Отиди на
Форум "Наука"

Сектите в България


Recommended Posts

  • Потребители

Паганизъм и/или неопаганизъм могат ли да бъдат разглеждани като част от Ню Ейдж движението, или нямат нищо общо с него и аз тотално бъркам?

Да, това е част от доктрините на Ню ейдж движението, тъй че като цяло може да се нарече така, макар че към Ню ейдж класифицират и Либералното протестанство, харизматичните "църкви", християнска наука и пр .... :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 404
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Извинявам се, но изказванията на тия хора от Ню Ейдж просто са несвързани...

Джейн Робъртс "Той не е индивид, а форма на енергия... психическа пирамида от взаимно свързано, вечно нарастващо съзнание, което твори едновременно и мигновено вселени и индивиди, на които е дадено чрез дара на личния живот времетраене, психика, вяра, вечна стойност... Тази абсолютна вечнонарастваща мигновена психическа ФОРМА, която вие, ако предпочитате, можете да наречете Бог, е толкова сигурна в своето съществуване, че може постоянно да се саморазрушава и самоизгражда".

Бенджамин Крийм "В известен смисъл такова нещо като Бог не съществува. А в друг смисъл няма нищо друго, освен Бог. Само Бог съществува, всичко е Бог. И понеже всичко е Бог, няма никакъв Бог".

Форми, енергии, съществува, не съществува вселени, индивиди, твори ги мигновено. Глупости.

Това всъщност ти казва:

"Слушай ме. Аз знам. Отпусни се, аз ще ти говоря безсмислици за вселената и енергиите, но ти вярвай. Защото аз знам, че всяка твоя мисъл е Ню Ейдж" и пр. и пр. и пр. и пр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма много за разбиране, Black wolf - ню ейджа е нещо, което иска да узурпира най-нормалните човешки стремежи и търсения - затова се опитва да се лепне към всичко.

Паразитизъм, идеен и своеобразен.

Може би. Но по-голям паразитизъм от юдео-христиаянството няма. При това нюейджарите имат много хляб да изядат, докато стигнат негавата манипулативност. То нали точно за това е създадено, да се контролира по-лесно паплачта.smokeing.gif

Бърка ти в очите Иисус, нали? Е, що - нали сте му имитатори в Ню ейдж.. не ви ли се получава? :sneaky2: Разбирам ви и ви съчувствам. Остава ви волнодумството - е, в това сте нанедминати.... говорите, говорите, красиви приказчици за наивници... Но някак си делата Му не може да ги пресъздадете...., но го принизявате на вашия аршин да пасва... Което не ви е във възможностите - делата Му - остава ви само да ги отречате. :biggrin:

Нещо си в грешка. Отдавна умрелото еврейче Йешуа мен лично въобще не ме бърка. Както и редица други нормални хора, които познавам. Разбира се, ако допуснем, че е съществувало. Но да допуснем, че е имало такъв юдейски проповедник (впрочем сектант по всички дефиниции), при това съвсем легално осъден престъпник.

А какви са делата му? И какво е направил, което не са извършили много други хора по света?!?... Хора без претенции за божественост.smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има един доста прост и ефикасен полемичен трик - когато се води спор и се разглеждат аспектите на един обект, на един феномен, единият опоненнт изведнъж да премине върху другия, но не със сравнение на някоя от характеристиките, а просто като изостри тона и каже нещо кратко и агресивно по отношение на "насрещното" явление.

Нали не правиш така?

И нали не долавям някаква нервност в остротата на изявлението ти, че еврейчето Йешуа не те интересува (впрочем като го чуя това име, все се сещам за един Михаил Афанасиевич Булгаков, който живо се интересува от Йешуа Ха Ноцри :))) )

Не се гневи ;) Свободата да харесваш или не нещо ти е гарантирана, и то точно от юдеохристиянската цивилизация :)

Каква е разликата между съвременната манипулативност и традиционните религии мисля се изясни по-горе - именно в традиционността.

Добра, лоша, една традиционна религия е формирала култура цели хилядолетие и половина поне, и е показала на живо какво представлява, мнозинство от хора са я приели в относително дълъг период от време.

При сектите имаме спорадични прояви, и дори в тази им краткост те на практика какво ни показват? Масово самоубийство в Гвиана, откъсване на деца от семействата им, въвеждане на икономически облаги за лидерите, склоняване към престъпление, спъване на нормалното житейско развитие, подчиняване на болни лидерски амбиции....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се гневи ;) Свободата да харесваш или не нещо ти е гарантирана, и то точно от юдеохристиянската цивилизация :)

Ами май не е баш така. Тази свобода е възникнала и се е развила именно когато в Европа юдео-християнството започва постепенно да губи значението си на някакъв определящ обществен фактор, т.е. с утвърждаване на светските държави и свързаните със светското общество традиции и свободи. Примерно от Просвещението насам.

Много ми е смешно когато се говори за юдео-християнството като основа на съвремена Европа; всъщност тя, съвремената Европа, започва да се формира, когато юдео-христинското наследство започва лека-полека да се отхвърля. Т.е. през последните грубо очертано 300 год.

Други култури и културни модели са осигурявали свободата, за която говориш много преди това, някои са я осигурявали винаги.punk.gif

Добра, лоша, една традиционна религия е формирала култура цели хилядолетие и половина поне, и е показала на живо какво представлява, мнозинство от хора са я приели в относително дълъг период от време.

При сектите имаме спорадични прояви, и дори в тази им краткост те на практика какво ни показват? Масово самоубийство в Гвиана, откъсване на деца от семействата им, въвеждане на икономически облаги за лидерите, склоняване към престъпление, спъване на нормалното житейско развитие, подчиняване на болни лидерски амбиции....

А тизи прояви не са ли характерни и за юдео-християнството, и то в много по-широки размери в течение на две хилядолетия?!?...

Нима спорадичните прояви на шепа идиоти могат да се сравняват с целенасочения терор и гадост, налагани в течение на векове на една значителна част от нашата мила планета?...hmmm.gif

Просто който и да хванеш, има още много да се "старае", за да достигне само част от това, което юдео-християнството е причинило... И продължава да причинява, ако се съди по мисленето на някои хора.tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Почвам отзад напред, макар, че ще се повторя - не, не са характерни за юдео-християнството, нито за мюсюлманството нито за която и да е традиционна религия по начало. Друг е въпросът, че понякога всяка от тези религии е използвана в конкретен исторически контекст за назадничавост и за разрушение и в този смисъл да, имало го е и при тях това. Докато при сектантските структури това е основната същност, отначало докрай, те са създадени за това.

И второто - свободата и принципите на днешна Европа не идват от атеизма;) а от ограничаването на прекалената и ретроградна вече за развитието през 15-16 и сл. векове религиозност. (Напротив, атеизъм имаме при най-голямата диктатура в човешката история). Свободата на модерното време тръгва чрез реформиране на християнството. То си остава част от процеса на модернизация, но вече губи средновековната си роля.

Ха, какво нещо - кгато говорим за история, никога не можем да впишем сектите - те са краткотрайни като температурата при болния.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато насилието и терора над всеки "друг", а не само над другите са нещо обичайно и масово, и то в течение на векове, дълбоко се съмнявам, че това не е нещо харектерно... Всъщност не се съмнявам - очевидно е, че е нещо характерно. Много хора го виждат и затова имат такъв отврат от юдео-християнството.

На думи представителите на всяка религи могат да приказват каквото си щат, в учението им може да има какво ли не, но е важно какво ВЪРШАТ. По делата им ще ги познаете, нали така?;) За съжаление делата на юдео-християните са добре известни...

Свободата и принципите на днешна Европа изват от това, че религията постепенно е преминала в сферата на частните дела на човека, а обществените отношения се определат от принципите на светската и постепенно вес по-секуларна държава. Така че когато църковните откачалки престават да пеят в хора (или ако пеят, са делече от диригента) - токава се ражда и модерна Европа. Когато представа да е място, в което юдео-християнството задава тона.

Свободата на модерното време тръгва чрез реформиране на християнството.

Тц. Свободата на модерното време идва, когато юдео-християнството става част от частния живот и догмите му престават да бъдат задължителен обществен принцип. Когато се утвърждава идеята за свободната човешка личност, която е несъвместима с учението на "рабите божии". Когато човекът, а не юдейския бог биват поставени в центъра на вниманието, ето тогава.:v:

Честно казано, този "дебат" нещо не ми е интересен. Водил съм го много пъти с различни хора и вече ми е писнало...:P

Майната им и на християните, и на сектите - малко ми дреме за тях, стига да не ми се навират пред очите и да не се опитват да ми казват кое е правилно и кое не. За съжаление християните, и то от православната секта, са се опитвали да го правят - с други (напр. разни протестантски малоумници), слава на боговете, не съм се сблъсквал.:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Извинявам се, но изказванията на тия хора от Ню Ейдж просто са несвързани...

Форми, енергии, съществува, не съществува вселени, индивиди, твори ги мигновено. Глупости.

Това всъщност ти казва:

"Слушай ме. Аз знам. Отпусни се, аз ще ти говоря безсмислици за вселената и енергиите, но ти вярвай. Защото аз знам, че всяка твоя мисъл е Ню Ейдж" и пр. и пр. и пр. и пр.

Много точно казано :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заменете енергии, форми, вибрации и пр. и пр. и Бог (и цялата останала фразеология) и ще получите същите безмислици. И също ще ви казват да вярвате в тях, въпреки очевидното им малоумие...

Присмял се хърбел на щърбел - това е юдео-християнската критика към нюейджарите. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно не може всичко, което прилича на религия, но не е от основните 5 религии да бъде определено като секти

Ето тук:

http://www.symvol.org/rm/religii/

се прави едно доста по-подробно систематизиране: религии, ереси, секти, култове, движения.

Разбира се, кое къде да се сложи зависи от гледната точка.

Би било интересно на всяко от тези понятия да се даде общоприето определение.

Къде ли може да се сложи масонството? При движенията може би.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Заменете енергии, форми, вибрации и пр. и пр. и Бог (и цялата останала фразеология) и ще получите същите безмислици. И също ще ви казват да вярвате в тях, въпреки очевидното им малоумие...

Присмял се хърбел на щърбел - това е юдео-християнската критика към нюейджарите. :smokeing:

Тц. Критиката е от обективна, а не християнска или друга традиционна позиция.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

се прави едно доста по-подробно систематизиране: религии, ереси, секти, култове, движения.

Къде ли може да се сложи масонството? При движенията може би.

То си е обществено движение, не виждам мястото му в каквато и да било класификация от религиозна гл.т.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То си е обществено движение, не виждам мястото му в каквато и да било класификация от религиозна гл.т.

Ами върховния архитект, ритуали, символи...да не би в тях да не се влага смисъл?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, в масонството има строга йерархия, ритуали, символи... Но то прилича повече на някаква икономическа, политическа или военна организация, отколкото - на религиозна. Едни смятат, че зад него прозира "религията", наричана сатанизъм. Е, някои виждат слуга на Дявола и в лицето на римския папа... Други пък считат масонството за наследник на розенкройцерите, на ордена на тамплиерите, дори - на катарите, албигойците и богомилите... Има и такива, които го смятат за първата професионална организация или за първия синдикат на строителите. На фенски maçon означава строител, зидар. На английски се пише mason, bricklayer.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколкото знам не може да станеш масон, ако не вярваш е единния Бог, без значение как се казва или как го наричат по-точно. Затова в ложите членуват както християни, така и евреи. За мюсулманите не зная.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно не може всичко, което прилича на религия, но не е от основните 5 религии да бъде определено като секти

Ето тук:

http://www.symvol.org/rm/religii/

се прави едно доста по-подробно систематизиране: религии, ереси, секти, култове, движения.

Разбира се, кое къде да се сложи зависи от гледната точка.

Би било интересно на всяко от тези понятия да се даде общоприето определение.

Къде ли може да се сложи масонството? При движенията може би.

Аха, сайтчето на скандално известната д-р Деси Панайотова. :smokeing:

Подробно, но абсолютно смехотворно. Но какво да се прави - това е нивото на православното богословие в България. Затова, ако не сте отявлен привърженик на православната секта, не гледайте на това систематизиране и определения като на нещо сериозно и вярно.:hmmm:Ако си падате по равославието, може да им вярвате - тъй като по принцип си вярвате на всичко...:P

Впрочем, отдавна не бях поглеждал това сайтче и видях нещо, което ме хвръли направо у музиката. У музиката - у тупано!

Значи бойните изкуства, на които посветих в някаква част от живота си (има-няма 20-ина години) се оказва, че са религиозно движение според определението на гениите от този сайт! Боже, боже, ела да си прибереш версиите...

То си е обществено движение, не виждам мястото му в каквато и да било класификация от религиозна гл.т.

Да, тое обществено движение, тук съм съгласен. както впрочем и Ню-ейджа.:P

Да, в масонството има строга йерархия, ритуали, символи... Но то прилича повече на някаква икономическа, политическа или военна организация, отколкото - на религиозна.

Аха, и в армията има точно тези неща, ама не сам чувал (поне досега!) някой да я определя като секта.:tooth: Ама добър е господ - както са тръгнали някои хора тук, и това може да стане...:clap3:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Доколкото знам не може да станеш масон, ако не вярваш е единния Бог, без значение как се казва или как го наричат по-точно. Затова в ложите членуват както християни, така и евреи. За мюсулманите не зная.

мюсулманите ... и те в ложите... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, в масонството има строга йерархия, ритуали, символи... Но то прилича повече на някаква икономическа, политическа или военна организация, отколкото - на религиозна. Едни смятат, че зад него прозира "религията", наричана сатанизъм. Е, някои виждат слуга на Дявола и в лицето на римския папа... Други пък считат масонството за наследник на розенкройцерите, на ордена на тамплиерите, дори - на катарите, албигойците и богомилите... Има и такива, които го смятат за първата професионална организация или за първия синдикат на строителите. На фенски maçon означава строител, зидар. На английски се пише mason, bricklayer.

Някои от изследователите на масонството го определят точно като военен орден при създаването му. :117:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не се ли отплесваме от темата - да направя ли отделна тема за масонството с последните постове? Има ли желание от ваша страна? :) Пък тука да плюем по обезумелите сектанти? Да стесним понятието, а не да го разширяваме. Всяка форма на култ в крайностите си е извън нормата, било то религиозен или не... Колкото до масонството мисля, че става въпрос са друг тип обединение...целево...и базирано на строги и силни рационални принципи.

Редактирано от Lion Queen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен масонството ми е интересно, но нямам някакви преки впечатления. Тоест не съм много компетентна. Интересува ме, например до колко може да се вярва на масонски източници, описващи исторически процеси, факти и събития.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има много книги, посветени на масонството. Напишете в Гугъл - "Масонство - книги" и ще ви излязат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На мен масонството ми е интересно, но нямам някакви преки впечатления. Тоест не съм много компетентна. Интересува ме, например до колко може да се вярва на масонски източници, описващи исторически процеси, факти и събития.

Ами то все пак е затворена организация ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Откъде почно, докаде сигна... Стига бе, хора! Голяма патаклама настана в тази тема.

Очевидно е, че за християнските фундаменталисти (без значение православни, протестанти и пр.) абсолютно всичко, което не е тяхното учение, е "секта". whistling.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По-точно всичко, което не е: а) християнско, б) православно, в) славянско, г) българско, д) от синода на патриарх Максим и е) от идейния уклон на архимандрит Назарий, Господ здраве да му дава :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...