Отиди на
Форум "Наука"

Съвпаденията при "раждането" на боговете в повечето религии и вярвания


Recommended Posts

  • Потребител

Интересувам се от религия от много малка и съм прочела доста по въпроса, не мога да твърдя, че съм експерт, но имам някаква обща култура. Направи ми впечатление, още повече след като гледах "Zeitgeist" , че наистина има странни съвпадения в легендите за раждането на боговете. Повечето са родени на 25 декември, от девица, след което трима крале/ мъдреци са пренесли дарове пред Малденеца и т. н.

Това което ми направи впечатление е, че в този филм обясняват тези съвтадения с астрологията, което само по себе си е разбираемо, вземайки под предвид факта, че от там всъщност е тръгнала първоначалната идея за религията. Но там също така се твъдреше, че причината всеки човек да не знае този факт е "голямата световна конспирация" имаща за цел да манипулира обикновенния човек, с което донякъде съм съгласна, имайки предвид, че всяка втора война лежи на религиозна основа.

Въпросът ми е, кога е започнало всичко това и кога религията се е превърнала от средство за помирение и живот в хармония със себе си и заобикалящият те свят, в средство за масова манипуация и постигане не политически цели?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Интересувам се от религия от много малка и съм прочела доста по въпроса, не мога да твърдя, че съм експерт, но имам някаква обща култура. Направи ми впечатление, още повече след като гледах "Zeitgeist" , че наистина има странни съвпадения в легендите за раждането на боговете. Повечето са родени на 25 декември, от девица, след което трима крале/ мъдреци са пренесли дарове пред Малденеца и т. н.

Това което ми направи впечатление е, че в този филм обясняват тези съвтадения с астрологията, което само по себе си е разбираемо, вземайки под предвид факта, че от там всъщност е тръгнала първоначалната идея за религията. Но там също така се твъдреше, че причината всеки човек да не знае този факт е "голямата световна конспирация" имаща за цел да манипулира обикновенния човек, с което донякъде съм съгласна, имайки предвид, че всяка втора война лежи на религиозна основа.

Въпросът ми е, кога е започнало всичко това и кога религията се е превърнала от средство за помирение и живот в хармония със себе си и заобикалящият те свят, в средство за масова манипуация и постигане не политически цели?

В този форум не се толерират теми на мислещи хора. Или трябва като папагал да повтаряш общоприетите глупости, или ще ти изтрият темата, нахокат, наругаят, изкарат луда и накрая бан.

Хорос.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

От поста ти не разбрах точно какво мислиш за самите религии, а дали и кога се използва за политически цели.

Във всякаква форма на управление се използва религия за контролиране на властта. Още Сократ е умрял поради тази причина. Средновековието има не малко примери и т.н.

Въпроса е по-скоро не дали се използва религията за политически цели и от кога, а дали според еднаквостта на началата на боговете, са съществували всички, кой точно е истинският...има ли такъв?

Вярата е вяра, знанието...нещо друго ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Интересувам се от религия от много малка и съм прочела доста по въпроса, не мога да твърдя, че съм експерт, но имам някаква обща култура. Направи ми впечатление, още повече след като гледах "Zeitgeist" , че наистина има странни съвпадения в легендите за раждането на боговете. Повечето са родени на 25 декември, от девица, след което трима крале/ мъдреци са пренесли дарове пред Малденеца и т. н.

Това което ми направи впечатление е, че в този филм обясняват тези съвтадения с астрологията, което само по себе си е разбираемо, вземайки под предвид факта, че от там всъщност е тръгнала първоначалната идея за религията. Но там също така се твъдреше, че причината всеки човек да не знае този факт е "голямата световна конспирация" имаща за цел да манипулира обикновенния човек, с което донякъде съм съгласна, имайки предвид, че всяка втора война лежи на религиозна основа.

Въпросът ми е, кога е започнало всичко това и кога религията се е превърнала от средство за помирение и живот в хармония със себе си и заобикалящият те свят, в средство за масова манипуация и постигане не политически цели?

Ама как няма да са родени на 25 декември - това е ПРАЗНИКА на ЗИмното Слънцестоене! Велик ден за всички същества по земята - най-дългата нощ в годината. На него може да се равнява само пролетното равноденствие - и виждаме, че Църквата е направила хубав опит да ПОМЕСТИ Великден в периода :) Примерно няма данни Исус да е роден баш тогава - просто, за да стане по-удобно са го поместили в празника на Слънцестоенето - така и без това почитания ден станал набързо християнски празник след няколко хода на Църквата и няколко събора!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Интересувам се от религия от много малка и съм прочела доста по въпроса, не мога да твърдя, че съм експерт, но имам някаква обща култура. Направи ми впечатление, още повече след като гледах "Zeitgeist" , че наистина има странни съвпадения в легендите за раждането на боговете. Повечето са родени на 25 декември, от девица, след което трима крале/ мъдреци са пренесли дарове пред Малденеца и т. н.

Това което ми направи впечатление е, че в този филм обясняват тези съвтадения с астрологията, което само по себе си е разбираемо, вземайки под предвид факта, че от там всъщност е тръгнала първоначалната идея за религията. Но там също така се твъдреше, че причината всеки човек да не знае този факт е "голямата световна конспирация" имаща за цел да манипулира обикновенния човек, с което донякъде съм съгласна, имайки предвид, че всяка втора война лежи на религиозна основа.

Въпросът ми е, кога е започнало всичко това и кога религията се е превърнала от средство за помирение и живот в хармония със себе си и заобикалящият те свят, в средство за масова манипуация и постигане не политически цели?

Ами филма разчита на неосведомеността на хората по въпроси свързани с елинската, египетската и пр. митологии. цък Ето тук едно малко клипче, където само една малка част от манипулациите на филма са изобличени :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за клипчето. Странно е, че в днешно време наистина не знаеш на какво да вярваш. А това което търсиш, каквото и да е то, винаги излиза нечия инсценировка. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами повечето религии са форма на израз на морално-етични ценности и на традиция. ;) Така че - няма място за много съмнения.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И в опровержителния материал има някои неточности, ама айде, човекът се е постарал.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ама как няма да са родени на 25 декември - това е ПРАЗНИКА на ЗИмното Слънцестоене! Велик ден за всички същества по земята - най-дългата нощ в годината. На него може да се равнява само пролетното равноденствие - и виждаме, че Църквата е направила хубав опит да ПОМЕСТИ Великден в периода :) Примерно няма данни Исус да е роден баш тогава - просто, за да стане по-удобно са го поместили в празника на Слънцестоенето - така и без това почитания ден станал набързо християнски празник след няколко хода на Църквата и няколко събора!

Ами ранната църква е присвоила някои неща от митраизма. В т.ч. и рождената дата на Митра (източноиранския слънчев бог) - 25 декември. А Великден е дошъл от сирийския (с шумерски произход) мит за Адонис (Тамуз, Думузи), умрял и възкръснал. Ама това си е в реда на нещата - иначе на хората ще им дойде малко чужда новата религия, ако не откриват в нея и познати неща.

Богомилите и павликявините например са наричали Христос "Доброто слънце". Явно са знаели някои неща :)

Само дано моят приятел Рицаря не прочете този мой пост, че ако не ме прати директно на кладата, ще ме обвини, че съм сатанист и масон :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ами ранната църква е присвоила някои неща от митраизма. В т.ч. и рождената дата на Митра (източноиранския слънчев бог) - 25 декември. А Великден е дошъл от сирийския (с шумерски произход) мит за Адонис (Тамуз, Думузи), умрял и възкръснал. Ама това си е в реда на нещата - иначе на хората ще им дойде малко чужда новата религия, ако не откриват в нея и познати неща.

Богомилите и павликявините например са наричали Христос "Доброто слънце". Явно са знаели някои неща :)

Само дано моят приятел Рицаря не прочете този мой пост, че ако не ме прати директно на кладата, ще ме обвини, че съм сатанист и масон :biggrin:

Не знам за Рицаря, ма се излагаш с това дето Митра бил роден на 25 декември - айде на всеки явно поотделно: цък

"Знаели богомилите" - ами поне явно Библията са чели, па който не я е чел до тях стига и с тях му свършват познанията , а първоизточника е:

1 Йоан 1:5 И благовестието, което чухме от Него и ви възвестяваме, е това, че Бог е светлина, и в Него няма никаква тъмнина.

св.ев.Матей[4:12] А като чу Иисус, че Иоан е предаден, отиде в Галилея;

[4:13] и като остави Назарет, дойде и се засели в Капернаум крайморски, в пределите Завулонови и Нефталимови,

[4:14] за да се сбъдне реченото чрез пророк Исаия, който казва:

[4:15] "земята Завулонова и земята Нефталимова, на крайморския път, отвъд Иордан, езическа Галилея,

[4:16] народът, който седеше в мрак, видя голяма светлина, и за ония, които седяха в страна и сянка смъртна, изгря светлина".

[17:1] И след шест дни Иисус взе със Себе Си Петра, Иакова и Иоана, брат му, и възведе ги насаме на висока планина;

[17:2] и се преобрази пред тях: и лицето Му светна като слънце, а дрехите Му станаха бели като светлина.

св.ев.Йоан [9:5] Докле съм в света, светлина съм на света

[1:6] Имаше един човек, пратен от Бога, името му Иоан;

[1:7] той дойде за свидетелство, да свидетелствува за светлината, та всички да повярват чрез него.

[1:8] Той не беше светлината, а бе пратен да свидетелствува за светлината.

[1:9] Съществуваше истинската светлина, която просветява всеки човек, идващ на света.

[1:10] В света беше, и светът чрез Него стана, но светът Го не позна.

[1:11] Дойде у Своите Си, и Своите Го не приеха.

[1:12] А на всички ония, които Го приеха, - на вярващите в Неговото име, - даде възможност да станат чеда Божии;

Пс..[35:10] защото у Тебе е изворът на живота: в Твоята светлина ние виждаме светлина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе, защо винаги и за вичко се цитира пустата му Библия? Не ме разбирайте погрешно, не искам да се заяждам, ама тва си е факт :) Да не би всички истини да са скрити в нея и аз да съм единствения тъпак, за когото тя е само забавно четиво и не вижда никакви екзистенциални истини за живота, смъртта и всичко останало?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нека първо да кажат кога е роден Иисус, щото в евангелието не пише и да не се аргументират с отците, защото и те не знаят, а гадаят. Като не знаят, как са приели, че е роден на 25?! Очевидно са присвоили чужд празник, на който се ражда новото слънце, според древните религиозни и обективно емпирични знания. Августин също е брал ядове и е мислил аргументи, за да отклони (т.е. излъже) наивно обожаващите и бъркащите Христос с Хелиос ранни християни. Опаа, бъркащите Хелиос с Христос. :bigwink:

На мен, моля, Тонката да не ми пуска филма, защото е елементарен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, то ясно, че незастъпващи се вярвания няма, защото "моралът", в основните си аспекти, е общоприет навсякъде. Това,че е познат под различни имена в различните култури е друго :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Нека първо да кажат кога е роден Иисус, щото в евангелието не пише и да не се аргументират с отците, защото и те не знаят, а гадаят. Като не знаят, как са приели, че е роден на 25?! Очевидно са присвоили чужд празник, на който се ражда новото слънце, според древните религиозни и обективно емпирични знания. Августин също е брал ядове и е мислил аргументи, за да отклони (т.е. излъже) наивно обожаващите и бъркащите Христос с Хелиос ранни християни. Опаа, бъркащите Хелиос с Христос. :bigwink:

На мен, моля, Тонката да не ми пуска филма, защото е елементарен.

Ха, присвоили си били чужд празник - не може да празнуваш нещо, което ти е чуждо. Да празнуваш това означава да се радва и вълнува душата най-вече :bigwink: Да, древните свети отци са търсили символното обвързване на Раждането на Иисус, раждането на Слънцето на Правдата с "раждането" на Слънцето! Символите понеже са носители на идеи, то тяхно естествено свойство е през годините и вековете да променят своето съдържание, идеята, която обозначават, така както се променя и семантичното значение на някой думи и понятия - ТОВА СИ Е ЕСТЕСТВЕН ПРОЦЕС!

Та филмчето било елементарно - еми да, то нали филма, на който е критика е един колос, титан ненадминат като съдържание, естествено че и критиката на това съдържание няма как да е поразително впечатлителна. То пък кой ще хареса да бъде изобличен - веднага изобличителя е "елементарен", а всъщност ако филмчето-критика е елементарно, то как би определил зрителя НЕЗНАЕЩ дори тези ЕЛЕМЕНТАРНОСТИ оставил се да бъде подведен? :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
, защото "моралът", в основните си аспекти, е общоприет навсякъде. Това,че е познат под различни имена в различните култури е друго :)

Именно, защото източникът му е един - Бог, няма много богове :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ха, присвоили си били чужд празник - не може да празнуваш нещо, което ти е чуждо. Да празнуваш това означава да се радва и вълнува душата най-вече

Значи, разбрахме се! Празнуват слънцето, защото празникът не им е чужд - по вашето признание. Християните празнуват новото слънце под формата на Христос, за което си има и специфични наименования, като например Sol Invictus. Няма нищо лошо да се приеме, че Христос не се е пръкнал от небитието, а е носител на древна традиция. Самият той казва, че не нарушава, а изпълнява и т.н.

Забележката ми беше свързана именно със сектантството на вярващите да държат егоистично само за себе си Христос и да го ограничават в някакви си 2 хил. години, и в една само книга, която той даже не е писал. Пазят го като малко дете от всякакви посегателства и омаскаряване, без той да ги е молил за това, защото се съмняват явно в неговата особена сила. Така унижават неговата достолепност и самодостатъчна мъдрост. Всеки фанатизъм е плод на съмнение, а войнствената религиозност е акт на съмнение.

Колосът-филм не съм коментирал и нямам намерение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Именно, защото източникът му е един - Бог, няма много богове :bigwink:

Съгласна съм с това. Но защо тогава съществуват толкова много имена на този Бог? Че чак и войни се водят в името на ПРАВДИВИЯ Бог?

Или ралични богове са създали християните, мюсюлманите и т. н. ?! Е те тука е уловката, според ман де, някой умник се е възползвал от простодушието на тълпата и я е убедил, че трябва да се бори, да умре и т. н. в защита и за слава на религията си...

Което е и тъжното в случая, защото от символ на вяра и надежда, Бог се е превърнал в повод за насилие и смърт...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Защото се държат за тяхната си само истина, която преживяват като техен собствен бог. Един бог - една истина, но понеже такава не може да има, гледат да се надвият едни други и да си докажат своето превъзходство. Това им дава самочувствие и вяра, а оттам сила да се утвърждават в един свят, който не е техен, а божи. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

при ранните християни рождество христово се е празнувало на 7 януари, както е и досега в руската и сръбската църква. после в римската империя "съвсем случайно" рождество христово се премества на официалния в рим празник natalis invicti - раждането на sol invictus. на български и до днес рождество христово е наричано с нехристиянския термин "коледа"

при ранните християни, традиционният почивен седми ден, както и при юдеите, е събота. и до днес някои календари, например английските, показват неделя като първия ден в седмицата, да не говорим за гръцките наименования на дните, където понеделник означава "втори", вторник - "трети", сряда - "четвърти", а четвъртък - "пети". в рим, обаче за официален почивен ден за съдилищата е обявен неделя - деня на слънцето, и "съвсем случайно" християните в рим обявяват за седми, т.е. почивен ден неделя (макар че и до днес има християни, за които свещения ден е събота)

http://en.wikipedia.org/wiki/Christmas

относно митраизма - съвпадения има. друг е въпросът колко и защо, теориите са много

http://www.edwardjayne.com/Christology/mithra.html

http://nauka.bg/forum/index.php?act=post&a...=161&t=6578

http://jdstone.org/cr/files/mithraschristianity.html

http://looklex.com/e.o/mithra.htm

http://www.newadvent.org/cathen/10402a.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
при ранните християни, традиционният почивен седми ден, както и при юдеите, е събота. ....

Колко "ранни" - дай имена на такива ранни християни, щото например църковният отец Юстин Мъченик (ок. 100-ок. 165 г. сл. Хр.) обяснил на император Антонин Пий защо християните са избрали конкретен ден за четене на Евангелието и за причестяване. "В така наречения ден на слънцето всички, които живеят в града или страната, се събират... и ние се срещаме в деня на слънцето, защото това е първият ден, в който Бог създал мрака и самата материя на света, и нашият Спасител Иисус Христос е възкръснал от мъртвите. Защото в деня преди деня на Сатурн го разпнали, а в деня след деня на Сатурн, който е ден на слънцето, той се явил на апостолите и учениците си и ги поучил." :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

напълно вярно е, че са се събирали да честват деня на иисус христос в неделя, но бъркаш деня за честване с деня за почивка.

до събора през 365 година много християни са почивали в събота, но са се събирали да почитат иисус христос в неделя.

Didascalia Apostolorum, написана около 250 г:

THAT EVERY CHRISTIAN OUGHT TO FREQUENT THE CHURCH DILIGENTLY BOTH MORNING AND EVENING.

LIX. ....Be not careless of yourselves, neither deprive your Saviour of His own members, neither divide His body nor disperse His members, neither prefer the occasions of this life to the word of God; but assemble yourselves together every day, morning and evening, singing psalms and praying in the Lord's house: in the morning saying the sixty-second Psalm, and in the evening the hundred and fortieth, but principally on the Sabbath-day.

And on the day of our Lord's resurrection, which is the Lord's day, meet more diligently, sending praise to God that made the universe by Jesus, and sent Him to us, and condescended to let Him suffer, and raised Him from the dead. Otherwise what apology will he make to God who does not assemble on that day to hear the saving word concerning the resurrection, on which we pray thrice standing in memory of Him who arose in three days, in which is performed the reading of the prophets, the preaching of the Gospel, the oblation of the sacrifice, the gift of the holy food?

XXXVI. ..... Consider the manifold workmanship of God, which received its beginning through Christ. Thou shalt observe the Sabbath, on account of Him who ceased from His work of creation, but ceased not from His work of providence: it is a rest for meditation of the law, not for idleness of the hands

едва събора през 365 г налага забрана на християните да почиват в неделя, за да не приличат на юдеите.

CANON XVI.

THE Gospels are to be read on the Sabbath [i.e. Saturday], with the other Scriptures.

CANON XXIX.

CHRISTIANS must not judaize by resting on the Sabbath, but must work on that day, rather honouring the Lord's Day; and, if they can, resting then as Christians. But if any shall be found to be judaizers, let them be anathema from Christ.

DURING Lent the Bread must not be offered except on the Sabbath Day and on the Lord's Day only.

съжалявам, че давам горните текстове на английски, но не мога да ги намеря в мрежата на български, а латински не владея.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...