Отиди на
Форум "Наука"

Титли и длъжности във ВБЦ


Recommended Posts

  • Потребители

След темата за титлите във ПБЦ дойде редът и на титлите и длъжностите, които са съществували по време на ВБЦ. За разлика от титлите на ПБЦ, то в този случай тъй като е известно, че много от титлите и длъжностите са заимствени във Византия, а после чрез България са възприети и във Влашко, Молдова и Сърбия макар и да имаме оскъдица от домашни определения, все пак може да се ползват сведенията от съседните страни, които с известно приближение дават представа за това, което е било и у нас.

:!!!: Оцветеното в синьо е линк!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Епикерний:" В Бориловият синодик е споменат монаха Силвестър, който е заемал този пост по времето на цар Иван Александър, в Шуменския надпис великият епикерний Срацимир, а на пръстен-печат с тази титла е представен царския братовчед Петър." А последните двама при кои царе са били чашници?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Епикерний:" В Бориловият синодик е споменат монаха Силвестър, който е заемал този пост по времето на цар Иван Александър, в Шуменския надпис великият епикерний Срацимир, а на пръстен-печат с тази титла е представен царския братовчед Петър." А последните двама при кои царе са били чашници?

Ами не става ясно. На пръстена не е посочено. Надписа е дело на внук на епикерния, който е живял по времето на цар Иван Шишман. Може да се предположи, че е живял по времето на Иван Шишман или Иван Александър.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Галахад, за пореден път да те поздравя!!! :)

Византийски са, но са взети от византийците само "колкото им трябват" на българите - системата е също както с Еклогата и останалите правни норми - опростяване и адаптиране.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Епикерний:" В Бориловият синодик е споменат монаха Силвестър, който е заемал този пост по времето на цар Иван Александър, в Шуменския надпис великият епикерний Срацимир, а на пръстен-печат с тази титла е представен царския братовчед Петър." А последните двама при кои царе са били чашници?

В публикацията на пръстена на епикерний Петър Йордан Иванов е предположил идентификация с бъдещия севастократор Петър, зет на цар Михаил ІІ Асен. Иван Йорданов също датира пръстена на Петър в 13 век.

От пръстените-печати към списъка с длъжностите може да се прибави и севастът Ходор (пръстен от Каварна, 13-14 в.), както и длъжността "мечоноша" (пръстен на Тагчи, намерен в Пазарджишко, 13-14 в.).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има някои, които не съм ги сложил. Няколко са без определения, а съмо е посочено къде са.

Проблем е, че нямам хубави големи снимки на ръкописите на грамотите. Тъй че тук таме имам момент за колебание -напр. при ватах:

Ватах – според Димитър Кантемир ватавулите са били началници на различни дворцови служби – имало е ватавул на столниците, на пахарците, на оръжейната палата, на тържищата и др.; ватах се споменава във Виргинската грамота на цар Константин Асен Тих

Ама може и да има друго разчитане, тъй като при Виргинската грамота може да има и друго разчитане.

Проблемът е, че има доста спорни моменти, да не говорим, че с времето им се мени значението и ако трябва да се направи по-хубавичко, ще излезе книга. То и така е 9страници в Уорд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Има някои, които не съм ги сложил. Няколко са без определения, а съмо е посочено къде са.

Проблем е, че нямам хубави големи снимки на ръкописите на грамотите. Тъй че тук таме имам момент за колебание -напр. при ватах:

Ама може и да има друго разчитане, тъй като при Виргинската грамота може да има и друго разчитане.

Според изданието на Виргинската грамота в А. Даскалова, М. Райкова, Грамоти на българските царе, София, 2005, четенето е ватах, с надредно х.

post-5121-1238259978_thumb.jpg

Снимката не е много ясна, но все пак се вижда:

post-5121-1238260033_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Благодаря за снимките. Бобчев е публикувал текста, като на места е посочил тук-таме лукани в текста. Разбивката на А. Даскалова, М. Райкова обаче нещо май не съответства на ръкописа доколкото се вижда от стимката. Между ватах и ни топщикал ми се вижда нещо като ЦА. Е, за съжаление нашата библиотека не е като сръбската да сложи дигитални копия на доста ръкописи - има някаква идея, ама нещо реализацията е между сложна и неосъществяваща се. Друго си е да има под ръка хубава снимчица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Благодаря за снимките. Бобчев е публикувал текста, като на места е посочил тук-таме лукани в текста. Разбивката на А. Даскалова, М. Райкова обаче нещо май не съответства на ръкописа доколкото се вижда от стимката. Между ватах и ни топщикал ми се вижда нещо като ЦА.

Мисля, че това, което ти се вижда като ЦА, е А, следвано от точка, както е и в изданието.

Т. е. нещо такова:

post-5121-1238270111_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нещо за етимологията на тези титли знае ли се? Като чуя "ватах", освен името на Йоан Дука Ватаци, нищо друго не се сещам, но аз не съм и навътре в материята, де. Кастрофилакт и другите византийски са ясни, но ватах и топщикал?? (последното титла ли е?)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мисля, че това, което ти се вижда като ЦА, е А, следвано от точка, както е и в изданието.

Т. е. нещо такова:

Да, втората снимка е доста по-ясна. Е, ако снимката е на самия ръкопис, а не на някое от реконструираните копия в някой музей явно точно това са думичките.

Като чуя "ватах", освен името на Йоан Дука Ватаци, нищо друго не се сещам, но аз не съм и навътре в материята, де.

Тук вариантите са 2 - ватавул (което съм и дал като обяснение) и ве(с)та(р)х. Ще се поровя и във влашките грамоти дано някъде са дублирани с друго название на тази длъжност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.promacedonia.org/bk2/bk_5e.htm - История на България от Блазиус Клайнер, съставена в 1761 г.

Вестарх Михаил Саронит - 1073 г., изпратен от императора да потушава бунта на българите... Вероятно царския двор на ІІ БЦ възприема тази константинополска титла. Оттам, разбира се, се възприема и в отломките на ІІ БЦ, след разпада му под тежеста на пресата на унгарци и османци в нач. ХV век.

http://www.sedmitza.ru/text/434631.html

Вестиарий — 1)чиновник, ведавший императорским гардеробом и особой казной; протовестиарий - старший В., высокая должность; 2) собственно натуральная казна императора.

Вест, вестарх — высокие титулы, значение которых менялось в Х-ХII вв.

В грамотите на воеводите на Валахия се среща длъжността-титла "ворник" и "велик ворник". Да не е еквивалент на "вестарх"?

http://www.promacedonia.org/italev/sb/sb_hrono.htm

Драгомир Манев, ворник Раду III, Басараба II, Басараба III и Влада III

Казан, великий ворник Басараба III

p.s. комплименти за хубавата тема и систематизиране на титлите-длъжности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Нещо за етимологията на тези титли знае ли се? Като чуя "ватах", освен името на Йоан Дука Ватаци, нищо друго не се сещам, но аз не съм и навътре в материята, де. Кастрофилакт и другите византийски са ясни, но ватах и топщикал?? (последното титла ли е?)

Ватах се среща в някои български диалекти, както и в румънски (vataf), със значение "началник". Предлагани са най-разнообразни етимологии - от тракийска до тюркска. :doh:

Топщикал май е известно само от тази диплома, в която се споменава два пъти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Яснооо..... има моменти, в които просто поради малкото данни знанието спира. :) От тракийска до тюркска, ходи се оправяй:)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...