Отиди на
Форум "Наука"

Съществува ли прераждането? Кога определена душа достига Нирваната? По какво се определя Кармата?


Recommended Posts

  • Потребител

Защо пък Питагор да е баща на математиката?

Попадал съм на задачи от Египет - не помня коя династия, но беше доста преди Питагор да е живял...Задачите и решенията бяха впечатляващи.

Та математика е имало и преди Питагор да ни каже, че 7 е божествено число....

Да чела съм и аз,че не е ПИТАГОР бащата на математиката,а много преди него е имало и други,но нали се смяташе така преди и затова така го написах и аз. :bg:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Това не го разбрах. От кой се е смятало и много по-важният въпрос е - защо трябва да се повтарят грешните твърдения на някой си.. та бил той популярна личност?

Тоз мой въпрос е индиректна атака към списъка с имена вярващи в прераждането...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От кой се е смятало и много по-важният въпрос е - защо трябва да се повтарят грешните твърдения на някой си.. та бил той популярна личност?

Да де, и аз това искам да попитам ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не го разбрах. От кой се е смятало и много по-важният въпрос е - защо трябва да се повтарят грешните твърдения на някой си.. та бил той популярна личност?

Тоз мой въпрос е индиректна атака към списъка с имена вярващи в прераждането...

Богданов кои са грешните твърдения на кого на ПИТАГОР ли? :book:

И каква атака водиш към списъка доуточни се. :duel:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съществува...съществува бе..

Съществува преЯЖдането! :biggrin:

Е на снощи пак се преро/пардон преядох! :sneaky2:

Как да Ви кажа.....на сутринта не се чувствах много добре.....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...

И каква атака водиш към списъка доуточни се. :duel:

Прераждането е въпрос на вяра. Дори този списък бъдат включени имената на целия свят, пак не може да убеди някой, който не вярва в подобно твърдение.

Просто е излишно да се изписва име след име.

Това имах предвид.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Прераждане" на неспециализиран език се нарича преходът на духовната субстанция от едно състояние в друго при наличие на душевния еквивалент на критична маса.

Според механистичната мистика, застъпвана от мнозинството будистки учени е възможно преминаване на духовната субстанция в отвъдкритично състояние (т. нар. нирвана) и без прераждане, при което според будистката теория се спестяват огромни количества енергия.

В традиционната западна квантова мистика обаче е застъпено схващането, че духовната субстанция изобщо няма маса, така че според квантовите мистици, по-популярни като християни прераждането е невъзможно дори теоретично. В общата квантово-мистична теория се извежда заключението, че състоянието на духовната субстанция в полеви условия е по принцип нестабилно и след известен период на неопределеност и повишена реактивност изследваните духовни акциденции преминават в постоянно състояние или на т. нар. блаженство, или на т. нар. прокълнатост, които рязко се отличават едно от друго по своите видими качества и вече са напълно нереактивни на достъпни за науката външни въздействия.

В наши дни хипотезата за прераждането и за натрупването на критична духовна маса се поддържа главно в средите на някои стихийни анимисти без необходимата специализирана подготовка.

(А нетварните божествени енергии се равняват на нетварните божествени маси, умножени по квадрата от нетварните божествени ускорения, както и корен квадратен от алилуя се равнява на амин, повдигнат на куб.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всъщност, вярващите будисти може и да признават прераждането, но Буда не го е признавал. :bigwink: Давах цитат по въпроса някъде из форума.

Духовна субстанция будистите не признават, защото при тях съществува учението за анатман. А нирвана е угасване на съзнанието. Това във връзка със заглавието на темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прераждането е въпрос на вяра. Дори този списък бъдат включени имената на целия свят, пак не може да убеди някой, който не вярва в подобно твърдение.

Просто е излишно да се изписва име след име.

Това имах предвид.

Богданов аз не го пиша с цел да повярват и тези,които не вярват,/не искам да се боря с невежеството им/ - а да се доуточня самата аз само за да се уверя,колко много древни религии и личности вярват в тази истина. :vertag: И всеки си има право на вяра,не искам да се боря въобще с тяхната вяра.

Прераждането е въпрос на вяра. Дори този списък бъдат включени имената на целия свят, пак не може да убеди някой, който не вярва в подобно твърдение.

Просто е излишно да се изписва име след име.

Това имах предвид.

Богданов аз не го пиша с цел да повярват и тези,които не вярват,/не искам да се боря с невежеството им/ - а да се доуточня самата аз само за да се уверя,колко много древни религии и личности вярват в тази истина. :vertag: И всеки си има право на вяра,не искам да се боря въобще с тяхната вяра.

Прераждането е въпрос на вяра. Дори този списък бъдат включени имената на целия свят, пак не може да убеди някой, който не вярва в подобно твърдение.

Просто е излишно да се изписва име след име.

Това имах предвид.

Богданов аз не го пиша с цел да повярват и тези,които не вярват,/не искам да се боря с невежеството им/ - а да се доуточня самата аз само за да се уверя,колко много древни религии и личности вярват в тази истина. :vertag: И всеки си има право на вяра,не искам да се боря въобще с тяхната вяра.

Извинявайте,че толкова много пъти натиснах постинга. Нещо стана с компютъра,че няколко пъти натисках. :vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Прераждане" на неспециализиран език се нарича преходът на духовната субстанция от едно състояние в друго при наличие на душевния еквивалент на критична маса.

Според механистичната мистика, застъпвана от мнозинството будистки учени е възможно преминаване на духовната субстанция в отвъдкритично състояние (т. нар. нирвана) и без прераждане, при което според будистката теория се спестяват огромни количества енергия.

В традиционната западна квантова мистика обаче е застъпено схващането, че духовната субстанция изобщо няма маса, така че според квантовите мистици, по-популярни като християни прераждането е невъзможно дори теоретично. В общата квантово-мистична теория се извежда заключението, че състоянието на духовната субстанция в полеви условия е по принцип нестабилно и след известен период на неопределеност и повишена реактивност изследваните духовни акциденции преминават в постоянно състояние или на т. нар. блаженство, или на т. нар. прокълнатост, които рязко се отличават едно от друго по своите видими качества и вече са напълно нереактивни на достъпни за науката външни въздействия.

В наши дни хипотезата за прераждането и за натрупването на критична духовна маса се поддържа главно в средите на някои стихийни анимисти без необходимата специализирана подготовка.

Направих си труда да изчета темата и разбирам защо модераторката Лъвица е спряла да пише тук.

Просто 99% от народа не разбира от къде е тръгнала цялата история с прераждането. Тая история с Прераждането, Буда, Кармата, Страданието и Нирваната е била преекспонирана първо от будистите(не от Буда, а от последователите на идеите му), след това от философите, а в днешно време дори и квантови физици дават мнения и теории. При това повечето тълкуватели на въпросните термини, приемат за чиста монета заключения от предходни автори и творци. Тоест надграждат едно погрешно умозаключение с друго.

Нещата обаче в далечното минало са били много далеч от всичката философия, която се асоциира с термините в днешно време. Нещата са били по първични и дори битови. При тази първичност Буда буквално означава Мъдър(Буден) човек, достигнал до просветлението (Знание) за това как да премахне Страданието (Студа и Глада) с помоща на Кармата (Действия) и да достигне Нирвана (Премахване на цикъла Глад-Охолство или Студ-Топлина). Тоест който сее жито през пролета, зимата ще яде хляб, който събира дърва, няма да мръзне. Който помисли и действа днес, утре няма да има проблеми.

Първоначално Буда не е бил философ, учител или религиозен водач. Имал е друга професия, при която по Средния път можеш да минеш пеша!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така е според теб, но не и според Буда. Буда "премахва" страданието чрез знание за Четирите благородни истини, а не чрез карма. Казва, че причина за страданието е желанието, а не мързелът, както смяташ ти, че е смятал Буда.:)

Неговата първоначална професия е била царски син, следователно не е имал никакъв проблем със студа и глада. Можел е да се погрижи да раздаде повече жито на своя народ, пък дърва са щели да си домъкнат сами от гората.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някак не разбирам каква е връзката между просветление и знание.

Нищо! Вече разбра, че това е връзката. Но понеже темата е за прераждането, ще се въздържим.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Богданов аз не го пиша с цел да повярват и тези,които не вярват,/не искам да се боря с невежеството им/ - а да се доуточня самата аз само за да се уверя,колко много древни религии и личности вярват в тази истина. :vertag: И всеки си има право на вяра,не искам да се боря въобще с тяхната вяра.

Това означава, че Куна има право на 100% - Правиш опити да се убедиш ... себе си..

....

Интересно защо, ти е необходимо да се само убедиш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Марушка донякъде има право, че в спор с инакомислещи човек най-малкото сам си изяснява собствената позиция. Нямам предвид толкова самоубеждаване, колкото по-добро обмисляне и изразяване на дадено мнение като следствие от спора.

Но за тази цел механичното изброяване на прочути стари последователи на същото мнение не е много продуктивно. Точно защото изглежда като леко безпомощно самоубеждаване. Отдавна не сме в епохата, когато името на авторитета е можело да приключи разногласията. Пък и всеки си има свои авторитети, защото четем различни книги.

Ако двама души спорят по дадена тема и единият защитава своята теза с рационални аргументи, а другият - с имена на авторитети, този с аргументите има по-голям шанс да убеди неутрален слушател.

Затова като се припомнят авторитети е по-добре да не се набляга на това, че те застъпват дадена позиция, а на това с какви именно аргументи я застъпват.

Тоест не е толкова интересно дали прочутото лице Х от древността е вярвало в прераждането. По-интересно е как е обяснило тази си вяра. Ако аргументът е добър, той може и да ни убеди.

Иначе изброяването на прочути лица, приемали едно или друго убеждение е само от исторически интерес. И ще е по-интересно, ако се съпостави с обратния списък - на отхвърлилите това убеждение.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е според теб, но не и според Буда. Буда "премахва" страданието чрез знание за Четирите благородни истини, а не чрез карма. Казва, че причина за страданието е желанието, а не мързелът, както смяташ ти, че е смятал Буда.:)

Неговата първоначална професия е била царски син, следователно не е имал никакъв проблем със студа и глада. Можел е да се погрижи да раздаде повече жито на своя народ, пък дърва са щели да си домъкнат сами от гората.

Така не е според мен, а е според Буда, но първо трябва да разбереш какъв смисъл е вложил в думите си. Четирите благородни истини са свързани пряко именно със житото, студа и други неща. Това, че Буда казва, че причина за страданието е желанието, означава, че човек има нужди, тоест желания. Желае да яде, желае да му е топло. Проблема не е в това, че липсва храна или е студено, а проблема е, че човека е гладен и му е студено.

Буда може и да е бил царски син, според Непалската Теория или някой написани легенди, но той е бил от племе което през 6 в.пр.н.е., когато се смята, че се е появил Буда, не е живеело в Непал! През 6 в. това племе нахлува от север и се настанява в Систан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това е готино тълкувание на будизма. Честно казано, харесва ми повече от самия будизъм :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така не е според мен, а е според Буда, но първо трябва да разбереш какъв смисъл е вложил в думите си. Четирите благородни истини са свързани пряко именно със житото, студа и други неща. Това, че Буда казва, че причина за страданието е желанието, означава, че човек има нужди, тоест желания. Желае да яде, желае да му е топло. Проблема не е в това, че липсва храна или е студено, а проблема е, че човека е гладен и му е студено.

Буда може и да е бил царски син, според Непалската Теория или някой написани легенди, но той е бил от племе което през 6 в.пр.н.е., когато се смята, че се е появил Буда, не е живеело в Непал! През 6 в. това племе нахлува от север и се настанява в Систан.

Проблемът е, че когато е гладен и му е студено, човекът страстно иска да не е гладен и да не му е студено. Това е по будистки.

Другото са твои свободни съчинения, които може и да са интересни, но мен лично не ме впечатляват, защото съм любител на друг тип четива.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не мога да разбера какво общо имат будистите, буда и изобщо всички които вярват или не вярват, абе приказвали са за прераждане, с прераждането? Повечето които вярват просто ги е страх от смъртта и си мислят че кат умрат и после се преродят ще имат като 2-ри шанс. И какви ли не други причини някой да вярва или да не вярва. Силно впечатление ми прави това че всеки говори с научени неща от учебниците но не и на практика нещо, тоя казал това оня онова и тнт. Виждам само авторитети и големите мъдрости дет са писали, но не и нещо ново измислено/осъзнато на момента. Така можем да си разтягаме ластици цял живот. Лошото наистина че това е практика в живота не само по форумите. :)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Точно така. Будизмът е философия, а не е клинична помощ.

А "осъзнато на момента", т.е. лично, трябва да си споделяме, който има нужда, на лични съобщения, за да не превръщаме форума в "искрено и лично".:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имах впредвид осъзнато не като лично а като общо(личното осъзнато е вероятност а общото истина) В смисъл да е едно и също за всичко независимо от тяхното състояние, психическо или физическо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Имах впредвид осъзнато не като лично а като общо(личното осъзнато е вероятност а общото истина) В смисъл да е едно и също за всичко независимо от тяхното състояние, психическо или физическо.

Общото е концептуалното. Невъзможно е то да се осъзнае в един миг. Трябва дълго да се изучава. Осъзнава се личното, което обикновено не се интересува от общото. Според мен на форумите и в живота, особено по философски въпроси, преобладават личните, а не общите мнения.

За другото съм съгласен. Личното е мнение, общото е знание. Ако личното се съгласува с общото, то вече не е лично, а е общо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Повечето които вярват просто ги е страх от смъртта и си мислят че кат умрат и после се преродят ще имат като 2-ри шанс.

Мда, и мен ми се върти същото в главата. Но пък ако някой толкова го е страх, лошо няма да успокои страховете си с вяра (в прераждане). Стига това да им помогне да живеят наистина по-добре. Без желания :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ама да не тръби, че прераждането съществува. Да казва, че съществува според неговите индивидуални илюзии.

Аз например няма да се прераждам. Не защото не ми се иска, а защото няма.

Парадоксалното е, че концепцията за прераждането е плашило за неразумните и неморалните. Страх ги е в съответните религии да не би да се преродят, та отново да страдат. На мен ми е жал, че няма да се преродя, нищо, че отново ще страдам.:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...