Отиди на
Форум "Наука"

Що е електричество???


dares

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Ама това от клипчето е явлението електростатична индукция, а не центробежна сила. :)

Кое, Дорис?

Не съм казвал че се вижда нещо с центробежна сила.

Реактивна турбина задвижвана с електрически вятър. Или ако се прави във вакуум - много по-бавно ще стане, но би трябвало да стане.

Това дето го измислих снощи /диск от електромер.../ не видях да го има. И в тази постановка според мен галванометърът ще отчете ток.

С електростатична индукция работи този вид електростатичен генератор

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С диска на теория би трябвало да се получи радиален ток, но на практика дали ще се отчете? Според мен ще е много слаб. За това в опита на Толмен се използва намотка, за да може да се събере импулса на насочено движение на електроните по дължината на целия проводник. Идеята ми преди време, когато отворих темата за този експеримент беше да се види точно техническата му страна, защото едно е да става на теория, друго реално да се осъществи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С диска на теория би трябвало да се получи радиален ток, но на практика дали ще се отчете? Според мен ще е много слаб. За това в опита на Толмен се използва намотка, за да може да се събере импулса на насочено движение на електроните по дължината на целия проводник. Идеята ми преди време, когато отворих темата за този експеримент беше да се види точно техническата му страна, защото едно е да става на теория, друго реално да се осъществи.

Нищо не се движи по дължината на проводник при опита на Толмен. Няма как свободните електрони да тръгнат да се движат по дължината на проводника, след като посоката на силата която им действа не е по дължината на проводника. Или поне не си променят положението преди въртенето и след спирането на въртенето.

Техническата страна на опита на Толмен е следната :

При въртенето на намотката , свободните електрони са подлеожени на действието на центробежната сила . При което свободните електрони са изтласкани в дискомфортнтата за тях позиция. При отсъствие на някакви външни сили, свободните електрони се стремят да заемат позиция (между атомите/ионите) която изисква най малко енергия. Силата която прилагаме върху свободните елекетрони е еквивалентна на енергията която е необходима за да вкараме свободния електрон в дискомфортна позиция . След като спрем рязко намотката, свободните електроните се връщат в комфортната позиция освобождавайки излишната енергия.

Редактирано от B0081
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като спрем намотката, електроните ще продължат да имат още известно време насочена компонента на скоростта по тангентата , което е почти по дължината на проводника , докато не се ударят в някой йон от кристалната решетка. Такава е интерпретацията в учебниците и това се показва от експеримента.

Радиално и да има някаква компонента на насочено движение, то ще е много по-слабо и трудно за отчитане.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лошото е че имаме въртеливо движение на намотката. Това разширява възможностите които се случват в проводника.

При започването на въртенето (ускорението при развъртанео ), свободните електрони се противопоставят на това ускорение. По този начин те се насочват в някакво определено място , така че при спирането те се връщат в първоначално си положение. Разбира се че би трябвало да се "ударят" в йоните при спирането на проводника , иначе електроните просто щяха да се разлетят на страни още при въртенето ( да напуснат проводника) . Ако все пак електроните биха успели да напуснат проводника, от къде би трябвало да очакваме да изскочат те ? От цялата периферия на намотката , нали ? А не от челната част на проводника.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще направя следната аналогия ( как механическата енергия преминава в електрическата) :

Нека си представим един йон като голямо метално ядро и малко метално топченце- електрон. Голямото ядро и малкото топченце са свързани с ластк. За да разтегнем ластика , трябва да приложим сила/енергия.

Проводникът се състои от множество такива ядра и топченца свързани с ластици. Ядрата са свързани задраво по между си с метални въжета.

Ако започнем да ускоряваме проводникът/ядрата, то ластиците с които са свързани топчетата , ще започнат да се растягат. По механичен начин разтягаме ластиците (ускоряване) , използвайки инртните свойства на малките топченца. След което спираме механичното въздейстие, ластикът се свива в първоначалното състояние вкарвайки енргията която имаше в разтегнатия ластик вътре в ядрото/проводника. Т.е мехничната енергия която разтегна ластика, отиде вътре в енергия на проводника.

Ако вземем същия проводник състоящ се от ядрата и топченаца и започнем да извършваме постъпателни движения напред назад, то ластикът постояно ще се разтияга и ще се свива , ту в едната ту в другата посока. По този начин ще генерираме вътрешна енергия в проводника от външна механичната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Докато намотката се върти, на електроните действат радиални сили,които се уравновесяват и ток не се регистрира, а спирането и се причинява от тангенциални сили, което се проявява като тангенциална инерчна сила за електроните и се регистрира токов импулс.

Ударите в решетката, това е електрическото съпротивление , то причинява отслабването на тока, а задържането в обема се дължи на потенциалната бариера на границата на две среди.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

С диска на теория би трябвало да се получи радиален ток, но на практика дали ще се отчете? Според мен ще е много слаб. За това в опита на Толмен се използва намотка, за да може да се събере импулса на насочено движение на електроните по дължината на целия проводник. Идеята ми преди време, когато отворих темата за този експеримент беше да се види точно техническата му страна, защото едно е да става на теория, друго реално да се осъществи.

С днешните инструменти и материали със сигурност, но друг е въпростът дали има смисъл да се прави.

Определено не е рентаблен метод за получаване на електричество.

Иначе би се получил постоянен ток, а не импулс...

Аз ще се върна на темата за експеримента на Толмен, че /сега/ и мен живо ме интересува техническата част. Но по-късно

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Това клипче " ако е истина" а аз вярвам че е истина , протеворечи на много мнения ;)

http://www.youtube.com/watch?v=85O2x-ICtHQ

А най вече това ! Как по знаещите в форума биха ми обяснили светенето на лампите без батерия ?

http://www.youtube.com/watch?v=5RKdgweo0vo

А това си мислех да го направя преди 4-5 години и знаех че ще успея просто не намерих време и магнити за да го направя, но ето било възможно Фрее енерджи ....

http://www.youtube.com/watch?v=cqaTG9EHbKg

Сега нямам много време да пиша по задълбочено но видях че има развитие в темата ! Бих попитал Медераторите, Администраторите на сайта - защо не я сложат сред важните теми в раздела? Така като гледам има най много коментари и е доста интересна и посещавана.

Редактирано от dares
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ми направиго па се обади.

Ако не знаеш какво да правиш като го изобретиш, покажи ми го работещо, аз безвъзмездно ще ти съдействам да получиш пари за това.

Как може да се впрягаш на фокуси?

Нито магнитния мотор е възможен /да се захранва само от магнити/, нито самозахранващ се трансформатор - пък слагай колкото искаш кндензатори или направо трептящи кръгове ако щеш


Вярно е че такъв вентилатор като го развъртиш, ще светне светодиод, но осветително тяло с такава мощност пък било и диодно, чеко ме съмнява. Виж ако го обдухаш с ковпресор или флакон със сгътен въздух..


Научи ли защо е заземяването? Завърши ли електротехниката?


Помня като слон, нарочно не ти отговорих


Ти ми дай обяснение защо тези хора не са милионери

В тюбето бъка от такива изобретения, що точно тези си избра?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Иначе - добре дошъл отново. има много да се пише за електричеството и електроинженеринга. Не ти обещавам пари, ако убедиш някой...

Пари ти обещавам като ги направиш и демонстрираш тези. Но да работят така както претендират - без източник на външно захранване и скрити батерии

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Вярно е че такъв вентилатор като го развъртиш, ще светне светодиод, но осветително тяло с такава мощност пък било и диодно, чеко ме съмнява. Виж ако го обдухаш с ковпресор или флакон със сгътен въздух..

Научи ли защо е заземяването? Завърши ли електротехниката?

Помня като слон, нарочно не ти отговорих

Ти ми дай обяснение защо тези хора не са милионери

В тюбето бъка от такива изобретения, що точно тези си избра?

Да завърших доста отдавна :) Доста въпроси имам относно съмненията който ми се въртят в главата , И все още не мисля че електричеството не е точно това което се представя !

А тея пичове не са милионери защото много дргу власт имащи милярдери биха станали просяци ... просто няма кой да им позволи да направят това ФРЕЕ ... Докато има черно злато то ще се продава ;) Защо ли !!!?

Редактирано от dares
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Много ги обичам тези теории

Неприложимо и несериозно за тука. Знаеш ли кога съм опитал? На години на които средностатистическият човек се учи да чете. Аз тогава щях да правя магнитен мотор. Една книжка "Електричеството" и бе любимата. Реших да направя електромотора даден там, после реших, че хората са тъпи и може да се направи двигател сам на магнити. С времето видях и защо е невъзможно


Ще ти откажат патент ли?Патентоват се и неработещи неща и такива също, но ти го направи работещо, ще намерим пари


Поне четеш ли тука назад? И по въпроситет ти откъде се вземат електроните има повече от задоволителни отговори


Ела, пиши и ти в технологии виж каква гадория пуснах, допълни/ обори ме, пиши за истински неща.

Разясни една релейна защита как работи..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това клипче " ако е истина" а аз вярвам че е истина , протеворечи на много мнения ;)

http://www.youtube.com/watch?v=85O2x-ICtHQ

Сега нямам много време да пиша по задълбочено но видях че има развитие в темата ! Бих попитал Медераторите, Администраторите на сайта - защо не я сложат сред важните теми в раздела? Така като гледам има най много коментари и е доста интересна и посещавана.

Ще коментирам клипа както в тюба - BULLSHIT!

. . .

А модераторите си знаят работата, къде да слагат дадена тема....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре заварили :)

Това е епизод от един сериал който следя с интерес по National Geographic казва се КОСМОС а епизода е - Космос: Електрическото Момче 2014 ( Бг Аудио ) http://vbox7.com/play:8bad314d85 ако не сте го гледали може да му хвърлите едно око. Става въпрос за Майкъл Фарадей и откритията му ! Само да вметна че аз не съм съгласен с теорията за Големия взрив ... за мен ( както каза Б.Богданов малко по горе ) тази теория е абсолютен - BULLSHIT !

Не подценявам и не искам да убидя никой съфорумец с това което ще кажа ... но единия от преподавателите ми в университета който е проф. Д.Т.Н по електротехника ( няма да споменавам имена ) завърши едната си лекция с думите ... "и все пак електричеството си остава една магия" ( мисля че го бях казвал по назад ) Не ви знам Вие с какви научни степени сте, но това не означава че всичко ви е прекалено ясно като вода на планински поток .. кристално прозрачно ! Обаче аз съм си такъв винаги се питам "Защо" надявам се и вие да го правите ! Ок изгледахте филмчето предполагам , сега някой би ли ми обяснил :

Понеже Фарадей казва че електричеството, магнетизмът и светлината имат общ корен, а знаем че електромагнита се получава вследствие на протичането на електрически ток през проводник. При спирането на тока магнитното поле изчезва. За да протича електрически ток знаем че ни е необходимо някакво напрежение , без напрежение няма ток ! Та и въпросът ми , колко Волта напрежение има в един постоянен магнит примерно Неодимови магнит с маса 100гр . ПО точно какво напрежение може да се създаде между два магнита ... хайде така да го кажа ? От Уики - Поради голямата си сила, те са популярни и сред хобистите - дори и малките магнити имат изумителни свойства. Чудесна училищна демонстрация на ефектите на Закона на Ленц в не-феритни метали може да се получи, ако се пусне силен неодимов магнит през медна тръба. Магнитът ще се спуска забележимо бавно, докато пада - ефектът може да се засили, ако преди това тръбата е била потопена в течен азот, тъй като по този начин се увеличава нейната проводимост.

Някой хора ще се смеят истински на въпроса ми но за мен не е толкова смешно ! Но след това имам друг въпрос ;)

Редактирано от dares
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много ги обичам тези теории

Неприложимо и несериозно за тука. Знаеш ли кога съм опитал? На години на които средностатистическият човек се учи да чете. Аз тогава щях да правя магнитен мотор. Една книжка "Електричеството" и бе любимата. Реших да направя електромотора даден там, после реших, че хората са тъпи и може да се направи двигател сам на магнити. С времето видях и защо е невъзможно

Ще ти откажат патент ли?Патентоват се и неработещи неща и такива също, но ти го направи работещо, ще намерим пари

Поне четеш ли тука назад? И по въпроситет ти откъде се вземат електроните има повече от задоволителни отговори

Ела, пиши и ти в технологии виж каква гадория пуснах, допълни/ обори ме, пиши за истински неща.

Разясни една релейна защита как работи..

Да прочетох пропуснатото и ми стана интересно за вълновата теория на колегата ! Къде се намират Технологии ? В кой раздел ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Раздел "Технологии" се намира в по-големият раздел (?) "Инженерни науки" - Синьо поле.

Не е нещо, пуснал съм инцидент в подстанция - как един човек е буквално изпарен от дъгата - видео е само


Давам ти пример само къде да си изразходвш познанията щом си инж

Иначе има не само там

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Нарисувай светкавичка между някои от линиите.

Звездния център свързан ли е към земя, не е ли? Ако е свързан и от фазите към земя може

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нарисувай светкавичка между някои от линиите.

Звездния център свързан ли е към земя, не е ли? Ако е свързан и от фазите към земя може

:grin:

За клипчетата на Дарез мисля, че определението "фокуси" е много добро. Аз ги възприемам като вид изкуство , интересни са и доста са популярни като гледам. Ако искате може да си направим една тема за тях - "Познй в какво е трика и защо не може да стане" или нещо такова...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:grin:

За клипчетата на Дарез мисля, че определението "фокуси" е много добро. Аз ги възприемам като вид изкуство , интересни са и доста са популярни като гледам. Ако искате може да си направим една тема за тях - "Познй в какво е трика и защо не може да стане" или нещо такова...

ДареС , Благодаря ;) а не със З !

Нарисувай светкавичка между някои от линиите.

Звездния център свързан ли е към земя, не е ли? Ако е свързан и от фазите към земя може

Хайде избери ти , кой вариант ? ;)

http://www.mgu.bg/sessions/12/03/vpis.pdf

................................................................................................................

Но да оставя нещата на страна и да ви задам един конкретен въпрос!

Жоро, Дорис колко експеримента сте направили лично за да създадете нещо което е невъзможно - както го казвате вие, да кажем магнитен мотор ( понеже дадох пример с него ) !? Колко брой опита лично сте направили и защо не ви се е получило .... моля да ми обясните !!!?

Редактирано от dares
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

:grin:

За клипчетата на Дарез мисля, че определението "фокуси" е много добро. Аз ги възприемам като вид изкуство , интересни са и доста са популярни като гледам. Ако искате може да си направим една тема за тях - "Познй в какво е трика и защо не може да стане" или нещо такова...

Дорис, ти даде една доста дора идея :) Доразвий я - пусни такава тема, ти предложи все пак.

Не ме мързи, но е некоректно аз да пускам.

Изкуство са, да..

Позволявам си да отговоря от името на Дорис. Виж тази тема:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=16311

Колко опита е направила иначе не знам. Забележи, че в твоята специалност такива електромотори не се и споменават, а си имал "електрически машини" или или "eлeктрозадвижване" или вариации на тези

Аз колко опита съм направил ли? Много, но за вечните двигатели се изчерпва до магнитните и до осем - девет годишната ми възраст. Като не съм се занимавал само с това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дарес, извинявай! Ти си ми почти адаш , впрочем. :)
Моят хомополярен електромотор е добър пример, че дори нещо, да е възможно на теория, на практика е невъзможно да се направи без създаване и на технология, дори и най-проста. Иначе, да случвало ми се е да правя неща, които са невъзможни на теория, после се е оказвало, че или някои практически обстоятелства не са отчетени, или че има и за това някакви теории.
В горния линк се вижда как се прави обикновен хомополярен мотор, обаче някои успяват да "направят" и необикновен - безжичен:

:grin:

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...