен глобус с голяма висяща над главата му звезда и в

компанията на различни мъдреци,които го наобикалят почтително и приемат учението му. -

Щом взима насериозно тези неща даже самия папа Александър VI вярва в прераждането.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има един период в историята - 15-18 век, когато заниманията с магьосничество били много разпространени. Предполагам, че гоненията на вещици през същия период имат общо с това.

Докато през 9-10 век почтенният човек избягвал всякаква връзка с магията, през Ренесанса естествената магия била подходяща научна област за интелектуалци, лекари, духовници и всеки, проявяващ научна любознателност. ...За времето си заемаща ранг на своеобразна наука, естествената магия се основавала на вярята, че всичко в природата - хора, растения , животни, скали, минерали - изобилства от могъщи , ала скрити сили, наричани "окултни свойства"... Призовавнето на духове обаче не било напълно забравено. От 15 до 18 век на много европейски езици се появили сензационни книги, наречени "гримоари" или "черни книги". ..

"Магьоснически наръчник",Крончек

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има един период в историята - 15-18 век, когато заниманията с магьосничество били много разпространени. Предполагам, че гоненията на вещици през същия период имат общо с това.

Да разбира се ок.1200-1300 г. е имало гонения на катарите и са ги измъчвали най-жестоко и са ги изгаряли на клада - в древна Окситания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не имам предвид зараждането на окултизма, част от който е и вярата в прераждането.

А точно какво имаш впредвид - да не би за видовете магии?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нема Мирандела, има Мирандола.

А Фичино не е превеждал от "древноегипетската митология". Просто защото египетският е разчетен стотици години след Фичино.

После - като превеждаш нещо, не значи, че го вярваш. И аз съм превеждал староанглийски легенди, ама не вярвам, че Алфред Велики произхожда от Один :whistling:

Но е превеждал Херметика и други древни книги,които са част от древноегипетската митология.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Много ще ми е интересно какво ще кажете за видението ми - беше 2-3 дни преди 15.08 на празника

на Дева Мария - като светкавица и бързо премина изведнъж беше - над блока,аз живея в къща и гледах нощното небе със звездите - беше много ясно тогава и нямаше въобще изглед за дъжд -

молех се на някои богове,освен на Иеова,Исус Христос и Дева Мария и като стигнах Великата майка богиня безименна чиста и неопетнена ми се появи светкавицата. За съжаление нямаше никой до мен бях сама и нямам доказателство за това нещо - но много обичам да гледам звездите и луната нощно време. Когато попитах моят духовен учител Иеова за това видение,аз съжалявам,че веднага точно на деня не го попитах,тъй като ми беше първото видение сега от контакта ми с невидимия ми духовен учител Иеова - досега нямах такива подобни неща и той ми каза,че е първоначалната първопричина на богове,хора и животни и всичко друго.

Много ще ми е интересно какво ще кажете за видението ми - беше 2-3 дни преди 15.08 на празника

на Дева Мария - като светкавица и бързо премина изведнъж беше - над блока,аз живея в къща и гледах нощното небе със звездите - беше много ясно тогава и нямаше въобще изглед за дъжд -

молех се на някои богове,освен на Иеова,Исус Христос и Дева Мария и като стигнах Великата майка богиня безименна чиста и неопетнена ми се появи светкавицата. За съжаление нямаше никой до мен бях сама и нямам доказателство за това нещо - но много обичам да гледам звездите и луната нощно време. Когато попитах моят духовен учител Иеова за това видение,аз съжалявам,че веднага точно на деня не го попитах,тъй като ми беше първото видение сега от контакта ми с невидимия ми духовен учител Иеова - досега нямах такива подобни неща и той ми каза,че е първоначалната първопричина на богове,хора и животни и всичко друго.

Може пак да ме помислите за откачена, но аз пак рискувам и въпреки всичко,че може да ме помислите за такава,каквато ме мислят и в другите форуми,хич не ми пука.Знам,че си казвам пак истината - аз винаги казвам истината. Моят девиз е - само истината!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Много ще ми е интересно какво ще кажете за видението ми

Видението си е истинско, но е субективно, а не обективно. Т.е. няма нужда от доказателства, защото всички от форума да бяхме там, пак нищо нямаше да видим. Което пък означава, че светкавицата в никакъв случай не е била над блока.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Видението си е истинско, но е субективно, а не обективно. Т.е. няма нужда от доказателства, защото всички от форума да бяхме там, пак нищо нямаше да видим. Което пък означава, че светкавицата в никакъв случай не е била над блока.

Над блока беше на небето - щяхте да го видите,как нямаше да го видите. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нема Мирандела, има Мирандола.

А Фичино не е превеждал от "древноегипетската митология". Просто защото египетският е разчетен стотици години след Фичино.

После - като превеждаш нещо, не значи, че го вярваш. И аз съм превеждал староанглийски легенди, ама не вярвам, че Алфред Велики произхожда от Один :whistling:

Е да всеки човек е различен,ние българите още повече сме по-различни от другите,защото повечето бяхме атеисти и не вярвахме в съществуването на духовни същности. Даже и аз като

момиче преди да почна работа не вярвах в нищо,бях силна атеистка,но и в началото де като

почнах работа също така не вярвах все още,защото тогава направих реферат против религията

"Критика срещу религията" и имах книга получена за този реферат /е това тук е хвалба - и аз

уж казвам,че хвалбата е отрицателно качество пък тук пак се хваля - мой коментар/. Но за

другите,примерно Фичино и Мирандола не мисля,че са като нас българите.

И аз се присъединявам към мнението на sirius.

И само едно малко допълнение.

Подобен списък дори да съдържа най-известните авторитети живели някога на земята няма да стане по-убедителен в полза на вярата в прераждането именно, защото това е въпрос на вяра. Ако вярваш във подобна идея - просто вярваш, ако пък ли не - тогава цял свят едновременно да закрещи, че прераждането е сто процентов факт, резултатът не може да бъде променен /продължаваш да не вярваш/.

Според мен, просто си губиш времето като пишеш тези имена. Но, ако ти лично имаш някакви колебания и подобен списък ти помага да се само убедиш ...тогава си го съставяй...

А какво ли значение има, дали има прераждане или не...:post-20645-1121105496:

Поздрави Б.

За мен не е губене на време,а просто идея за да покажа,че трябва да се вярва в истината -

и с това не настоявам и не нахалствам въобще. Просто защото много обичам да пиша,даже и по другите форуми реших сега да почна да го пиша този списък,в които съм писала преди вас тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе, Марушке, ама и Фичино е бил католик, а ти и двамата не си ги чела :) А католиците не вярват в прераждането.

Инак той и прадядо ми е бил масон, ама атеист :tooth:

:) Значи не е бил истински масон,щом не вярва в прераждането - Ето случаите за масоните -

Защото имало такъв въпрос дали са стояли масоните в основата на Френската революция?

Защо е имало египетски утопични представи за Париж? Защо тъкмо пирамиди и псевдоегипетски

пейзажи? Откъде са се появили подобни странни идеи? Подобно обсебване от египетския символи-

зъм,архитектура и особено от геометрията за пореден път намекват за влияние на масонството.

Мнозина твърдят, че масоните наистина са изиграли важна роля във Френската революция,докато

останалите - които далеч не са по-малко - смятат,че масоните едва ли са имали нещо общо с нея. - "Отговорността за революцията през 1789 г. пада върху Орлеанският херцог /I-ият Велик

майстор на Великия Ориент-най-важната масонска ложа във Франция...".Истината е,че нито един

историк независимо колко дълбоко е навлязъл в проблематиката,не може наистина да каже какви

"сили" - явни или тайни - са подтикнали през 1789 г. френския народ към тотална революция

срещу монархията и църквата. ....

Фактът,че Американската революция или Войната за независимост е била силно повлияна от ма-

сонството и масонските идеологии и принципи, е общоприета теза...Масонството е била една

от движещите се сили зад идеалите и убежденията и неразривна част от републиканския дух на

Американската революция.По-малко е известен фактът,че по онова време между френските и аме-

риканските масонски ложи е имало тясна връзка.Писах за Робеспиер по-горе,че макар и атеист

той е вярвал във Великия архитект на небето и земята и Конвентът чак се е съгласил с тезата му: за съществуването на върховното същество и безсмъртието на душата и Народът на Франция признава съществуването на върховното същество и безсмъртието на душата". И статуята на

Изида била именувана "Фонтанът на прераждането" и общата идея е била участниците в процесия-

та да минават пред "Изида" и да пият "чистия и лечебен нектар на прераждането от плодородни-

те й гърди". По време на американската революция - Джордж Вашингтон пременен с масонска

престилка,ушита лично от мадам дьо Лафайет,дадена му от маркиз Дьо Лафайет положил крайгъл-

ния камък на Капитолия на Дженкинс Хил при церемония,на която присъствали стотици масони -

масонска церемония. Върху престилката на Вашингтон имало масонски символи,но централно място

в нея безспорно заема всевиждащото око и блестящият слънчев диск... Дейвид Овасън отбелязъл

- че съзвездието Дева играе важна роля в доминиращия над града астрологичен символизъм. ...

Значението на съзвездието и връзката му с богинята Изида било познато на посветените още от зората на американското масонство.... Още през 1731 г. френският астроном Жозеф Лаланд,който

бил виден масон отбелязва,че Дева била посветена на Изида, както Лъв е посветен на съпруга

й Озирис...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това с Революцията е по-скоро невярно. Естествено, че има прекрасни историци, които са изследвали произхода й в дълбочина. Има си такова нещо като обективни социални процеси, които не се влияят от конспиративни теории. Но все пак е вярно, че през ХVІІІ в. масонските ложи стават любими модни клубове на политиканите. И дотам.

Което няма нищо общо с прераждането като вяра, а още по-малко - като факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това с Революцията е по-скоро невярно. Естествено, че има прекрасни историци, които са изследвали произхода й в дълбочина. Има си такова нещо като обективни социални процеси, които не се влияят от конспиративни теории. Но все пак е вярно, че през ХVІІІ в. масонските ложи стават любими модни клубове на политиканите. И дотам.

Което няма нищо общо с прераждането като вяра, а още по-малко - като факт.

Как да няма нищо общо с прераждането след като има древноегипетски символи и е свързано и със съзвездието Дева,което е свързано с Изида?

А Джордж Вашингтон е погребан по масонски обичай през 1799 г.Ковчегът бил покрит с масонската престилка,дадена му от събрата революционер и масон маркиз дьо Лафайет,а присъстващите масони хвърляли АКАЦИЕВИ КЛОНКИ,СИМВОЛИЗИРАЩИ КАКТО ВЪЗКРЪСЕНИЕТО НА ОЗИРИС,ТАКА И НЕМИНУЕМОТО ВЪЗКРЪСВАНЕ НА САМИЯ ВАШИНГТОН В ЦАРСТВОТО НА ЕГИПЕТСКИЯ БОГ.

Може би показателен е фактът,че националният мемориал,построен по-късно в столицата,

в чест на ДЖОРДЖ ВАШИНГТОН,ИМА ФОРМАТА НА ОГРОМЕН ОБЕЛИСК В ЕГИПЕТСКИ СТИЛ И ЧЕ НА ИЗТОЧ-

НИЯ МУ ВХОД МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ ДРЕВНОЕГИПЕТСКИЯТ СИМВОЛ НА СЛЪНЧЕВИЯ ДИСК.

При откриването му един масон се изказал със странни думи:"Умовете им са озарени от

божествена любов,сърцата им светят от откриването на чистата любов,душите им ликуват,подоб-

но на древните поклонници на ОЗИРИС,ОТ НАДЕЖДАТА ЗА БЕЗСМЪРТИЕ.

По-нататък ще видим колко много от елементите в церемониите по полагането на крайъгъл-

ния камък на Капитолия и на мемориала на Вашингтон са пропити със скрит символизъм,свързан

със "звездата на ИЗИДА" - СИРИУС.

Има все още неизяснени мотиви и причини церемониите,фестивалите и градските паметници,

свързани с Американската и Френската революция изразяват масонски идеи и символика и -

което е може би дори още по-интересно - СА ТЯСНО СВЪРЗАНИ С "ЕГИПЕТСКИ" ЗНАЧЕНИЯ И СИМВОЛИ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...