Отиди на
Форум "Наука"

Сектите в България


Recommended Posts

  • Потребител

Не се ли отплесваме от темата - да направя ли отделна тема за масонството с последните постове? Има ли желание от ваша страна? :)

Аз съм за, но надали и там ще стигнем донякъде? Защото нямаме сведения от първа ръка ;). И няма начин да имаме, освен ако не влезем в масонска ложа (аз нямам такова намерение, де, само за да науча нещо повече, а и да вляза няма да мога да го споделя (доколкото знам)).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 404
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Откъде почно, докаде сигна... Стига бе, хора! Голяма патаклама настана в тази тема.

Очевидно е, че за християнските фундаменталисти (без значение православни, протестанти и пр.) абсолютно всичко, което не е тяхното учение, е "секта". whistling.gif

ОчевАдно е ;). И това е ясно за всеки...май. Доколкото знам, за тъй нареченото Православие и протестантите са секта (но може би бъркам?). Таз тема за да изброяваме сектите ли е, да им търсим кусурите ли е, или да да си защитаваме собствената....истина е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
... Доколкото знам, за тъй нареченото Православие и протестантите са секта (но може би бъркам?). Таз тема за да изброяваме сектите ли е, да им търсим кусурите ли е, или да да си защитаваме собствената....истина е?

Да, за Православието всички останали са секти и заблудени.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доста постове в тази тема и ето тази статия:

http://www.glasove.com/topic-7799.php

ме водят към извода, че се е появил един нов феномен - християнофобия. :lightbulb:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, не за всичко е виновен Ленин (но неговото ако е мислене...). Вината е на Волтер, дето се пее в една мнооого стара детска песничка. Но и Волтер е жертва на обстоятелствата - всенародната любов на френската публика и усилията да се напише "Анриада" могат да превърнат и най-будния ум в буца рокфор :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И кога хората в Европа започнаха да мислят със собствената си глава? През 1917 г.?

Известно време преди това все пак...tooth.gif

Глишев, нещата почват 150-ина години преди Волтер.smile.gif

Но да се върнем на Ню-ейджа. В Уикипедията се натъкнах на едно определение, което макар че е малко повърхностно и "постно", все пак вярно посочва за какво иде реч.

Новата Епоха (също позната като Движение „Нова Епоха”, Новата епоха в духовността или космически хуманизъм) е едно децентрализирано социално и духовно движение, което търси универсалната истина и постигането на по-висшия, личен, човешки потенциал. Комбинира аспекти от космологията, астрологията, езотеризма, алтернативната медицина, музиката, колективизма и прородосъобразния живот. Новата епоха в духовността се характеризира с индивидуалния подход към духовни практики и философии, отхвърляйки религиозните доктрини и догми.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доста постове в тази тема и ето тази статия:

http://www.glasove.com/topic-7799.php

ме водят към извода, че се е появил един нов феномен - християнофобия. :lightbulb:

Хритиянофобията е един от сигналите за начало на процес, за който християните знаят още от времето на Исус и го очакват. Който иска може да се информира за него в Новия завет.

Открай време ние, християните сме подложени на доста подигравки и унижения, включително, доколкото забелязвам и в този форум, но това не е нещо, което може да спре или пък унищожи църквата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но да се върнем на Ню-ейджа. В Уикипедията се натъкнах на едно определение, което макар че е малко повърхностно и "постно", все пак вярно посочва за какво иде реч.

Ами да заменим горе думата ню ейдж /"ново време" :laugh: / с някое друго течение, което и да е то, и да видим няма ли да пасне това определние.

Празни приказки са с тоя ню ейдж, празнииии...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Астрологията, езотеризмът и колективизмът ми звучат адски зле :)

А приказките в стил "няма значение от коя религия сте" ми звучат обидно. Просто си представям как в една зала, пълна с вярващи юдаисти, мюсюлмани, две-три християнски бои адски открехнатият и добронамерен лектор изтърсва това изречение... и след миг залата се оказва празна, защото пък слушателите му смятат, че има значение. Нюейджърството е постижимо комай само за по-повърхностната част от будистите, индуистите и неопаганистите. Именно на по-повърхностната - на тях им е все тая към коя религия принадлежат. Щото схващат религията си като един вид украшение на личната култура. В петък малко мюсюлмани, в събота малко евреи, в неделя малко християни... от понеделник до четвъртък все някои други го удрят на купон, така че и за тия дни ще се намери религия. Обаче най-добрият тюрлюгювеч го правеше покойната ми баба - тия работи не са за мен.

Това като БХСС - Български християнски студентски съюз. Събират се едни симпатяги в едно апартаментче, раздават си сладки, нещо си говорят за религия, гледаш ги, че са хубави хора, ама то такова всеобщо побратимяване и ужасна повърхностност е настъпило при тях, че просто срамна работа. До момента, в който решат да се помолят всички заедно и се оказва, че поради липсата на общи текстове трябва да правят молитвен джем-сешън. "А ти що не се молиш", питат. "Ами щото решенията на съборите ми забраняват да се моля заедно с инославни", отвръща православният мракобес. Следва опулване все едно ей сега мракобесът ще извади шахидския пояс, ще кресне: "Свети Акакий акбар!" и ще взриви всичко. Или пък всички се моллят, мрънкайки нещо неуверено и човек от учтивост се прекръсти накрая. Същото опулване.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Едва ли. По-скоро опит да се институционализира от някого нещо, което е присъщо на човек откакто съществува...

То непрекъснато в историята има по някой ню ейдж, па после гледаш - олд ейдж. Пременил се Илия, погледнал се - пак в тия, казва народа, а Библията казва "нищо ново под слънцето" :))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Следва опулване все едно ей сега мракобесът ще извади шахидския пояс, ще кресне: "Свети Акакий акбар!" и ще взриви всичко.

:biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Астрологията, езотеризмът и колективизмът ми звучат адски зле :)

А приказките в стил "няма значение от коя религия сте" ми звучат обидно. Просто си представям как в една зала, пълна с вярващи юдаисти, мюсюлмани, две-три християнски бои адски открехнатият и добронамерен лектор изтърсва това изречение... и след миг залата се оказва празна, защото пък слушателите му смятат, че има значение. Нюейджърството е постижимо комай само за по-повърхностната част от будистите, индуистите и неопаганистите. Именно на по-повърхностната - на тях им е все тая към коя религия принадлежат. Щото схващат религията си като един вид украшение на личната култура. В петък малко мюсюлмани, в събота малко евреи, в неделя малко християни... от понеделник до четвъртък все някои други го удрят на купон, така че и за тия дни ще се намери религия. Обаче най-добрият тюрлюгювеч го правеше покойната ми баба - тия работи не са за мен.

Това като БХСС - Български християнски студентски съюз. Събират се едни симпатяги в едно апартаментче, раздават си сладки, нещо си говорят за религия, гледаш ги, че са хубави хора, ама то такова всеобщо побратимяване и ужасна повърхностност е настъпило при тях, че просто срамна работа. До момента, в който решат да се помолят всички заедно и се оказва, че поради липсата на общи текстове трябва да правят молитвен джем-сешън. "А ти що не се молиш", питат. "Ами щото решенията на съборите ми забраняват да се моля заедно с инославни", отвръща православният мракобес. Следва опулване все едно ей сега мракобесът ще извади шахидския пояс, ще кресне: "Свети Акакий акбар!" и ще взриви всичко. Или пък всички се моллят, мрънкайки нещо неуверено и човек от учтивост се прекръсти накрая. Същото опулване.

развесели ме! :v: Аз пък най-долюбвам догмата им "Долу догматите" :Oo: - забавно кухо - звучи като "Съюз на анархистите" :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, за Православието всички останали са секти и заблудени.

Тези, останалите, кога се появяват на сцената като "християнство" все пак? :post-70473-1124971712: Е, отговорът е в това кой от кого взе Библията все пак?! :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тези, останалите, кога се появяват на сцената като "християнство" все пак? :post-70473-1124971712: Е, отговорът е в това кой от кого взе Библията все пак?! :bigwink:

Библията не е притежание на някой или на част от християните. Тя е за всеки и на всеки. Библията не е с авторски права на християните от този или онзи клон на християнството. Никой не е взимал Библията от някой - тя е общочовешка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тези, останалите, кога се появяват на сцената като "християнство" все пак? :post-70473-1124971712: Е, отговорът е в това кой от кого взе Библията все пак?! :bigwink:

Те /протестантските деноминациите/ не си падат много по четенето* ... та камо ли по писането на цяла Библия. :P

--------------------------------------------------------------------------------------------

* Протестантските деноминациите са отрязали десетина книги от съдържанието на Библията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едва ли. По-скоро опит да се институционализира от някого нещо, което е присъщо на човек откакто съществува...

То непрекъснато в историята има по някой ню ейдж, па после гледаш - олд ейдж. Пременил се Илия, погледнал се - пак в тия, казва народа, а Библията казва "нищо ново под слънцето" :))

Ню Ейдж означава Новата Ера или Ерата на Водолея - Aquarius.

When the Moon is in the seventh house

and Jupiter aligns with Mars

The peace will guide the planets and love will steer the stars

this is the dawning of the age of Aquarius

the age of Aquarius.

Aquarius!

Aquarius!

Спомняте ли си филма "Коса"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те /протестантските деноминациите/ не си падат много по четенето* ... та камо ли по писането на цяла Библия. :P

--------------------------------------------------------------------------------------------

* Протестантските деноминациите са отрязали десетина книги от съдържанието на Библията.

Какво ще кажеш за католиците? Те падат ли си по четенето? А колко книги са орязали?

Дали не е по-добре човек първо да се информира, а после да пише мнения?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...