Отиди на
Форум "Наука"

Сектите в България


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Администраторите ни търпят, следователно няма проблем.

Надяваме се, че няма да създавате проблеми... Дискутирайте си по темата вежливо и аргументирано, за да бъде ползотворна дискусията!
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 404
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Това ако е някой сектантин, ще те накара за покаяние за си припишеш апартамента на сектата.

Имам един приятел, който си изкара апартамент от една секта, което е много похвално. Лъже ги, че е от тях и им пропагандира глупостите, а те му плащат, защото добре говори.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Браво на човека. Да излъжеш еретик е половин добро дело ;) Дано не го надушат, че обикновено тия с екзотичните вярвания са неприятни типове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вълкът козината си мени, но нрава - не :) Кой е католикът, този ужасяющ паполатрист, хулител на Троицата, несмислен мариист и юдействащ в причастието окаяник? :P

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Определянето на Нова Епоха (New Age) като "секта" е нелепо и говори преди всичко за невежество и за сведения, почерпени от някое протестанстко или православно малоумно писание (католиците по принцип са доста по-интелигентни и водят доста по-хитра идеологическа политика).

Ню-ейдж не е нито секта, нито религия, а както беше посочено по-горе - движение. Първо това в никакъв слъчай не е нещо единно. То включва множество школи, направления, идеи, организации, групи и отделни хора, които могат да имат допирни точки помежду си като идеология и съвместна работа, могат и да нямат. Аз бих го определил като един глобален духавен порив на милиони най-различни хора по света, които търсят алтеранатива на грубата материализация и комерсиализация на света, от дена страна и търсят алтернатива на някои (подчертавам някои!) религии, най-вече на християнството.

И след 5000 години човешка цивилизация, нямаше къде другаде да намерят "глобален духовен порив на милиони най-различни хора по света, които търсят алтернативата на...."... на реалния живот, всъщност.

Като няма организация ню ейдж, какво точно Е? Така, както е посочено е дефинирано 3/4 от човечеството...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То всеки трети изповядва Ню Ейдж - прази си собствена интерпретация на мистичното знание и си вярва в личния си светоглед, усъвършенства се, вълнува се от духовни водачи, спирити разни, ментални постижения, мистика и медитация...(естествено разни там орки и елфи хихихих)....Чете Кастанеда и друго подобни щуротии и си запълва празнините в научното обяснение с наукообразни измишльотини, които звучат умно защото някой ги е откраднал от източните учения... Смесват всичко това с философски доктрини и ето ти - самоидентифицират се като Ню Ейдж последователи... При тях обаче няма санкциониращ орган, няма Ад и Рай, няма точни етични предписания... - т.е. това не е религия в никакъв случай. Няма канон, няма религия. :)А като няма религия няма и секта.. Интересно на коя религия е секта Ню Ейдж!?

Тъй де, има разни мистици дето прекаляват, но луди има във всяко учение нали така?

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...

- т.е. това не е религия в никакъв случай. Няма канон, няма религия. :)А като няма религия няма и секта.. Интересно на коя религия е секта Ню Ейдж!?

Тъй де, има разни мистици дето прекаляват, но луди има във всяко учение нали така?

Ми разбира се, че не секта. :lac:

Общо приетото значение на секта е: съвкупност от верски отцепници, отделили се от господствуващата вяра. Значи още разделен, отделен. А New Age не изпълнява необходимите условия да бъде наречена секта. Според мен, това е излишен спор, но .... :post-20645-1121105496:

Протестантските църкви, също не е прието да бъдат наричани секти. За тях, умерените православни християни използуват термина - деноминации.

Интересно ми е, дали може да се гледа на атеизма като на секта, отцепник от агностицизъма? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нюейджърството май наистина не може да мине за секта, а по-скоро за мешавица. Еклектизъм някакъв. Такива неща всъщност не са нови и не са много агресивни (но пак не си падам по тях).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То всеки трети изповядва Ню Ейдж - прази си собствена интерпретация на мистичното знание и си вярва в личния си светоглед, усъвършенства се, вълнува се от духовни водачи, спирити разни, ментални постижения, мистика и медитация...(естествено разни там орки и елфи хихихих)....Чете Кастанеда и друго подобни щуротии и си запълва празнините в научното обяснение с наукообразни измишльотини, които звучат умно защото някой ги е откраднал от източните учения... Смесват всичко това с философски доктрини и ето ти - самоидентифицират се като Ню Ейдж последователи... При тях обаче няма санкциониращ орган, няма Ад и Рай, няма точни етични предписания... - т.е. това не е религия в никакъв случай. Няма канон, няма религия. :)А като няма религия няма и секта.. Интересно на коя религия е секта Ню Ейдж!?

Тъй де, има разни мистици дето прекаляват, но луди има във всяко учение нали така?

Но това е просто човешката духовност, тръгнала или не по прав или крив път! Просто естествени човешки състояния. Откъде накъде някой ще ги институционализира по какъвто и да било начин?!?

Нюейджърството май наистина не може да мине за секта, а по-скоро за мешавица. Еклектизъм някакъв. Такива неща всъщност не са нови и не са много агресивни (но пак не си падам по тях).

И правилно. Защото щом някой, па бил той и не явен и ненатрапчив почне да класифицира и канализира така общо описаните търсения, посегателството е налице!

Оказва се, че имаме и секта, която се идентифицира с това, че не е секта! Но ти казва - абе светът около нас е идиотски, ама вие, след като се интересувате от нещо, вие не сте от тоя свят, а от ню ейдж!

Щуротия някаква....

Ми разбира се, че не секта. :lac:

Общо приетото значение на секта е: съвкупност от верски отцепници, отделили се от господствуващата вяра. Значи още разделен, отделен. А New Age не изпълнява необходимите условия да бъде наречена секта. Според мен, това е излишен спор, но .... :post-20645-1121105496:

Протестантските църкви, също не е прието да бъдат наричани секти. За тях, умерените православни християни използуват термина - деноминации.

Интересно ми е, дали може да се гледа на атеизма като на секта, отцепник от агностицизъма? :)

И защо тогава изобщо съществува този термин и наименование?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Интересно ми е, дали може да се гледа на атеизма като на секта, отцепник от агностицизъма? :)

Ами то всъщност има атеизъм (не вярвам че Бог съществува) и агностичен атеизъм (не вярвам, че бог съществува и не знам някой бог да съществува, защото за това няма достатъчно данни).... Аз съм атеист, ще ти опиша как възприемам света...пък ти отсъди дали има нещо общо с агностицизма? По презумпция религиозността се учи и възпитава в религиозна общност. Атеизма е състоянието на човек, когото не са научили да е религиозен. Аз съм атеист, тъй като семейството ми не ме е учило на приказката за сътворението, не са ми разказвали за Иисус Христос, нито за Мохамед. Като дете съм живяла сред змейове и други подобни животни и любимите ми приказки са били тези на Киплинг, където основни герои са одухотворени животинки =) Обяснението на нещата, което са ми давали околните е било съобразено с научната картина на света. Давано ми е да чета научна фантастика, Айзък Азимов, Кир Буличов и Артър Кларк.В моя свят има множество възможни мистични или фантастични светове, божества и нито един от тях не е по-реален от хората и живите същества около мен. Въображението ми може да си представи множество Адове и Райски градини и всички те няма да са по-реални от например адът на войната или едно убийство и Райските родопски ждрела и красоти, където съм отишла със своите приятели или семейството ми. Мисля, че това е свободното състояние на един ум, който вече може да прецени и избира. Често хора атеисти стават религиозни в последствие, но тази религиозност е свободно избрана, независимост от избраната религия. Аз мога свободно и без угризения на съвестта да почета празниците на всички религиозни общности от уважение към тази социална ритуализация, към този начин на общуване и пак да знам, че това са просто ритуали...и че един рок-концерт, който събира стотици хиляди на едно и също място също е подобен социален ритуал... Ценностната ми система не зависи от това дали някой Бог ще ме санкционира и накаже, а от това какви ще са последствията от действията ми за другите и мен, научена съм да постъпвам така, че да имам контрол над последствията и никак не обичам да го губя този контрол... Никой не може да ме убеди, че има същество, което да преценява съдбата ми или да съди душата ми (първо трябва, освен всичко друго трябва да ме убедят, че притежавам безсмъртна душа, която на всичкото отгоре подлежи на съд и наказание (съответно би трябвало да притежава емоции, да страда или да изпитва блаженство, вероятно дори да притежава сетивност). Живея живота си така, че да изпитам неговите радости и страдания тук и сега, като най-ценното в този живот е споделянето на тези радости и страдания с другите хора, а не с някой който преди векове или хилядолетия са обявили за божество... Предпочитам да си представям природата като изненадваща и многообразна, способна да изненадва и удивлява без да търся в нея главния инженер на това многообразие... Имам чувството че в самото търсене на такъв индивид реалността бива умъртвена, превърната в абстракция и план, който има начало и край, ограничени от предположенията, страховете и надеждите на някаква група хора. Склонна съм да си представям някакво божество-природа, нещо като древната Богиня, дишащото, живо тяло на вселената, единственото безценно нещо и то ширнало се пред очите ни, скрито в очите на любимия или в безкрайно тъжните очи на палето изоставено на улицата, което помахва с опашка, което общува с теб... Това псевдобожество не може да бъде издигано в култ, то не може да наказва или награждава, нито да контролира действията ми, моите...и на другите. Защото тъй де - то не е вън от мен, от вас :) Това е реалността, в свързаността на съществата, в общуването, във взаимодействието...в живия веществен поток се крият всички извори на "духовно извисяване", на щастие, любов, желание...както и на падението, страданието и всичко останало. Няма непознаваеми неща, има по-скоро неща до които не ни достига погледа - те се неосезаеми, но не и непознаваеми. Боговете са неща, които са въображаеми, те са напълно познаваеми, тъй като са представени на ума от самия ум - описани са, имат атрибути, имат аватари, имат "енергии" имат "слово", имат "воля" и прочие такива качества. Аз мога да изуча всички богове на земята, да ги познавам добре. Така ще опозная много добре хората, които са ги създали. За агностика боговете са просто непознаваеми и недостъпни и поради това не можем да сме сигурни дали има богове или няма богове. За атеиста е ясно, че боговете са сътворени от човешката мисъл, колективни ментални творения, които придобиват реалност само в социална среда, нещо като върховни морални атрибути на социалната регулация. Хората вярват в нещо защото и другите вярват в него. Така се чувстват част от една общност, а тази общност има и съответните правила на поведение... Аз знам защо трябва да има правила :) И знам, че правила има дори във вълчата глутница или ятото лястовици. Поради това ги спазвам като природен закон, като физичен закон - за да съм част от социума и реалността, а не за да получа награда или да не получа наказание, не в името на някакво щастие или нещастие. Когато обидя или нараня някого аз знам какви са последствията - съобразно моята цел и търсения резултат действам и съобразно последствията, а не съобразно нечия транцендентна воля или писан правилник. Аз съм атеист. Мен само хората могат да ме съдят. Моите дела и грешки се отразяват на тях, не на някакъв Бог. Съответно само хората могат да ми дадат прошка, да ми дадат блаженство, любов, страдание, болка, да са справедливи или не с мен. Не мисля, че атеизма знае че в реалността на хората съществуват богове, както съществуват разни духове, извънземни, елфи (винаги трябва да се подчертае за елфите, те са много важни), еднорози, дракони! Те са част от света на споделеното между хората въображение :) Реални са за онези, които имат нужда от нещо повече от реалността тук и сега. Винаги съм казвала, че човек търси бога, когато не е открил човека... Когато нещо му липсва, когато не резонира с околните, когато не го разбират, когато не може да изрази страха или болката си... Търси същество, което да накаже вместо него, да му прости наместо онзи когото е наранил или да му даде опора, за да преодолее страха си. В този смисъл боговете са инсталирани в хората от самия социум като една психологическа бариера срещу крах на личността, като последна инстанция за самоидентификация, защото може всички да са те отхвърлили, много да са те наранили но да речем твоя Бог вътре в теб да те обича...така всъщност сам обичаш себе си :) Задълбах много, но с цялото това нещо искам да покажа, че за атеиста не е проблем бог да съществува за съседа му. За агностика е проблем :)

Всички "лоши секти" всъщност манипулират онези празнини, за които говоря. А ортодоксалните религии от своя страна се възпитават в хората от най-ранно детство. Те залягат в едегодните ритуални практики, в бита, в начина на говорене, в тържествата и дефакто от тях не е нужно да се бяга стига да не се стига до крайности.

Но една религиозност става болестно състояние в момента, в който човека, който я изповядва постави божеството над околните хора и на първо място.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, твоето си е бетонен и съвсем нормален атеизъм. Което е за предпочитане както пред войнстващия атеизъм, така и пред войнстващите секти. Друг е въпросът, че според мен има Бог.

Сектантщината може да бъде и атеистична. Тя е в агресивността на проповядваните възгледи. Примерно комунизмът е вид секта - той си има ритуали и е агресивен, нищо, че няма божество.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, Глишев, то в такъв случай ВСИЧКО на този свят може да се определи като секта. ;-)

Бях тръгнал да пиша разни неща, но видях, че Лъвската кралица е написала почти същото, за което си мислех и аз.

Хареса ми въпроса от коя религия е секта Ню-ейджа.:P А също и предположението, че атеизма може да се разглежда като секта на агностицизма. ;-)

Все пак да се върнем на социалната страна на въпроса - съществуването на различни религиозни общности, отношението към тях и "европейските ценности".

Ами в цивилизованете европейски страни не се допуска дискриминация на верска основа - нещо което в България се случва доста често. Ето тук има достатъчдостатъчно цитирани примери с линкове към съответните документи.

http://www.center-religiousfreedom.com/bg/art.php?id=196

Не се допуска представители на една една религиозна общност публично, чрез медиите да плюят и обливат с помия други религиозни общности, в повечето случаи без каквито и да е основания и доказателства - само на базата, че са "сектанти".

Да продължавам ли? Честно казано, противно ми е и нямам желание да се занимавам с малоумието на религиозните фанатици...

Това си е чист комунизъм. Преди всички бяха равни, но някои бяха по-равни.;-) Същато работа виждаме сега с православието. Действат абсоютно по комунистически. Не случайно толкова добре се бяха сдушили с комунистическата власт у нас и в Русия, а и продължават да го правят.

В съвремена Русия с краха на класическия комунизъм дойде края и на неговата идеология. Но всяка империя се нуждае от идеология. Затова посткомунистическата Руска империя много бързо откри новата си официална идеология - православието. Именно в това се крие и една от основните опасности, които православието създава - то играе ролята на 5-та колона на руските интереси в България. Вижте антизападната реторика на нашенските йереи и всичко става ясно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В едно си прав - петата колона. Това е адски гадно, но е до голяма степен факт. Има и един-двама свестни от митрополитите (примерно русенският Неофит не се изцепва с такива щуротии), но повечето са заклети русофили, че и съветофили. На челно място - Осама Пловдивски. Ужасен човек.

Аз православието го разбирам като етнофилетизъм - което е в интерес на страната, е православно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

your Majesty,

Започвам с това,че публикуваното от вас мнение ми допадна до степен, че гласувах за него с положителен вод.

И така ... да се върнем към темата.

Ами то всъщност има атеизъм (не вярвам че Бог съществува) и агностичен атеизъм (не вярвам, че бог съществува и не знам някой бог да съществува, защото за това няма достатъчно данни).... Аз съм атеист, ще ти опиша как възприемам света...пък ти отсъди дали има нещо общо с агностицизма? По презумпция религиозността се учи и възпитава в религиозна общност. Атеизма е състоянието на човек, когото не са научили да е религиозен. Аз съм атеист, тъй като семейството ми не ме е учило на приказката за сътворението, не са ми разказвали за Иисус Христос, нито за Мохамед.

...

До тук ви определям като агностик. Не сте учила нещо за сътворение, за Иисус Христос, нито за Мохамед.

Докато атеизмът изрично учи - няма Бог, сътворението е случайно и е следствие на почти невероятно висок ред, което статистически е възможно, но много малко вероятно. Следователно той формира някаква теория, която се изучава и даже, ако се опитате да кажете нещо друго в българските училища, двойката далеч не е невероятна или греша? С една дума, в България изучаваните теории са атеистични. Учим само тези теории. И от тук идва голямата заблуда. Масово хората не са запознати, че съществуват и други алтернативни такива. Тези хора са атеисти. Те вярват в липсата на Върховно Същество. Вярват без никакви доказателства.

...

Боговете са неща, които са въображаеми, те са напълно познаваеми, тъй като са представени на ума от самия ум - описани са, имат атрибути, имат аватари, имат "енергии" имат "слово", имат "воля" и прочие такива качества. Аз мога да изуча всички богове на земята, да ги познавам добре.

...

Това си е чиста проба гносис... и не вадя от контекста цитати :)

Но като цяло мога да ви определя като атеист не защото ме убедихте а защото:

Атеизмът изрично казва - няма Бог, сътворението е случайно и е следствие на почти невероятно висок ред, което статистически е възможно, но много малко вероятно. Следователно той формира някаква теория, която се изучава и даже, ако се опитате да кажете нещо друго в българските училища, двойката далеч не е невероятна или греша? С една дума, в България изучаваните теории са атеистични. Учим само тези теории.

И ако сте живяла и учила в България до осемнадесетата си годишнина, това би формирало едно атеистично отношение към света.

Атеистите не са запознати, че съществуват и други алтернативни теории за сътворението. Те вярват в липсата на Върховно Същество. Вярват без никакви доказателства.

И не сте задълбала много ... поста се е супер...

И сега нещо извън темата...

Срещал съм християни, които доказват липсата на атеизъм при хора, твърдящи, че са праволинейни атеисти по много малоумен начин и аз ще го спомена за да не стане прекалено скучен поста.

Атеистът казва: -Не може да има Бог, който да те обича, но да казва, като те изпрати в ада!

А християнинът отговаря: -Ха! Ти признаваш, че има АД! Щом вярваш, че има АД, ти не си атеист! И подобни вариации.. :biggrin:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В едно си прав - петата колона. Това е адски гадно, но е до голяма степен факт. Има и един-двама свестни от митрополитите (примерно русенският Неофит не се изцепва с такива щуротии), но повечето са заклети русофили, че и съветофили. На челно място - Осама Пловдивски. Ужасен човек.

Аз православието го разбирам като етнофилетизъм - което е в интерес на страната, е православно.

Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай има ново прозвище, измислено от православни християни и то е ... Николай Лимузинец... звучи ми като Лъв III Сириец...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...

но повечето са заклети русофили, че и съветофили.

...

За да стане някой митрополит е необходим определен образователен ценз. Част от него включва и обучение в Духовна Академия в Москва...

Така че е разбираемо русофилството при висшия клир. Само в областта на църковното пеене има разделение. По-голямата част са фенове на гръцкия стил. Е другите яростно поддържат руския.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...

Примерно комунизмът е вид секта - той си има ритуали и е агресивен, нищо, че няма божество.

Ама си има пророк - Ленин (Да се свети вечно името му)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Атеистите не са запознати, че съществуват и други алтернативни теории за сътворението. Те вярват в липсата на Върховно Същество. Вярват без никакви доказателства.

Все още не им е забранено да се информират. Не вярват в липсата, защото не им се налага да вярват. По-скоро вярващите трябва най-после убедително да докажат, че нещо очевидно несъществуващо всъщност съществува. Да обосноват съществуването, защото несъществуването няма нужда от доказване.

Всъщност проблемът е не точно в съществуването и несъществуването, а в природата на това, което се обявява за съществуващо и принадлежащо на един божествен свят. Божествен и отвъден, казват, но го осезават тук - в черната материя?!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпросът с атеизма и религията или мястото на религията в съвременността е различен от този за сектите. Традиционната религията си е исторически формирана и преживяла съответна историческа динамика институция. В съвременните условия на свобода на съвестта, тя може да приютява религиозни хора, или просто да има символно и ритуално значение за съоствената нация и/или цивилизация.

Сектите са социалнопсихологическа патология, манипулативно генерирани и подържани социални групи, основани на религиозните или парарелигиозните чувства и идеи, създадени по правило с користна цел и/или от лица със патологични лидерски амбиции. Границата между тях и психопатологията е размита. Вижта само гвианската секта и масовото й самоубийство. Опасността им за всяко общество е несъмнена, защото те смело пропагандират нарушаване на основни социални норми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е те, светиня му Лимузинска е баш коджа ултра сектантин, пета колона, катър, магаре, нож в гърба на православието. Той и друг прякор има: Осама бен Филибе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Въпросът с атеизма и религията или мястото на религията в съвременността е различен от този за сектите. Традиционната религията си е исторически формирана и преживяла съответна историческа динамика институция. В съвременните условия на свобода на съвестта, тя може да приютява религиозни хора, или просто да има символно и ритуално значение за съоствената нация и/или цивилизация.

Сектите са социалнопсихологическа патология, манипулативно генерирани и подържани социални групи, основани на религиозните или парарелигиозните чувства и идеи, създадени по правило с користна цел и/или от лица със патологични лидерски амбиции. Границата между тях и психопатологията е размита. Вижта само гвианската секта и масовото й самоубийство. Опасността им за всяко общество е несъмнена, защото те смело пропагандират нарушаване на основни социални норми.

Така е, сектите наистина са опасни, особено за младите и все още наивните. Не отричам, че православието трябва твърдо да се защитава срещу всякакви новаторства на територията на България.

Повдигам по-скоро въпроса за същността на вярването в познавателен план, т.е. без да ангажирам ничии чувства и симпатии, антипатии. Казвате, че сектата е социалнопсихологическа патология, с което съм съгласен. По същия начин обаче, поне според Фройд, произходът на религията е в семейната социалнопсихологическа патология. Защото семейството е също социум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Винаги съм казвала, че човек търси бога, когато не е открил човека... Когато нещо му липсва, когато не резонира с околните, когато не го разбират, когато не може да изрази страха или болката си... Търси същество, което да накаже вместо него, да му прости наместо онзи когото е наранил или да му даде опора, за да преодолее страха си. В този смисъл боговете са инсталирани в хората от самия социум като една психологическа бариера срещу крах на личността, като последна инстанция за самоидентификация, защото може всички да са те отхвърлили, много да са те наранили но да речем твоя Бог вътре в теб да те обича...така всъщност сам обичаш себе си :)

Е някои хора търсят бога, а други просто отглеждат домашни животни (най-често кучета и котки). :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...