Отиди на
Форум "Наука"

Сектите в България


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Пост #69 http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6606&view=findpost&p=94326

Съм го объркал малко, за което моля за извинение уважаемите читатели на темата. Има едно повторение, на което моля да не обръщате внимание.

ето го и него:

Докато атеизмът изрично учи - няма Бог, сътворението е случайно и е следствие на почти невероятно висок ред, което статистически е възможно, но много малко вероятно. Следователно той формира някаква теория, която се изучава и даже, ако се опитате да кажете нещо друго в българските училища, двойката далеч не е невероятна или греша? С една дума, в България изучаваните теории са атеистични. Учим само тези теории.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 404
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Криминалистите и религиозните не вярват в статистически не много вероятни съвпадения. Ако нещо се е случило, за това си има причина. Щом не е вероятно светът да се пръкне от само себе си, значи някой го е пръкнал. Проста работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хитрата врътка с авторското право е, че понятието за секта са го измислили авраамистите :) И понеже гарван гарвану око не вади, никой мюсюлманин няма да каже за християните, че са секта (но пък може да ги взриви, ако е радикален перко). Та, общо взето, нещата стоят така: секта е всяка верска общност, която не се харесва на БПЦ-то. Което е идеално положение за мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

. . .

Хубаво, има Върховно същество. А сега да видим кое е то? Еврейският бог, на който се кланят християните, Аллах, Уран - кой от сичките баровци по-точно?

. . .

Масоните имат решение на този проблем. За да не е обиден някой от баровците, са избрали ник нейма Върховен Архитект.

Мисля, че си е решение, добро или лошо ... :post-20645-1121105496:

върши работа от 1777 година... та до ден днешен..

П.С. може да бъркам годината, но да приемем: от края на XVIII век - до ден днешен

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...

Сега остава да определим що е то секта и коя религиозна група е секта или не е. Едно жокерче - такова определение НЯМА. Не същесвува правна дефиниця на богословското понятие секта. А това, че някоя секта (примерно православната) може да определи друга религиозна грепа като секта, си е лично техен проблем е по никакъв начин не следва да ангажира обществото.

...

Така че думичката "секта" е субективно понятие и всеки си я употрябава както му скимне. :smokeing:

И в Светата Православна Църква и в Католическата Църква има строго дефиниран символ на вярата. Ако някоя религиозна общност не приема или променя този символ, тази общност може да бъде определена като еретическа и/или сектантска.

Разбира се едно светско обществото не задължено да приема каквото и да е църковното определение. Само в двете теократични държави, нещата не стоят по този начин. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И в Светата Православна Църква и в Католическата Църква има строго дефиниран символ на вярата. Ако някоя религиозна общност не приема или променя този символ, тази общност може да бъде определена като еретическа и/или сектантска.

Ми мен кво ми пука от техния символ на вярата - това си етехен проблем и излишна моя грижа. :smokeing:

Разбира се едно светско обществото не задължено да приема каквото и да е църковното определение. Само в двете теократични държави, нещата не стоят по този начин. :)

Тъй де - аз нали за това приказвам. Техен личен проблем. Но тъй като понятието "секта" има негативни конотации и често употребата му се съпровожда с най-различни други обидни квалификации, злословия и клевети, би следвало засегнатите лица и групи да отговарят на всяко такова нещо със съдебен иск - докато правиславните се научат да се държат цивилизовано. :P

Докато не осъзнаят, че са просто една от многото религиозни групи в България - ще е трудничко, но ще стане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нека не сме чак толкова крайни. Все пак нито една друга религия в България не е имала такава историческа роля. Не бих каза също така, че днес БПЦ има сериозно обществено влияние (за добро или зло, но май като се има предвид какви хора има там, по-скоро е за добро). За съжаление днес БПЦ не се ангажира с никаква социална дейност, нещо повече днешните представители на БПЦ (аз не бих ги нарекъл всички свещеници, защото такива са малко, на повечето по-приляга определението представители) не считат, че такава социална дейност трябва да е част от дейността на БПЦ. Не такива са били обаче, традициите на БПЦ, напр. преди ВСВ. До тогава БПЦ е развивала много широк спектър от такива дейности - пансиони, сиропиталища, приюти за бедни, столови и кухни за бедни, безплатни ученически трапезарии, занаятчийски училища, детски летовища, детски домове за работнически деца (т.е. детски градини - днес е обичайно те да са общински, но в миналото у нас е имало църковни такива), стипендии за ученици и студенти и др.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нека не сме чак толкова крайни. Все пак нито една друга религия в България не е имала такава историческа роля.

Чукайте на дърво, защото у нас религиозната ориентация тръгва от прищевките на главата. Сменяли сме православие, католицизъм, пак православие, ислям, опити за униатство (Д. Цанков)... Не е дошъл на власт някой сектант, Пази Боже, не са ни натирили към друга религия. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така е, сектите наистина са опасни, особено за младите и все още наивните. Не отричам, че православието трябва твърдо да се защитава срещу всякакви новаторства на територията на България.

Повдигам по-скоро въпроса за същността на вярването в познавателен план, т.е. без да ангажирам ничии чувства и симпатии, антипатии. Казвате, че сектата е социалнопсихологическа патология, с което съм съгласен. По същия начин обаче, поне според Фройд, произходът на религията е в семейната социалнопсихологическа патология. Защото семейството е също социум.

Фройд, разбира се, прекалява:)

Всяко нещо, всяка една вяра или дори бих го разширил - обществена институция и институционалност може да се обясни по фройдовския начин. Но така или иначе хората са си ги изградили и живеят с тях в много исторически периоди.

Затова казваме "традционно" и нетрадиционно изповедания. Мисля, че трябва да се прави съществена разлика - исторически обособените църкви и изповедания са част от историческата традиция на съответната общност, трайно се преплитат с нацията и културата, но най-важното - като цяло (като изключим някои мракобесни периоди в историята - но то е само църквата е играла като институция мракобесна роля, ами партиите!!!) те генерират позитивно, градивно социално поведение. Достоевски написа книгите си въз основа на християнската етика, най-сетне!

Докато при сектата задължително имаме асоциалност - не слушайте родителите си (защото те са насочени към млади хора), не спазвайте законите, дайте ни труда си и имуществото си пък в крайните и вече психиатрични случаи - дайте да се самобуием.

Това са течения, които само имат религиозна форма, това не е религия, това е субрелигиозност, психологическа манипулация с користна цел.

Ще кажете - но има изповедания, които са се развили от секти. Протестантсвото, или мормоните например - и са станали част от традицията на съответното общество. Така е, но те са минали през историческия път да станат институции.

Да, този път минава през пуританите и техните изцепки, през многоженството на мормоните, през кладите на католическата църква, но той е изминат.

Сектата винаги остава на "ниско" ниво, никога не е достатъчно масова, тя е насочена към относително малки групи, дори и такава като Муун... И по правило не продължават дълго съществуването си...

Така че думичката "секта" е субективно понятие и всеки си я употрябава както му скимне. :smokeing:

Почти на всеки човек му е ясна разликата между секта и традиционна религия, така, че не е субективно.

Тук мисля, това се опитваме да направим...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Масоните имат решение на този проблем. За да не е обиден някой от баровците, са избрали ник нейма Върховен Архитект.

Мисля, че си е решение, добро или лошо ... :post-20645-1121105496:

върши работа от 1777 година... та до ден днешен..

П.С. може да бъркам годината, но да приемем: от края на XVIII век - до ден днешен

Ммм, това с Върховното същество и с месеците термидор, жерминал и пр. и с започването на каледнара наново от Година първа е траело от ден до пладне...

Така, че това е крайният и не много скопосан вариант на една иначе голяма идея, която най-кратко Мел Гибсън в ролята си на полковник материализира в една реч във филма си "Бяхме войници" - "Няма значение начина по който славим Бога".

Ценността не е в кръста, нито в полумесеца или щита на Давид, или пък в будистката или която и да е друга символика, а в това, което те символизират - морала и човешките добродетели.

Впрочем, не са изключени варианти, в които всяка една от тези религии да се обърне към разрушението и регреса - да не давам примери, но поне две от гореизброените религии го направиха, едната по-рано в историята, другата по-скоро.

Но дори и тогава те няма да се превърнат в секти. Първият белег на сектата е негативната и разрушаваща ценностна система, вторият е малобройността ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ммм, това с Върховното същество и с месеците термидор, жерминал и пр. и с започването на каледнара е траело от ден до пладне...

...

Малко уточнение.

Върховното същество е политическото прозвище на Бог след Френската революция.

Докато аз имах предвид Върховен Архитект ....Масонският термин за Бог. С този термин се наричат всички богове от монотеистичните религии.

Интересен факт е, че в края на деветнадесети век е имало едно дело. На него е обсъждано дали хиндуизма е монотеистична религия. Делото е инспирирано от желанието на индиец - хиндуиз желаещ да се присъедини към британска масонска ложа. В крайна сметка, решението е било, че тази религия - може да бъде приета като монотеистична и индиеца е приет за член на ложата за която е кандидатствал.

Терминът Върховен Архитект е въведен, поради нежеланието на масони от различни вероизповедания да се обиждат на верска основа.

Някоя приемат масонството за секта. А истината не е такава. Това са морално- етични норми, помагащи да бъде изграден духовния храм във всеки масон. Някой критици на масонството изтъкват като аргумент, че наличието на собствени характерни ритуали са признак на сектантство.

А годината за която писах - 1777 е годината през която масоните излизат на "светло"

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По-точно "Великият архитект на вселената". Същата работа, при опита да се наложи на обществото подобен подход към материята май се стига до деянията на Максимилиан Робеспиер.

Иначе идеята е твърде добра, защото подсеща да се види абстрактната ценност на морално-етичните норми на религията от 18 век и съответно да се избягнат религиозните спорове (вътре в християнството, предполагам, имайки предвид 18 век... )

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А какво е масонството - международен частен клуб на богатите мъже? :post-20645-1121105496:

масонството - международен частен клуб на богатите мъже? Това е най-популярния медиен образ, с цел търсене на сензации.

...

Нещата са много по-шарени. И така...

За юдейското масонство се знае много малко. Или по-точно казано - аз знам малко, или още по-точно - не знам почти нищо. Но ето малкото информация за този "клуб" или може би секта в юдаизма за която съм чул нещо. Казвам секта, защото членовете на юдейското масонство не може да изповядват друга религия освен юдаизм. А това покрива част от дефиницията на термина "секта".

Та тези масони имат собствен ритуал, членове могат да бъдат само мъже, над определена възраст. Такива работи. Няма издадени "сериозни" книжки, описващи целите и/или ритуалите им или храмовете им, но не само храмове в духовен смисъл, а и интериорни и архитектурни решения на сградите използувани за храмове. Това че владеели света, хъм, ми звучи като евтина сензация, с цел повече продажби на ниско качествена литература, но това е друга тема свързана с информационното замърсяване. Доста важна тема, но да я оставим за друг раздел на форума.

...

Ко-масонство... В исторически план това е доста късно явление. Съответно това рефлектира и в България. Тук доскоро нямаше инсталирана подобна ложа. Е, сега вече има. По-странното е, че съм попадал на статии с положително отношение към ко масонството в официално издание на българска франкмасонската ложа. Това се случи преди доста години, когато мисълта за инсталиране на този тип ложи се смяташе за доста еретична сред голяма част от консервативно настроени "ортодоксални" масони. :)

При масонските ложи в България се практикуват най-вече Стария Приет Шотландски Ритуал и/или Йоркския ритуал. Това са и най-разпространените ритуали в Европа и щатите.

Но какви са хората прилагащи трите основни постулата: Свобода, Равенство. Братство, изпълняващи "тайни" ритуали, полагащи тежки клетви и какви ли не други странни в очите на хората, действия? Ами има всякакви, като навсякъде. Има богати, има не толкова богати, има мистици, има интелектуалци, има и такива които нямат представа какво правият в ложата.

Във Война и мир, Лев Николаевич Толстой прави много успешен опит да определи типовете хора, посещаващи ложите. Мисля, че нещата не са променили много и днес. :lac:

Той описва основно два типа: хора търсещи връзки с други хора, базирани на бизнес цели и хора с мистична настройка, търсещи пътя за духовно развитие. Вторият тип има значително по-малко представители.

...

Странното в България е че имаше инсталирани две велики ложи на България, всяка от тях претендираща, че тя е "истинската". Е, в последствие се обединиха, но това обединение не мина много гладко. Като и до днес има обидени или подценени братя. :P

Имахме си два синода, две върховни ложи... Неща възможни само в България, но пък така е по-интересно. :)

...

В щатите ложите са много отворени за прием на членове. Занимават се с благотворителност освен изграждането на духовния храм. Там всеки може да почука на врата на "кварталната" ложа и да каже, че "търси светлина". Ще бъде добре приет и таксата му също... Преди време циркулираше един въпрос: какво се случва, ако някой не може да си плаща определената му таксата? Официалният отговор е, че няма изключен брат от масонското братство за подобен проблем. С една дума, парите не са проблем. Но на практика, нямам никаква идея, какво се точно се случва в подобна ситуация. :post-20645-1121105496:

...

Бих могъл още доста да понапиша за масонството, но ще се получи оффтопик /то вече се получи/, пък и дългите постове са доста отегчителни. Може би, ако се отвори отделна тема за масоните, ще бъде по-подходящо място за обмяна на информация, свързана с това покрито с тайни братство. :bigwink:

Но само още две думи!Вазов в Под игото описва сцена в която чорбаджи Марко сина си наричайки го "фармасонин!" ... ФАРМАСОНИН!!! :sneaky2:

Поздрави Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нюейджърството май наистина не може да мине за секта, а по-скоро за мешавица. Еклектизъм някакъв. Такива неща всъщност не са нови и не са много агресивни (но пак не си падам по тях).

Ню Ейдж движението е общ мироглед - това е езичество представено под вид дори и на "християнство", или "неутралитет".... Този мироглед създава секти. В общи линии това са култове, в които религиозността не е застъпена, те са арелигиозни, макар че лексиката им не го издава, но като се вникне в смисъла, който влагат в съответните понятия, по-скоро са атеистични... Това са култове най-вече с политически, икономически амбиции или просто финансови, добре завоалирани зад разни изповедни идеали от рода на "природосъобразен начин на живот", "познание", "здраве", "просперитет", "екология"..... А че това не са религиозни учения- факт е, че те се преливат едно в друго, обменят "учители", "курсове" и пр. т.е. няма стройна вероизповедна система, затова се и класифицират най-общо - "Ню ейдж движение"! Кое дете не обича дъвките, залъгалките? ;)Това са култове добре ползващи най-съвременни средства за психическо въздействие, те подпомагат човек да си създаде свои илюзорен свят, където проблемите му са "решени", където проблемите не са у него самия, защото той не е грешен, той не греши...., но всички други са му виновни.....и едно бягство от действителността е чудесното лекарство. Т.е. това са наркотици с действие на психическо ниво. И са агресивни - те минават под булото на някаква научност, знание, Бог е метод, средство, просто ключа към бараката... и с тези финни методи проникват в съзнанието на човека, без той да подозира, че е обект на промяна на личността. Та нима някой предполага, че получавайки покана за курс за себереализация, за здравна практика, метод..... подозира къде го въввличат? Агресията е финна - тя е на психическо ниво. "Създай проблем-предложи решение"!

Св. Игнатий Брянчанинов

Тщеславието се стреми преждевременно към духовни състояния, на които човек още не е способен поради нечистотата си, и понеже не достига истината, той си съчинява мечти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.....

Но само още две думи!Вазов в Под игото описва сцена в която чорбаджи Марко сина си наричайки го "фармасонин!" ... ФАРМАСОНИН!!! :sneaky2:

Поздрави Б.

Благодаря за разясненията. :)

Имам някаква идея за масонството, но всяко твърдение е под съмнение.

Интересни са догадките за влияние върху българската история още от Възраждането, ама колко е вярно... :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...

Ню Ейдж движението е общ мироглед - това е езичество представено под вид дори и на "християнство", или "неутралитет"....

...

Паганизъм и/или неопаганизъм могат ли да бъдат разглеждани като част от Ню Ейдж движението, или нямат нищо общо с него и аз тотално бъркам?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря за разясненията. :)

Имам някаква идея за масонството, но всяко твърдение е под съмнение.

Интересни са догадките за влияние върху българската история още от Възраждането, ама колко е вярно... :post-20645-1121105496:

"...но всяко твърдение е под съмнение." Разбира се, че е под съмнение. Масонството в основата е "тайно братство" или както на някои масони им харесва - "таен орден" и съм убеден, че масони практикуващи общ ритуал, но от различни ложи, биха дали напълно различен отговор на поставен им въпрос. :unsure:

И с "сериозните" масонски четива, но писани от не масони, не е много различно положението.

Например:

Има една доста забавна книжка "Родени в кръв" на Джон Робинс /забавна, защото лесно се чете.. лично мнение/. Та авторът прави опит за едно доста сериозно изследване на масонската история и на съвременното състояние на масонството. За съжаление, някои от твърденията му не са подкрепени с доказани и проверени факти. Например: връзката между селското въстание в Англия, известно повече като въстанието на Уот Тайлър през 1381 и тамплиерите, чиито наследници са масониете /според Робинс/ и т.н. и т.н. :post-20645-1121105496:

Та основната идея на поста ми е, че различни автори, дори и да имат добри намерения, често пишат недоказуеми теории.

А ние бедните читатели..:book:.. вярваме ли вярваме... :lac:

Та толкоз за съмненията, твърденията ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

...

Интересни са догадките за влияние върху българската история още от Възраждането, ама колко е вярно... :post-20645-1121105496:

Личното ми мнение е, .. че може само да се гадае..

А колкото до действията на Иван Ведър, /Джони Инглиш, официално приет за основател на масонството по българските/ земи са доста късно явление.. и... и едва ли имат някакво влияние върху българската история по време Възраждането. :post-20645-1121105496:

Сред братята ристиени по време на Възраждането, масонството едва ли е било прието с отворени обятия, пък кой знае какво се случило в действителност.

"Масонин" или "фармасонин" са си обидни думи както и да ги погледнеш .. или поне според Вазов са такива.

Но това е само лично мнение... :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ню Ейдж движението е общ мироглед - това е езичество представено под вид дори и на "християнство", или "неутралитет".... Този мироглед създава секти. В общи линии това са култове, в които религиозността не е застъпена, те са арелигиозни, макар че лексиката им не го издава, но като се вникне в смисъла, който влагат в съответните понятия, по-скоро са атеистични...

E т'ва ме уби! Култове, които не са религиозни! Все едно вегетарианци, които са месоядни... Понякога християнския фундаментализъм е адски забавен! :smokeing:

Ами всичко това не е вярно - нито е общ мироглед, нито е нещо цялостно. Така че секти, които са атеистични е много ценно откритие! :lightbulb: Направо за Нобелова награда. Вероятно за мир. :)):

Ню-ейджа е прекалено пъстро и СВОБОДНО по дух нещо, за да се вмести в главичките на юдео-християните.

Ню-ейджа има много други трески за дялане, ама не са точно тези.;)

Просто не висички си падат по кръвожадния юдейски бог и неговото копеленце.

Паганизъм и/или неопаганизъм могат ли да бъдат разглеждани като част от Ню Ейдж движението, или нямат нищо общо с него и аз тотално бъркам?

Не, не бъркаш. Неопаганизмът може да се разглежда като част от Ню-ейджа. :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, смело и дръзко изказване за "главичките на юдео-християните".... И доста сектантски подход, бих казал. Класически метод на въздействие - "офф, кво да ви обяснявам, като сте толкова тъпи, как не разбирате!"

Няма много за разбиране, Black wolf - ню ейджа е нещо, което иска да узурпира най-нормалните човешки стремежи и търсения - затова се опитва да се лепне към всичко.

Паразитизъм, идеен и своеобразен.

ПП

Култове, които не са точно религиозни - може, може. Просто са манипулативни...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

E т'ва ме уби! Култове, които не са религиозни! Все едно вегетарианци, които са месоядни... Понякога християнския фундаментализъм е адски забавен! :smokeing:

О, да, именно атеистични - това че се споменава Бог, не ги прави теистични! Това, че материалистите не споменават в изложението на своя мироглед, понятието Бог, това не означава, че не са религиозни -о, напротив - те обожествяват материята. И по същата логика тези култове са атеистични, макар че си играят с понятието "Бог", но смисъла който влагат ...съвпада с този на материалистите. Онтологично различие между Бог и материята за тях не съществува - това е идея взета от източния пантеистичен монизъм.

Ето две изказвания на двама идеолози на Ню ейдж:

Джейн Робъртс "Той не е индивид, а форма на енергия... психическа пирамида от взаимно свързано, вечно нарастващо съзнание, което твори едновременно и мигновено вселени и индивиди, на които е дадено чрез дара на личния живот времетраене, психика, вяра, вечна стойност... Тази абсолютна вечнонарастваща мигновена психическа ФОРМА, която вие, ако предпочитате, можете да наречете Бог, е толкова сигурна в своето съществуване, че може постоянно да се саморазрушава и самоизгражда".

Бенджамин Крийм "В известен смисъл такова нещо като Бог не съществува. А в друг смисъл няма нищо друго, освен Бог. Само Бог съществува, всичко е Бог. И понеже всичко е Бог, няма никакъв Бог".

Туй за тази синкретична волнодумна шльокавица - Ню ейдж. Доста е "свободно" наистина - от към разум, оргиналност и логически подредена и добре аргументирана систематизация на учението.

Ню-ейджа е прекалено пъстро и СВОБОДНО по дух нещо, за да се вмести в главичките на юдео-християните.

Ню-ейджа има много други трески за дялане, ама не са точно тези.;)

Просто не висички си падат по кръвожадния юдейски бог и неговото копеленце.

Бърка ти в очите Иисус, нали? Е, що - нали сте му имитатори в Ню ейдж.. не ви ли се получава? :sneaky2: Разбирам ви и ви съчувствам. Остава ви волнодумството - е, в това сте нанедминати.... говорите, говорите, красиви приказчици за наивници... Но някак си делата Му не може да ги пресъздадете...., но го принизявате на вашия аршин да пасва... Което не ви е във възможностите - делата Му - остава ви само да ги отречате. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...